یکی از سوالات پرتکراری که همیشه پرسیده می شود این است: نمره کیفیت یا Quality Score  چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد؟ بیشتر تبلیغ کنندگان نمی‌دانند که چگونه باید Quality Score را بهبود ببخشند. فرمول کاملی که بتواند نمره کیفیت را تعیین کند وجود ندارد و در برخی از موارد ممکن است به دست آوردن نمره کیفیت عالی برای تبلیغ کنندگان سخت و دشوار باشد. در این مقاله سعی می کنیم یکی از قوانین موجود برای بهبود نمره کیفیت را با هم مرور کنیم.

نمره کیفیت یا Quality Score

نمره کیفیت یا Quality Score، رتبه بندی ۱ الی ۱۰ گوگل برای کیفیت و مرتبط بودن کلمات کلیدی و تبلیغات جستجوست. «مرتبط بودن» نکته کلیدی در این مورد است. هر چقدر کلمات کلیدی و متن تبلیغ به محصول یا خدماتی که به فروش می رسانید مرتبط تر باشد، نمره کیفیت بهتری خواهید داشت. مرتبط بودن تنها یکی از چندین فاکتور کلیدی است که بر روی افزایش یا کاهش نمره کیفیت اثر می گذارد. در ادامه ۴ مورد از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید را با هم مرور می کنیم:

 • تجربه صفحه فرود و تجربه تاریخی از صفحه فرود
 • مرتبط بودن تبلیغات و مرتبط بودن تبلیغات قبلی
 • نرخ کلیک پیش بینی شده نرخ کلیک های قبلی و تاریخی
 • نمره کیفیت تاریخی

اگر چه تعیین اینکه کدام یک از این فاکتورها نقش اصلی در نمره کیفیت دارند تقریبا غیر ممکن است اما توصیه می کنیم مطمئن شوید که همیشه برای نرخ کلیک قدرتمندتری کار بهینه سازی خود را انجام می دهید. زمانی که افراد مختلف بر روی تبلیغ شما کلیک می کنند، گوگل متوجه می شود که تبلیغ مرتبط به کلمات کلیدی آن هاست و می تواند نیازشان را برطرف کند.

چرا باید به نمره کیفیت توجه کنید؟

پاسخ ساده به این سوال تنها در یک کلمه خلاصه می شود: پول. گوگل به تبلیغ کنندگانی که نمره کیفیت بالایی را با هزینه های کمتر و رتبه تبلیغ بالاتر کسب می‌کنند جایزه می دهد. این موضوع بدین معنی است که تبلیغ کنندگان با نمره کیفیت یا Quality Score بالاتر می توانند نسبت به تبلیغ کنندگانی که نمره کیفیت پایین تر دارند مزایده پایین تری داشته باشند و در عین حال رتبه تبلیغ بالاتری کسب کنند. این موضوع قطعا یک روش موثر برای افزایش نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) است.

تبلیغ کنندگانی که نمره کیفیت آن ها در محدوده ۸، ۹ و ۱۰ است به طور میانگین ۳۷ الی ۵۰ درصد تخفیف در CPC های خود مشاهده خواهند کرد. تبلیغ کنندگانی با  نمره کیفیت ۴، ۵،۶ به طور متوسط ۱۶ الی ۲۵ درصد افزایش را در CPC های خود خواهند دید. پس داشتن نمره کیفیت بالاتر به صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند.

یافتن معیارهای مرتبط با نمره کیفیت

از آنجایی که همه ما می دانیم که نمره کیفیت برای داشتن تبلیغ بهتر مهم است، باید زمانی را برای بررسی و تجزیه و تحلیل نمرات فعلی خود اختصاص دهیم.

نمره کیفیت یا Quality Score

خوشبختانه برای ما، گوگل گزارش دهی نمره کیفیت را به کمک فراهم آوردن دسترسی به داده های تاریخی نمره کیفیت، مرتبط بودن تبلیغ، تجربه صفحه فرود و نرخ کلیک قابل انتظار بهبود بخشیده است. این موضوع فرصتی را برای تست هر کدام از معیارها فراهم می کند و باعث می شود پیگیری نمره کیفیت علمی تر از قبل باشد.

چگونه می توان نمره کیفیت کلمات کلیدی را بررسی کرد؟

 • بر روی کمپین خود کلیک کنید.
 • بر روی تب Keywords کلیک نمایید.
 • زیر ستون status، بر روی حباب سفید رنگ کلیک کنید تا موارد زیر را بیابید:
 1. نمره کیفیت کلی
 2. نرخ کلیک قابل انتظار
 3. مرتبط بودن تبلیغ
 4. تجربه صفحه فرود

معیارهای موجود از محدوده زیر میانگین تا بالای میانگین نشان داده شده اند. شما می توانید ستون نمره کیفیت را ایجاد کنید تا عملکرد خود را در یک بازه زمانی خاص بسنجید.

نکته: اگر داده های کافی در محدوده تاریخ مدنظر شما وجود نداشت گوگل ادوردز آن را به صورت تهی یا علامت – نشان می‌دهد.

چگونه می توان ستون نمره کیفیت را اضافه کرد؟

 • بر روی کمپین خود کلیک کنید.
 • بر روی تب Keywords کلیک نمایید.
 • بر روی دکمه Columns ▼ کلیک کنید و سپس ستون Modify را انتخاب نمایید.
 • بر روی Quality score کلیک کنید.

نمره کیفیت

 • حالا باید ببینید چه معیاری برای نمره کیفیت خود می خواهید:
 1. نمره کیفیت و/یا نمره کیفیت تاریخی
 2. تجربه صفحه فرود و/یا تجربه صفحه فرود تاریخی
 3. مرتبط بودن تبلیغ و/یا مرتبط بودن تبلیغ تاریخی (راهنمای افزایش نمره کیفیت از طریق بهینه سازی صفحه فرود)
 4. نرخ کلیک قابل انتظار
 • حالا بر روی Apply کلیک کنید.

قانون نمره کیفیت One Per

خوب حالا که اهمیت نمره کیفیت را می دانید اجازه دهید نگاهی به نحوه کسب بهترین نمره کیفیت در گروه های تبلیغاتی بیندازیم. برای اینکه بتوانید از این قانون بیشترین استفاده را ببرید به سازماندهی و کمی تحقیق نیاز دارید. قول می دهم صرف زمان بر روی این تحقیق بسیار ارزشمند خواهد بود.

قانون One Per چیست؟

این قانون شما را ملزم می کند تعداد کلمات کلیدی خود را به ازای هر گروه تبلیغاتی به یک محدود کنید. به نظر این موضوع احمقانه می‌رسد، اما اگر کمی دقت کنید به ارزش آن پی خواهید برد. این موضوع موجب می‌شود کلمه کلیدی به متن تبلیغاتی و متن به صفحه فرود کاملا مرتبط باشد.

همین امر به گوگل نشان می‌دهد که شما تبلیغ مرتبطی دارید و در نهایت با افزایش نمره کیفیت به شما جایزه می دهد. باید به خاطر داشته باشید که همه کلمات کلیدی به صورت یکسان ایجاد نمی شوند. باید این قانون را بر روی کلمات کلیدی که بهترین عملکرد را دارند اعمال کنید.

 • مرحله اول: انجام تحقیق و پژوهش: ابتدا کمپینی که می خواهید بهینه سازی کنید را انتخاب نمایید. حالا ۵ الی ۱۰ مورد از کلمات کلیدی با بهترین عملکرد را در گروه تبلیغاتی بیابید. کلمات کلیدی با عملکرد بالا باید بر اساس معیارهایی که قبلا برای بهینه سازی تنظیم کرده اید سنجیده شوند. به خاطر داشته باشید که همه کلمات کلیدی باید نرخ کلیک رقابتی داشته باشند.
 • مرحله دوم: یک گروه تبلیغاتی به ازای هر کلمه کلیدی ایجاد کنید. یک گروه تبلیغاتی برای هر کلمه کلیدی برتر ایجاد نمایید. اگر ۵ کلمه کلیدی برتر دارید باید ۵ گروه تبلیغاتی داشته باشید. از هر کلمه کلیدی برای نامگذاری گروه تبلیغاتی استفاده کنید تا سازماندهی کارها راحت تر باشد.
 • مرحله سوم: متن تبلیغ خود را برای مرتبط بودن، بهینه سازی کنید: یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید کلمات کلیدی تان چندین بار در متن تبلیغاتی تکرار شده است.

زمانی که کلمات کلیدی در سرتیتر، توضیحات، آدرس و متن تبلیغ قرار می گیرد نمره کیفیت بالاتر می رود.

نمره کیفیت یا Quality Score

 • مرحله چهارم: صفحه فرود خود را برای مرتبط بودن بهینه سازی کنید: آخرین مرحله در این قانون ساده است. باید مطمئن شوید که کلمه کلیدی که انتخاب کرده اید در صفحه فرود نشان داده می شود. تغییر ساده و سریع، کپی کردن کلمه کلیدی بر روی صفحه فرود است؛ اینکار را با احتیاط انجام دهید.

نمره کیفیت برای بیشتر تبلیغ کنندگانی که درک درستی از آن ندارند ترسناک است اما افرادی که از دستورالعمل های بالا تبعیت کنند می توانند این گزینه را به خوبی مورد استفاده قرار دهند.

اجازه دهید این مقاله را با یک نکته مهم به پایان برسانیم. حفظ نمره کیفیت بالا، انسجامی را بین تبلیغ، پیام آن، مقصد آن و چیزی که واقعا در اختیار مشتری قرار می دهید ایجاد می کند. بالا بردن نمره کیفیت مسیری را برای ترغیب بازدیدکننده فراهم می کند و در نهایت باعث افزایش بازگشت سرمایه گذاری می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *