برخی از افراد بر این باورند که تبلیغات کلیکی (PPC) در نتایج گوگل می تواند بر روی نتایج طبیعی ما (که از طریق SEO رتبه کسب کرده‌اند) اثر داشته باشد. اما آیا واقعا تبلیغات در گوگل باعث بهبود سئوی سایت شما می‌شود؟ در این مقاله روش هایی که تبلیغات در گوگل می تواند بر روی نتایج طبیعی جستجو اثر گذارد را بیان خواهیم کرد.

۱- تبلیغات پولی به طور مستقیم بر روی رتبه بندی طبیعی اثر نمی گذارد.

بیشتر ما به احتمال زیاد صحبت هایی را در مورد تئوری های موجود شنیده ایم. برخی از افراد بیان می کنند که زمان زیادی را بر روی گوگل ادوردز صرف کرده اند و سپس نتایج طبیعی شان نیز به همان مقدار افزایش یافته است. در مقابل برخی از افراد نیز بر این باورند که هزینه های زیادی را در گوگل صرف کرده اند اما رقبایشان بیشتر نیز هزینه می کنند. در نظر آن ها، رتبه بندی بهتر در نتایج طبیعی به خاطر صرف هزینه های زیاد در گوگل ادز است. هیچ کدام از این موارد صحیح نیست. پیش بینی های زیادی در این شرایط وجود دارد.

دیوار واقعی بین جستجوی طبیعی و پولی وجود دارد، یعنی به صورت مستقیم تبلیغات در گوگل تاثیری بر سئو ندارد. مهندسان، مدیران محصول، مدیران برنامه ریزی و تمامی افرادی که بر روی جستجوی طبیعی کار می کنند، اجازه نمی دهند جستجوی پولی به طور مستقیم بر روی نتایج ارگانیک تاثیری داشته باشد. با اینحال، موارد غیر مستقیم زیادی وجود دارد که گوگل نمی تواند به طور کامل بر روی آن ها کنترلی داشته باشد. در این شرایط نتایج تبلیغاتی در گوگل و نتایج طبیعی با هم تعامل خواهند داشت. در ادامه این موارد را با هم مرور خواهیم کرد.

می‌خواهید در صفحه اول گوگل دیده شوید؟

همین امروز با تبلیغ در صفحه اول گوگل تعداد مشتریان خود را 1400% افزایش دهید.

مشاهده هزینه تبلیغات در گوگل

۲- جستجوکنندگانی که تبلیغ را می بینند، احتمال زیادی دارد که بر روی فهرست نتایج طبیعی کلیک کنند.

جستجوکنندگانی که تبلیغی را می بینند، ممکن است به احتمال زیاد بر روی فهرست نتایج طبیعی کلیک کنند یا اینکه اگر رتبه بندی طبیعی بالا برای آن تبلیغ وجود داشته باشد به احتمال زیاد آن را انتخاب می نمایند. به عنوان مثال فرض کنید که کار ما راه اندازی و اجرای تورهای گردشگری به کشورهای دیگر است. اگر در گوگل به دنبال چنین واژه هایی باشیم با تبلیغات پولی و ارگانیک مواجه خواهیم شد. من ترجیح می دهم بر روی نتایج طبیعی گوگل کلیک کنم. این معادله را فرض کنید: یک به اضافه یک در واقع مساوی ۲٫۲ خواهد بود. این عدد کمی بالاتر هم می رود، زیرا این دو مورد به همراه یکدیگر جستجوکننده را ترغیب به کلیک کردن می کنند. ممکن است با خود بگویید که سرمایه گذاری بر روی ۰٫۲ یا حتی پایین تر از آن بسیار هزینه بر است. من با شما موافقم. بیشتر سئوکاران یا حتی متخصصان تبلیغات پولی بر روی واژه های برند شده سرمایه گذاری نمی‌کنند اما این روش می تواند کارساز و موثر باشد.

۳- جستجوکنندگانی که قبلا تبلیغات سایت/برند را دیده‌اند، احتمال زیادی دارد که روی نتایج ارگانیک کلیک کنند، با آن تعامل داشته باشند و به مشتری تبدیل شوند:

جستجوکنندگانی که قبلا از طریق جستجوی پولی در معرض تبلیغات یک برند خاص قرار گرفته اند، به احتمال زیاد در آینده بر روی محتوای طبیعی کلیک می‌کنند و با آن تعامل دارند. به خاطر داشته باشید که نرخ کلیک بالاتر و نرخ تعامل بالاتر می تواند به رتبه بندی بالاتری منجر شود. بنابراین اگر می بینید بیشتر افرادی که در گذشته جستجو کرده اند و بر روی تبلیغ پولی کلیک نموده اند و سپس در نتایج طبیعی همان برند را دیده اند که رتبه بندی برای خود دارد به احتمال زیاد بر روی کلیک بر روی آن برند تمایل خواهند داشت، با آن تعامل می کنند و به مشتری تبدیل می شوند. اگر اولین باری باشد که در مورد یک برند جدید اطلاعاتی به دست می آورید، احتمال کلیک کردن بر روی آن، تعامل و خرید کمتر خواهد بود. به همین دلیل است که تبلیغات در گوگل قبل از کار کردن بر روی سئوی سایت خوب است.

۴- نتایج پولی به شدت بر روی نرخ کلیک نتایج طبیعی اثر می گذارد. (به خصوص در کوئری های خاص)

جستجوهای پولی در گوگل به طور میانگین تنها ۲ الی ۳ درصد از کل کلیک ها را به خود اختصاص می دهند. این در حالیست که نتایج طبیعی می توانند ۴۷ الی ۵۷ درصد کل کلیک ها را از آنِ خود کنند. اما به خاطر داشته باشید که جستجوهای زیادی وجود دارد که در آن هیچ کس بر روی تبلیغ پولی کلیک نمی کند. در مقابل جستجوهایی وجود دارد که بیشتر جستجوها به سمت ترافیک تبلیغ پولی خواهد بود.

مثلا فرض کنید من به دنبال لامپ یا روشنایی برای اتاق ناهارخوری می‌گردم. در موبایل یا دسکتاپ خود می بینید که گوگل چگونه این تصاویر تبلیغی غنی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. شما می توانید از میان آن ها یکی را انتخاب کنید. من می‌خواهم تمامی گزینه های مرتبط با روشنایی را ببینم. به دنبال روشنایی سیاه رنگ هستم. می خواهم روشنایی کروم را مشاهده کنم. تبلیغاتی زیر آن وجود دارد، سپس تبلیغ متنی معمولی و سپس در قسمت های زیرین، نتایج طبیعی به چشم می خورد. بنابراین در این قسمت تبلیغات پولی ۲۰ الی ۵۰ درصد کل کلیک های صفحه را به خود اختصاص می دهد و نرخ کلیک این تبلیغات بالا می رود. این موضوع بدین معنی است که اگر بر روی موارد خاص سرمایه گذاری می کنید می توانید به کمک تبلیغات منحنی نرخ کلیک را برای نتایج جستجو تغییر دهید و فرصت بهتری برای نرخ کلیک آن کلیدواژه ایجاد نمایید.

۵- کلیک های تبلیغات پولی ممکن است به لینک، منشن، پوشش و اشتراک بیشتری منجر شود و همین امر نتایج طبیعی را بهتر می‌کند.

خوب کلیک بر روی تبلیغات پولی ممکن است به موارد دیگری بیانجامد. اگر فردی بر روی تبلیغ پولی کلیک کند، ممکن است به آن سایت برده شود و سپس تصمیم بگیرد به آن لینک بدهد، آن را جای دیگری منشن کند، پوشش رسانه ای یا رسانه های اجتماعی داشته باشد، برخی از مطالب موجود را به اشتراک بگذارد. همه این موارد می توانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر روی نتایج طبیعی یک سایت تاثیرگذار باشند. زمانی که تعامل سایت خود را افزایش می دهید، ترافیک کل سایت را بیشتر می کنید و تجربه رقابتی برای کاربرانتان فراهم می آورید؛ افراد می توانند در مورد شما مطلب بنویسند، محتوایتان را به اشتراک بگذارند و به این طریق رتبه بندی تان را افزایش دهند. این موضوع برای برخی از کوئری های خاص که همپوشانی قدرتمندی در محتوا، ارزش و مفید بودن دارند بیشتر به چشم می خورد.

۶- سرمایه گذاری بر روی کوئری های جستجو می تواند بازار گسترده تری را در اطراف این جستجوها ایجاد کند. اینکار با تغییر تقاضای جستجوکننده، ایجاد محتوا یا ترغیب انجام می شود.

این گزینه آخرین مورد در فهرست ماست که درک آن ممکن است برای برخی از افراد دشوار باشد، اما اساسا با سرمایه گذاری بر روی نتایج جستجوی پولی، می‌توان تغییری در بازار ایجاد کرد. شما بازار را به گونه ای تغییر می‌دهید که افراد دوباره به نحوه تولید محتوا در آن فکر می‌کنند و می خواهند ارزشی برای آن کوئری ایجاد نمایند. چند سال قبل هیچ کس علاقه ای به سرمایه گذاری در حوزه تخفیف های بیمه ای نداشت، زیرا این موارد به سطوح مالی مرتبط بود. در این شرایط گروهی از شرکت ها، شرکت های بیمه ای و شرکت های پیگیری کننده امور مالی شروع به سرمایه گذاری بر روی این مورد کردند. آن ها زنجیره ارزشی و روش درآمدزایی را برای این حوزه ایجاد کردند. بعد از این فرایند، ما شاهد رقابت بیشتری در حوزه بیمه بودیم. شرکت های دیگری وارد این صنعت شدند و به همین خاطر نتایج طبیعی صفحات موتورهای جستجو نیز با ورود تبلیغات پولی رقابتی تر شد. این شرایط در صنعت هایی که درآمدزایی خوبی نداشتند رخ داد و باعث ایجاد یک روش درآمدزایی عالی در آن ها شد. بنابراین باید محتاط باشید. برخی از اوقات زمانی که بر روی سرمایه گذاری حوزه خاص فکر می کنید که قبلا هیچ سرمایه گذاری در آن انجام نشده است، می توانید رقابت جدید و جذابی در نتایج جستجو ایجاد کنید. این موضوع می تواند حوزه کوئری های جستجو را در بخش شما تغییر دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *