وقتی شروع به یادگیری ادوردز میکنین احتمالا تمایل داشته باشین تا تغییراتی رو برروی تبلیغاتتون تست کنین. احتمالا شما موارد مختلفی رو امتحان کنین. مثلا اضافه کردن یکسری کلیدواژه، افزایش قیمت پیشنهادی، اصلاح محل نمایش آگهی و غیره.

ولی تغییرات میتونن پرمخاطره باشن مخصوصا اگر تبلیغاتتون، همین حالا هم عملکرد خوبی داشته باشن. به هرحال، تست کردن یکی از اجزای مهم پروسه تبلیغات بشمار میره. اگر تستهایی رو انجام ندین، پیشرفت نمیکنین. حالا در ادوردز، شما این امکان رو دارین تا پیش‌نویسهایی رو تهیه کنین.

و آزمایشهایی رو انجام بدین این بهتون کمک میکنه که یک مقدار از ریسک قضیه کم کنین. شما میتونین آزمایش‌هاتون رو برروی زیرمجموعه‌ی کوچکی از ترافیک کمپینهاتون، اجرا کنین. پس در ابتدا میتونین ببینین که آیا ایده هاتون منجر به عملکرد بهتری میشن، یا وضعیت بدتر می‌شه؟

و این، یک راه خیلی خوبه که قبل از اعمال کامل اصلاحیات، بتونین اونها رو بسنجین. و مشاهده ی داده ها هم خیلی راحت تر خواهد بود. خوشبختانه، ادوردز یک راه خیلی خوب برای انجام این آزمایشها رو در اختیارمون گذاشته. شما شروع به ایجاد یک پیش‌نویس از کمپین‌تون میکنین.

و پیش‌نویس، راهی هست که میتونین کمپین‌تون رو در اون منعکس کنین. و در اون تغییراتی بدین، بدون اینکه تاثیری روی عملکرد حقیقی کمپین‌تون داشته باشه. هر زمان که یک پیش‌نویس ایجاد کردین، میتونین در اون تغییراتی بدین. و بعد، اون رو تبدیل به آزمایش کنین.

و این آزمایش، بودجه و ترافیک اصلی کمپین‌تون رو به اشتراک میذاره. و بهتون اجازه میده تا تغییرات مدنظرتون رو برروی اونها تست کنین. و از این طریق میتونین تصمیمات آگاهانه ای بگیرین. در مورد اینکه کدوم تاکتیک، بازگشت سرمایه بهتری رو براتون به ارمغان خواهد آورد.

برای ایجاد اولین آزمایش‌تون، باید یک پیش‌نویس تهیه کنین. کاری که میکنم اینه که یک کمپین رو که قبلا ایجاد کردم، انتخاب میکنم. و از منوی سمت چپ، کمپین جستجو رو انتخاب میکنم. سپس، داخل زیرمنو اسکرول داون می‌کنم. و گزینه ی drafts and experiments یا پیش‌نویسها و آزمایشها رو در پایین این زیرمنو پیدا میکنم.

برروی این گزینه کلیک میکنم و در اینجا میتونیم آزمایشها و پیش‌نویسهای کمپینهامون رو مدیریت کنیم. برای ایجاد یک پیش‌نویس جدید، روی آیکون مثبت کلیک میکنم. باید برای این پیش‌نویس، یک نام انتخاب کنیم. این اسم میتونه بیانگر چیزی باشه که داریم تستش میکنیم.

این اسم میتونه یک کپی از اسم کمپینم بهمراه متغیرهایی باشه که دارم تغییرشون میدم. ممکنه من در حال اصلاح تنظیمات مربوط به قیمت‌گذاری باشم. من اسم کمپینم رو کپی میکنم. و بعضی از آیتم های کم اهمیتش رو از اسم، حذف میکنم.

و چیزی که میخوام تغییر بدم رو مشخص میکنم. و بعدش، روی گزینه ی save کلیک میکنم. حالا، ما میتونیم هر تغییری که دوست داریم رو اعمال کنیم. در اینجا میتونین ببینین که کمپین، در زیر سربرگ پیش نویس ظاهر شده در منوی رهیابی، میتونین ببینین.

که پیش‌نویسها ایجاد شدن هر زمانی که بخواین، میتونین برروی کمپین اصلی کلیک کنین و واردش بشین. و دوباره برین سراغ گزینه ی drafts and experiments و در لیستی که ظاهر میشه، میتونین پیش نویسی که ایجاد کردین رو ببینین.

با کلیک برروی اون، پیش‌نویس بالا میاد. حالا میتونین با این پیش نویس، درست مثل یک کمپین برخورد کنین. میتونین وارد هر قسمتی که تمایل دارین، بشین و تغییرات موردنظرتون رو اعمال کنین. شاید دلتون بخواد به قسمت کلیدواژه ها برین و مقدار حداکثر CPC برای یک کلیدواژه خاص رو تغییر بدین.

شما میتونین تغییرات گسترده ای اعمال کنین. یا فقط یک تغییر رو در دستور کار قرار بدین. هر زمان که تغییرات موردنظرتون رو اعمال کردین، دو گزینه پیش روی شما هست. این تغییرات رو روی کمپین اصلی اعمال کنین. یا اینکه یک نسخه آزمایشی رو اجرا کنین.

برای اینکار، گزینه ی apply در بالای صفحه رو بزنین، که این گزینه در صفحه‌ای که مربوط به پیش نویس باشه، دیده میشه. در اینجاست که میتونین تغییرات رو روی کمپین اصلی اعمال کنین. یا یک نسخه آزمایشی رو اجرا کنین. من گزینه‌ی اجرای نسخه ی آزمایشی رو انتخاب میکنم.

سپس روی گزینه ی apply کلیک میکنم. و در قدم اول، یک اسم برای این آزمایش انتخاب میکنم. من میتونم براحتی اسم پیش نویسی که قبلا ایجاد کردم رو برای این آزمایش استفاده کنم. سپس تاریخ شروع رو، و اگر مایل بودین، میتونین تاریخ پایان آزمایش رو مشخص کنین.

سپس، باید میزان سهم آزمایش رو مشخص کنیم. این سهم، میزان ترافیکی هست که گوگل از کمپین اصلیمون برمیداره. و به این آزمایش میفرسته. میزان پیش‌فرض این سهم، ۵۰ درصده و این مقدار، سریعترین راه برای کسب نتایج مدنظرمون هست.

این یعنی شما ۵۰ درصد از ترافیک رو به کمپین اصلیتون اختصاص میدین. و ۵۰ درصد بقیه، به آزمایشتون اختصاص پیدا میکنه. ولی اگر تغییراتی که میخواین اعمال کنین ریسکی یا پرهزینه هستن. چیزی مثل دوبرابر کردن قیمت پیشنهادی‌تون ممکنه تمایل داشته باشین تا افراد کمتری وارد این آزمایش بشن.

در این مورد، میتونین این عدد رو مثلا روی ۳۰ درصد تنظیم کنین هر زمان که مقدار سهم نمایش رو تعیین کردین برروی گزینه ی save کلیک کنین.

در اینجا، میبینین که وضعیت این آزمایش در حالت درحال ساخت قرار داره. و درنهایت، این آزمایش اجرا خواهد شد. و درنهایت شما وارد این قسمت میشین. و از طریق کلیک کردن برروی این آزمایش، میتونین نتایج مربوط به اون رو ببینین.

شما همیشه میتونین نتایج دو آزمایش رو مشاهده کنین. و کمپینی رو که میخواین کار رو باهاش ادامه بدین. انتخاب کنین در برخی موارد، این کمپین میتونه همون آزمایش جدیدی باشه که انجام دادین. و در خیلی از موارد دیگر، احتمالا همون کمپین قبلی رو به شکلی که بوده، حفظ خواهید کرد.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *