تبلیغات کلیکی گوگل یا همان تبلیغات PPC در ادوردز هنوز هم یک روش موثر برای جلب توجه مخاطبین هدف است و می تواند آن ها را به سمت سایت بازگرداند و با محصولات و خدمات موجود در آن درگیر سازد. واضح است که هر چقدر تبلیغ شما در قسمت های بالایی موتورهای جستحو بیشتر نشان داده شود، احتمال کلیک بر روی آن نیز بیشتر خواهد بود.

با این حال دریافت کلیک نمی‌تواند هدف نهایی شما باشد. شما باید به دنبال کلیکی باشید که به فروش، تماس تلفنی، تولید لید (Lead) منجر شود.

برای اینکه مطمئن شوید برای موفقیت بهترین فرصت را در اختیار دارید باید وظایف روزمره و منظمی را برای کمپین های تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز خود توسعه دهید. با اینکه توسعه و رشد اتوماسیون در حوزه گوگل ادوردز می‌تواند در برخی از شرایط مفید و کمک کننده باشد اما برخی از وظایف باید به صورت شخصی انجام گردد. در این مقاله قصد داریم به همین وظایف بپردازیم.

شاخص های کلیدی عملکرد را بررسی کنید:

شاخص کلیدی عملکرد یا همان KPI معیارهای مهمی هستند که به بازاریابی کمک می کنند تا موثر بودن انواع مختلفی از کمپین ها را بسنجند. زمانی که تصمیم می گیرید روی PPC سرمایه گذاری کنید، باید روشی برای سنجش عملکرد تبلیغات خود داشته باشید. در غیر اینصورت بدون دانستن نحوه عملکرد کمپین، تنها بودجه خود را نابود می کنید.

انواع KPI هایی که انتخاب می کنید و به آن ها اولویت می دهید به اهداف بازاریابی تان بستگی خواهد داشت. در ادامه برخی از KPI های مهم و رایج برای کمپین های PPC را با هم مرور می کنیم:

  • تعداد کلیک ها: این شاخص به شما می گوید چند نفر واقعا بر روی تبلیغ کلیک کرده اند. استفاده از این معیار ایده خوبی در مورد مفید بودن تبلیغ برای جلب توجه افراد به خود ارائه می کند. کلیک نمی تواند همیشه تصویر کاملی از خوب بودن و عملکرد مفید تبلیغ در اختیارتان قرار دهد اما می تواند بخش مهمی از پازل شما باشد.
  • نرخ کلیک: این معیار با تقسیم کردن تعداد کلیک ها بر روی تعداد کل بازدیدها به دست می آید. بر اساس صنعتی که در آن کار می کنید نرخ کلیک مثبت و موثر متفاوت خواهد بود
  • هزینه به ازای هر کلیک: این گزینه مقدار هزینه ای که بر روی کمپین تبلیغاتی خود بر اساس مقدار کلیک انجام شده بر روی آن صرف کرده اید را نشان می دهد. هزینه به ازای هر کلیک با تقسیم مقدار کل هزینه صرف شده برای هر کمپین بر روی تعداد دفعاتی که افراد بر روی تبلیغ کلیک کرده اند به دست می‌آید. این گزینه می تواند یک روش خوب برای تعیین زیاد یا کم بودن بودجه برای تبلیغ باشد. قانون کلی این است که CPC های برند خود را بررسی کنید. اگر افزایشی در آن مشاهده کردید ممکن است بر روی عملکردتان تاثیر منفی داشته باشد.
  • نرخ تبدیل: این معیار تعداد تبدیل هایی که به طور مستقیم از طریق تبلیغ ایجاد شده است را اندازه می‌گیرد. این گزینه با تقسیم تعداد تبدیل بر تعداد کلی کلیک ها به دست می‌آید.

این ها تنها چند مورد از KPI هایی هستند که می توانند برای کمپین شما مهم باشند. بررسی روزانه این اعداد و ارقام می تواند به شما کمک کند مشکلات و موفقیت های موجود را شناسایی کنید و در صورت نیاز آن را بهبود ببخشید.

فهرست کلمات کلیدی منفی را مرور نمایید:

یکی از بهترین روش ها برای جذب کلیک بیشتر اطمینان از این است که زبان تبلیغ، کلمات کلیدی مناسبی را برای جستجو بهینه سازی کرده است. زمانی که کمپین PPC را اجرا می کنید باید بدانید که چگونه می توانید از فهرست کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) هم استفاده کنید.

اگر نتوانید از این فهرست در کمپین خود استفاده کنید، بازگشت سرمایه گذاری تبلیغ خود را نابود خواهید کرد. برای افرادی که در حوزه PPC تازه کار هستند راهنمای زیادی در مورد کلمات کلیدی منفی وجود دارد. فرض کنید در حال فروش آنلاین کفش هستید.

حالا می خواهید انواع مختلفی از این کلیدواژه که در برگیرنده جنسیت ، تمایل و نیت کاربر و  کلمات توصیفی هست را در کمپین خود بگنجانید. در برخی از شرایط مجبور می شوید واژه هایی که حجم جستجوی بالا و تبدیل پایینی دارند را از کمپین خود حذف نمایید.

در مثال زیر، می بینید که واژه ها بر اساس نوع انطباق کلمات کلیدی استثنا شده اند و می توانند بر روی توانایی شما برای هدف قرار دادن نوع خاصی از کلیدواژه ها اثر بگذارند:

کلمات کلیدی منفی

با ایجاد فهرست کلمات کلیدی منفی شما به موتورهای جستجو می‌گویید که این واژه ها به کسب و کارتان مرتبط نیستند و تبلیغ نباید به هنگام جستجوی این واژه ها نشان داده شود. باید به طور روزانه فهرست کلمات کلیدی منفی را مرور کنید. زیرا رفتار جستجو هر روز تغییر پیدا می کند.

مطمئن شوید که فهرست شما برای اجتناب از صرف هزینه بر روی افرادی که بخشی از مخاطبین هدفتان نیستند، به روز می شود. برای یافتن کلمات کلیدی منفی دو روش وجود دارد:

واژه های محبوب جستجو:

بخش جدید جستجوها در گوگل ادوردز محبوب‌ترین عبارات و واژه هایی که باعث جذب ترافیک به سمت سایت می‌شود را برجسته می‌کند. بر روی تب Words کلیک کنید تا بتوانید این موارد را با دقت بیشتری بررسی کنید. در این مثال، ما دو کلمه کلیدی منفی را پیدا کردیم:

پیدا کردن کلمات کلیدی منفی

اینکه بدانید اکثریت قریب به اتفاق مخاطبین شما از چه کلیدواژه هایی برای یافتن سایت استفاده می کنند، بسیار ارزشمند خواهد بود. در این شرایط ایجاد فهرست کلمات کلیدی منفی به شما کمک می کند کلماتی که به سایت و کسب و کارتان مرتبط نیستند را از کمپین خود حذف کنید.

گزارش های مربوط به کوئری جستجو یا همان Search Query Reports

گزارش های مربوط به کوئری جستجو در گوگل، روش گسترده تری برای بررسی کلمات کلیدی منفی در اختیار شما قرار می دهد. اگرچه بررسی این گزینه ممکن است جزو وظایف روزانه شما نباشد اما اگر نشانه هشداردهنده ای را مشاهده کردید باید به سراغ گزارش روز قبل بروید و همه چیز را بررسی کنید.

بودجه روزانه خود را بررسی کنید:

بودجه روزانه میانگین شما در ادوردز ثابت نیست. این موضوع بدین معنی است که باید کمپین و بودجه آن را به صورت روزانه مرور کنید و بتوانید آن را بر اساس تجزیه و تحلیل برخی از KPI های کلیدی تغییر دهید. این گزینه را با تغییر بودجه روزانه در گوگل ترکیب کنید که بودجه روزانه را تا ۲ برابر افزایش داده است و می توانید این بودجه را روزانه مانیتور کنید.

کاربرد رایج مدیریت بودجه در برگیرنده تغییراتی است که به صورت روزانه یا هفتگی ایجاد می شود. به عنوان مثال اگر متوجه شدید تبلیغ شما ترافیک زیادی در روزهای چهارشنبه دارد اما در روزهای دوشنبه ترافیک زیادی تولید نمی کند ممکن است بخواهید بودجه را در روز چهارشنبه افزایش دهید تا بازگشت سرمایه گذاری خود را بیشتر نمایید.

روش تحویل و ارائه تبلیغ (Ad Delivery Method)

بررسی بودجه به شما کمک می کند ببینید نیازی به تغییر در ارائه و تحویل تبلیغ دارید یا خیر. همانطور که می دانید ادوردز دو نوع روش تحویل و ارائه دارد:

  • ارائه شتاب زده و سریع (Accelerated delivery) : این نوع ارائه به تبلیغ شما اجازه می دهد در اوایل روز نشان داده شود و قبل از ظهر بودجه آن به پایان برسد. شما زمانی این روش را انتخاب می کنید که از روش سرمایه گذاری خودکار در ادوردز استفاده کرده باشید
  • ارائه استاندارد (Standard delivery) : این روش تبلیغ شما را به تدریج و در طول روز نمایش می دهد. اگر سرمایه گذاری و مزایده دستی را انتخاب کرده اید، کمپین تان به طور خودکار بر روی ارائه استاندارد تنظیم می شود.

نوع دستگاه (Device Type)

یکی دیگر از مواردی که بر روی بودجه روزانه اثر دارد نحوه صرف آن بر روی دستگاه های مختلف است. با افزایش و رشد کاربرد موبایل، درصد هزینه های صرف شده در موبایل در مقایسه با تبدیل می تواند کمی سردرگم کننده باشد و باعث از دست رفتن فرصت تبدیل برای دستگاه های دسکتاپی گردد. همانند بخش واژه های محبوب جستجو، گوگل بخشی به نام نوع دستگاه دارد که تفاوت  کلیک، بازدید  و تبدیل در دستگاه های مختلف را نشان می دهد. این موارد را هم بررسی کنید.

تبلیغات در گوگل - دستگاه

انطباق نکته کلیدی برای کمپین های PPC است:

زمانی که کمپین جدید PPC را آغاز می کنید، یکی از موارد کلیدی برای موفقیت، اطمینان از بررسی شاخص های کلیدی عملکرد، کلمات کلیدی و بودجه است. در این شرایط می توانید مواردی که باعث نگرانی تان شده است را شناسایی کنید و رویکرد خود را بر اساس آن تغییر دهید.

ایده کلی PPC تولید بازدیدکنندگان با کیفیت بیشتر است که به مشتری تبدیل می شود، اما اگر نتوانید کمپین خود را به صورت روزانه بررسی کنید، یک مشکل کوچک به یک بحران بزرگ تبدیل خواهد شد.

منبع مقاله: searchenginejournal

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *