حالا که بودجه و قیمت‌گذاریمون رو تعیین کردیم. باید این مقادیر رو در کمپین‌مون، تعریف کنیم. من دراینجا، در مرحله‌ی ایجاد کمپین قرار دارم. و این صفحه رو بیشتر از دفعه قبل و پایین‌تر از بخش موقعیت مکانی و زبان کاربران به پایین اسکرول می‌کنم. تا به قسمت بودجه و قیمت‌گذاری برسم.

در ابتدا، باید میانگین پولی که تمایل داریم در هرروز خرج کنیم رو مشخص کنیم. حالا بر طبق فرمولی که در کلیپ قبلی بکار گرفتیم، من این مقدار رو روی ۲۰۰ دلار تنظیم میکنم. جزئیات مهمی در اینجا وجود داره. همونطور که میبینین، اینجا در این قسمت، یکسری عباراتی با فونت ریز نوشته شده. و چیزی که میگه، از این قراره در طول ماه، از لحاظ میزان کلیک ها در طول روزهای هفته و روزهای اخر هفته، تفاوت وجود داره.

یا در اصل، روزهای کم‌جنب‌وجوش و روزهای شلوغ پس ادوردز، این حق رو برای خودش در نظر میگیره. تا به اندازه دوبرابر بیشتر از بودجه‌ای که برای هرروز در نظر گرفتین، برروی حساب کاربری‌تون خرج کنه. تا بتونه این تفاوت‌ها رو تعدیل کنه ولی شما هیچوقت بیشتر از بودجه‌ی روزانه‌تون، که ممکنه بهش اضافه بشه چیزی پرداخت نخواهید کرد.

اجازه بدین براتون یک مثال بزنم. بیاین فرض کنیم که من بودجه‌ی روزانه‌ام رو روی ۱۰ دلار در روز تنظیم میکنم. گوگل، این مقدار رو در میانگین روزهای موجود در ماه، یعنی ۳۰/۴ ضرب میکنه. پس گوگل اینطور برداشت میکنه که بودجه‌ی ماهیانه شما برابر ۳۰۴ دلار هست.

این یعنی گوگل در هر روز میتونه تا ۲۰ دلار خرج کنه. ۱۰ دلار ضربدر ۲ ولی در طول یک ماه، گوگل حق نداره از میزان بودجه‌ی ماهیانه‌ی شما که برابر ۳۰۴ دلاره، تجاوز کنه. پس اگر دیدین در یک روز خاص، میزان خرج خیلی بالا رفته مطمئن باشین که در مجموع یک ماه، این مقدار از چیزی که مشخص کردین تجاوز نمیکنه.

ولی اگر روی میزان خرج روزانه‌تون حساس هستین میزان بودجه‌ی روزانه‌تون رو روی ۵۰ درصد بیشترین مقداری که تمایل دارین در یک روز خرج کنین، تنظیم کنین. در اینجا همچنین ما گزینه‌ای برای مشخص کردن نحوه‌ی توزیع و پخش‌مون داریم.

بودجه تبلیغات گوگلگوگل بصورت پیش‌فرض، گزینه‌ی استاندارد رو فعال کرده که باعث میشه بودجه‌تون در طول زمان بطرز یکنواختی خرج بشه. ولی شما همچنین گزینه‌ای مبنی بر خرج‌کردن پرشتاب دارین که بودجه‌تون رو با سرعت بیشتری خرج میکنه. این گزینه، بودجه‌تون رو در سریعترین زمانی که بتونه، خرج میکنه.

مزایا و معایب زیادی برای این روش وجود داره. و اونقدر زیاده که نمیشه در اینجا بهشون پرداخت. من پیشنهاد میکنم که برای شروع کار، گزینه‌ی استاندارد رو انتخاب کنین. حالا بعد از تنظیم میزان بودجه‌ی روزانه، باید نگاهی به قیمت‌گذاریمون بندازیم.

گوگل در اینجا، چندین استراتژی برای قیمت‌گذاری داره. اونها، کار رو با این پرسش شروع میکنن که  تمایل دارین روی چه چیزی تمرکز کنین؟ کلیک‌ها؟

یا یکسری گزینه ی دیگر که بستگی به هدفتون داره. در اینجا، ما گزینه‌ی تبدیل رو داریم. که البته غیرفعاله و رنگش خاکستریه. چون هنوز امکان ردیابی میزان تبدیل رو ایجاد نکردیم. در زیر اون، ما میتونیم بین گزینه‌های  حداکثرسازی کلیکها بصورت خودکار  و  تنظیم قیمت‌گذاری بصورت دستی، یکی رو انتخاب کنیم.

حداکثرسازی‌کلیکها، یکی از استراتژی های خودکار گوگل در بحث قیمت‌گذاری بشمار میره. در این گزینه، شما یک بودجه‌ی روزانه و اگر مایل باشین، محدودیتی رو برای حداکثر قیمت پیشنهادی ارائه میکنین. و سپس، ادوردز بصورت خودکار قیمتهای پیشنهادی شما رو مدیریت میکنه. تا بتونه بر طبق بودجه‌تون، بیشترین تعداد کلیک ممکن رو براتون فراهم کنه.

حالا در این دوره، ما فرض میکنیم که شما گزینه‌ی تبدیلات رو انتخاب میکنین. و من همیشه تمایل دارم تا کمپینهای خودم رو مدیریت کنم تا از این طریق، همیشه در زیر مقدار حداکثر CPA من باقی بمونن. استراتژی‌های قیمت‌گذاری خودکار، مانند حداکثرسازی کلیک‌ها وقتی قصد داشته باشین که یک CPA انتخابی رو حفظ کنین، ایده‌ی خوبی بشمار نمیان.

برای اینکار، استراتژی‌های قیمت‌گذاری خودکار دیگری هستن که میتونین ازشون استفاده کنین. اگر من برروی این لینک در پایین این قسمت کلیک کنم یعنی برروی عبارت  انتخاب مستقیم استراتژی قیمت‌گذاری، گوگل با اینکار، تعدادی از استراتژی های قیمت‌گذاری رو به ما پیشنهاد میده.

در اینجا میتونیم گزینه‌ی هدفگذاری روی CPA هدفگذاری برروی ROAS (میزان بازگشت پولی که برروی تبلیغ صرف میشه) حداکثرسازی کلیک‌ها، حداکثرسازی تبدیل‌ها و غیره رو ببینیم. گزینه‌ی هدف‌گذاری برروی CPA ، بهتون کمک میکنه تا قیمت‌گذاری‌هاتون رو بصورت خودکار دربیارین تا بتونین CPA هدفتون رو حفظ کنین.

ولی این گزینه مستلزم اینه که گوگل، داده‌های زیادی رو برروی تبدیل‌های شما فراهم کنه. و همچنین قبل از استفاده از این مورد، باید کمپین‌ها و تبلیغات متعددی رو اجرا و مدیریت کنین. گزینه‌ی هدفگزاری برروی ROAS ، بهتون کمک میکنه تا برحسب ارزش تبدیل، بهینه‌سازی انجام بدین. شاید شما محصولات مختلفی داشته باشین که ارزش سودآوری متفاوتی رو ارائه میدن.

شما از این استراتژی استفاده میکنین تا در حالی که ROAS مشخصی رو مورد هدف قرار دادین بتونین به افزایش ارزش تبدیل‌تون کمک کنین. گزینه‌ی حداکثرسازی کلیک‌ها رو حدود یک دقیقه‌ی پیش بررسی کردیم و گزینه‌ی حداکثرسازی تبدیل‌ها، کمک میکنه که تبدیل‌ها رو بهینه‌سازی کنین.

ولی بجای یک CPA مشخص، کل بودجه‌ی شما رو خرج میکنه. حالا گزینه‌های بعدی خیلی پیشرفته میشن و زمان نداریم که به تموم اونها بپردازیم. حتی با وجود تمام این گزینه‌های خوب پیشنهاد من اینه که کار رو با گزینه محبوب Manual CPC شروع کنین.

این گزینه یک دید و کنترل کامل بر روی اتفاقاتی که در حال رخ دادنه، در اختیارتون میذاره. شما میتونین در مرحله ی مربوط به ادگروپ‌ها و کلمات کلیدی، مواردی رو اصلاح کنین. و اینقدر آزمایش و تکرار کنین تا به موفقیت برسین. هرگاه کمپین‌هایی داشتین که عملکرد خوبی داشتن، میتونین از اونها کپی بگیرین.

و استراتژی های جدید قیمت گذاری رو امتحان کنین. تا ببینین که آیا گوگل میتونه بر توانایی‌های خود شما غلبه کنه یا خیر.

این رو بخاطر داشته باشین که خرجهایی که در اولین ماههای حضور در بازاریابی آنلاین انجام میدین باید بعنوان بودجه ای برای تحقیق در بازار تلقی بشه. شما مقداری پول خرج میکنین و مقداری داده رو در مورد چیزهایی که جواب میدن یا نه، بدست میارین.

و از این طریق، میتونین تصمیمات هوشمندانه تری در حوزه‌ی بازاریابی اتخاذ کنین. هنگامی که شما گزینه‌ی CPC دستی رو فعال میکنین متوجه میشین که قیمت‌گذاری‌هاتون رو در اینجا لحاظ نمیکنین. و اینکار رو در مرحله‌ی ایجاد ادگروپ‌های تبلیغاتی انجام خواهید داد که بعدا بهش خواهیم پرداخت.

تا اینجا، ما تمام موارد مربوط به ساخت کمپین رو فراهم کردیم. تا اینجا، ما سراغ تنظیمات ابتدایی رفتیم یکسری معیارهایی رو برای هدفگذاری مشخص کردیم و میزان قیمت پیشنهادی‌مون و میزان پولی که تمایل داریم خرج کنیم رو انتخاب کردیم. و از لحاظ فنی، اینها تمام چیزهایی هستن که برای تبلیغات نیاز داریم. ولی هنوز ویژگی‌های پیشرفته‌ی دیگری وجود دارن که میتونین ازشون بهره ببرین. پس در ویدیوی بعدی در سایت پارس ادوردز در موردشون صحبت خواهیم کرد.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *