Bid Adjustment به منزله ی راهی برای ما هستنکه از طریق اون میتونیم بصورت خودکار، میزان هزینه ای که مایل به پرداختش هستیم رو کاهش یا افزایش بدیم. زمانی که فاکتورهای مختلفی دخیل هستن شما ممکنه تمایل داشته باشین که هزینه هاتون رو بر حسب عوامل مختلفی تنظیم کنین.

مانند دیوایسی که کاربر استفاده میکنه یا برحسب موقعیت مکانی که کاربر داره. یا اینکه در چه زمانی از روز قرار داره یا حتی ممکنه این کار رو برحسب داده‌های مربوط به جمعیت شناسی انجام بدین. تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی (Bid Adjustments) ابزار بسیار مفیدی برای بهینه‌سازی عملکرد کمپین‌هاتون هستن.

مخصوصا وقتی کارکردن باهاش رو یاد بگیرین در خیلی از نقاط در ادوردز، میتونین قیمت پیشنهادی‌تون رو تنظیم کنین. پس بیاین به چندتا از این نقاط که رایج هستن، یک نگاهی بندازیم. در قدم اول، باید کمپینی که قصد اصلاحش رو دارین، انتخاب کنین. من در منوی سمت چپ، برروی کمپین جستجوی خودم کلیک میکنم.

در قدم بعدی، نگاهی به دیوایس ها میندازیم. برای اینکار، من زیرمنو رو اسکرول داون می‌کنم و گزینه ی devices در پایین صفحه رو انتخاب میکنم. پیشتر، وقتی اولین کمپین‌مون رو ایجاد کردیم ممکنه این قضیه رو یادتون بیاد که قادر نبودیم مشخص کنیم که تبلیغاتمون برروی موبایل نمایش داده بشن یا خیر.

ولی از راه تنظیم قیمت‌گذاری میتونیم این مسئله رو هم کنترل کنیم. اینجا، در ستون مربوط به تنظیم قیمت پیشنهادی میتونین مشخص کنین که بسته به چیزی که در اینردیف وجود داره، چه اتفاقی برای تبلیغتون بیافته. پس در این مورد، میتونیم قیمت پیشنهادیمون رو برای کامپیوتر، موبایل یا تبلت مشخص کنیم.

بیاین اینطور فرض کنیم که ما نمیخوایم تبلیغاتمون برای هیچ یک از کاربران موبایل نمایش داده بشه. من برروی گزینه ی ویرایش موجود در سطر مربوط به موبایل کلیک میکنم. و میتونم قیمت پیشنهادی رو تا ۱۰۰ درصد کاهش بدم. گوگل برای شما یک مثال میاره تا متوجه بشین که دقیقا چه اتفاقی میافته.

در این مورد، گوگل تبلیغ ما رو از حوزه نمایش، حذف میکنه. من گزینه کنسل رو انتخاب میکنم. یک گزینه ی دیگر در اینجا، انتخاب کامپیوتر هست و میتونیم قیمت پیشنهادی مربوط به اون رو مثلا ۵۰ درصد افزایش بدیم. این حالت زمانی مفید خواهد بود که شاهد نرخ تبدیل بهتری برای کامپیوتر باشیم.

ولی همچنان مایل به ارائه ی قیمت مشابهی برای موبایل باشیم. هرزمان که تنظیمات و اصلاحات موردنظرتون رو انجام دادین، روی گزینه save کلیک کنین. و در اینجا میتونیم ببینیم که اصلاح قیمت پیشنهادی‌مون، در سطر مربوط به کامپیوتر نمایش داده شده.

در قدم بعدی، بیاین از زیرمنو گزینه ی موقعیت مکانی رو انتخاب کنیم. در این لیست میتونین ببینین که تنها ناحیه ی هدف ما، ایالات متحده هست. این هدفگذاری رو در زمانی که کمپین رو ایجاد کردیم، انجام دادیم ولی بیاین اینطور فرض کنیم که ما اخیرا یکسری تحقیقات در حوزه مارکتینگ انجام دادیم.

و از نتایج اونها متوجه شدیم که مردمی که در سانتاباربارا هستن، واقعا دوست دارن که به سان‌فرانسیسکو بیان و تمایل دارن در هتلهای گران‌قیمت‌تری اقامت داشته باشن. حالا اگر هتل ما، هتل رده بالاتر و اعلاتری بود احتمالا تمایل داشتیم تا قیمت پیشنهادیمون برای ترافیکی که از سمت سانتاباربارا میاد رو افزایش بدیم.

چون اینطور فکر میکردیم که این افراد به احتمال بیشتری تبدیل به مشتریان بالقوه میشدن. و اینکه هتل ما، بیشتر به استایل اونها میخوره. پس میتونیم در اینجا یک موقعیت مکانی جدید رو اضافه کنیم. برای اینکار، روی گزینه ی ویرایش کلیک میکنم و موقعیت مکانی که میخوام هدف قرار بدم.

یعنی سانتاباربارا رو وارد میکنم و گزینه ی save رو انتخاب میکنم. سپس در اینجا و در سطر مربوط به سانتاباربارا، درست مثل بخش دیوایس‌ها، روی گزینه ی اصلاح قیمت پیشنهادی کلیک میکنم. و میتونم میزان قیمت پیشنهادی رو مثلا به اندازه ی ۵۰ درصد افزایش بدم.

به همین منوال، قیمت پیشنهادی مون رو برای این موقعیت مکانی خاص، اصلاح کردیم. حالا این روند میتونه در جهت عکس هم اتفاق بیافته. بیاین فرض کنیم که مدتی بعد از اجرای کمپین‌هامون، متوجه شدیم که مردم سانتاباربارا به اونصورت رزروی رو از هتل ما انجام نمیدن.

پس من میتونم برگردم به این قسمت و گزینه ی اصلاح قیمت پیشنهادی رو انتخاب کنم. و این دفعه، قیمت پیشنهادی رو مثلا به اندازه ی ۲۵ درصد کاهش بدم. این حرکت من، این معنی رو میده که این موقعیت مکانی، اهمیت کمتری برای من داره.

ولی نمیخوام اون رو بطور کلی از لیست خودم حذف کنم.

نقطه ی دیگری که میتونین از اونجا، قیمت پیشنهادی تون رو اصلاح کنین. از داخل بخش مربوط به زمانبندی تبلیغات هست. من در زیرمنوی سمت چپ، گزینه ی زمانبندی تبلیغ که در زیر گزینه‌ی موقعیت مکانی هست رو انتخاب میکنم. در اینجا، ما میتونیم یک برنامه زمانبدی شخصی سازی شده رو ایجاد کنیم.

در حال حاضر، تبلیغات ما بصورت تمام وقت نمایش داده میشن. ولی بیاین فرض کنیم که ما راه حلی برای بیخوابی ارائه میدیم. و تمایل داریم که در طول روز، افراد رو هدف قرار بدیم. ولی میدونیم که احتمال تبدیل شدن اونها به مشتریان بالقوه در شب خیلی بیشتره. چون در اون زمان، دارن با اثرات بیخوابی دست و پنجه نرم میکنن.

کاری که ما در اینجا انجام میدیم، اینه که یک برنامه زمانبندی رو برای تبلیغمون ایجاد میکنیم. برای این کار، روی آیکون ویرایش کلیک میکنم. و در اینجا، میتونیم شروع به ویرایش برنامه زمانبندی موجود کنیم. فرض میکنیم که ما برای هرروز، ساعت ۱۰شب تا قبل از نیمه شب رو انتخاب میکنیم.

من این تنظیمات رو میتونم به برنامه زمانبندی اضافه کنم. و سپس گزینه save رو انتخاب کنم. حالا در این نما، میتونیم ببینیم که تبلیغاتمون، دقیقا چه زمانی به نمایش درمیان. حالا در این مورد، ما تبلیغاتمون رو در بقیه ی این بازه‌ی زمانی نمایش نمیدیم.

پس باید دوباره گزینه ی ویرایش رو بزنیم و برنامه زمانبندی رو ویرایش کنیم. و این بازه‌های زمانی رو هم وارد برنامه کنیم. تا مطمئن بشیم که تبلیغاتمون در این بازه ها هم نمایش داده میشن. ولی بیاین فرض کنیم که تنظیمات مربوطه، همونجوری هست که ما میخوایم.

پس در این قسمت، میتونیم وارد تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی بشیم. و برای هر بازه ی زمانی که تمایل داریم قیمت پیشنهادی اون رو افزایش بدیم. تغییرات مربوطه رو اعمال کنیم. پس اگر فکر میکنیم که این بازه زمانی ارزش بیشتری داره. میتونیم قیمت اون رو افزایش بدیم.

و اگر فکر میکنیم این یکی ارزش کمتری داره، میتونیم قیمتش رو کاهش بدیم. خوشبختانه از این راه، شما شروع به فکر کردن درمورد نحوه استفاده از تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی میکنین. تا با استفاده از اون بتونین به رقابتتون کمک کنین.

پول پس‌انداز کنین و حتی راههای خلاقانه ای برای تبلیغات پیدا کنین. حال که زیر و بم تنظیمات مربوط به قیمت‌گذاری Bid Adjustments رو میدونین آماده ی بکار بردن اونها در کمپین‌هاتون هستین.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *