می خواهید کانال یوتیوبی خود را تبلیغ کنید؟ نمی دانید از کجا باید کار خود را شروع کنید؟ در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید از کمپین های ادوردز به همراه ویدئوهای یوتیوبی خود استفاده کنید.

# تنظیم کمپین ادوردز:

زمانی که مخاطب خود را شناسایی می کنید و ویدئوی جذابی را ایجاد می نمایید که ارزش زیادی برای مخاطبان دارد. ترویج و تبلیغ آن ویدئو به همراه گوگل ادز می‌تواند به رشد کانال یوتیوبی شما کمک کند. اگرچه ایجاد کانال یوتیوبی بر پایه  تبلیغات زیاد کارساز نیست اما زمانی که این فایل ویدئویی بتواند محتوای با کیفیتی را فراهم کند و تبلیغ مخاطبان مناسبی را هدف قرار دهد.

ادوردز و کمپین های آن می تواند فرصت اضافی در اختیارتان بگذارد و رشد طبیعی تان را بیشتر کند.  واضح است که در این شرایط برای شروع کار باید اکانت ادوردز خود را راه اندازی کنید. اگر هنوز اکانتی ندارید می توانید به صورت رایگان ثبت نام کنید. سپس اکانت ادوردز خود را به کانال یوتیوبی لینک دهید. برای اینکار بر روی Tools، Billing و آیکون تنظیمات کلیک کنید و Linked Accounts را انتخاب نمایید و بر روی یوتیوب کلیک کنید.

سپس دستورالعمل هایی که بر روی صفحه نمایش ارائه می شود را دنبال نمایید تا فرایند موجود تکمیل شود.

link your AdWords account to your YouTube channel

بعد از اینکه تنظیم اصلی اکانت ادوردز را به اتمام رساندید می توانید یک کمپین جدید در آن بسازید. در ستون سمت چپ، گزینه کمپین ها را انتخاب کنید. بر روی آیکون + کلیک کنید و از منوی باز شده عبارت New Campaign را انتخاب نمایید.  در صفحه نوع کمپین که برایتان باز شده است، Video option را انتخاب کنید. حالا می توانید یکی از دو هدف موجود برای کمپین های ادوردز خود را انتخاب کنید یا اینکه کمپین خود را بدون هدف ایجاد نمایید:

select Campaigns

#هوشیاری از برند و دسترسی به مخاطبان:

 • زمانی که این گزینه را انتخاب می کنید(Brand Awareness and Reach) تبلیغ شما می تواند برای هزینه اندک به مخاطبین بیشتری دسترسی داشته باشد اما در نتایج جستجو ظاهر نخواهد شد. این هدف برای افرادی توصیه می شود که دوست دارند کانال و محتوایشان توسط بازدیدکنندگان جدید مورد بررسی قرار گیرد.
 • ملاحظه برند و محصول(Product and Brand Consideration): استفاده از این هدف بدین معنی است که تبلیغ شما در نتایج جستجوی یوتیوب دیده می شود و افرادی که به دنبال محصول و خرید آن هستند می توانند تبلیغتان را ببینند.  این هدف برای ترویج و تبلیغ محصول، ابزار یا خدمات به مشتریان توصیه می شود

give your campaign a name

در صفحه بعدی، شما می توانید بودجه و سایر جزییات کمپین خود را تنظیم کنید. ابتدا ناکی به کمپین خود بدهید تا بعدا  بتوانید آن را از سایر کمپین ها متمایز کنید. سپس  بودجه روزانه را برای آن تنظیم نمایید.  بهترین بودجه برای آغاز کار ۵ دلار در روز است. روش تحویل و ارائه استاندارد که به طور پیش فرض انتخاب شده است باعث می شود تبلیغ شما کل روز نشان داده شود.

clear the Video Partners on the Display Network checkbox

روش تسریع شده از  بودجه شما در ابتدای روز بیشتر استفاده می کند.  در ناحیه Network،  چک باکس Video Partners on the Display Network را پاک کنید تا تبلیغتان در سایت های نامرتبط نشان داده نشود. شما سعی دارید فایل ویدئویی خود را بر روی یوتیوب تبلیغ کنید پس باید آن را تنها در جستجوی یوتیوب به نمایش درآورید.

توجه داشته باشید زمانی که  تبلیغ را بر روی شبکه نمایش گوگل نشان نمی دهید، در واقع یکی از استراتژی های سرمایه گذاری و مزایده برای کمپین خود را عمدا محدود می کنید. این گزینه حداکثر هزینه به ازای هر بازدید است. استراتژی مزایده بعدی می تواند حداکثر هزینه به ازای هر هزار بازدید باشد که تنها  زمانی در دسترس است که بخواهید تبلیغ خود را بر روی شبکه نمایش گوگل هم نشان دهید. به عنوان وبلاگ نویس می توانید بر روی تعداد  نمایش ها تمرکز کنید.

 narrowing the audience for your ad campaign

تنظیمات مرتبط با زبان، موقعیت و نوع دستگاه به شما کمک می کند نوع مخاطبین خود را به شیوه خاص تری تعریف نمایید. شما می توانید گزینه های بیشتری برای جمعیت مخاطبان و تمایلات آن ها داشته باشید. اگر مخاطب شما انگلیسی صحبت می کند می توانید  تنها افرادی را هدف قرار دهید که این زبان را دارند اما اگر مخاطب تان از زبان های متعددی استفاده می کند .

یا اگر ویدئوی شما زیرنویس دارد می توانید با انتخاب زبان های متعدد به افراد بیشتری دسترسی داشته باشید. تنظیمات  مرتبط با موقعیت به شما کمک می کند مخاطبین خود را بر اساس جایی که هستند پالایش کنید. به عنوان مثال اگر در تهران هستید می توانید از مخاطبین این شهر استفاده کنید.

reach more people by selecting multiple languages

با اینحال باید به خاطر داشته باشید که می توانید موقعیت هدف گیری را وسیع تر و البته تنگ تر کنید. و تنها به یک کشور بسنده ننمایید.  شما می توانید برخی از  کشورها یا موقعیت ها را از دیدن ویدئوی خود مستثنی نمایید. به طور کلی، کشورهایی را هدف قرار دهید که از زبان شما استفاده می کنند.

تنظیمات مرتبط با دستگاه  زمانی مفید خواهد بود. که تبلیع شما تنها به یک دستگاه مرتبط باشد. با اینحال هدف گیری دستگاه در سایر شرایط نیز مفید است . اگر دلیل واضحی برای تعیین دستگاه ندارید بهتر است این گزینه را همانطور که هست باقی بگذارید.  حتی اگر ویدئویی را در مورد اندروید یا IOS ایجاد کرده اید باز هم نمی خواهید این ویدئو تنها در دستگاه های مرتبط با IOS نشان داده شود.

بخش تکرار به شما اجازه می دهد تعداد دفعاتی که فرد می تواند تبلیغ را مشاهده کند را محدود نمایید. شما تعداد بازدیدها و نمایش ها را می توانید محدود نمایید.  ادوردز  بازدید را به عنوان تعداد دفعاتی که تبلیغ نمایش داده می شود تعریف می کند.

برای ادوردز  شمارش تعداد نمایش ها  بر اساس تعداد دفعاتی است که کاربر با تبلیغ شما تعامل داشته یا آن را حداقل ۳۰ ثانیه دیده است. برای اینکه بودجه خود را به حداکثر برسانید باید تعداد بازدیدها را به دو بازدید در روز محدود نمایید. توجه داشته باشید که اگر در حال هدف گیری مجدد مشتریان هستید.

استراتژی تکرار کمی متفاوت خواهد بود.  به کمک Content Exclusions می توانید محتواهای حساس و انواع محتوا را فیلتر کنید تا تبلیغ به دست مخاطب درستی برسد.  فیلتر استاندارد یوتیوب کار خود را خوب انجام می دهد اما اصلاح و پالایش گزینه ها به شما اجازه می دهد از نمایش ویدئو  در دسته بندی های نادرست سایت، ویدئو و اپلیکیشن های موبایلی خودداری کنید.frequency capping settings for for google adwords

به کمک تنظیمات نشان داده شده در تصویر زیر، فیلتر حساس قوی تر خواهد بود. با اینحال در برچسب محتوای DL-MA، تبلیغ شما تنها زمانی نمایش داده می شود که محتوا رشد کرده باشد.  نشان دادن تبلیغ زمانی که محتوا برچسب نخورده است هم می تواند مفید باشد.

انتخاب چک باکس Streaming Videos and Games هم مفید است زیرا افراد  تا زمانی که استریمینگ یا بازی زنده را تماشا نکنند ممکن است در آن تعاملی نداشته باشند. تنظیمات مرتبط با زمانبندی تبلیغ نیز می تواند آن را به صورت منظم نشان دهد یا برای  نمایش خاصی بهینه سازی شود.

اگر می دانید چه بازه زمانی برای  بازدیدکنندگان شما بهترین است می توانید ساعت و روز خاصی از هفته را برای اینکار انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر ابزار آنالیتیکی تان نشان می دهد تعداد نمایش ها در تعطیلات آخر هفته زیاد است می توانید ویدئوی خود را بیشتر در این روزها نمایش دهید. خوب بعد از اینکه تنظیمات کمپین به اتمام رسید می توانید گروه های تبلیغاتی را در کمپین خود تنظیم نمایید.

#سازماندهی گروه های تبلیغاتی در داخل کمپین ها:

شما می توانید گروه های تبلیغاتی متعددی را در داخل یک کمپین واحد ایجاد نمایید. گروه تبلیغاتی می تواند در برگیرنده ویدئوهای یوتیوبی متعددی باشد که می خواهید از طریق تبلیغ آن را  ترویج کنید.  شما باید بدانید چگونه می توانید گروه های تبلیغاتی خود را نسبت به کل کمپین سازماندهی کنید.

می توانید تنظیمات را به گونه ای انجام دهید که هر گروه تبلیغاتی کلیدواژه یا محتوای یوتیوبی یکسانی را هدف قرار دهد.   هدف گیری افرادی که ویدئو را مشاهده خواهند کرد را مشخص می کند.  به عنوان مثال افرادی که به دنبال جستجوی یک کلیدواژه خاص هستند یا کانال یوتیوبی خاصی را مشاهده می کنند.

stream ads appear before the YouTube video

همچنین هر ویدئو در گروه می تواند از نوع تبلیغ discovery یا in-stream استفاده کند. انواع مختلفی از تبلیغ  جایی که تبلیغ در یوتیوب  نشان داده می شود را تعیین می کند. تبلیغ in-stream قبل از  ویدئویی که افراد می خواهند ببینند ظاهر می شود. این در حالیست که تبلیغ Discovery  به عنوان پیشنهاد در کنار سایر ویدئوها دیده می شود.

فرض کنید یک کانال دو زبانه دارید و می خواهید کمپین های خود را سازماندهی کنید و ساختار گروه تبلیغاتی را برای این تاکتیک تعیین نمایید.  ویدئوها را به هر دو زبان پست کنید، کمپین ها را برای این ویدئوها بر اساس زبان جدا سازید. برای هر کمپین یک گروه تبلیغاتی بر اساس نوع تبلیغ و هدف  گیری ایجاد نمایید. به  عبارت دیگر، گروه های تبلیغاتی زیر را برای هر کمپین ایجاد نمایید:

 • جایگاه Discovery
 • کلیدواژه Discovery
 • جایگاه In-stream
 • کلیدواژه In-stream

سپس در هر گروه تبلیغاتی دو نوع تبلیغ ویدئویی را به طور منظم اضافه کنید. با این ساختار می توانید بودجه را برای هر کمپین به حداکثر برسانید. تبلیغ در هر کمپین با تبلیغات دیگر در آن رقابت خواهد کرد و بهترین مورد از بودجه استفاده خواهد نمود.

 بودجه را برای هر کمپین به حداکثر برسانید

این گزینه عالی است. زمانی که مشتری تبلیغ in-stream را تماشا می کند شما باید هزینه آن را پرداخت کنید اما زمانی که بازدید کننده تصمیم می گیرد از تبلیغ و فیلم شما عبور کند هزینه ای پرداخت نخواهید کرد. همین امر در مورد  تبلیغ discovery نیز صحت دارد. تنها زمانی هزینه پرداخت می کنید که کاربر برای تماشای ویدئو روی آن کلیک کند.

مزیت دیگر این ساختار این است که می توایند بعد از اینکه هدفگیری مناسبی برای تبلیغ discovery داشتید تبلیغ in-stream رها کنید.  تبلیغ in-stream باعث ایجاد نمایش می شود و حتی می تواند بازگشت سرمایه گذاری بالاتری داشته باشد. اما تبلیغ discovery نرخ نمایش بالاتری دارد. زمانی که هدفگیری به درستی انجام شد شما می توانید  تبلیغات in-stream را غیر فعال کنید.

یک تبلیغ discovery با جایگاه خود همانند یک آهنربا عمل می کند. کاربر  اگر عنوان و تصویر برایش جذاب باشد بر روی آن کلیک خواهد کرد. این توانایی برای تبدیل تبلیغ به تبلیغ discovery می تواند مزایای زیادی برایتان داشته باشد. شما تنها بازدیدکنندگانی را جذب می کنند که می توانند نرخ نمایش بالاتری داشته باشند و در کانالتان مشترک شوند. در این شرایط قادر خواهید بود ارتباط موثری با بازدیدکنندگان خود داشته باشید.

# برای کمپین خود هر کدام از گروه های تبلیغاتی را ایجاد کنید:

برای ایجاد اولین گروه تبلیغاتی رد کمپین کافیست به سمت ناحیه ایجاد گروه تبلیغاتی درست زیر جزییات کمپین بروید. به گروه خود یک نام بدهید تا بتوانید بعدا آن را از سایر گروه های تبلیغاتی موجود در کمپین شناسایی کنید.  سپس در ناحیه Bidding، مقدار مزایده برای حداکثر CPV را تعیین نمایید.

مزایده حداکثر CPV شما  بالاترین مقداری است که می توانید به هنگام کلیک کاربر بر روی تبلیغ پرداخت نمایید.  به عنوان مثال اگر می خواهید به ازای هر نمایش ۰٫۱۰ دلار پرداخت کنید آن را در این ناحیه وارد نمایید. اگر در طول ماه، ۱۰۰۰ نفر  این  ویدئو را تماشا کردند، شما دو سوم از بودجه خود را برای کمپین صرف خواهید کرد.  زمانی که مزایده را برای ویدئوهای محبوب تنظیم می کنید.

شانس دیده شدن آن را در میان ویدئوهای محبوب افزایش می دهید. تنظیمات مزایده را به عنوان درصدی از مزایده حداکثر CPV خود تنظیم نمایید. زمانی که این مقدار ۰٫۱۰ دلار است و  تنظیمات مزایده شما برای ویدئوهای محبوب بر روی ۱۰ درصد تنظیم شده است  اگر  ویدئوی شما در میان محتواهای محبوب یوتیوب ظاهر می شود ۰٫۱۱ دلار پرداخت خواهید کرد. ناحیه جمعیتی در ادوردز به شما اجازه می دهد مخاطب خود را بر اساس سن، جنسیت، وضعیت وابستگی به پدر و مادر  و درآمد تعریف نمایید.

انتخاب هایی که برای ویدئوی شما بهتر است به محتوایی که دارید بستگی خواهد داشت. به طور پیش فرض، همه گزینه های هدفگیری جمعیتی انتخاب شده اند. بر اساس دانش و تعاملی که با مخاطبین خود دارید می توانید کاربران یوتیوبی را با   تمایل  طولانی مدت در موضوع هدف قرار دهید یا فردی را بیابید که به دنبال موضوع شماست.

شما می توانید یک مخاطب Affinity سفارشی را هدف قرار دهید.  در اولین گروه های تبلیغاتی خود برای افزایش هوشیاری از ویدئوها بر روی گزینه های Affinity تمرکز کنید. استفاده از این گزینه بسیار برایتان سودمند خواهد بود.

به عنوان مثال اگر کانال شما برای افرادی که به فناوری علاقه مند هستند طراحی شده است ، می توانید گزینه فناوری را به همراه گزینه های مرتبط همچون Media & Entertainment و Lifestyles & Hobbies انتخاب کنید.  برای سنجش خوب، مخاطبین In-Market را انتخاب کنید که به مواردی همچون Computers & Peripherals علاقه مندند.

برای اصلاح و پالایش بیشتر هدفگیری تبلیغات، می توانید از کلمات کلیدی، موضوعات و جایگاه ها استفاده کنید. زمانی که کار خود را با ترویج ویدئو در ادوردز آغاز می کنید یکی از این سه مورد را انتخاب کنید.  هدف قرار دادن مخاطب با بیش از یک روش می تواند بیش از حد مخاطبین را کمتر  کند.  جایگاه ها نقاط آغازین خوبی هستند و مفید خواهند بود زیرا می توانید تبلیغات ویدئویی را برای کانال های خاص یا ویدئوهای خاص هدف قرار دهید.

 

 

target video ads to specific YouTube channels or videos

# تبلیغی برای ویدئوی خود ایجاد کنید:

 

بعد از اینکه کمپین و گروه های تبلیغاتی خود را ایجاد کردید می توانید ویدئوهایی که می خواهید ترویج کنید را اضافه نمایید. به هنگام ایجاد تبلیغ،  به خاطر داشته باشید که هر کدام باید از سیاست های تبلیغاتی ادوردز پیروی کنند. برای ایجاد اولین تبلیغ به سمت پایین و ناحیه ای که می توانید تبلیغ را ایجاد کنید بیایید. لینک به ویدئوی یوتیوب را پیست کنید و نوع تبلیغ را انتخاب نمایید.

یک تصویر تولید شده خودکار انتخاب کنید که در تبلیغتان ظاهر خواهد شد. یکی از گزینه ها thumbnail ای است که برای ویدئو طراحی کرده اید. سپس عنوان و توضیحی برای تبلیغ اضافه کنید. همانطور که این جزییات را اضافه می کنید می توانید پیش نمایش تبلیغ را در سمت راست ببینید.  صفحه فرود پیش فرض  تبلیغ همان صفحه تماشای ویدئوی شماست که می توانید همانطور دست نخورده رهایش کنید.

در نهایت نامی به تبلیغ خود بدهید.  بعد از اینکه اولین تبلیغ خود را تنظیم کردید، می توانید گروه های تبلیغاتی را هم راه اندازی کنید و ویدئوهای مدنظرتان را به هر گروه اضافه نمایید. برای ایجاد گروه، کمپین خود را در داشبورد ادوردز باز کنید و بر روی نشان به علاوه ی آبی رنگ کلیک نمایید. برای ایجاد یک تبلیغ جدید در داخل گروه ، گروه را باز کنید و بر روی نشانه + آبی رنگ کلیک نمایید تا بتوانید گزینه های موجود را مشاهده کنید.

کمک به  تبلیغ برای تسریع فرایند تایید:

کمک به  تبلیغ برای تسریع فرایند تایید

بعد از اینکه تبلیغ خود را راه اندازی کردید، این تبلیغ در فرایند تایید قرار می گیرد  که ممکن است چند روز طول بکشد. فرایند تایید برای این است که ادوردز مطمئن شود تبلیغ شما از سیاست ها و راهنمایی های موجود  تبعیت می کند و در برگیرنده عناوین، توضیحات، کلمات  کلیدی، سایت ها، اپلیکیشن ها، سرتیترهاست.  تبلیغ در طول فرایند تایید در صفحه خاصی اجرا خواهد شد اما اگر تایید نگردد متوقف می شود.

اگر نیاز به اصلاح تبلیغ داشتید، ایمیلی از طرف ادوردز دریافت خواهید کرد و می توانید وضعیت تایید نشده را  در داشبورد هم مشاهده کنید.  اگر در این فرآیند مشکل داشتید بهترین روش برای حل کردنشان تماس با تیم پشتیبانی است. برای یافتن  شماره و ساعت های کاری این بخش، می توانید بر روی ایکون علامت سوال در سمت راست و بالای داشبورد کلیک کنید.

نکته:   زمانی که ویدئو را آپلود  کردید باید تبلیغ ویدئو را هم اجرا نمایید. اگرچه  ویدئوهای جدید در عرض چند دقیقه بازدیدکننده زیادی نخواهند داشت  اما برخی از آن ها می توانند نمایش خوبی به دست آورند و ادوردز می تواند به شما کمک کند ترافیک و دسترسی طبیعی از طریق الگوریتم یوتیوب را افزایش دهید. اگر ویدئو حجم خاصی  از بازدید را در دوره کوتاهی داشت،  می توانید با بودجه محدود تاثیر تبلیغ را به حداکثر برسانید.

#معیارهای کلیدی برای ارزیابی عملکرد تبلیغ از طریق ادوردز آنالیتیکس

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، شما می توانید به کمک هدفگیری مناسب نتایج بهتری را کسب کنید. برای بررسی عملکرد تبلیغ، می توانید آنالیتیکس تبلیغ را در داشبورد ادوردز بررسی کنید و به موارد زیر توجه نمایید:

 • نمایش ها
 • نرخ نمایش
 • درصد نرخ نمایش تا ۷۵ درصد
 • زمان تماشا
 • تعامل با ویدئو( لایک و کامنت ها)

همچنین به دنبال کلمات کلیدی زائد اضافه شده در تنظیمات گروه تبلیغاتی بگردید.  محتوای ویدئوی خود را هم بررسی نمایید. مطمئن شوید که ویدئو می تواند در عرض ۱۰ ثانیه نظر مخاطب را به خود جلب کند و در انتهای آن فراخوان اقدام به عمل مناسبی دارد.( مثلا تشویق کاربر به لایک یا اشتراک در کانال)

نتیجه گیری:

بعد از اینکه بر روی محتوای عالی برای کاربران یوتیوبی خود سرمایه گذاری کردید، می توانید از ادوردز برای تبلیغ این ویدئوها استفاده کنید و دیده شدن آن بر روی پلتفرم را افزایش دهید و کانال خود را  رشد ببخشید.  دیده شدن بیشتر که تبلیغ به ویدئوی شما می دهد باعث می شود دسترسی طبیعی به مخاطبین هم افزایش یابد.

همچنین به کمک تاکتیک هایی که در این مقاله ذکر کردیم می توانید کمپین هایی که در بر گیرنده همه گزینه های مورد نیاز است را سازماندهی کنید. این سازماندهی به شما کمک می کند کمپین خود را بر اساس عملکرد تبلیغ مانیتور و تنظیم نمایید.  بعد از اینکه اولین کمپین خود را اجرا کردید مطمئن شوید که تبلیغات بازاریابی مجدد را در کمپین هم اجرا می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *