گوگل ادوردز چیست و چگونه کار می‌کند؟

گوگل ادوردز پلتفرم تبلیغاتی شرکت گوگل می‌باشد و به شما کمک می‌کند تبلیغات هدفمندی در وب و موبایل داشته باشید.

احتمالا شما هم هنگام جستجو در گوگل با نتایج تبلیغاتی در گوگل روبرو شده اید که کمی متفاوت از نتایج ارگانیک هستند. معمولا در کنار نتایج پولی (تبلیغات گوگل) کلمه تبلیغ یا ad نمایش داده می‌شود.

تبلیغات گوگل

تبلیغات گوگل نوعی از تبلیغات کلیکی یا CPC است، یعنی شما به ازای نمایش تبلیغات‌تان در نتایج گوگل هزینه ای پرداخت نمی‌کنید و تنها زمانی هزینه پرداخت می‌کنید که کاربری بر روی تبلیغات شما کلیک کند. هزینه پیشنهادی برای هر کلیک بر روی تبلیغات شما که bid نامیده می‌شود، از طرف تبلیغ کننده تعیین می‌شود.

به طور کلی تبلیغات در گوگل به این صورت است که ابتدا شما اکانت گوگل ادوردز خود را شارژ می‌کنید و سپس کمپین‌های تبلیغاتی خود را ایجاد کرده و کلمات کلیدی تبلیغات‌تان (کلماتی که با جستجوی آنها تبلیغ شما نمایش داده می‌شود) را تعیین می‌کنید. هر گاه کاربری کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغات شما را جستجو کند و تبلیغات شما شرایط لازم برای نمایش را کسب کند، تبلیغ شما برای او نمایش داده می‌شود. در صورتی که کاربر روی تبلیغ شما کلیک کند و وارد سایت شما شود، هزینه ای بابت کلیک صورت گرفته از اعتبار شما در گوگل ادوردز کم می‌شود.

با توجه به تعداد بالای تبلیغ کنندگان در گوگل، تبلیغ شما همیشه در گوگل ادوردز نمایش داده نمی‌شود. برای اینکه تبلیغ شما در گوگل نمایش داده شود، بایستی در مزایده شرکت کنید! bid (یا همان پیشنهاد شما برای هر کلیک) در این مزایده شرکت داده می‌شود و هر چه بید بالاتری داشته باشید احتمال پیروزی شما در مزایده و نمایش تبلیغات‌تان بیشتر خواهد بود. اما بید همه چیز نیست!

به جز بید، معیار دیگری با نام Quality Score نیز در پیروزی شما در مزایده دخیل است و همیشه بید بالاتر دلیل بر نمایش آگهی در رتبه بالاتر نیست. کوالیتی اسکور معیاری است از میزان ارتباط تبلیغات با آنچه مشتری به دنبالش است و آنچه در وب‌سایتی که تبلیغ به آن هدایت می‌شود. یعنی هر چه ارتباط‌ها بیشتر باشد کوالیتی اسکور بالاتر خواهد بود. همچنین تجربه خوب کاربر در ارتباط با آگهی و سایت تبلیغ کننده نیز باعث بهبود کوالیتی اسکور می‌شود.

AD RANK = CPC BID x QUALITY SCORE

تنها با افزایش بید رتبه تبلیغات را افزایش داد. رتبه تبلیغات نسبت مستیقیم با ضریبی از بید و Quality Score دارد.

ادوردز چگونه کار می‌کند؟
Quality Score

Quality Score یا امتیاز کیفیت عددی بین ۱ تا ۱۰ است که به عنوان معیار کیفیت تبلیغات در گوگل ادوردز استفاده می‌شود.

نمایش تبلیغات

نمایش تبلیغات در گوگل و رتبه آن رابطه مستقیم با امتیاز کیفیت (QS) و قیمت تعیین شده برای هر کلیک (Bid) دارد.

گوگل ادوردز چگونه کار می کند؟
هزینه به ازای کلیک

در تبلیغات PPC گوگل نمایش تبلیغات رایگان است و تنها به ازای کلیک روی تبلیغ هزینه پرداخت می‌کنید.

Bid یا قیمت پیشنهادی

حداکثر قیمت برای هر کلیک را شما تعیین می‌کنید و وضعیت نمایش داده شدن و رتبه آگهی با bid رابطه مستقیم دارد.