اگر یکی از این دو را داشته باشید چه اتفاقی می افتد؟ اگر بتوانید این دو را به هم وصل کنید چطور؟ در دنیای بازاریابی، جستجوی پولی و طبیعی برای هر استراتژی بازاریابی در موتورهای جستجو لازم و ضروری است. بدون این دو گزینه، استراتژی که ایجاد می شود کامل نخواهد بود. با استفاده از این دو مورد، شما می توانید برنامه بازاریابی بسیار عالی در موتورهای جستجو ایجاد کنید.

در این مقاله سعی می کنیم نحوه درک بهتر ارتباط جستجوی پولی و طبیعی را با پوشش دادن حوزه های زیر توضیح دهیم:

  • نحوه ارتباط دادن گوگل ادوردز و کنسول جستجوی گوگل
  • نحوه اجرای گزارش های مرتبط با جستجوی پولی و طبیعی
  • بینش های برتر در مورد تجزیه و تحلیل اکانت موجود
  • نکاتی در مورد نحوه استفاده از گزارش های پولی و طبیعی برای بهینه سازی استراتژی جستجو

خب اجازه دهید این موضوع را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم.

می‌خواهید در صفحه اول گوگل دیده شوید؟

همین امروز با تبلیغ در صفحه اول گوگل تعداد مشتریان خود را 1400% افزایش دهید.

مشاهده هزینه تبلیغات در گوگل

چگونه می توان اکانت های وبمستر  و گوگل ادوردز را به هم متصل کرد؟

 

اگر به هر دو اکانت کنسول جستجو و ادوردز دسترسی داشته باشید انجام اینکار برایتان بسیار ساده و آسان خواهد بود. کافیست  بر روی آیکون چرخ دنده بر روی قسمت بالای رابط گوگل ادوردز در سمت راست کلیک کنید و گزینه “linked accounts” را انتخاب نمایید و به دنبال گزینه وبمستر بگردید. زیر بخش وبمستر عبارت “Details” را انتخاب کنید.

ارتباط سرچ کنسول وگوگل ادوردز

حالا بر روی علامت +  در صفحه بعدی کلیک کنید تا بتوانید property خود را اضافه نمایید.  اگر به اکانت کنسول جستجو دسترسی ندارید می توانید از وبمستر خود بخواهید این دسترسی را ایجاد کند. اگر اصلا اکانت کنسول جستجو را ندارید زیاد نگران نباشید کافیست مراحل ایجاد این اکانت را دنبال نمایید.

 چگونه گزارش جستجوی پولی و طبیعی را به دست آوریم؟

زمانی که این مقاله در حال نوشته شدن بود، رابط جدید گوگل ادوردز تب dimension نداشت. این تب به شما اجازه می دهد گزارش های مدنظر خود را اکسپورت کنید. در این میان راه حلی که خودمان برای گزارش گیری استفاده کردیم را در اختیار شما قرار می دهیم. ابتدا به رابط قبلی ادوردز برگردید. برای اینکار کافیست روی آیکون چرخ دنده در گوشه بالا و سمت راست کلیک کنید و عبارت “return to the previous AdWords” را انتخاب نمایید. از این قسمت می توانید عبارت dimensions را انتخاب کنید و از منوی کشویی “paid & organic” را انتخاب نمایید.

ارتباط سرچ کنسول و گوگل اد وردز

بعد از اینکه وارد رابط قدیمی شدید، مطمئن شوید که ستون ها و محدوده تاریخ را اصلاح می کنید. به خاطر داشته باشید که داده های مرتبط با تبدیل در دسترس نیستند زیرا این گزارش بر روی کلیک ها و impression ها تمرکز دارد. بعد از اینکه تنظیمات را انجام دادید، می توانید داده ها را اکسپورت کنید و آن ها را تجزیه و تحلیل نمایید.

 زمانی که گزارش را بررسی می کنید باید دنبال چه داده هایی باشید؟

در این گزارش دو نوع کوئری مشاهده خواهید کرد: Both shown و Ad shown only که به صورت زیر تعریف می شوند:

Both shown: زمانی که لیست جستجوی پولی و طبیعی برای یک کوئری مشابه رتبه بندی شده است. برای درک ارتباط بین جستجوی پولی و طبیعی باید بر روی این نوع نتایج تمرکز کنید.

Ad shown only: گزارش هایی در مورد کوئری های جستجوست که باعث ایجاد بازدید از تبلیغ ادوردز شده است اما فهرست طبیعی ندارد. این نوع نتایح جستجو به شما اجازه می دهد واژه های جستجو را تجزیه و تحلیل کنید و بدانید رتبه بندی طبیعی کلمات کلیدی تان چقدر ضعیف است و چه فرصت هایی برای بهبود وجود دارد.

همچنین متوجه خواهید شد که در این قسمت سه بخش وجود دارد که امتیاز داده ها را تعریف می کند. این سه بخش عبارتند از : وضعیت تبلیغ، وضعیت جستجوی طبیعی و  تبلیغات ترکیبی و وضعیت طبیعی:

ارتباط میان سرچ کنسول و گوگل اد وردز

تصویر زیر هر کدام از بخش های گزارش را به خوبی نشان می دهد:

ارتباط بین گوگل اد وردز و سرچ کنمسول

حالا  که کنسول جستجو و اکانت ادوردز به هم متصل شده اند شما می توانید گزارش dimension را اکسپورت کنید و داده ها را مورد بررسی قرار دهید و بینش ها را جمع آوری نمایید.

زمانی که جستجوی پولی و طبیعی را اجرا  کردیم چه چیزی به دست آوردیم؟

به کمک مراحل زیر جستجوی پولی و طبیعی را مورد بررسی قرار دادیم. این مرور به ما کمک کرد به سه سوال زیر پاسخ دهیم.

حضور و رتبه ما در فهرست طبیعی چه تاثیری بر روی عملکرد تبلیغ دارد؟

برای پاسخ دادن به این سوال، دو فیلتر را برای گزارش اکسپورت شده خود اعمال کردیم:

 

  • نوع جستجوی “Both Shown”
  • موقعیت لیست طبیعی بر روی صفحه اول

ما نتیجه گرفتیم که موقعیت طبیعی جستجو ارتباط مستقیمی با نرخ کلیک دارد:

ارتباط میان سرچ کنسول و گوگل ادوردز

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، رتبه طبیعی از موقعیت سوم به موقعیت چهارم افت پیدا می کند، نرخ کلیک ادوردز نیز بر روی این شرایط تاثیر دارد. زمانی که در مورد صفحه نتایج موتور جستجو و معماری آن فکر می کنید، این موضوع برایتان بسیار ارزشمند و با معنا خواهد بود. از آن جایی که فهرست نتایج طبیعی کمتر قابل مشاهده است کاربران بیشتر ترجیح می دهند بر روی نتایج تبلیغ کلیک کنند.

نه تنها ارتباط مستقیمی بین موقعیت طبیعی و نرخ کلیک به دست آمد بلکه فرصت جدیدی برای جستجوی پولی برای کلمات کلیدی جدید به دست آمد.  استفاده از کنسول جستجوی گوگل به ما کمک کرد فهرستی از کوئری های جستجو را با رتبه طبیعی میانگین بالای ۴ ایجاد کنیم و به کمک آن کلمات کلیدی جدیدی به کمپین ادوردز خود بیفزاییم.

 آیا جستجوی طبیعی برای کوئری های جستجو شده برای برند، از جستجوهای پولی سبقت گرفته است؟

استراتژیست های حوزه جستجوی پولی همیشه به دنبال پاسخ این سوال هستند که چرا ما زمانی که در موقعیت برتر نتایج طبیعی هستیم، پول و هزینه خود را صرف واژه های مرتبط با برند می کنیم؟ خوب علاوه بر ۵ دلیلی که در این پست توضیح داده ایم، برخی از گزارش های جستجوی پولی و طبیعی را مورد بررسی قرار دادیم و دریافتیم که:

با اینکه نرخ کلیک طبیعی از نرخ کلیک جستجوی پولی برای واژه های مرتبط با برند پیشی می گیرد، نرخ کلیکی طبیعی برای جستجوی عبارت مرتبط با برند زمانی که نتایج پولی همزمان با نتایج طبیعی ظاهر می شود می تواند تا ۱۷ درصد بهبود یابد. زمانی که کوئری های جستجو شده مرتبط با برند را فیلتر کردیم، سوال زیر را از خود پرسیدیم:

 به طور میانگین، از میان تمامی داده های موجود، نرخ کلیک طبیعی بیشتر است یا نرخ کلیک جستجوی پولی؟

با اعمال نکردن فیلتر بر روی موقعیت میانگین، دریافتیم که نرخ کلیک اکانت گوگل ادوردز ۳۸ درصد قوی تر از نرخ کلیک طبیعی برای واژه های غیر برندی است. از سوی دیگر، زمانی که فیلتری را برای نتایج طبیعی صفحه اول اعمال کردیم، به این نتیجه رسیدیم که نرخ کلیک طبیعی ما ۳۷۰ درصد قوی تر از نرخ کلیک پولی است. همانطور که مشاهده کردید، این نتایج نشان می دهد موقعیت شما نکته کلیدی برای عملکرد نرخ کلیک است.

 

 

پیشنهاد می‌کنیم دیگر ویدیوهای کانال یوتیوب گوگل را نیز مشاهده کنید. همینطور در وبلاگ پارس ادوردز می‌توانید دیگر مقالات مرتبط با آموزش تبلیغات در گوگل ادوردز را مطالعه کنید.

 

 

منبع: https://www.business2community.com/online-marketing/link-adwords-search-console-understand-paid-organic-search-relationship-02036976

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *