برای مبتدیانی که به تازگی کار با گوگل ادوردز را شروع کرده‌اند، ۷ ترفند زیر می‌تواند مفید باشد تا از اشتباهات احتمالی در زمینه تبلیغات کلیکی جلوگیری کنند و به سود بهتری از سرمایه‌شان دست یابند.

آیا تبلیغات کلیکی فقط هدر دادن پول است؟

بسیاری از کسانی که به تازگی کار با تبلیغات کلیکی Adwords را شروع کرده‌اند به این نتیجه می‌رسند که تبلیغات کلیکی فقط هدر دادن پول است و آنرا کنار می‌گذارند، زیرا بدون هیچ سودی مجبور به خرج کردن پول هستند. قبل از اینکه ترفندهای اجرایی تبلیغات کلیکی را شرح دهیم و از آنجا که این مقاله اساساً برای تازه کاران در زمینه تبلیغات کلیکی است، فکر می‌کنم بهتر است ابتدا بگوییم که تبلیغات کلیکی هدر دادن پول نیست. بلکه روشی سریع برای دست یافتن به مشتریان و فروش‌های آنلاین و البته نسبت تبدیل بهتر بازدیدکنندگان به مشتری است. (تبلیغات کلیکی گوگل از همه ابزارها به غیر از سئو بهتر است.)

بنابراین اگر در حال استفاده از تبلیغات کلیکی هستید اما پولی عایدتان نمی‌شود، نباید تسلیم شوید بلکه بهتر است در مورد روش‌های بهینه سازی کمپین‌تان برای سود سرمایه بهتر مطالعه و تحقیق کنید. ترفندهای تبلیغات کلیکی زیر شما را در مسیر درستی راهنمایی می‌کند.

۱- کمی در مورد ساختار حساب کاربری‌تان فکر کنید

بسیاری از آنهایی که تازه وارد گوگل ادوردز می‌شوند کمپین یا ادگروپی را ایجاد کرده و هر آنچه که دارند را درون آن قرار می‌دهند. چنین کاری پسندیده نیست و توضیح چرایی آن در این پست سخت است فقط باید بگویم که حساب کاربری گوگل ادوردز شما باید ساختار وب سایتتان را دنبال کند.

این یعنی اگر ۴ نوع محصول دارید در حسابتان هم می‌توانید ۱ کمپین با ۴ ادگروپ داشته باشید (یکی برای هر محصول). به علاوه اگر بیشتر از یک کشور یا زبان برای مثال انگلیسی و اسپانیایی را هدف گرفته باشید، باید برای هر زبان یک کمپین جداگانه داشته باشید.

اگر مانند بیشتر افراد همه چیز را در یک ادگروپ قرار داده‌اید، پس بهتر است که متخصصی را استخدام کنید تا کمپین‌ها را به روشی بهتر تنظیم نماید و مجدداً به خط مشی‌های تعیین شده توسط Adwords دقت کنید. در یان صورت پلن‌های مدیریت اکانت پارس ادوردز می‌تواند برایتان مفید باشد.

۲- همیشه قرار نیست صفحه اصلی وب سایتان صفحه فرود تمام آگهی‌ها باشد

وقتی آگهی‌های گوگل ادوردز را ایجاد می‌کنید باید URL را آماده کنید تا افراد با کلیک کردن بر روی آگهی به یک صفحه مشخص وارد شوند. بیشتر افراد آدرس صفحه اصلی وب سایتشان را قرار می‌دهند اما این کار صحیح نیست. در واقع بهتر است که کاربران را به صفحه‌ای راهنمایی کنید که در آن اطلاعات بیشتری در مورد محصولات و خدمات تبلیغ شده در آگهی وجود دارد.

برای مثال اگر فروشنده حلقه‌های نامزدی هستید باید کاربران را به صفحه خرید حلقه‌های نامزدی وب سایتان که انواع مختلفی در آن وجود دارد، هدایت کنید نه اینکه صفحه اصلی وب سایت با فهرستی از تمام محصولات برایشان باز شود.

۳- آگهی‌های موبایل را فراموش نکنید

در مقاله ترفندهای تجارت الکترونیک اشاره کردم که به عنوان یک فروشنده نباید موبایل را فراموش کنید حتی اگر انتظار خرید مستقیم از طریق موبایل را نداشته باشید. برای افرادی که در گوگل تبلیغ می‌کنند هم همینطور است.

باید آگهی‌های متناسب برای موبایل طراحی کنید و اگر انتظار فروش زیادی از این طریق ندارید، آگهی‌های کم خرج را آماده کنید. دلیلش هم ساده است از نظر آماری اثبات شده که افراد زیادی جستجو برای محصولات و خدمات را با موبایلشان انجام می‌دهند و سپس در دسکتاپ رایانه ادامه می‌دهند.

تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

۴- از اکتنشن‌ها برای افزایش میزان کلیک استفاده کنید

اکستنشن‌ها باعث می‌شود که احتمال کلیک کردن بر روی تبلیغات شما افزایش یابد، اینکار را می‌توان با افزودن قسمت‌های بیشتر در آگهی مانند لینک‌های مستقیم به صفحات محصول سایت یا صفحه تماس با ما یا افزودن توضیحات بیشتر در مورد مزایایی که دارید و مواردی از این دست انجام داد.

افزودن اکستنشن (Extension) برای تبلیغات کار ساده‌ای است و می‌تواند میزان نرخ کلیک را بسیار افزایش دهد.

۵- در صورتی که کمپین سودآوری دارید آن را گسترش دهید

این نکته اساس کار شماست. زیرا فقط در صورتی باید کمپین‌هایتان را گسترش دهید که سودآوری داشته باشند. تبلیغات کلیکی روشی ساده برای خرج کردن پول هنگفت بدون آگاهی کامل است پس باید عملکرد کمپین‌تان را بررسی کنید و در صورتی که سودآوری داشته باشد به آن سرمایه و بودجه اضافه تزریق نمایید.

اگر هیچ سودی بدست نیاورده‌اید پس بهتر است که اول از همه کمپین تان را بهینه سازی کنید و با سودآور شدن آن پول بیشتری برایش خرج کنید.

۶- امکان تبدیل همراه با ارزش‌ها

این موضوع در رابطه با نکته قبلی است و چیزی که مهم است، بررسی نرخ تبدیل (Conversion Rate) در کمپین نه تنها با هدف ارزیابی تعداد تبدیل‌ها، بلکه بررسی ارزش تبدیل است. بررسی نرخ تبدیل شاید کمی دشوار باشد، اما اگر بررسی کنید که آیا کمپینتان سودآوری دارد یا خیر، کمک زیادی به شما می‌کند.

اگر در بررسی نرخ تبدیل همراه با ارزش آن مشکلاتی ایجاد شود می‌توانید کسی را استخدام کنید با هزینه بسیار کم این کار را برایتان انجام دهد.

۷- از اعداد در آگهی‌تان استفاده کنید

منظورم از اعداد، اعداد تصادفی نیست بلکه این اعداد شامل پیشنهادت، قیمت‌ها و تخفیف‌هاست. آگهی‌هایی که پیشنهادات مشخصی با دادن اعداد کاملاً دقیق مانند ۴۵% تخفیف در قسمت‌های فروش یا پلن‌های ویژه از ۴۹٫۹۰۰ تومان نمایان می‌شوند، عملکرد بهتری نسبت به آگهی‌هایی دارند که در آن‌ها هیچ عدد و رقمی وجود ندارد.

هر چقدر هزینه هر بار کلیک کردن در تبلیغات کلیکی کمتر باشد، بازگشت سرمایه و سودآوری کمپین‌های تبلیغات کلیکی بیشتر خواهد بود. برای کاهش هزینه تبلیغات کلیکی باید استراتژی‌هایتان، کلمات کلیدی و صفحات فرود را دقیق‌تر بررسی کنید.

به عنوان متخصص Google Ads که چندین سال تجربه مدیریت کمپین‌های تبلیغات گوگل را داشته‌ام، آموختم که راه اندازی کمپین‌های تبلیغات کلیکی سودآور برای موفقیت در این حوزه کافی نیست بلکه باید سعی کرد تا حاشیه سود را بالا برد. اینکار را می‌توان با افزایش فروش (بدون افزایش هزینه تبلیغات) یا کاهش هزینه تبلیغات کلیکی انجام داد.

نکته: نکاتی که در ادامه مطرح شده برای تازه کاران نیست، اگر به تازگی وارد دنیای گوگل ادز شده‌اید بهتر است که فیلم های آموزش تبلیغات گوگل برای تازه کاران را بخوانید تا مقدمه‌ای از گوگل ادز و تبلیغات کلیکی داشته باشید.

استفاده از تنظیمات دستی و کاهش هزینه برای هر کلیک

آسان‌ترین راه برای آغاز کار با هزینه‌ها و تنظیمات این است که اجازه دهید گوگل خودش همه چیز را مدیریت کند. شما به صورت روزانه حداکثر بودجه را تعیین می‌کنید و گوگل مابقی کارها را انجام می‌دهد.

این روش (استفاده از سیستم بیدینگ اتوماتیک) عالی است و در بسیاری از موقعیت‌ها نتیجه خوبی دارد. همچنین زمان کمتری هم می‌برد زیرا نیازی به نظارت بر تنظیمات و اعمال تغییرات نیست.

اگر هدف کاهش هزینه‌های یک کمپین باشد باید آنرا از تنظیمات اتوماتیک به تنظیمات دستی (Manual) تغییر دهید و از این قوانین ساده پیروی نمایید:

 • با هزینه کم برای هر کلیک شروع کنید، میانگین هزینه تبلیغات کلیکی را تخمین بزنید و مقداری را تعیین کنید که به آن عدد نزدیک باشد.
 • بررسی کنید که کدام کلیدواژه‌ها بهتر نتیجه داده و هزینه کلیک آنها را بیشتر کنید، گزارشات آماری را مرور کرده و مشخص کنید که کدام کلید واژه‌ها بیشترین فروش را به دنبال داشته‌اند. با افزایش Bid این کلیدواژه‌ها موقعیت آگهی را بهتر می‌کنید و فروش بیشتری را ایجاد خواهید کرد.
 • هزینه پیشنهادی برای کیوردهایی که کلیک بالایی داشتند ولی فروش زیادی به دنبال نداشته‌اند را هم کم کنید.

در پایان این تمرین کلیدواژه‌هایتان به سه گروه تقسیم می‌شوند. آنهایی که فروش بیشتری نسبت به کلیک‌های انجام شده داشته‌اند. (کلیدواژه‌های برنده)، گروهی که فروش متوسطی دارند (کلیدواژه‌های دارای پتانسیل) و گروهی فروش کمی داشتند. (نامزدهای حذف)

تغییر هزینه‌ها بر اساس مکان، دستگاه‌ها، روز و زمان

وقتی تمرین بالا را برای کاهش قیمت‌ها انجام می‌دهید باید موارد زیر را هم درنظر بگیرید:

 • کدام دستگاه عملکرد بهتری دارد؟ (موبایل، تبلت، رایانه)
 • کدام محل ترافیک با کیفیت بیشتری را به همراه دارد؟ (کشور، شهر، منطقه)
 • بهترین و بدترین روز فروش چه روزی است؟
 • چه زمانی از روز بیشتر نرخ تبدیل به مشتری انجام می‌شود؟

بخاطر داشته باشید که هدف کاهش هزینه‌های تبلیغات کلیکی است پس هرگونه تغییری باید در همین راستا باشد.

برای مثال بر اساس داده‌های بالا می‌توانید قیمت بعضی موقعیت‌های جغرافیایی را که در آن آگهی‌تان بهتر عمل می‌کند، بالا ببرید یا اینکه در بعضی زمان‌ها تبلیغات را متوقف کنید یا قیمت‌ها را برای موبایل بیشتر کنید، زیرا بازگشت سرمایه بیشتری نسبت به رایانه دارند.

احتمالات بسیار زیاد هستند و بستگی به گزارش‌های اکانت Google Ads تان دارد. به عنوان یک قانون کلی، از ایجاد تغییرات نترسید. گام به گام پیش بروید و مطمئن شوید که همه چیز را بررسی کرده‌اید و در پایان روز می دانید که برای بهتر شدن چه باید کرد.

عبارات جستجو شده را مرور کنید و کلیدواژه‌های ارزشمند بیشتری اضافه کنید

کلیدواژه‌ها هر کدام قیمت خاصی دارند، هر چقدر تعداد افرادی که یک کلیدواژه خاص را جستجو کرده باشند، بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. اگر در کمپین‌تان فقط از کلید واژه‌های رقابتی استفاده کنید، هزینه تبلیغات کلیکی هم بالا خواهد رفت.

کاری که باید انجام بدهید اصلاح کلیدواژه‌ها و ایجاد گروه‌های تبلیغاتی با کلمات کلیدی است که رقابت در آنها کمتر است.

این دسته از کلمات کلیدی شامل کلماتی با نیت خرید بالا هستند، اما حجم جستجو برای آنها کم است و قیمت کمتری دارند. بعضی از آنها عملکرد خوبی دارند. برای یافتن کلمات کلیدی جدید می‌توانید بخش Search Terms را بررسی کنید.

کاهش هزینه تبلیغات کلیکی

کلمات کلیدی منفی بیشتری اضافه کنید

باید هر هفته Search Terms ها را بازبینی کنید و کلمات کلیدی منفی را شناسایی نمایید. کلمات کلیدی منفی بودجه شما را با کلیک کردن‌های بی نتیجه هدر می‌دهند و باعث از بین رفتن جنبه رقابتی کمپین‌تان می‌شوند.

اگر هنوز فهرست کلیدواژه‌های منفی (Negative Keywords) را آماده نکرده‌اید، احتمالاً در حال ارزش گذاری بر روی کلید واژه‌هایی هستید که هیچ ارتباطی با کسب وکارتان ندارند و همین دلیل باعث افزایش هزینه‌های تبلیغات کلیکی شده است.

برای اینکه فهرست کلیدواژه‌های منفی‌تان موثرتر شود، مطمئن شوید که از کار با گزینه‌های تطابق کلیدواژه‌ها آگاهی دارید.

صفحه فرود تبلیغات تان را بهبود دهید

یکی از عوامل مرتبط با هزینه تبلیغات کلیکی ارتباط صفحه فرود با آگهی هاست. صفحه فرود آگهی به صورت غیرمستقیم بر روی میزان کیفیت و قیمت‌هایتان تأثیر می‌گذارد. مواردی که باید در مورد صفحات فرود گوگل ادز بدانید:

کاربران را به صفحه فرود عمومی (مثل دسته بندی محصولات) هدایت نکنید. بلکه بهتر است آنها را مستقیماً وارد صفحه مخصوص آن آگهی یا خدماتی کنید که تبلیغ می‌کنید.

مطمئن شوید که گوگل موضوع صفحه فرود را به طور کامل می‌داند. صفحات شما باید دارای عنوان، توضیحات، عناوین فرعی و محتویاتی باشد که با کلیدواژگان و پیام‌های تبلیغاتی‌تان هماهنگی دارد.

برای محصولات مختلف صفحات فرود مختلفی را ایجاد کنید. قرار نیست که تمام کاربران گوگل ادز را به یک صفحه هدایت کنید بلکه بهتر است صفحات فرود مجزایی را برای محصولات یا خدمات موردنظرتان داشته باشید.

صفحات فرودتان را به درستی بررسی کنید. گرچه بررسی همزما کارکرد تبلیغات و صفحات فرود مختلف تجربه خوبی است، اگر اینکار را اشتباه انجام دهید، هزینه و وقت‌تان را هدر داده‌اید. چیزی که مهم است این است که تنها یک مجموعه تغییر را به صورت همزمان انجام دهید و همه چیز را با هم نخواهید.

برای مثال اگر در کمپین‌های گوگل ادز تان تغییری ایجاد می‌کنید، در لندینگ پیج‌ها اینکار را انجام ندهید، زیرا مشخص نمی‌شود که کدامیک از آنها نتیجه بهتر و کدامیک بدتری خواهد داشت. مقاله بهبود کوالیتی اسکور از طریق صفحه فرود را بخوانید.

ایده‌های نهایی

من علاقه شدیدی به گوگل ادز دارم، نه فقط بخاطر منافعی که برای کسب و کارم دارد، بلکه به دلیل ماهیتی است که باعث می‌شود افراد تازه کار هم بتوانند مانند افراد باتجربه کمپین‌های تبلیغات کلیکی را بهینه سازی کنند.

۵ روشی که در بالا به صورت خلاصه مطرح شد تنها روش‌های موجود برای کاهش هزینه‌ها نیست. روش‌های دیگری هم مانند بازبینی متن آگهی، بررسی حرفه‌ای نسبت تبدیل به مشتری، استفاده از تبلیغات گسترده و مواردی از این دست می‌توانند حاشیه سودتان را همزمان با فروش بالا ببرند.

یکی از مواردی که باعث افزایش سود شما از طریق تبلیغات گوگل می‌شود، بهینه سازی کمپین های ادوردز می‌باشد. وقتی از تنظیمات بهینه برای کمپین ادوردز خود استفاده می کنید، احتمال اینکه کلیک‌های کمتری بگیرید وجود خواهد داشت، با این حال مطمئن خواهید بود که کلیک‌هایتان ارزشمند هستند. شما می توانید از ریمارکتینگ برای بهبود این نتایج استفاده کنید. می‌توانید نمره کیفیت خود را بهبود ببخشید و تمامی کلمات کلیدی منفی را به کمپین خود اضافه کنید.

وقتی شما بخواهید تنها از کلمات کلیدی منفی برای بهینه سازی کمپین استفاده کنید، مثل این است که در دوی ماراتن شرکت کنید و فراموش کنید کفش های خود را بپوشید! بله شما می توانید مسافتی را بدون کفش پیاده روی کنید، اما قادر نخواهید بود از تمام ظرفیت خود برای برنده شدن استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد بهترین تنظیمات برای بهینه سازی کمپین های ادورز با هم صحبت کنیم. این تنظیمات می تواند شما را مطمئن سازد که در صدر نتایج قرار می گیرید.

بر روی یک شبکه در زمان واحد تمرکز کنید: از شبکه جستجو و نمایش به صورت همزمان استفاده نکنید.

این گزینه یکی از بهترین نکاتی است که می توان در مورد تبلیغات در گوگل بیان کرد. سعی نکنید شبکه نمایش و جستجو را به همراه هم و در یک کمپین ادوردز به کار ببرید. اگرچه شما نوع کمپین جدیدی همچون Search with Display را در اختیار دارید اما باید مطمئن شوید که تنها بازدیدهای مرتبط را از شبکه نمایش به دست می آورید. در چنین شرایطی نمی توانید به طور همزمان از شبکه نمایش و جستجوی ادوردز استفاده کنید.

منابعی همچون WordStream گزارش کرده اند که عملکرد تبلیغات با انتخاب کمپینی که در بالا به آن اشاره کردیم کاهش پیدا می کند. با اینحال اغلب می توان شبکه نمایش و جستجو را با هم مقایسه کرد و عملکرد هر کدام را به تنهایی سنجید. اگر بودجه اندکی دارید و چیز زیادی در مورد ادوردز نمی دانید شاید ترکیب این کمپین ها مفید باشد اما اگر در مورد تبلیغات ادوردز خود جدی هستید و به موفقیت فکر می کنید باید کمپین های جداگانه ای برای شبکه نمایش و جستجو ایجاد کنید.

بهترین دلیل برای انجام اینکار:

 • اگر این کمپین ها را از هم جدا نکنید نمی توانید نرخ کلیک و بازدید را در نمودار مشاهده کنید زیرا قادر به اعمال فیلتر شبکه نمایش و جستجو بر روی نمودار نخواهید بود.
 • شما نمی توانید متن جداگانه و متفاوتی برای شبکه نمایش بنویسید. شبکه نمایش در اصل روش بازاریابی Push است و نیازمند تبلیغات متفاوتی نسبت به شبکه جستجوست.

علاوه بر این، ساختار کمپین شبکه نمایش شما باید متفاوت باشد و کلمات کلیدی منفی باید به سایر موارد اولویت داده شود زیرا تنها ۵۰ کلمه کلیدی منفی را می توان بر روی کمپین نمایشی اعمال نمود.

همیشه  شبکه همکار جستجو را به هنگام آغاز کمپین جدید ادوردز در نظر داشته باشید:

برخی از افراد قابلیت Search Partner Network را از کمپین های جستجوی خود بر می دارند.  زمانی که تیم ما از مشتریان خواست دلایل خود را برای این امر بیان کنند بیشتر آن ها بیان کردند که جایی خوانده اند باید تنها بر ری جستجوی گوگل تمرکز نمایند. بله این قابلیت به خاطر برخی از موارد شهرت و اعتبار خوبی در میان افراد ندارد. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که چنین قابلیتی را غیرفعال می کنید باید مطمئن شوید که مزایای آن را می شناسید.  اگر بودجه کافی دارید توصیه می کنیم کار خود را با این گزینه آغاز کنید. بعد از یک یا دو ماه، قادر خواهید بود نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید و بر اساس  عملکردهای کلیدی که مشاهده نموده اید تصمیم گیری نمایید.

نکته: اگر مخاطبین ملی بزرگی را هدف قرار می دهید و بودجه زیادی در اختیار ندارید ممکن است نخواهید از ابتدای کار این گزینه را فعال کنید. اما اگر فضای کافی در اختیار دارید و می توانید کمی سرمایه گذاری خود را افزایش دهید توصیه می کنیم از Search Partner Network استفاده نمایید.

از زبانی استفاده کنید که مخاطبین هدف شما از آن استفاده می کنند:

اگر در ناحیه ای زندگی می کنید که مخاطبین هدف شما زبان دیگری به جز زبان انگلیسی دارند باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشید. یکی از بخش های مهم در کمپین های ادوردز و تنظیمات آن، بخش تنظیمات زبان است.  تنظیم زبان به شما اجازه می دهد کاربرانی را هدف قرار دهید که زبان خاصی را  به عنوان زبان رابط در مرورگر خود یا در اکانت گوگلشان انتخاب کرده اند. این موضوع هیچ ربطی به زبانی که افراد از آن برای جستجو استفاده می کنند ندارد بلکه مربوط به تنظیمات مرورگر آن هاست. اگر فردی را در فلوریدا هدف قرار می دهید و زبان اسپانیایی را انتخاب نکرده اید، ممکن است بخش اعظمی از ترافیک و درآمد احتمالی را از دست بدهید. در این شرایط بهتر است از زبان انگلیسی و اسپانیایی استفاده کنید. در کانادا حدود ۲۲ درصد از افراد کانادایی به زبان فرانسه صحبت می کنند. در این شرایط قرار ندادن زبان فرانسه به عنوان زبان هدف شما را از جمعیت ۲۲ درصدی دور می کند.

بهینه سازی کمپین ادوردز

 از نواحی خاصی در ناحیه ای که می خواهید هدف قرار دهید استفاده نمایید:

هدفگیری شعاعی یکی از موارد خوب برای کسب وکارهای محلی است. تئوری موجود بسیار مفید است:

 • شما تنها مشتریان بالقوه ای را هدف قرار می دهید که می خواهند و تمایل دارند به فروشگاه شما سر بزنند
 • شما تنها مشتریان بالقوه ای را هدف قرار می دهید که تمایل دارند برای فراهم آوردن خدمات شما به سمتتان بیایند.

با این حال باید توجه داشته باشید که تنها هدف قرار دادن مخاطبین بر اساس شعاع آن ها نمی تواند موثر باشد.

با اضافه کردن کمپین های بهبود یافته در سال ۲۰۱۳، شما قادر بودید  تنظیمات سرمایه گذاری مرتبط با موقعیت را  نیز بر اساس شهرها و کدپستی افراد اجرا کنید. فعال کردن این گزینه با هدف قرار دادن شهرها یا ایالت های افرادی است که در ناحیه هدفگیری شما قرار دارند و تنها نمی توان آن را بر اساس شعاع تنظیم کرد. به عنوان مثال اگر قصد دارید کل ایالت متحده آمریکا را هدف قرار دهید باید همه ایالت ها را به طور تکی برای کمپین خود اضافه نمایید. اضافه کردن این ایالت ها شما را قادر می سازد نتایج را بر اساس ایالت ها تجزیه و تحلیل کنید و در انتها بتوانید تنظیمات مزایده را بر اساس عملکرد هر ایالت تغییر دهید.  اگر نواحی کوچک تری همچون شعاع ۵۰ مایلی را هدف قرار می دهید باید همه شهرهای موجود در آن ناحیه را مدنظر قرار دهید. اینکار نه تنها به شما کمک می کند نواحی که عملکرد خوبی دارند را شناسایی کنید بلکه ممکن است رقیب محلی محبوبی در یک شهر خاص که نمی توانید با آن رقابت کنید داشته باشید و از مزایای سایر شهرها استفاده کنید. مستثنی کردن این شهر از هدف گیری مکانی، شما را قادر می سازد سرمایه خود را در جایی متمرکز کنید که بازگشت سرمایه گذاری بیشتری به همراه دارد.

مزایده دستی، CPC بهبود یافته یا مزایده خودکار

زمانی که صحبت از مدیریت مزایده به میان می آید سه تنظیم اصلی وجود خواهد داشت:

 • مزایده دستی CPC
 • مزایده CPC بهینه شده
 • استراتژی های مزایده( مزایده خودکار)

بسته به سطح تجربه، صنعت، اندازه کمپین و عملکرد فعلی می توانید یکی از این سه گزینه را به کار ببرید.

مزایده CPC دستی:

این گزینه یکی از قدیمی ترین روش های موجود برای مدیریت مزایده هاست. شما مزایده را خودتان تنظیم می کنید و آن را بر اساس نتایجی که مشاهده می کنید تغییر می دهید. این گزینه کنترل ۱۰۰ درصدی در اختیار شما قرار می دهد.  معایب این روش از مزایده عبارت است از:

 • شما اکانت بزرگی دارید: در اکانت های بزرگ مزایده دستی تقریبا غیر ممکن است مگر اینکه وقت و فرصت زیادی داشته باشید. حتی مدیران با تجربه PPC نیز سعی می کنند از این روش استفاده کنند زیرا کنترل خوبی در اختیار افراد قرار می دهد. با اینحال فرصت مورد نیاز برای مدیریت مزایده دستی زیاد است.
 • شما تجربه زیادی ندارید: حتی بعد از آموزش دادن بیشتر افراد برای شغل مدیریت PPC باز هم بیشترشان با این گزینه مشکل خواهند داشت. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم این روش از مزایده کنترل خوبی در اختیار شما قرار می دهد اما به خاطر داشته باشید که کنترل برای افراد با تجربه خوب است. اگر در حوزه تبلیغات PPC تازه کار و مبتدی هستید بهتر است از روش سرمایه گذاری خودکار استفاده کنید.

مزایده بهبود یافته:

اگر کار خود را آغاز کرده اید و می خواهید مزایده خود را مدیریت کنید اما  از گوگل هم کمک می خواهید این گزینه برایتان مناسب خواهد بود. این روش  همانند مزایده دستی است اما گوگل مزایده جدید را برای  جستجوهای خاصی که تبدیل بهتری دارند تنظیم می کند. این روش سیستمی را در اختیار شما قرار می دهد و می تواند به بهینه سازی مزایده ها کمک کند.  اگر این سیستم تشخیص دهد که کلمه کلیدی  احتمال تبدیل بالا یا پایین دارد، مزایده بر روی آن را در این موقعیت خاص افزایش یا کاهش می دهد. اگر تازه کار هستید این گزینه می تواند کمک حالتان باشد. عیب این روش از مزایده این است که شما  تصمیمات غیر عادی و عجیبی را در مورد یک کلمه کلیدی مشاهده می کنید که توسط سیستم اتخاذ شده است. در برخی از شرایط سیستم به طور مستمر مزایده را تغییر می دهد و حتی تبدیلی هم رخ نمی دهد.

استراتژی های مزایده( مزایده خودکار):

پنج روش مختلف برای مدیریت مزایده وجود دارد:

 • کلیک های حداکثر: گوگل تلاش می کند تا جایی که می تواند کلیک بیشتری از بودجه موجود بگیرد
 • تبدیل های حداکثری: گوگل تلاش می کند بیشترین کلیک را از بودجه شما بگیرد و آن ها را به مشتری تبدیل نماید
 • ROAS هدف: گوگل به دنبال این است که شما را به ROAS هدفتان نزدیک تر کند
 • CPA هدف: گوگل به دنبال این است که شما را به CPA ای که در ذهن دارید نزدیک تر نماید.
 • موقعیت صفحه هدف: گوگل دوست دارد شما را به موقعیتی از تبلیغ که می خواهید برساند.

برای تبلیغ کنندگان تازه کار و مبتدی، کلیک های حداکثری یا نرخ تبدیل بالاتر روش عالی برای آغاز کار خواهد بود. مشکلی که در ROAS هدف و CPA وجود دارد این است که اگر اهداف بسیار دشواری را تنظیم کنید گوگل مزایده را بسیار پایین در نظر می گیرد و به همین خاطر نمی توانید کلیکی دریافت کنید. با اینحال با وجود تبدیل های حداکثری، گوگل تلاش می کند تا جایی که ممکن است افراد بیشتری را در بودجه مدنظر به مشتری تبدیل کند. معمولا زمانی که کار خود را آغاز می کنید شما بودجه محدودی را تنظیم می نمایید. به همین خاطر چنین استراتژی می تواند برای شما کارکرد عالی داشته باشد.

برای ROAS هدف و CPA توصیه می کنیم مزایده حداکثری و حداقلی را هم تنظیم کنید.  این موضوع به گوگل می گوید که سیستم مجاز به مزایده کمتر یا بیشتر از مقدار تعیین شده نیست.

ایده ای که پشت این کار وجود دارد این است که شما به گوگل اجازه مانور برای رسیدن به ROAS و CPA هدف را می دهید اما نمی خواهید گوگل مزایده اندکی بر روی کلمات کلیدی انجام دهد.  همچنین نمی خواهید گوگل مزایده بسیار زیادی را بر روی کلمات کلیدی داشته باشد.  اعمال مزایده حداکثری و حداقلی به سیستم اجازه می دهد برای رسیدن به اهدافی که شما تعیین کرده اید مزایده را پایین یا بالا ببرد اما به شما اجازه می دهد تصمیماتی را در مورد کلمات کلیدی که نمی خواهید در سیستم داشته باشید اتخاذ نمایید.

بهینه سازی گوگل ادز

جدا کردن یا نکردن؟

یکی از تصمیماتی که مرتبط با تنظیمات است، در مورد تنظیم دستگاه خواهد بود. این گزینه در اصل تنظیم رسمی بر روی صفحه تنظیمات نیست اما باید بدان توجه کنید.  شما امروزه می توانید مزایده ۱۰۰ درصدی بر روی دسکتاپ؛ موبایل، تبلت داشته باشید. این موضوع در اصل بدین معنی است که می توانید کمپین های مرتبط با دستگاه را هم ایجاد کنید. مثلا کمپینی که تنها بر روی کاربران دسکتاپی تمرکز دارد. نکات اصلی که باید در این شرایط به خاطر داشته باشید عبارتند از:

ساختار اکانت خود را بیش از حد پیچیده نکنید. اگر همه کمپین های موجود در موبایل، دسکتاپ و تبلت را جدا کنید، کاری که قرار است انجام دهید را دوبرابر خواهید کرد. این موضوع باعث از بین رفتن زمان شما می شود و انتخاب هوشمندانه ای نیست.

چیزی که توصیه می کنیم انجام دهید این است که کمپین خود را بر روی همه دستگاه ها هدف قرار دهید. بعد از اینکه متوجه شدید کدام یک از دستگاه ها برای جذب مخاطب عملکرد بهتری دارد، می توانید کمپین مخصوص به آن را ایجاد کنید.

 • ممکن است تفاوت قابل توجهی در عملکرد موبایل و دسکتاپ وجود داشته باشد. تفاوت های اندک را می توان با تنظیم و انطباق مزایده برطرف کرد
 • زمانی که صحبت از جذب درآمد یا تبدیل به میان می اید کمپین باید در ۲۰ درصد برتر قرار داشته باشد.

مطمئن شوید هربار که کاربر به دنبال کلمات کلیدی تان می گردد، تبلیغ نمایش داده می شود:

بسته به تنظیمی که برای ارائه تبلیغ انجام داده اید، گوگل به تبلیغ اجازه می دهد هر باری که کوئری جستجو با کلمات کلیدی شما منطبق بود نشان داده شود یا اینکه تبلیغ را در فواصل زمانی خاص نشان می دهد. دو نوع روش ارائه تبلیغ در برگیرنده موارد زیر است:

 • ارائه استاندارد: اگر در ساعات اولیه روز به بودجه روزانه خود رسیدید و آن را رد کردید، گوگل شروع به نمایش متناوب تبلیغ شما در روزهای دیگر می کند
 • ارائه سریع یا شتاب زده: گوگل تبلیغ شما را هر باری که کوئری جستجو با کلمه کلیدی تان منطبق است نشان می دهد تا زمانی که بودجه آن روز به پایان برسد

در تئوری، این گزینه مکانیسم خوبی است. هیچ چیزی عملکرد کمپین شما را خراب نمی کند. به همین خاطر استفاده از قابلیت های استاندارد که شما را مطمئن می سازد تبلیغ در کل روز نمایش داده خواهد شد ایده خوبی است. با اینحال قابلیت ارائه استاندارد می تواند همانند پزشکی باشد که تنها نشانه ها را درمان می کند و به درمان بیماری نمی پردازد. اگر قبل از انتهای روز بودجه به پایان برسد، هزینه بیشتری برای کلیک پرداخت خواهد شد. بنابراین به جای اینکه اجازه دهید قابلیت ارائه استاندارد نمایش تبلیغ شما را محدود سازد باید بر روی تنظیم کمپین ادوردز خود تمرکز کنید تا بتوانید تبلیغ خود را هر بار نمایش دهید.

اجازه دهید محاسبه ای را با هم مرور کنیم:

این محاسبه نشان می دهد چگونه بودجه مقدار بازدیدهایی که در طول روز دریافت می کنید را محدود می سازد.  با کاهش CPC و موقعیت تبلیغ، قادر خواهید بود کلیک های بیشتری کسب کنید. اگرچه قرار گرفتن در سه جایگاه برتر از اهمیت زیادی برخوردار است اما ارزش واقعی برای کسب وکار زمانی رخ می دهد که کاربر روی تبلیغتان کلیک می کند. اینجا دقیقا همان جایی است که ممکن است کاربر به مشتری تبدیل گردد.  همانطور که محاسبات نشان می دهد شما می توانید کلیک و نرخ تبدیل سایت خود را با کاهش CPC، تقریبا ۳ برابر کنید.

تنها موردی که توصیه می شود در آن از ارائه استاندارد استفاده شود زمانی است که صنعت شما  حجم جستجوی پایینی دارد.

صنایعی که حجم جستجوی پایینی دارند شما را ملزم می کنند در سه جایگاه برتر گوگل قرار بگیرید. در غیر اینصورت کلیکی دریافت نخواهید کرد.

زمانبندی را برای تبلیغ خود انتخاب کنید که با اهداف کسب وکارتان منطبق است:

اعمال زمانبندی بر روی تبلیغ برای کسب بازگشت سرمایه گذاری بهتر ضروری است. اگر مرکز تماس شما بین ساعات ۸ بعد از ظهر و ۶ قبل از ظهر تعطیل است، پس نمی توانید در این بازه زمانی به جذب سرنخ بپردازید. اگر  از لحاظ آماری داده های معتبری دارید که نشان دهنده افرادی است که به دنبال محصول شما هستند و بین ساعات ۷ بعدازظهر و ۹ بعد از ظهر به مشتری تبدیل می شوند، بودجه خود را برای این بازه زمانی افزایش دهید.

زمانبندی تبلیغ تقریبا موضوع ساده است اما بیشتر تبلیغ کنندگان اجرای آن را پیچیده می سازند. بخش خطرناک در مورد زمانبندی تبلیغ این است که اگر رفتار پایه ای جستجو را درک نکرده باشید ممکن است زمانبندی خوبی را انتخاب نکنید. به عنوان مثال در برخی از موارد، کاربران  در طول ساعات کاری به دنبال محصول می گردند و سپس خرید خود را در منزل به اتمام می رسانند. در این شرایط استفاده از ساعات کاری معمول می تواند سود شما در انتهای روز را کاهش دهد.

ایجاد و پرورش خط فروش  یکی از ویژگی های مهم در فروشندگان است  و می تواند شما را مطمئن سازد  مدیر ادوردز موفقی دارید.

تبلیغ خود را گردش دهید تا مطمئن شوید تجزیه و تحلیل خوبی دارید و می توانید همه معیارها را مدنظر قرار دهید:

یکی از بحث هایی که در چند سال اخیر بروز کرده این است که ایا به گوگل اجازه دهیم  تبلیغ با عملکرد بالا را انتخاب کند یا خودمان اینکار را بر عهده بگیریم. یکی از فاکتورهای تصمیم گیری در این مورد این است که نرم افزارهای گوگل در نشان دادن این معیارها چقدر سریع عمل می کنند. اگر گوگل تنها تغییر کوچکی را در داده ها مشاهده کند، نرم افزار شروع به نمایش یک تبلیغ دیگر می کند و همین امر داده ها را به  انحراف می کشاند.  به همین خاطر بهتر است خودتان تبلیغ و تنظیمات آن را تجزیه و تحلیل کنید.نمی دانم چرا چنین اتفاقی روی می دهد. مطمئن هستم که افراد باهوشی در گوگل حضور دارند و  خیلی خوب علم ریاضیات را می شناسند. اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید تست جداگانه است. شما نمی توانید همه چیز را به حال خود رها کنید و انتظار داشته باشید کمپینتان عملکرد موفقی داشته باشد.  تبلیغ شما ممکن است برای مخاطبین مختلفی جذاب باشد پس باید این موضوع را درک کنید. اگر خواستید می توانید به گوگل اجازه دهید یک بازه ۹۰ روزه به بررسی عملکرد کمپین شما بپردازد.

تنظیمات بهینه در ادوردز به اهداف و شرایطی که دارید بستگی خواهد داشت:

همه تبلیغ کنندگان نمی توانند  به طور ۱۰۰ درصد از این دستورالعمل ها تبعیت کنند. به همین خاطر باید بدانید تفاوت  در تنظیمات انجام شده چگونه می تواند بر روی کمپین  و عملکرد آن تاثیر بگذارد.  این موضوع به همراه بهترین تمرینات در ادوردز انجام می شود. شما می توانید از این تمرینات استفاده کنید و در بیشتر موقعیت ها تبلیغ عالی داشته باشید. اما اگر کورکورانه از این موارد تبعیت کنید و شرایط خود را در نظر نگیرید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

تبلیغات کلیکی گوگل یا همان تبلیغات PPC در ادوردز هنوز هم یک روش موثر برای جلب توجه مخاطبین هدف است و می تواند آن ها را به سمت سایت بازگرداند و با محصولات و خدمات موجود در آن درگیر سازد. واضح است که هر چقدر تبلیغ شما در قسمت های بالایی موتورهای جستحو بیشتر نشان داده شود، احتمال کلیک بر روی آن نیز بیشتر خواهد بود.

با این حال دریافت کلیک نمی‌تواند هدف نهایی شما باشد. شما باید به دنبال کلیکی باشید که به فروش، تماس تلفنی، تولید لید (Lead) منجر شود.

برای اینکه مطمئن شوید برای موفقیت بهترین فرصت را در اختیار دارید باید وظایف روزمره و منظمی را برای کمپین های تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز خود توسعه دهید. با اینکه توسعه و رشد اتوماسیون در حوزه گوگل ادوردز می‌تواند در برخی از شرایط مفید و کمک کننده باشد اما برخی از وظایف باید به صورت شخصی انجام گردد. در این مقاله قصد داریم به همین وظایف بپردازیم.

شاخص های کلیدی عملکرد را بررسی کنید:

شاخص کلیدی عملکرد یا همان KPI معیارهای مهمی هستند که به بازاریابی کمک می کنند تا موثر بودن انواع مختلفی از کمپین ها را بسنجند. زمانی که تصمیم می گیرید روی PPC سرمایه گذاری کنید، باید روشی برای سنجش عملکرد تبلیغات خود داشته باشید. در غیر اینصورت بدون دانستن نحوه عملکرد کمپین، تنها بودجه خود را نابود می کنید.

انواع KPI هایی که انتخاب می کنید و به آن ها اولویت می دهید به اهداف بازاریابی تان بستگی خواهد داشت. در ادامه برخی از KPI های مهم و رایج برای کمپین های PPC را با هم مرور می کنیم:

 • تعداد کلیک ها: این شاخص به شما می گوید چند نفر واقعا بر روی تبلیغ کلیک کرده اند. استفاده از این معیار ایده خوبی در مورد مفید بودن تبلیغ برای جلب توجه افراد به خود ارائه می کند. کلیک نمی تواند همیشه تصویر کاملی از خوب بودن و عملکرد مفید تبلیغ در اختیارتان قرار دهد اما می تواند بخش مهمی از پازل شما باشد.
 • نرخ کلیک: این معیار با تقسیم کردن تعداد کلیک ها بر روی تعداد کل بازدیدها به دست می آید. بر اساس صنعتی که در آن کار می کنید نرخ کلیک مثبت و موثر متفاوت خواهد بود
 • هزینه به ازای هر کلیک: این گزینه مقدار هزینه ای که بر روی کمپین تبلیغاتی خود بر اساس مقدار کلیک انجام شده بر روی آن صرف کرده اید را نشان می دهد. هزینه به ازای هر کلیک با تقسیم مقدار کل هزینه صرف شده برای هر کمپین بر روی تعداد دفعاتی که افراد بر روی تبلیغ کلیک کرده اند به دست می‌آید. این گزینه می تواند یک روش خوب برای تعیین زیاد یا کم بودن بودجه برای تبلیغ باشد. قانون کلی این است که CPC های برند خود را بررسی کنید. اگر افزایشی در آن مشاهده کردید ممکن است بر روی عملکردتان تاثیر منفی داشته باشد.
 • نرخ تبدیل: این معیار تعداد تبدیل هایی که به طور مستقیم از طریق تبلیغ ایجاد شده است را اندازه می‌گیرد. این گزینه با تقسیم تعداد تبدیل بر تعداد کلی کلیک ها به دست می‌آید.

این ها تنها چند مورد از KPI هایی هستند که می توانند برای کمپین شما مهم باشند. بررسی روزانه این اعداد و ارقام می تواند به شما کمک کند مشکلات و موفقیت های موجود را شناسایی کنید و در صورت نیاز آن را بهبود ببخشید.

فهرست کلمات کلیدی منفی را مرور نمایید:

یکی از بهترین روش ها برای جذب کلیک بیشتر اطمینان از این است که زبان تبلیغ، کلمات کلیدی مناسبی را برای جستجو بهینه سازی کرده است. زمانی که کمپین PPC را اجرا می کنید باید بدانید که چگونه می توانید از فهرست کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) هم استفاده کنید.

اگر نتوانید از این فهرست در کمپین خود استفاده کنید، بازگشت سرمایه گذاری تبلیغ خود را نابود خواهید کرد. برای افرادی که در حوزه PPC تازه کار هستند راهنمای زیادی در مورد کلمات کلیدی منفی وجود دارد. فرض کنید در حال فروش آنلاین کفش هستید.

حالا می خواهید انواع مختلفی از این کلیدواژه که در برگیرنده جنسیت ، تمایل و نیت کاربر و  کلمات توصیفی هست را در کمپین خود بگنجانید. در برخی از شرایط مجبور می شوید واژه هایی که حجم جستجوی بالا و تبدیل پایینی دارند را از کمپین خود حذف نمایید.

در مثال زیر، می بینید که واژه ها بر اساس نوع انطباق کلمات کلیدی استثنا شده اند و می توانند بر روی توانایی شما برای هدف قرار دادن نوع خاصی از کلیدواژه ها اثر بگذارند:

کلمات کلیدی منفی

با ایجاد فهرست کلمات کلیدی منفی شما به موتورهای جستجو می‌گویید که این واژه ها به کسب و کارتان مرتبط نیستند و تبلیغ نباید به هنگام جستجوی این واژه ها نشان داده شود. باید به طور روزانه فهرست کلمات کلیدی منفی را مرور کنید. زیرا رفتار جستجو هر روز تغییر پیدا می کند.

مطمئن شوید که فهرست شما برای اجتناب از صرف هزینه بر روی افرادی که بخشی از مخاطبین هدفتان نیستند، به روز می شود. برای یافتن کلمات کلیدی منفی دو روش وجود دارد:

واژه های محبوب جستجو:

بخش جدید جستجوها در گوگل ادوردز محبوب‌ترین عبارات و واژه هایی که باعث جذب ترافیک به سمت سایت می‌شود را برجسته می‌کند. بر روی تب Words کلیک کنید تا بتوانید این موارد را با دقت بیشتری بررسی کنید. در این مثال، ما دو کلمه کلیدی منفی را پیدا کردیم:

پیدا کردن کلمات کلیدی منفی

اینکه بدانید اکثریت قریب به اتفاق مخاطبین شما از چه کلیدواژه هایی برای یافتن سایت استفاده می کنند، بسیار ارزشمند خواهد بود. در این شرایط ایجاد فهرست کلمات کلیدی منفی به شما کمک می کند کلماتی که به سایت و کسب و کارتان مرتبط نیستند را از کمپین خود حذف کنید.

گزارش های مربوط به کوئری جستجو یا همان Search Query Reports

گزارش های مربوط به کوئری جستجو در گوگل، روش گسترده تری برای بررسی کلمات کلیدی منفی در اختیار شما قرار می دهد. اگرچه بررسی این گزینه ممکن است جزو وظایف روزانه شما نباشد اما اگر نشانه هشداردهنده ای را مشاهده کردید باید به سراغ گزارش روز قبل بروید و همه چیز را بررسی کنید.

بودجه روزانه خود را بررسی کنید:

بودجه روزانه میانگین شما در ادوردز ثابت نیست. این موضوع بدین معنی است که باید کمپین و بودجه آن را به صورت روزانه مرور کنید و بتوانید آن را بر اساس تجزیه و تحلیل برخی از KPI های کلیدی تغییر دهید. این گزینه را با تغییر بودجه روزانه در گوگل ترکیب کنید که بودجه روزانه را تا ۲ برابر افزایش داده است و می توانید این بودجه را روزانه مانیتور کنید.

کاربرد رایج مدیریت بودجه در برگیرنده تغییراتی است که به صورت روزانه یا هفتگی ایجاد می شود. به عنوان مثال اگر متوجه شدید تبلیغ شما ترافیک زیادی در روزهای چهارشنبه دارد اما در روزهای دوشنبه ترافیک زیادی تولید نمی کند ممکن است بخواهید بودجه را در روز چهارشنبه افزایش دهید تا بازگشت سرمایه گذاری خود را بیشتر نمایید.

روش تحویل و ارائه تبلیغ (Ad Delivery Method)

بررسی بودجه به شما کمک می کند ببینید نیازی به تغییر در ارائه و تحویل تبلیغ دارید یا خیر. همانطور که می دانید ادوردز دو نوع روش تحویل و ارائه دارد:

 • ارائه شتاب زده و سریع (Accelerated delivery) : این نوع ارائه به تبلیغ شما اجازه می دهد در اوایل روز نشان داده شود و قبل از ظهر بودجه آن به پایان برسد. شما زمانی این روش را انتخاب می کنید که از روش سرمایه گذاری خودکار در ادوردز استفاده کرده باشید
 • ارائه استاندارد (Standard delivery) : این روش تبلیغ شما را به تدریج و در طول روز نمایش می دهد. اگر سرمایه گذاری و مزایده دستی را انتخاب کرده اید، کمپین تان به طور خودکار بر روی ارائه استاندارد تنظیم می شود.

نوع دستگاه (Device Type)

یکی دیگر از مواردی که بر روی بودجه روزانه اثر دارد نحوه صرف آن بر روی دستگاه های مختلف است. با افزایش و رشد کاربرد موبایل، درصد هزینه های صرف شده در موبایل در مقایسه با تبدیل می تواند کمی سردرگم کننده باشد و باعث از دست رفتن فرصت تبدیل برای دستگاه های دسکتاپی گردد. همانند بخش واژه های محبوب جستجو، گوگل بخشی به نام نوع دستگاه دارد که تفاوت  کلیک، بازدید  و تبدیل در دستگاه های مختلف را نشان می دهد. این موارد را هم بررسی کنید.

تبلیغات در گوگل - دستگاه

انطباق نکته کلیدی برای کمپین های PPC است:

زمانی که کمپین جدید PPC را آغاز می کنید، یکی از موارد کلیدی برای موفقیت، اطمینان از بررسی شاخص های کلیدی عملکرد، کلمات کلیدی و بودجه است. در این شرایط می توانید مواردی که باعث نگرانی تان شده است را شناسایی کنید و رویکرد خود را بر اساس آن تغییر دهید.

ایده کلی PPC تولید بازدیدکنندگان با کیفیت بیشتر است که به مشتری تبدیل می شود، اما اگر نتوانید کمپین خود را به صورت روزانه بررسی کنید، یک مشکل کوچک به یک بحران بزرگ تبدیل خواهد شد.

منبع مقاله: searchenginejournal

اخیرا سیاست مصرف بودجه در گوگل ادوردز  تغییر کرده است. قبلا گوگل به خود اجازه می‌داد تا روزانه ۲۰% بیشتر از بودجه روزانه تعیین شده مصرف کند، که اکنون این میزان به ۱۰۰% بودجه تخصیصی افزایش یافته است. یعنی اگر شما بودجه روزانه خود را ۳۰ دلار تعیین کرده باشید، احتمالا شاهد مصرف ۶۰ دلار در یک روز باشید! البته بودجه ماهانه هنوز هم مثل قبل با ضرب عدد ۳۰٫۴ در بودجه روزانه به دست می‌آید.

هنوز هم سوالات زیادی در مورد تاثیر این تغییرات ناگهانی در ذهن تبلیغ کنندگان وجود دارد. در این مقاله قصد داریم نگاهی به سناریوهای مختلف بیندازیم و تغییراتی که تبلیغ کنندگان مجبور هستند آن ها را مدنظر قرار دهند بررسی کنیم. در پی اعلان ناگهانی گوگل، کمپین های گوگل ادوردز در حال حاضر می توانند به اندازه دو برابر بودجه روزانه ای که تبلیغ کنندگان برای کمپین هایشان تنظیم کرده اند، هزینه صرف کنند.

بیشتر تبلیغ کنندگان با وجود این اعلان، با سوالات بدون پاسخ زیادی روبرو شدند و به دنبال تاثیر این ساختار جدید بر کمپین‌های تبلیغاتی خود هستند. تغییرات در ۴ اکتبر یعنی همان روزی که گوگل آن را اعلام کرد، آغاز شد! تاثیر این تغییرات بر روی کمپین ها به فاکتورهای متعددی بستگی خواهد داشت.

برخی از تبلیغ کنندگان بیان می کنند آن ها و مشتریانشان اصلا تحت تاثیر این تغییر نبوده اند. این در حالیست که  برخی بر این باورند که مجبورند تغییرات تنظیم بودجه را اعمال نمایند. روبرو شدن با این سناریوها، سؤالات زیادی در ذهن ایجاد می‌کند که پاسخ روشنی برای آن ها وجود ندارد.

اصول کار:

اول از هر کاری اجازه دهید اصول بنیادینی که در مورد این تغییرات می دانیم را با هم مرور کنیم:

 • هدف این تغییر اکانت هایی است که به صورت روزانه و در طول ماه با نوسانات زیادی در ترافیک مواجه می‌شوند. اگر تبلیغ شما به خاطر ترافیک کم نشان داده نمی شود، زمانی که ترافیک بالاتر است آن را نشان می‌دهیم.
 • قبلا آستانه مصرف بودجه در گوگل ادوردز   ۲۰ درصد بالاتر از بودجه روزانه بود.
 • برای کمپین هایی که به طور مستمر در طول ماه بدون تغییر در بودجه روزانه اجرا می شوند، تبلیغ کنندگان بیشتر از محدودیت بودجه ماهانه هزینه نخواهند کرد. اگر کمپین از این محدوده عبور کند تبلیغ کننده در انتهای ماه، اعتباری با عنوان overderlivery دریافت خواهد کرد که در بخش تراکنش‌ها قابل رویت است.
 • برای کمپین هایی که در طول ماه اجرا نمی‌شوند، بازگشت هزینه overderlivery امکان‌پذیر نخواهد بود. این موضوع بدین خاطر است که محدودیت بودجه ماهانه در این شرایط اعمال نمی شود. در مورد به روزرسانی نیز گوگل بیان می کند که چنین شرایطی کمتر در موارد واقعی اتفاق می افتد.
 • کمپین هایی که در کل ماه با تغییر بودجه اجرا می‌شوند محدودیت بودجه ماهانه در آن ها بر روی بودجه روزانه جدید برای روزهای باقی مانده، دوباره تنظیم خواهد شد.
 • توجه داشته باشید که علاوه بر تغییر بودجه روزانه، سه تغییر دیگر نیز باعث تنظیم مجدد محدودیت بودجه ماهانه خواهد شد:  تغییر روز اتمام کمپین، تغییر حالت تحویل (delivery mode) یا انتخاب منطقه زمانی مختلف برای اکانت ادوردز.

سناریوها:

خوب حالا اجازه دهید سناریوهای مرتبط با کمپین ها و چیزی که تبلیغ کنندگان می توانند از این تغییر انتظار داشته باشند را با هم مرور کنیم.

سناریوی ۱: کمپین در کل ماه اجرا می شود و بودجه روزانه محدود است. ( این موضوع بدین معنی است که تبلیغ کنندگان با محدودیت بودجه ماهانه راحت هستند.)

مفهوم: این گزینه ساده ترین سناریویی است که می توان مدنظر قرار داد. اگر کمپین، بودجه روزانه خود را هر روز برای کل ماه هزینه کند، تبلیغ کننده آن مقدار را پرداخت می کند. اگر بیشتر از بودجه روزانه در برخی از روزها هزینه صرف شود، به تدریج محدودیت بودجه ماهانه سرریز می شود.

تبلیغ کننده در این شرایط هیچ شارژ overdelivery را تجربه نخواهد کرد. با اینحال هر تبلیغ کننده نمی‌تواند با این شرایط کنار بیاید. مثال زیر را مدنظر قرار دهید:

به عنوان یک مدیر تبلیغات در گوگل، حجم کاری به طور مکرر از توانایی پردازش شما فراتر می‌رود. به همین خاطر از بودجه روزانه برای محدود کردن مقدار سرنخ های فروش ورودی استفاده می کنید. در گذشته اگر می خواستید بیشتر کار کنید بودجه را افزایش می دادید.

حالا تبلیغ کنندگان مجبور خواهند بود این موضوع را مدنظر قرار دهند که کمپین هایشان ممکن است دو برابر سرنخ بیشتری را در برخی از روزها ایجاد کند، مگر اینکه بودجه خود را کاهش دهند. گوگل بیان می کند که به طور کلی، تبلیغ کنندگان روزهای بیشتری از صرف هزینه های بسیار را در این تغییر نخواهند دید.

با اینکه بیشتر کسب و کارها به دنبال افزایش سرنخ و نرخ تبدیل در یک هزینه هدف هستند، اما این مثال برای تیم‌ها و کسب وکارهای کوچک تر ممکن است صدق کند.

تغییر احتمالی موردنیاز: در بیشتر موارد، تغییری نیاز نخواهد بود زیرا بودجه روزانه بیش از حد تنظیم نشده است. تبلیغ کننده در حال حاضر برای صرف بودجه روزانه کامل برای هر روز آماده است و مجبور نخواهد بود بیشتر از محدودیت بودجه ماهانه حساب خود را شارژ کند.

البته این موضوع استثناهایی هم دارد که در مثال بالا مشاهده کردید. اما گوگل بیان می کند اگر این کمپین ها در حال حاضر بیش از حد هزینه صرف نمی‌کنند به احتمال زیاد نیاز به هیچ تغییری نخواهند داشت.

سناریوی ۲: کمپین در طول ماه اجرا می شود اما بودجه روزانه محدود نیست.

مفهوم: باز هم گوگل شارژ overdelivery بالای دو برابر بودجه روزانه را در این سناریو جذب خواهد کرد. اما بودجه روزانه تبلیغ کننده برای اکانت هایی با ترافیک بیشتر تنظیم شده است. در بیشتر موارد، انتظار می رود بودجه روزانه به ندرت به مقدار اصلی تعیین شده در روز برسد و بودجه تبلیغ کننده ممکن است به طور منظم به این بودجه روزانه نرسد. مزایده یا استراتژی مزایده گذاری خودکار برای محدود کردن هزینه ها استفاده می شود.

این تغییر به احتمال زیاد تاثیری بر روی تحویل تبلیغ یا هزینه صرف شده در طول ماه برای کمپین هایی که معمولا بر اساس هزینه روزانه قبل از اعمال این تغییر تنظیم شده اند نخواهد داشت. اگر کمپین شما بر اساس بودجه محدود نشده باشد، هزینه های صرف شده در ماه همان باقی خواهد ماند. تغییری بر روی نحوه صرف بودجه در این کمپین ها ایجاد نخواهد شد.

تغییرات احتمالی مورد نیاز: این کمپین ها را بررسی کنید تا ببینید چگونه هزینه ها را صرف می کنند. تبلیغ کنندگانی که بودجه اندکی دارند ممکن است بخواهند بودجه روزانه را دوباره تنظیم کنند یا مزایده را تنظیم کنند و اکانت خود را برای بودجه واقعی کل ماه زمانبندی نمایند. در غیر اینصورت انتظار تغییر اندکی داشته باشید یا اینکه اصلا تغییری انتظار نداشته باشید.

سناریوی ۳: کمپین های ترویجی و کوتاه مدت تستی که در کل ماه اجرا نمی شوند.

مفهوم: فرض کنید کمپین هایی که عملکرد بسیار خوبی ندارند در اواسط ماه متوقف می شوند یا اینکه یک تبلیغ کوتاه مدت چند روزه اجرا می گردد.

اینجا همان جایی است که تبلیغ کنندگان در دو برابر شدن بودجه گیر می‌افتند. احتمال صرف هزینه‌های زیاد در کمپین وجود ندارد، اما اگر بودجه به خوبی تنظیم نشده باشد احتمال بروز چنین شرایطی وجود دارد.

تغییرات احتمالی مورد نیاز: تبلیغ کنندگان حداقل باید احتمال صرف هزینه را تا دو برابر  بودجه خود برای طول دوره کمپین را داشته باشند. این موضوع ممکن است برخی از تبلیغ کنندگان را مجبور کند بودجه روزانه خود را بر روی نصف آن چیزی که قبلا برنامه ریزی کرده بودند تنظیم کنند. نصف کردن بودجه در این شرایط شما را مطمئن می سازد که هزینه های صرف شده از مقدار معین فراتر نخواهد رفت اما می تواند تحویل تبلیغ را محدود کند و به عملکرد آن آسیب برساند.

سناریوی ۴: کمپین های همیشه فعالی که به طور مستمر اجرا می شود اما بودجه روزانه به طور منظم یا به صورت فصلی تغییر داده می‌شود.

 مفهوم: این موضوع به زمانی که بودجه تغییر می کند بستگی ندارد. نباید تاثیری بر روی روند کار وجود داشته باشد، زیرا فرمول محدودیت بودجه ماهانه همان است. تغییری در این زمینه که تنظیم بودجه بر روی چیزی که برای باقی ماه شارژ کرده اید ایجاد نخواهد شد.

همانند قبل، زمانی که بودجه را تغییر می دهید، هزینه های صرف شده برای باقی ماه فراتر از بودجه میانگین جدید روزانه ضرب شده در باقی روزهای ماه نخواهد رفت.

تغییرات احتمالی مورد نیاز: نیازی به تغییر نخواهد بود. به عنوان مثال اسکریپت هایی برای ادوردز وجود دارد که به تبلیغ کنندگان کمک می کند تنظیمات overdelivery بودجه را بر اساس روز تنظیم کنند.

تاثیر تنظیمات بهینه سازی متعدد:

علاوه بر تنظیم بودجه روزانه، سایر فاکتورهای مبتنی بر یادگیری ماشینی نیز وجود دارد که تبلیغ کنندگان باید آن را مدنظر قرار دهند.

کمپین ها بر روی Optimize جدید برای تنظیم چرخش تبلیغ تنظیم شده اند:

مفهوم: گزینه پیش فرض در حال حاضر برای بهینه سازی کلیک های بیشتر است. این موضوع بدین معنی است که سیستم تلاش می کند تحویل و ارائه تبلیغ به افرادی که بیشتر احتمال کلیک بر روی تبلیغ را دارند به حداکثر برساند و کلیک های بیشتری را بر اساس بودجه روزانه به دست آورد.

کمپین ها از مزایده هوشمند با نرخ تبدیل حداکثر استفاده می کنند:

مفهوم: گوگل بیان می کند مزایده خودکار تحت تاثیر قرار نگرفته است. بررسی مزایده خودکار با نرخ تبدیل حداکثر نشان می دهد تبلیغ کنندگانی که از این گزینه استفاده می کنند در مورد تنظیم بودجه خود نسبت به زمانی که از CPA هدف استفاده می کنند تفکر متفاوتی دارند.

نکته ای که درباره به حداکثر رساندن نرخ تبدیل وجود دارد صرف کل بودجه روزانه برای به حداکثر رساندن نرخ تبدیل است. گوگل تلاش می کند محدودیت بودجه ماهانه را مدنظر قرار دهد،‌ اما تبلیغ کنندگانی که از این تنظیم استفاده می کنند حالا باید تاثیر صرف بودجه بیشتر در برخی از روزها را مدنظر داشته باشند.

تاثیر عمومی بر روی قیمت ها و هزینه های صرف شده:

در این شرایط یک سوال پاسخ داده نشده در مورد قیمت گذاری ها و نحوه تحت تاثیر قرار گرفتن بودجه در طول ماه وجود خواهد داشت. مشکلی که همیشه در چنین تغییراتی دیده می شود این است که به جای به حداکثر رساندن عملکرد تبلیغ کننده، نتایج و منافع گوگل بیشتر می شود.

علاوه بر این هنوز پاسخ عالی به سوالاتی که درباره مدیریت قیمت گذاری ها پرسیده می شود وجود ندارد. اگر کمپینی در اوایل ماه، بیش از حد هزینه صرف کند چه اتفاقی روی خواهد داد؟ آیا سیستم می تواند در بخش های بعدی ماه محدودیت بودجه ماهانه را مدنظر قرار دهد و خود را به آن نزدیک سازد؟

اگر چنین شرایطی رخ دهد تبلیغ کنندگان مجبور خواهند بود بودجه روزانه خود را افزایش دهد. گوگل می گوید احتمال ندارد بودجه کل ماه در نیمه اول ماه صرف شود و به اتمام برسد. Overdelivery انعطاف پذیری بیشتری در طول نوسانات ترافیکی فراهم می کند و قصد ندارد بودجه شما را به سرعت صرف نماید.

قبل از ایجاد این تغییر، احتمال اینکه هر روز ۲۰ درصد Overdelivery را تجربه کنید وجود نداشت. الگوریتم هایی تلاش می کنند مطمئن شوند تبلیغات شما در طول ماه به دست کاربر می رسد.

حالا این سوال پیش می آید که اگر کمپین کمتر از محدودیت بودجه ماهانه را در قسمت های انتهایی ماه صرف کند چه اتفاقی روی خواهد داد؟

آیا سیستم تلاش می کند از این گزینه به خوبی استفاده نماید و کاربران بیشتری را به تبلیغ جذب کند؟ این موضوع ممکن است مشکل ساز نباشد اما به کیفیت آن ترافیک نیز بستگی خواهد داشت. گوگل بیان می کند که ممکن است چنین شرایطی رخ دهد و الگوریتم ها تلاش می کنند هزینه های صرف شده در گذشته را در چرخه قیمت گذاری ها مدنظر قرار دهند.

گوگل چگونه با قیمت هایی که در کمپین های کوتاه مدت تنظیم می شود رفتار می کند؟ در این بخش، سیستم  می‌داند محدودیت بودجه ماهانه اعمال نخواهد شد و تبلیغ کننده مسئول پرداخت بیش از دو برابر بودجه روزانه خواهد بود. در این شرایط آیا باید نگران از دست رفتن بودجه بود؟ گوگل که می‌گوید چنین اتفاقی روی نمی دهد و الگوریتم هایش برای صرف سریع بودجه برای رسیدن به بودجه هدف طراحی نشده اند.

آیا بودجه کل کمپین منجر به ایجاد انواع دیگر کمپین خواهد شد؟

گوگل در حال حاضر گزینه بودجه کل کمپین را تنها برای کمپین های ویدئویی که تاریخ آغازین و انتهایی ثابتی دارند ارائه می کند. زمانی که ویدئویی با بودجه کل کمپین تنظیم و راه اندازی می شود سیستم روزهایی که تمایل بیشتری به ویدئو بوده را مدنظر قرار می دهد و در عین حال تلاش می کند زمانی که کمپین در حال اتمام است به بودجه نزدیک تر شود.

در این شرایط تبلیغ کنندگان مسئول شارژ over delivery بیشتر از بودجه کل کمپین نخواهند بود. به کمک بودجه کل کمپین شما تنها همان مقداری که وارد کرده اید را پرداخت می کنید حتی اگر ادوردز  بازدید یا impression بیشتری نسبت به بودجه مجاز برایتان اعمال کند.

این گزینه به همراه توانایی تنظیم محدودیت بودجه ماهانه، به تبلیغ کنندگان کنترل بیشتری بر روی مدیریت بودجه می دهد و در عین حال به الگوریتم ها اجازه می‌دهد به نوسانات موجود در حجم تمایلات کاربران پاسخ مناسبی ارائه کند. در این میان بررسی دقیق و اتوماسیون از طریق اسکریپت ها و سایر ابزارهای موجود به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد بر روی هزینه های خود کنترل داشته باشند.

یکی از سوالات پرتکراری که همیشه پرسیده می شود این است: نمره کیفیت یا Quality Score  چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد؟ بیشتر تبلیغ کنندگان نمی‌دانند که چگونه باید Quality Score را بهبود ببخشند. فرمول کاملی که بتواند نمره کیفیت را تعیین کند وجود ندارد و در برخی از موارد ممکن است به دست آوردن نمره کیفیت عالی برای تبلیغ کنندگان سخت و دشوار باشد. در این مقاله سعی می کنیم یکی از قوانین موجود برای بهبود نمره کیفیت را با هم مرور کنیم.

نمره کیفیت یا Quality Score

نمره کیفیت یا Quality Score، رتبه بندی ۱ الی ۱۰ گوگل برای کیفیت و مرتبط بودن کلمات کلیدی و تبلیغات جستجوست. «مرتبط بودن» نکته کلیدی در این مورد است. هر چقدر کلمات کلیدی و متن تبلیغ به محصول یا خدماتی که به فروش می رسانید مرتبط تر باشد، نمره کیفیت بهتری خواهید داشت. مرتبط بودن تنها یکی از چندین فاکتور کلیدی است که بر روی افزایش یا کاهش نمره کیفیت اثر می گذارد. در ادامه ۴ مورد از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید را با هم مرور می کنیم:

 • تجربه صفحه فرود و تجربه تاریخی از صفحه فرود
 • مرتبط بودن تبلیغات و مرتبط بودن تبلیغات قبلی
 • نرخ کلیک پیش بینی شده نرخ کلیک های قبلی و تاریخی
 • نمره کیفیت تاریخی

اگر چه تعیین اینکه کدام یک از این فاکتورها نقش اصلی در نمره کیفیت دارند تقریبا غیر ممکن است اما توصیه می کنیم مطمئن شوید که همیشه برای نرخ کلیک قدرتمندتری کار بهینه سازی خود را انجام می دهید. زمانی که افراد مختلف بر روی تبلیغ شما کلیک می کنند، گوگل متوجه می شود که تبلیغ مرتبط به کلمات کلیدی آن هاست و می تواند نیازشان را برطرف کند.

چرا باید به نمره کیفیت توجه کنید؟

پاسخ ساده به این سوال تنها در یک کلمه خلاصه می شود: پول. گوگل به تبلیغ کنندگانی که نمره کیفیت بالایی را با هزینه های کمتر و رتبه تبلیغ بالاتر کسب می‌کنند جایزه می دهد. این موضوع بدین معنی است که تبلیغ کنندگان با نمره کیفیت یا Quality Score بالاتر می توانند نسبت به تبلیغ کنندگانی که نمره کیفیت پایین تر دارند مزایده پایین تری داشته باشند و در عین حال رتبه تبلیغ بالاتری کسب کنند. این موضوع قطعا یک روش موثر برای افزایش نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) است.

تبلیغ کنندگانی که نمره کیفیت آن ها در محدوده ۸، ۹ و ۱۰ است به طور میانگین ۳۷ الی ۵۰ درصد تخفیف در CPC های خود مشاهده خواهند کرد. تبلیغ کنندگانی با  نمره کیفیت ۴، ۵،۶ به طور متوسط ۱۶ الی ۲۵ درصد افزایش را در CPC های خود خواهند دید. پس داشتن نمره کیفیت بالاتر به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند.

یافتن معیارهای مرتبط با نمره کیفیت

از آنجایی که همه ما می دانیم که نمره کیفیت برای داشتن تبلیغ بهتر مهم است، باید زمانی را برای بررسی و تجزیه و تحلیل نمرات فعلی خود اختصاص دهیم.

نمره کیفیت یا Quality Score

خوشبختانه برای ما، گوگل گزارش دهی نمره کیفیت را به کمک فراهم آوردن دسترسی به داده های تاریخی نمره کیفیت، مرتبط بودن تبلیغ، تجربه صفحه فرود و نرخ کلیک قابل انتظار بهبود بخشیده است. این موضوع فرصتی را برای تست هر کدام از معیارها فراهم می کند و باعث می شود پیگیری نمره کیفیت علمی تر از قبل باشد.

چگونه می توان نمره کیفیت کلمات کلیدی را بررسی کرد؟

 • بر روی کمپین خود کلیک کنید.
 • بر روی تب Keywords کلیک نمایید.
 • زیر ستون status، بر روی حباب سفید رنگ کلیک کنید تا موارد زیر را بیابید:
 1. نمره کیفیت کلی
 2. نرخ کلیک قابل انتظار
 3. مرتبط بودن تبلیغ
 4. تجربه صفحه فرود

معیارهای موجود از محدوده زیر میانگین تا بالای میانگین نشان داده شده اند. شما می توانید ستون نمره کیفیت را ایجاد کنید تا عملکرد خود را در یک بازه زمانی خاص بسنجید.

نکته: اگر داده های کافی در محدوده تاریخ مدنظر شما وجود نداشت گوگل ادوردز آن را به صورت تهی یا علامت – نشان می‌دهد.

چگونه می توان ستون نمره کیفیت را اضافه کرد؟

 • بر روی کمپین خود کلیک کنید.
 • بر روی تب Keywords کلیک نمایید.
 • بر روی دکمه Columns ▼ کلیک کنید و سپس ستون Modify را انتخاب نمایید.
 • بر روی Quality score کلیک کنید.

نمره کیفیت

 • حالا باید ببینید چه معیاری برای نمره کیفیت خود می خواهید:
 1. نمره کیفیت و/یا نمره کیفیت تاریخی
 2. تجربه صفحه فرود و/یا تجربه صفحه فرود تاریخی
 3. مرتبط بودن تبلیغ و/یا مرتبط بودن تبلیغ تاریخی (راهنمای افزایش نمره کیفیت از طریق بهینه سازی صفحه فرود)
 4. نرخ کلیک قابل انتظار
 • حالا بر روی Apply کلیک کنید.

قانون نمره کیفیت One Per

خوب حالا که اهمیت نمره کیفیت را می دانید اجازه دهید نگاهی به نحوه کسب بهترین نمره کیفیت در گروه های تبلیغاتی بیندازیم. برای اینکه بتوانید از این قانون بیشترین استفاده را ببرید به سازماندهی و کمی تحقیق نیاز دارید. قول می دهم صرف زمان بر روی این تحقیق بسیار ارزشمند خواهد بود.

قانون One Per چیست؟

این قانون شما را ملزم می کند تعداد کلمات کلیدی خود را به ازای هر گروه تبلیغاتی به یک محدود کنید. به نظر این موضوع احمقانه می‌رسد، اما اگر کمی دقت کنید به ارزش آن پی خواهید برد. این موضوع موجب می‌شود کلمه کلیدی به متن تبلیغاتی و متن به صفحه فرود کاملا مرتبط باشد.

همین امر به گوگل نشان می‌دهد که شما تبلیغ مرتبطی دارید و در نهایت با افزایش نمره کیفیت به شما جایزه می دهد. باید به خاطر داشته باشید که همه کلمات کلیدی به صورت یکسان ایجاد نمی شوند. باید این قانون را بر روی کلمات کلیدی که بهترین عملکرد را دارند اعمال کنید.

 • مرحله اول: انجام تحقیق و پژوهش: ابتدا کمپینی که می خواهید بهینه سازی کنید را انتخاب نمایید. حالا ۵ الی ۱۰ مورد از کلمات کلیدی با بهترین عملکرد را در گروه تبلیغاتی بیابید. کلمات کلیدی با عملکرد بالا باید بر اساس معیارهایی که قبلا برای بهینه سازی تنظیم کرده اید سنجیده شوند. به خاطر داشته باشید که همه کلمات کلیدی باید نرخ کلیک رقابتی داشته باشند.
 • مرحله دوم: یک گروه تبلیغاتی به ازای هر کلمه کلیدی ایجاد کنید. یک گروه تبلیغاتی برای هر کلمه کلیدی برتر ایجاد نمایید. اگر ۵ کلمه کلیدی برتر دارید باید ۵ گروه تبلیغاتی داشته باشید. از هر کلمه کلیدی برای نامگذاری گروه تبلیغاتی استفاده کنید تا سازماندهی کارها راحت تر باشد.
 • مرحله سوم: متن تبلیغ خود را برای مرتبط بودن، بهینه سازی کنید: یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید کلمات کلیدی تان چندین بار در متن تبلیغاتی تکرار شده است.

زمانی که کلمات کلیدی در سرتیتر، توضیحات، آدرس و متن تبلیغ قرار می گیرد نمره کیفیت بالاتر می رود.

نمره کیفیت یا Quality Score

 • مرحله چهارم: صفحه فرود خود را برای مرتبط بودن بهینه سازی کنید: آخرین مرحله در این قانون ساده است. باید مطمئن شوید که کلمه کلیدی که انتخاب کرده اید در صفحه فرود نشان داده می شود. تغییر ساده و سریع، کپی کردن کلمه کلیدی بر روی صفحه فرود است؛ اینکار را با احتیاط انجام دهید.

نمره کیفیت برای بیشتر تبلیغ کنندگانی که درک درستی از آن ندارند ترسناک است اما افرادی که از دستورالعمل های بالا تبعیت کنند می توانند این گزینه را به خوبی مورد استفاده قرار دهند.

اجازه دهید این مقاله را با یک نکته مهم به پایان برسانیم. حفظ نمره کیفیت بالا، انسجامی را بین تبلیغ، پیام آن، مقصد آن و چیزی که واقعا در اختیار مشتری قرار می دهید ایجاد می کند. بالا بردن نمره کیفیت مسیری را برای ترغیب بازدیدکننده فراهم می کند و در نهایت باعث افزایش بازگشت سرمایه گذاری می شود.

حتما شما هم به خوبی می دانید که بهینه سازی نرخ تبدیل و یا بهبود نمره کیفیت (Quality Score) بهترین روش برای جذب نتایج عالی از هزینه ای است که در حال حاضر برای کسب ترافیک سایت خود پرداخت می کنید. به همین خاطر در این مقاله سعی می‌کنیم به روش دیگری برای درآمدزایی از تلاش های بازاریابی شما بپردازیم که به آن بهینه سازی تبلیغ می گویند.

کارکرد بهتر گوگل ادوردز می تواند ارزش بسیار زیادی برای افراد داشته باشد. با اینکه روش های مختلفی برای بهبود عملکرد تبلیغ وجود دارد اما یکی از بهترین راه حل ها، بهبود نمره کیفیت (Quality Score) به خصوص اجزای تشکیل دهنده آن یعنی کیفیت صفحه فرود (Landing Page) است. قبل از اینکه بخواهیم به سراغ بهینه سازی نمره کیفیت از طریق صفحات فرود برویم اجازه دهید برخی از موارد پشت صحنه ای که در گوگل رخ می‌دهد را با هم مرور کنیم.

نمره کیفیت یا Quality Score گوگل چیست؟

نمره کیفیت، روشی است که گوگل در آن از هوش مجموعه ای از جستجوکننده ها برای اندازه گیری و سنجش مرتبط بودن کلمه کلیدی استفاده می کند. اگر بخواهیم به طور خلاصه این فرآیند را توضیح دهیم باید بگوییم که نمره کیفیت نشان می دهد شما به عنوان یک تبلیغ کننده چقدر در فراهم آوردن پاسخ های مرتبط برای کوئری جستجوکنندگان موفق بوده اید.

این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا اگر بتوانید بهترین پاسخ را به کمک صفحه فرود خود در اختیار کاربر قرار دهید، گوگل کلیک های بیشتری را با هزینه کمتر به شما هدیه می دهد. این موضوع بدین خاطر است که شما تجربه کاربری بهتری فراهم کرده اید. فراهم آوردن تجربه کاربری بهتر باعث می شود گوگل درآمدزایی بیشتری داشته باشد.

نمره کیفیت بر روی رتبه تبلیغ و هزینه ها تاثیر می گذارد

Quality Score یا نمره کیفیت یکی از فاکتورهایی است که رتبه تبلیغ را مشخص می کند. سایر فاکتورها، در برگیرنده مزایده و تاثیر افزونه های تبلیغ است. زمانی که هر کدام از این سه مورد را بهینه سازی می کنید، رتبه تبلیغتان افزایش پیدا می‌کند. همین امر موجب می شود به یکی از نتایج زیر دست پیدا کنید:

 • موقعیت تبلیغ بهتری را از آنِ خود می‌کنید (در این شرایط برای جایگاه بهینه در صفحه مدنظر هزینه یکسان یا بیشتری پرداخت می‌کنید)
 • موقعیت تبلیغ شما یکسان باقی می ماند اما برای کلیک هایی که دریافت می‌کنید تخفیف می‌گیرید و هزینه کمتری خرج می کنید.

به طور خلاصه، می‌توانید با مرتبط ساختن تبلیغ و صفحه فرود خود در اکانت ادوردز، تخفیف بگیرید. این موضوع بدین خاطر است که CPC که شما پرداخت می کنید تنها بخشی است که درآمدزایی گوگل را تعیین می کند.

رتبه تبلیغ

برای اینکه درک عمیق تری از گوگل ادوردز داشته باشید، بهتر است کمی در مورد مزایده گوگل ادوردز (Bid) صحبت کنیم. به خاطر داشته باشید که قبل از سال ۲۰۰۲ رتبه تبلیغ از طریق فرمول زیر محاسبه می‌شد:

رتبه تبلیغ یا Adrank = حداکثر هزینه کلیک * CTR

توجه کنید که رتبه تبلیغ در واقع در این معادله به صورت CPM یا هزینه به ازای هر هزار بازدید است. با گذشت زمان گوگل به جای استفاده از CTR تاریخچه‌ای از CTR پیش بینی شده استفاده کرد. به همین خاطر ما نیز فرمولی که در مورد مفهوم نمره کیفیت معرفی کردیم را تغییر دادیم. حالا می توان رتبه تبلیغ را به کمک فرمول زیر تعیین کرد:

رتبه تبلیغ = حداکثر هزینه کلیک * pCTR

?

رتبه تبلیغ = بید یا حداکثر هزینه کلیک * QS

به همین خاطر ما نیز الگوریتم های خود را برای کار با موارد مختلف اصلاح کردیم. فرمول پیشنهادی ما به شرح زیر است:

رتبه تبلیغ = تابعی از (CPC . امتیاز کیفیت (QS) . افزونه‌ها)

بنابراین با اینکه تبلیغ کنندگان مزایده CPC را تعیین می کنند، گوگل به تبلیغ کنندگانی که بهترین CPM را برای این شرکت فراهم آورده اند بهترین موقعیت را پاداش می دهد.

نمره کیفیت چگونه می تواند CPC را کاهش دهد؟

برای اینکه بتوانید نحوه کار نمره کیفیت و تاثیر آن بر روی کاهش CPC را به درستی درک کنید، اجازه دهید دو تبلیغ کننده مختلف را با هم مقایسه کنیم. جولی و رابرت  هر دو حداکثر CPC خود را بر روی یک دلار تنظیم کرده اند. با اینحال این دو تبلیغ کننده نمرات کیفیت متفاوتی دارند:

Bid QS رتبه تبلیغ (adrank) CPC
رابرت ۱۰ ۱۰ $۰٫۵۱
جولی ۵ ۵

همانطور که مشاهده می کنید؛ رابرت در واقع  CPC کمتری نسبت به جولی پرداخت کرده زیرا نمره کیفیت بهتری دارد.

CPC موثر = رتبه تبلیغی که بر روی آن رقابت می کنید/ QS این تبلیغ + کوچکترین افزایش پولی (مثلا برای دلار ۱ سنت است.)

CPC موثر برای رابرت = ۵/۱۰+۰٫۰۱ دلار = ۰٫۵۱ دلار

این نمونه کلاسیک محاسبه CPC را بسیار ساده ساخته است. به عنوان مثال برای اصلاح این معادله، باید بگوییم که CTR رابرت دو برابر جولی است . گوگل برای محاسبه رتبه و CPC از پیش بینی های زمان واقعی CTR بر اساس فاکتورهای مختلف استفاده می‌کند.

نمره کیفیت زمان واقعی در برابر نمره کیفیت قابل مشاهده

همانطور که می دانید نمره کیفیت عددی بین ۱ و ۱۰ است که می توان در کنار هر کلمه کلیدی مشاهده کرد. این عدد نشانگر ساده ای است و می توان از آن برای بهینه سازی تبلیغ هم استفاده کرد. بعد از بهینه سازی، می توان از این عدد برای تعیین اینکه بهبود مرتبط بودن تبلیغ به کوئری جستجوکننده موثر بوده یا خیر نیز استفاده کرد.

با اینحال نمره کیفیت همان عددی نیست که در فرمول تعیین رتبه تبلیغ مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از نشانگرها دقت بیشتری نسبت به نشانگرهای دیگر دارند. برخی از این موارد خطی هستند و برخی خطی نیستند.

سرعت سنجی که در ماشین وجود دارد و نوار قدرت سیگنال در تلفن همراه هر دو خطی هستند اما سرعت سنج ماشین بسیار دقیق تر از نوار قدرت سیگنال در تلفن همراه است. زمانی که ماشین خود را با سرعت بیشتری می رانید، سرعت سنج به دقت بالا می رود و این افزایش سرعت را نشان می دهد.

با اینحال نواری که در تلفن همراه وجود دارد قدرت سیگنال با دقت زیادی در اختیار شما قرار نمی دهد. نمره کیفیت قابل مشاهده همانند نشانگر قدرت سیگنال در تلفن همراه است. مقالاتی که بیان می کنند تبلیغ کننده می تواند هزینه های خود را با دو برابر کردن نمره کیفیت تا ۵۰ درصد کاهش دهند این معادله را بسیار ساده می کنند.

اما هنوز هم یک نکته مهم در این شرایط وجود دارد. هر چقدر نمره کیفیت بهتر باشد، هزینه های تبلیغ کننده کاهش پیدا می کند. تنها روش برای کاهش CPC تا ۵۰ درصد، دو برابر کردن CTR پیش بینی شده است.

چه فاکتورهایی در نمره کیفیت دخیل است؟

خوب شما نیز همانند سایر بازاریابانی که در حوزه ادوردز فعالیت می‌کنند دوست دارید بهترین نمره کیفیت و پایین ترین هزینه به ازای کلیک را داشته باشید. فاکتورهای متعددی در نمره کیفیت دخیل است. اجازه دهید این فاکتورها را با هم مرور کنیم.

 • مرتبط بودن تبلیغ
 • CTR پیش بینی شده
 • تجربه صفحه فرود

 مرتبط بودن تبلیغ:

مرتبط بودن تبلیغ، نشان می دهد متن تبلیغ شما چقدر با کلمات کلیدی موجود، مرتبط است. بهتر است مفاهیم کلیدی از کلیدواژه های خود را در متن تبلیغ قرار دهید و برخی از گزاره های ارزشی منحصر به فرد را نیز در آن بگنجانید.

اینکار شما را مطمئن می سازد که می توانید خود را در میان رقبا متمایز کنید. شخصا در طول سال ها متوجه شده ام که حتی بررسی تغییرات در انتخاب کلمات می تواند تاثیر زیادی بر روی درک کاربر از تبلیغ داشته باشد. به عنوان مثال سایت Ebay تبلیغ خود را تغییر داد و به جای اینکه بگوید محصولات مدنظر خود را در سایت ما پیدا کنید، گفت که محصولات مدنظر خود را از سایت ما خرید کنید. این موضوع باعث افزایش نرخ کلیک آن ها شد.

CTR پیش بینی شده:

CTR پیش بینی شده، نشانگری است که بیان می کند تبلیغ شما چقدر احتمال دریافت کلیک دارد. در سطوح ابتدایی و پایه، این کار نیازمند انتخاب کلمات کلیدی خوب و مرتبط و گروه بندی آن ها در گروه های تبلیغاتی منطقی است.  شما می توانید تبلیغ قانع کننده ای بنویسید که کاربر را به کلیک ترغیب کند.

صفحه فرود مرتبط:

صفحه فرود نشان می دهد این صفحه چقدر نیازهای کاربران را برطرف کرده است. روش های زیادی برای بهبود صفحه فرود وجود دارد. به عنوان مثال یکی از کاربران ما بیان کرد که استفاده از جایگزینی پویای متن (Dynamic Text Replacement) بر روی صفحه فرود، باعث افزایش نرخ تبدیل از ۱٫۴ درصد به ۳٫۳ درصد شده است.

به طور کلی، استفاده از قابلیت های شخصی سازی همچون DTR می تواند کیفیت صفحه فرود را بهتر کند زیرا کاربران چیزی که می خواهند را به کمک این صفحه به دست می آورند. از نظر گوگل هر چقدر کاربر شادتر و راضی تر باشد بهتر است.

در این  نمونه از صفحه فرود برای مدرسه موسیقی، نوع ابزار بسته به تبلیغی که بر روی آن کلیک می شود گنجانده شده است:

صفحه فرود

فاکتورهای مختلفی در بهینه سازی صفحه فرود دخیل است. برخی از اوقات، بهینه سازی برای نرخ تبدیل می تواند به نمره کیفیت آسیب وارد کند و بهینه سازی برای نمره کیفیت می تواند باعث کاهش نرخ تبدیل شود. نکته مهم یافتن تعادل مناسب بین این دو مورد است. بهتر است جایی را پیدا کنید که نمره کیفیت و نرخ تبدیل همراه با هم بهینه سازی می شوند.

چگونه می توان بهبود نمره کیفیت (Quality Score) را پیگیری کرد؟

بعد از اینکه بهینه سازی های مدنظر را بر روی تبلیغ یا صفحه فرود خود اعمال کردید، باید ببینید این تغییرات کارساز بوده است یا خیر. در این مرحله، باید ببینید کسب و کارتان چگونه رشد کرده است. به همین خاطر باید به خاطر داشته باشید که KPI های کسب و کار خود را به همراه کاهش هزینه ها مدنظر داشته باشید.

در گذشته آسان ترین روش برای پیگیری تغییرات در نمره کیفیت نیازمند استفاده از اسکریپت ادوردز بود؛ اما در حال حاضر داده های مرتبط با این مورد، به طور مستقیم در ادوردز موجود است.

برای دریافت گزینه های متغییر روزانه در ادوردز، باید موارد زیر را دنبال کنید:

 • از رابط کاربری قدیمی استفاده کنید. در زمان نگارش این پست رابط جدید در برگیرنده مواردی که به آن نیاز دارید نیست.
 • سعی کنید داده ها را به کمک بخش بندی روزانه فعال، مورد بررسی قرار دهید. کافیست نگاهی به نمره کیفیت مقایسه شده بیندازید.

برای اینکه ببینید نمره کیفیت شما بر اساس تغییراتی که در صفحه فرود اعمال کرده اید چه تغییراتی کرده است، مولفه صفحه فرود را در رابط گوگل ادوردز فعال کنید و سپس داده ها را با بخش بندی روزانه دانلود نمایید.

ممکن است با ستونی شبیه ستون زیر روبرو شوید:

دیتای بهبود نمره کیفیت

بعد از اینکه داده های مدنظر خود را اکسپورت کردید، می توانید از صفحات گسترده ای که ارزش فعلی را با داده های تاریخی مقایسه می کنند استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از فرمول های اکسل برای اینکار استفاده کنید. از این جا به بعد می توانید از فیلتر استفاده کنید و تنها مواردی که در آن کیفیت صفحه فرود تغییر کرده است را بررسی نمایید. اینکار به شما کمک می کند جایی که بهینه سازی صفحه فرود تاثیر مثبت بر روی کیفیت صفحه فرود داشته است را شناسایی نمایید.

هدف و اهمیت کیفیت صفحه فرود

صفحه فرود آخرین مؤلفه برای اضافه کردن به نمره کیفیت بود. باید ببینیم بعد از اینکه کاربر بر روی تبلیغ کلیک می کند چه اتفاقی روی می دهد. به همین خاطر سعی کردیم از دو فرآیند دستی و خودکار از طریق نشانگر نمره کیفیت، برای یافتن سایت هایی که تجربه کاربری خوبی ارائه نمی کنند استفاده کنیم.

چه چیزی در کیفیت صفحه فرود مهم است؟

برخی از مواردی که گوگل در تعیین کیفیت صفحه فرود مدنظر قرار می دهد را در ادامه مشاهده می کنید:

 • صفحه فرود باید همان چیزی که در تبلیغ گوگل داده است را در اختیار کاربر قرار دهد.
 • اطلاعات شخصی و خصوصی کاربر باید حفظ شود.
 • صفحه باید در مورد هدفی که دارد به صورت واضح صحبت نماید.
 • صفحه فرود باید به کاربر اجازه دهد آزادانه در وب گشت و گذار نماید.
 • این صفحه باید بارگزاری سریعی داشته باشد.

ارائه آنچه در تبلیغ وعده داده شده است:

اولین بخشی که باید در طراحی صفحه فرود مدنظر قرار گیرد ارائه آن چیزی است که در تبلیغ بدان وعده داده شده است. اگر می خواهید نرخ تبدیل خوبی داشته باشید باید کاربر را به صفحه فرودی هدایت کنید که به تبلیغتان مرتبط است.

محافظت از اطلاعات شخصی کاربر:

چیزی که گوگل در این بخش از شما می خواهد این است که اطلاعات کاربر را بدون اجازه آن ها با اشخاص ثالث به اشتراک نگذارید. بنابراین اگر می خواهید سرنخی جمع آوری کنید اطلاعات شخصی افراد را به خوبی محافظت نمایید.

در مورد هدف صفحه خود شفاف باشید:

سایت های وابسته ای که صفحات فرود بسیار بی ارزش طراحی می کنند و کاربر را مجبور به طی کردن مراحل اضافی می نمایند هرگز موفق نخواهند شد. از همان مراحل اولیه، هدف صفحه خود را به طور واضح و شفاف برای کاربر بیان کنید.

اجازه دهید کاربر به طور آزادانه گشت و گذار کند:

فراهم آوردن گزینه ها یکی دیگر از کارهایی است که تبلیغ کننده به هنگام توسعه صفحه فرود باید مدنظر داشته باشد. مشکلی که اینجا وجود دارد این است که کاربر ممکن است به صورت به مشتری تبدیل شود یا صفحه را ببندد.  حتی کاربری که پیشنهادات خوبی دریافت می کند هم ممکن است به سطحی که می تواند به سرعت اطلاعات خود را وارد کند نرسد.

با اینکه به نظر می رسد بهترین تمرین داشتن صفحه فرود کلاسیک با یک هدف و قرار ندادن نوار ناوبری در آن است اما بهتر است برخی از گزینه های دیگر در این صفحه قرار داده شود. کلمات کلیدی یا گروه های تبلیغاتی که برای هر صفحه کارکرد خوبی خواهد داشت را در نظر بگیرید.

ممکن است ترافیک را به صفحه فرودی ارجاع دهید که فرد را در بالای قیف فروش هدف قرار می دهد. این موضوع زمانی که تنها گزینه در دسترس کاربر تبدیل شدن یا بازگشتن به نتایج جستجوست، می تواند به نمره کیفیت تان آسیب وارد کند. برای اینکه مطمئن شوید دچار چنین شرایطی نمی شوید، ترافیک پولی خود را به صفحات مرتبط ارجاع دهید.

اینکار را می توانید با هدایت به صفحه موجود در سایت یا ساخت صفحات فرود مرتبط و ارزشمند برای هر کدام از فرایندهای خرید انجام دهید. با فراهم آوردن صفحات فرود مرتبطی که پیشنهادات درستی ارائه می کند می توانید کاربر را به مرحله بعدی هدایت کنید.

سرعت صفحه فرود:

در نهایت، یکی از گزینه های مهمی که باید مدنظر داشته باشید سرعت صفحه فرود است. سرعت این صفحه به عنوان یکی از فاکتورهایی که گوگل مدنظر قرار می دهد اهمیت زیادی دارد. باید در مورد سرعت این صفحه محتاط باشید. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که ۱۰۰ میلی ثانیه تاخیر در زمان بارگزاری سایت می تواند نرخ تبدیل را تا ۷ درصد کاهش دهد.

دو ثانیه تاخیر در سرعت بارگزاری سایت می تواند بونس ریت را تا ۱۰۳ درصد افزایش دهد. گروه مدیران محصول در گوگل نیز اخیرا گزارشی منتشر کرده که نشان می دهد یک ثانیه تاخیر در زمان بارگزاری صفحه فرود می تواند نرخ تبدیل را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

به سیگنال هایی که نشان دهنده رضایت کاربر است فکر کنید:

توصیه می شود نگاه دقیق تری به سیگنال هایی همچون بونس ریت و زمان سپری شده در سایت داشته باشید. گوگل آنالیتیکس یک روش عالی برای پیگیری این سیگنال هاست و می تواند در بررسی رضایت مندی کاربران از صفحات فرود به شما کمک کند.

اگر کاربر صفحه زشتی را ببیند، با صفحه ای روبرو شود که زمان بارگزاری بالایی دارد یا اینکه موضوع بیان شده در تبلیغ با موضوع ارائه شده در صفحه مرتبط نباشد، حتما  دکمه بازگشت را می زند و سایت دیگری را امتحان می کند. بررسی این موارد بخشی از CRO است.

اگر کاربر توجه کافی به پیشنهادات شما نداشته باشد قطعا زمانی برای  تبدیل شدن به مشتری نخواهد داشت. در این شرایط تمامی هزینه های صرف شده به هدر می رود.

خب شما تا اینجا کمپین تبلیغاتی خود در ادورودز را ایجاد کرده و دارید کلیک‌هایی که به سمتتان روانه می‌شود را نگاه می‌کنید اما آیا تا کنون فکر کرده‌اید این کلیک‌ها از سوی کاربران واقعی هستند امکان دارد بخشی از آن‌ها نشان از علاقه‌ی کامل کاربر به تبلیغ شما در گوگل نداشته باشند نیازی نیست نگران این کلیک‌های نامعتبر باشید

ما به دنبال کلیک‌های تصادفی یا کلیک‌های ناشی از بدافزار هستیم تمامی کلیک‌ها با یکدیگر برابر هستند ما راه‌های زیادی برای پشتیبانی از شما در برابر پرداخت برای کلیک‌های نامعتبر داریم ما به دنبال افرادی می‌گردیم که عامدانه بر روی تبلیبغتان کلیک می‌کنند تا هزینه‌های تبلیغات و درآمدتان را افزایش دهند یا سود بیشتری را برای هاست وبسایت‌ها داشته باشند.

تبلیغات ادوردز این تاکتیک‌ها را رصد می‌کنند و در زمانی که آن‌ها را یافتند آن را به عنوان یک کلیک نامعتبر قلمداد می‌کنند پس آن‌ها به دنبال روبات‌های کلیک خودکار یا سایر نرم‌افزارهای مخرب خواهند بود که به صورت مصنوعی کلیک روی تبلیغات را افزایش می‌دهند.

در نهایت ما کلیک‌های اضافی نظیر دومین کلیک ناشی از دابل کلیک را بررسی می‌کنیم ما این موارد را رصد می‌کنیم تا بابتشان پولی از شما طلب نشود. ما تمامی کلیک‌ها بر روی تبلیغات را بررسی کرده و بخش‌های مختلف اطلاعات برای هر کلیک را به دست می‌آوریم.

این اطلاعات شامل زمان کلیک هر نوع کلیک دوباره یا الگوی کلیک دیگر می‌شود سیستم این عوامل را تحلیل کرده و سعی می‌کند کلیک‌های نامعتبر را ایزوله یا فیلتر کند حتی قبل از این‌که در حساب شما نشان داده شوند ما سعی می‌کنیم این کلیک‌ها را قبل از این‌که مبلغشان به حسابتان زده شود فیلتر کنیم.

حتی اگر یک مورد از دستمان در رفت می‌توانید درخواست بررسی دوباره نمایید می‌توانید کلیک‌هایی که برای حسابتان مسدود کردیم را رصد کنید می‌توانید یک کلیک نامعتبر را به حسابتان اضافه کنید می‌توانید نرخ کلیک نامعتبر را در ستون وضعیت کمپینتان ببینید.

البته در صورتی که فکر می‌کنید موردی را از دست داده‌اید می‌توانید همواره از ما بخواهید تا فرایند را بررسی کنیم این درخواست طی چند روز بررسی می‌شود. برای این‌که ایده‌های بیشتری در مورد رصد کردن تبلیغات گوگل خود در گوگل داشته باشید می‌توانید به مرکز کمک‌رسانی گوگل مراجعه کنید.