چگونگی ساخت اکانت ادوردز یکی از متداول ترین سوالات کاربران در حوزه تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز است و همواره این سوال برای کاربران مطرح است که: «چگونه اکانت گوگل ادوردز خود را بسازم؟» امروز پاسخ این سوال را به شما می دهیم. این، آخرین مقاله آموزشی است که برای ساختن اکانت ادوروز به آن نیاز دارید!

ایجاد یک حساب ادوردز بسیار شبیه به ساختن یک خانه است: ممکن است از یک زمین خالی شروع کنید و خانه را بسازید و یا آنکه خانه قدیمی که در حال فروریختن است را مجدداً بازسازی کنید. (گاهی کمپینی را به ارث می برید که آسیب های جیران ناپذیری دیده است، پس بهتر است آن را رها کنید و دوباره شروع کنید!)

ساخت اکانت ادوردز

می‌خواهید در صفحه اول گوگل دیده شوید؟

همین امروز با تبلیغ در صفحه اول گوگل تعداد مشتریان خود را 1400% افزایش دهید.

مشاهده هزینه تبلیغات در گوگل

در این راهنما، مبانی ساخت یک حساب کاربری بسیار خوب را در ۵ مرحله آموزش می دهیم:

 • سطح کمپین: پی ریزی
 • سطح اد گروپ (Ad group): ساختن خانه
 • انتخاب کلمه کلیدی: دکوراسیون داخلی
 • متن آگهی (Ad copy): طراحی خارجی
 • اد اکستنشن (Ad extension): اضافه کردن استخر در حیاط خلوت

در پایان، یک کمپین بسیار زیبا و شبیه به این خواهید داشت:

ساختار اکانت ادوردز

پس بیایید شروع کنیم.

ساخت اکانت ادوردز: پی ریزی

ساخت اکانت کمپین

نوع و تنظیمات کمپین

ابتدا باید پی ریزی حساب خود را انجام دهید. برای شروع بایستی نوع کمپین را مشخص کنید. از خود بپرسید هدف من از تبلیغ چیست؟ نوع کمپین مناسب برای کسب و کار شما بستگی به همین پاسخ دارد.

بیشتر کسب و کارها تمایل دارند کار را با یک کمپین جستجو شروع کنند؛ اما اگر همان ابتدا به دنبال دریافت تماس هستید (مثلا یک لوله کش در محل هستید)، یک کمپین «فقط تماس (Call only)» انتخاب درستی است. اگر می خواهید یک برند یا محصول کاملا جدید را معرفی کنید، کمپین های نمایش (display campaigns) گزینه بسیار خوبی به شمار می روند. می توانید چند نوع کمپین ایجاد کنید تا چند هدف را برآورده کنید.

مرحله بعدی، برنامه ریزی کار بسته به نوع کسب و کاری است که اجرا می کنید. به عبارت دیگر، کسب و کار شما چطور ساخته شده است؟

انواع کمپین ها در گوگل ادوردز

هنگامی که تصمیمات بالا گرفته شدند حالا زمان در نظر گرفتن تنظیمات کمپین شما است.

 • هدف گیری مکان
 • هدف گیری زبان – هر زبانی که مشتریان شما به آن صحبت می کنند
 • راهبرد مزایده – خودکار (اتوماتیک) در مقایسه با دستی
 • بودجه

 برای ساخت اکانت ادوردز چگونه بودجه کمپین خود را تعیین کنید

از کجا شروع کنید؟ خب اول باید بدانید گوگل چگونه پول شما را خرج می کند! بودجه ماهیانه شما برابر با بودجه روزانه شما ضربدر عدد ۳۰٫۴ است. پس با یک بودجه ماهیانه، و رو به عقب (تقسیم بر ۳۰٫۴) شروع کنید. دقت کنید: بر اساس CPC (هزینه به ازای کلیک) تخمین زده شده، بودجه شما از چند کلیک در هر روز می تواند حمایت کند؟

برای کسب راهنمایی بیشتر در مورد مدیریت بودجه خود منابع زیر را مطالعه کنید:

سطح اد گروپ (Ad group) در ساخت اکانت ادوردز: ساخت خانه شما

ساخت اکانت ادوردز - ادگروپ

کمپین های سطح زیر در حساب ادرودز، از اد گروپ های شما تشکیل می شود.

اد گروپ ها:

 • ساختار درون هر کمپین را ایجاد می‌کنند
 • بر اساس موضوع سازماندهی می‌شوند
 • ارتباط کلمه کلیدی و آگهی را کنترل می‌کنند

adgroup ads keywords

نسبت های طلایی ادگروپ‌ها

یک اد گروپ تا چه اندازه بزرگ باشد؟ در اینجا دستورالعمل هایی ارائه شده است که هنگام تعیین اندازه اد گروپ‌های خود باید آن ها را مد نظر قرار دهید:

 • حداکثر ۷ الی ۱۰ اد گروپ در هر کمپین
 • حداکثر ۲۰ کلمه کلیدی در هر ادگروپ
 • ۲ تا ۳ اد در هر اد گروپ

البته استثنائاتی نیز وجود دارد؛ اما برای بیشتر کسب و کارها این موارد تضمین می کنند که مدیریت ادگروپ‌های شما سخت نخواهد شد.

انتخاب کلمه کلیدی در ساخت اکانت ادوردز: دکوراسیون خانه شما

حالا زمان تعریف کلمات کلیدی رسیده است.

ساخت اکانت ادوردز - کیورد

در اینجا به غرایز خود تکیه نکنید. برای انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی، از ابزارهای کلمه کلیدی استفاده کنید تا مطمئن شوید روی کلمات کلیدی مزایده می کنید که با حجم جستجوی بالایی مواجه است. Keyword Planner ادوردز در حساب ادوردز شما در دسترس است و علاوه بر آن از ابزارهای رایگان کلمه کلیدی یا گزینه های پولی مثل SEM Rush هم می توانید استفاده کنید.

کلید انجام تحقیقات عالی، «هدف» است. باید آن کلمات کلیدی را انتخاب کنید که هدف تجاری واضحی دارند؛ یعنی افرادی که آن ها را با استفاده از همان کلمات جستجو می کنند به دنبال چیزی برای خرید هستند. کلمات کلیدی هدفمند معمولا شامل این عبارات هستند:

 • عبارات واجد شرایط مثل جزئیات محصول، اسامی برند، کلمه «هزینه» و غیره
 • عبارات مکانی (مثل تعمیر خودرو در تبریز)

به طور کلی عبارات گسترده هدف خاصی را نشان نمی دهند و ممکن است نرخ کلیک و نرخ تبدیل بسیار پایین و CPA بالا داشته باشند.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب

انواع تطبیق کلمه کلیدی (Keyword match types) در ساخت اکانت ادوردز

انواع تطبیق کلمه کلیدی (Keyword match types) روشی برای تعریف آن است که کلمات کلیدی چگونه در کمپین شما با پرس و جوهای مردم در گوگل مطابقت دارند. چهار نوع تطبیق کلمه کلیدی وجود دارد که بر اساس میزان کم ترین تا بیشترین محدودیت به صورت زیر است:

 • تطبیق گسترده (Broad match) : آگهی شما ممکن است با هر جستجوی عمومی مرتبط از جمله مترادف ها تطبیق پیدا کند. برای مثال اگر با Broad match، روی «کیس لپ تاپ» مزایده کنید آگهی شما ممکن است هنگامی که کسی «کیف کامپیوتر» را جستجو کند نیز نمایش داده شود.
 • تطبیق گسترده اصلاح شده (Modified broad match) : این نوع تطبیق، کمی محدودکننده است؛ آگهی شما فقط با کلماتی تطبیق پیدا می کند که عبارت مورد جستجو شامل کلمات طراحی شده شما با یک علامت مثبت باشد. با این وجود کلمات می توانند به هر ترتیبی باشند.
 • تطبیق عبارت (Phrase match) : کلمه کلیدی باید شامل عبارتی باشد که روی آن مزایده کرده‌اید اما ممکن است شامل کلمات پیش و پس از آن هم باشد.
 • تطبیق دقیق (Exact match) : آگهی شما تنها زمانی نشان داده می‌شود که عین همان کلمه کلیدی جستجو شده باشد.

گوگل اخیرا تغییراتی در روش کارکرد تنطباق دقیق (Exact Match) اعلام کرده است. نتیجه: کلمات کلیدی تطبیق دقیق (Exact match) دیگر آنقدرها هم دقیق نیستند و آگهی شما ممکن است زمانی که ترتیب کلمه کلیدی شما جابجا شود یا شامل کلمات تابع باشد نیز نشان داده شود. مانند مثال زیر:

تغییر برای جستجوهای Exact Match

اثر این تغییر چیست؟

 • برای عبارات کم حجم/ صنایع کوچک بهتر است
 • برای کمپین های دارای برند، چندان خوب نیست

به عنوان یک مثال، عبارت «فروش ایران خودرو» حالا با جستجوی غیربرند «فروش خودرو ایران» تطبیق پیدا می کند.

پس بهترین نوع تطبیق کدام است؟

مثل همیشه بستگی به اهداف حساب شما دارد؛ اما نظر شخصی ما آن است که تطبیق گسترده اصلاح شده (Modified broad match) از بقیه تطبیق ها بهتر است:

 • یک شبکه وسیع که بر اساس ترتیب یا استفاده از عبارات اضافی محدود نشده است را ایجاد می کند
 • به اندازه کافی محدودکننده است تا مرتبط بماند
 • از کلمات کلیدی دو تا سه کلمه ای استفاده می کند
 • از کلمات کلیدی تک کلمه ای اجتناب می کند

مزایده های max CPC ساخت اکانت ادوردز

قطعه بعدی پازل کلمه کلیدی در ساخت اکانت ادوردز ، تنظیم مزایده های max CPC است. این مورد به گوگل می گوید شما به ازای هر کلیک چقدر می خواهید پرداخت کنید. سپس رتبه آگهی شما، بر اساس مزایده Max CPC شما ضربدر امتیاز کیفیت (Quality Score) شما تعیین می گردد. عدد به دست آمده، موقعیت (جایگاه) آگهی شما و هزینه به ازای هر کلیک را مشخص می کند.

مشابه با بودجه، سوالی که هنگام مزایده Max CPC برای یک کمپین جدید پیش می آید این است که «ازکجا شروع کنم؟» در اینجا چند روش بسیار خوب برای پاسخ به این سوال ارائه داده ایم.

گزینه ۱: مزایده خودکار در ساخت اکانت ادوردز

بیشتر کارشناسان در مورد ارزش مزایده دستی نسبت به مزایده خودکار صحبت می کنند؛ زیرا این گزینه به شما امکان می دهد خودتان مزایده های کلمه کلیدی را کنترل کنید و آن را به عهده گوگل نگذارید. شروع یک کمپین جدید یکی از موارد کاربرد خوب برای مزایده خودکار است. اجازه دهید گوگل مزایده های Max CPC شما را تعیین کند و شما هم چشم از داده ها برندارید تا متوجه شوید کلیک ها چقدر هزینه در بر دارند. می‌توانید هر زمان که داده هایی برای کار کردن دارید مجددا به مزایده دستی برگردید.

چند دستورالعمل برای استفاده از مزایده خودکار:

 • از راهبرد مزایده «بیشینه سازی کلیک ها (Maximize Clicks)» استفاده کنید. گوگل سعی می کند تا جایی که بودجه شما اجازه می دهد کلیک های ممکن را به نفع شما حفظ کند.
 • مطمئن باشید مزایده Max CPC را محدود اجرا می‌کنید. گرچه با این راهبرد نسبت به مزایده های سطح کلمه کلیدی خود کنترل ندارید، می توانید یک حد کلی را تعیین کنید که اجازه ندهید گوگل برای هر کلیک از حدی خاص فراتر رود.

گزینه ۲: CPC دستی در ساخت اکانت ادوردز

اگر می خواهید در ساخت اکانت ادوردز کنترل کامل را در دست بگیرید بهتر است از همان ابتدا از راهبرد مزایده CPC دستی استفاده کنید. برای تعیین مکان شروع مزایده های Max CPC پیش از شروع کمپین خود، معیارهایی وجود دارد که به شما کمک می کند:

 • CPC تبلیغ نخست
 • CPC بالای صفحه

این موارد هر دو تقریب هایی هستند که گوگل برای هر کلمه فراهم می کند و به شما این ایده را می دهد که قرار گرفتن در جایگاه اول صفحه نتایج و در بالای هر صفحه چقدر برای شما هزینه دربر خواهد داشت. قرار گرفتن مزایده Max CPC شما بین این اعداد معمولا مکان شروع خوبی هنگام استفاده از مزایده دستی است.

اد کپی (Ad copy) در ساخت اکانت ادوردز: طراحی خارجی

حالا به بخش چهار راهنما، یعنی نوشتن اد کپی (Ad copy) شما می رسیم؛ بخشی از خانه حساب شما که بیشتر مردم به دیدن آن می روند.

ساخت اکانت ادوردز - ادز

اول، یادآوری می کنیم که ما در دنیای  Expanded Text Ad (تبلیغات متنی گسترش یافته) زندگی می کنیم. ETA ها حالا نوع پیش فرض آگهی هستند و دو برابر اندازه ای هستند که آگهی های متنی قبلا بودند.

ساخت اکانت ادوردز

مطمئن شوید از تجارب موفق ETA پیروی می کنید و به این باید و نبایدها برای ETA ها توجه کنید.

تست A/B ادکپی

انجام تست روی آگهی ها شما برای پیدا کردن متنی که تناسب بیشتری با مخاطبین شما داشته باشد و باعث کلیک و تبدیل بیشتر با هزینه کم تر شود ضروری است. در اینجا مثال هایی از تست های A/B ارائه می دهم.

کلمات کلیدی مختلف را در متن آگهی تست کنید.

متن آگهی تبلیغات در گوگل

در تبلیغ بالایی ما روی هزینه تبلیغات تمرکز کرده ایم و در تبلیغ بعدی که یک تبلیغ خلاقانه است روی اعتبار و حرفه ای بودن تمرکز کرده‌ایم. اینطور فکر نکنید که قبل از درج آگهی از نتایج آن اطلاع دارید. تست کنید و داده های جامعی را به دست آورید.

تست درج قیمت با حالت بدون قیمت

یک مورد دیگر برای تست: اطلاعات قیمت را در آگهی خود لحاظ کنید.

متن خلاقانه تبلیغات در گوگل

اعداد خاص اغلب منجر به کلیک می شوند؛ و ممکن است کمک کنند مخاطبین شما واجد شرایط خرید شوند (همچنین افرادی که به درستی در بازار شما قرار نگرفته اند خود به خود خارج می‌شوند. برای مثال، اگر یک محصول لوکس ارائه دهید، با درج قیمت افرادی که مایل به خرید اجناس گران قیمت نیستند روی تبلیغ کلیک نمی‌کنند.)

از CTA در متن آگهی خود استفاده کنید

در متن آگهی خود از CTA (Call to Action) استفاده کنید. استفاده از عباراتی که کاربران را برای سفارش یا اقدام دیگری تشویق کنند، می‌توانند باعث افزایش کلیک و CTA شوند. همچنین با استفاده از CTA مشابه در متن آگهی و لندینگ پیج می‌تواند نرخ تبدیل را افزایش دهد.

اد اکستنشن (Ad extension) در ساخت اکانت ادوردز: عزیزم، بیا استخر هم بسازیم!

آماده بهتر کردن منزل هستید؟

اد اکستنشن ها راهی برای فریبنده کردن آگهی شما هستند! آن ها CTR آگهی شما را افزایش می‌دهند و باعث کاهش هزینه آگهی های شما می‌شوند!

از کدام اکستنشن استفاده کنم؟

اد اکستنشن های زیادی با تغییرات جدید قابل استفاده هستند. البته تمام آن ها برای حساب شما مناسب نیستند.

در اینجا ۳ اکستنشن مورد علاقه خودم را معرفی می کنم:

 • Sitelinks
 • Callout extensions
 • Call extensions

Sitelink ها و callout ها تقریبا همیشه قابل اعمال هستند. sitelink ها لینک های قابل کلیک به سایر صفحات روی سایت شما هستند. (گزینه های بیشتر برای جستجوگر نسبت به فقط یک لندینگ پیج)؛ اما اگر از لندینگ پیج های ثبت سرنخ استاتیک استفاده می کنید ممکن است از این گزینه ها اجتناب کنید. callout ها قطعه های اضافی متنی هستند که یک خط بیشتر در آگهی را تشکیل می‌دهند (اما قابل کلیک نیستند.)

تبلیغات در موبایل

اکستنشن های call همیشه نمایش داده نمی‌شود؛ اما اغلب قابل کاربرد هست. اکستنشن های call تماس مستقیم با شما را برای کاربران تلفن همراه آسان می سازند.

تبلیغات گوگل در موبایل

بسته به نوع کسب و کار شما، ممکن است اکستنشن های دیگری هم وجود داشته باشد که آن ها را پیدا کنید. تمام این اکستنشن ها این قدرت را دارند که:

 • یک مسیر مستقیم تر به تبدیل را ارائه دهند
 • در صفحه نتایج موارد بیشتری را در نظر بگیرند
 • امتیاز کیفیت شما را بهتر کنند (با افزایش نرخ کلیک)

آگهی های خود را بدون موارد فوق شروع نکنید!

TL:DR– ساختار ساده حساب های ادوردز

در زمان ساخت اکانت ادوردز چه بخواهید یک حساب ادوردز جدید جدید بسازید یا یک اکانت درهم که از کسی به شما رسیده است را مرتب کنید؛ به هر حال باید این موارد را مد نظر قرار دهید:

 1. با پایه قوی شروع کنید. به ساختار کمپین و تنظیمات توجه لازم را داشته باشید
 2. کاری کنید کلمات کلیدی برای شما موثر واقع شوند: با کلمات کلیدی تطبیق گسترده اصلاح شده (Modified broad match) شروع کنید (۲ تا ۳ عبارت در هر کلمه کلیدی) که هدف مشخصی را نشان دهند.
 3. کپی های ادی بنویسید که شما را آماده تبدیل می کنند و همیشه تست می شوند!
 4. به یاد داشته باشید افزونه ها دوستان شما هستند. آن ها را عاقلانه انتخاب کنید و تا زمانی که فعال نشده اند شروع به خرج کردن پول نکنید!

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *