بهینه سازی تبلیغات گوگل

بهینه سازی تبلیغات گوگل شامل اقدامات گسترده ای می‌شود، که از آن جمله می‌توان به افزایش هدفمندی کمپین های تبلیغاتی و کاهش کلیک‌های نامعتبر، کاهش هزینه تبلیغات، افزایش کوالیتی اسکور و .. می‌شود. در نهایت هدف از بهینه سازی تبلیغات گوگل افزایش نرخ بازگشت سرمایه تبلیغاتی است. در ادامه برخی از مهم ترین روش ها برای بهبود عملکرد آگهی تبلیغاتی و آخرین مقالات مرتبط با بهینه سازی کمپین‌های گوگل ادز را مشاهده می‌کنید.
بهینه سازی تبلیغات گوگل

1. بررسی لیست کلمات کلیدی و اضافه کردن کلمات جدید به کمپین

کلمات کلیدی کمپین شما ممکن است با گذشت زمان کمتر جستجو شوند یا جستجوکنندگان به استفاده از کلمات جدیدی روی بیاورند. همچنین ممکن است استفاده از برخی کلمات کلیدی مهم را فراموش کرده باشید که می‌توانند درآمد بیشتری برای کسب و کار شما به همراه داشته باشند. لذا مهم است کلمات کمپین خود را مورد بررسی قرار دهید. امکان بررسی کلمات (مانند تعداد جستجو، کلمات مشابه و ...) در ابزار Keyword Planner گوگل ادز وجود دارد. بهتر است کلمات کلیدی جدید خود را در ادگروپ مرتبط قرار دهید. اگر ادگروپ مرتبطی با آن کلمات ندارید، یک ادگروپ ایجاد کنید.

این کار باعث می‌شود صفحه لندینگ شما با کلمات کلیدی مرتبط بیشتری نمایش داده شود. و تبلیغات مرتبط به معنی کوالیتی اسکور بالاتر، پایین آمدن هزینه تبلیغات گوگل و بیشتر شدن نرخ تبدیل است. اگر برای بهینه سازی یک کلمه کلیدی اقدام کرده اید و نرخ کلیک آن کمتر از 1% بوده، بنابراین بدون تردید آن را حذف کنید. گاهی اوقات برای بهینه سازی تبلیغات گوگل ادز حتی لازم می‌شود برخی از کلمات کلیدی خود را از کمپین حذف کنید.

2. استفاده از انطباق های کلمات کلیدی

4 انطباق کلمه کلیدی در گوگل ادز وجود دارد که استفاده از آنها برای بهینه سازی تبلیغات گوگل یک امر حیاتی است. هر کدام از آنها می‌توانند با توجه به استراتژی های کمپین نقش مهمی در بهینه سازی داشته باشند.

انطباق Broad: آگهی تبلیغاتی شما را با توجه به عبارات جستجو شده نزدیک به کلمه کلیدی تعیین شده نمایش می‌دهد. انطباق Broad بیشترین تعداد کلیک و نمایش را به همراه دارد.

انطباق Broad Modifier: این مورد نیز انطباق مدیریت شده براد است. لازم است در یک جستجو کلمه کلیدی شما وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت نمایش داده نمی‌شود.

انطباق Phrase: با این انطباق، نمایش آگهی تنها با کلمات کلیدی شما امکان پذیر است. هدفمندتر از Broad است و اگر قبل یا بعد از کلمه کلیدی شما عبارت دیگری استفاده شده باشد، تبلیغات به کاربر نشان داده می‌شود.

انطباق Exact: این انطباق تنها با جستجوی کلمه کلیدی تعیین شده، آگهی تبلیغاتی را به کاربران نمایش می‌دهد. ممکن است کلیک کمی دریافت کنید، بنابراین مهم است کلمات پرجستجو و با ارزش را مورد هدف قرار دهید.

3. بهبود صفحات لندینگ و پیام های تبلیغاتی

تقریبا هر زمانی می‌توانید صفحه لندینگ خود را ویرایش کرده و پیام تبلیغاتی خود را بهبود دهید. گوگل ادز هیچ هزینه اضافی برای آزمایش آگهی از تبلیغ دهندگان نمی‌گیرد؛ بنابراین شما می‌توانید چند آگهی را با بهترین آگهی کمپین های خود مقایسه کنید. سپس می‌توانید با توجه به نتایج بدست آمده کمپین های آینده خود را ایجاد نمائید.

همچنین می‌توانید لندینگ پیج های خود را با یکدیگر مقایسه کنید. به عنوان مثال، می‌توانید کلیک های تبلیغاتی لندینگ ها را تقسیم کرده تا متوجه شوید کدام صفحه بهترین عملکرد را ثبت کرده است. به این ترتیب می‌توانید میزان مفید بودن صفحات خود را متوجه شوید. شما این امکان را دارید تا موارد بسیاری را در لندینگ پیج خود تغییر دهید، اما بهتر است اولویت خود را روی پیشنهادات، فراخوان های اقدام و پیام های تبلیغاتی خود بگذارید. با آزمایش های A/B می‌توانید به نتایج مفیدی دست پیدا کنید و بهترین روش برای اجرای کمپین های تبلیغاتی را بدست بیاورید. اما توصیه ما این است که همیشه صفحات خود را برای ارائه کیفیت بالا به کاربر بهبود دهید. در این صورت می‌توانید عملکرد تبلیغاتی بهتری داشته باشید.

4. زمان بندی صحیح کمپین برای در دسترس بودن مشتری

با کمپین گوگل ادز هر زمان که مشتریان به خدمات یا محصولات شما نیاز داشته باشند در دسترس آنها خواهید بود. با زمانبندی صحیح کمپین ها می‌توانید با اختیار خودتان کمپین تبلیغاتی را در معرض دید مشتریان بالقوه قرار دهید. ممکن است به دلیل محدودیت های زمانی مانند زمان های غیر کاری امکان ارائه خدمات به مشتریان را نداشته باشید؛ در این شرایط می‌توانید با ایجاد یک زمانبندی مناسب، تبلیغات گوگل ادز را بهینه سازی نمائید. باید بدانید که کمپین گوگل ادز به صورت پیش‌فرض در همه روز و همه ساعت هفته فعال است. شما می‌توانید در بخش تنظیمات، زمان‌بندی مورد نظر خود را وارد کرده تا در زمان های استراحت و غیر کاری، آگهی شما به کاربران نمایش داده نشود. با انجام این بهینه سازی ها می‌توانید هزینه های مربوط به تبلیغات را کاهش دهید.

البته اگر یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید، بهتر است آگهی خود را همیشه در دسترس کاربران قرار دهید. به عنوان مثال، فروشگاه های اینترنتی می‌توانند زمان هایی که بیشترین خرید در روز اتفاق می‌افتد را شناسایی کرده و پیشنهادی های قیمت (Bid) بیشتری برای آن زمان از روز ارائه کنند تا شانس بیشتری برای جذب مشتری داشته باشند.