زمانی که یک آژانس بازاریابی دیجیتال را مدیریت می کنید، مشتریان به دنبال بهترین راه برای صرف بودجه خود هستند. یکی از سوالات پرتکراری که در این شرایط پرسیده می شود این است:

سئو بهتر است یا تبلیغات ادوردز

باید بر روی تبلیغات PPC  سرمایه گذاری کنیم یا سئو؟

PPC به معنای پرداخت به ازای هر کلیک است. این گزینه مدلی از بازاریابی اینترنتی است که در آن تبلیغ کننده هزینه ای را برای هر بار کلیک بر روی تبلیغش پرداخت می کند.  اساسا این روش یکی از روش های موجود برای خرید بازدید از سایت است و به عنوان روش پولی برای جذب کاربر در نظر گرفته می شود. جایگاه طبیعی سایت در موتورهای جستجویی همچون گوگل که با تلاش های سئو به دست می آید یک روش تبلیغی رایگان برای سایت ها محسوب می شود و هیچ هزینه ای به ازای کلیک بر روی سایت دریافت نخواهد شد.

 نمونه زیر را در نظر بگیرید:

نمونه زیر نتایج PPC را در برابر نتایج طبیعی یعنی فرایند سئو نشان می دهد. واژه جستجویی که ما استفاده کردیم، بیمه خودرو بود. به کمک کیورد پلنر گوگل توانستیم میانگین هزینه مورد نیاز به ازای هر کلیک را برای این کلیدواژه به دست آوریم. این هزینه حدود ۶۰ دلار بود.

این کلیدواژه یکی از گران قیمت ترین کلیدواژه های موجود بود. همانطور که می بینید جعبه کوچکی با عنوان ad در سمت راست تبلیغات PPC یا تبلیغات کلیکی وجود دارد. برای نتایج طبیعی این جعبه نمایش داده نمی شود. اگرچه جایگاه طبیعی زیر تبلیغات نمایش داده می شود اما کاربران موتورهای جستجو در گوگل و بینگ  با نسبت ۹۴ به ۶ درصد به ترتیب بر روی نتایج طبیعی کلیک می کنند.

حجم جستجوی زیادی در این مورد وجود دارد که می توان به کمک آن هزاران کلیک در روز به دست آورد. برای این مثال فرض کنید که Geico  حدود ۱۰۰  کلیک در روز را برای سایت خود از طریق PPC ایجاد می کند. این موضوع بدین معنی است که ۶۰۰۰ دلار در روز باید برای این تبلیغات هزینه صرف گردد.

سایت Allstate به طور طبیعی رتبه اول را در مورتوهای جستجو دارد. این موضوع بدین معنی است که هر وقت فردی بر روی نتیجه طبیعی آن کلیک می کند هزینه ای برایش در پی نخواهد داشت. از منظر بازگشت سرمایه گذاری، به دست آوردن مشتری از طریق سئو از پرداخت ۶۰۰۰۰ دلار  بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 تنوع همراه با صبر:

یکی از اشتباهاتی که بیشتر برندها انجام می دهند این است که به دنبال کسب نتیجه فوری می گردند. آن ها در تلاش های سئوی خود صبور نیستند. همین امر باعث می شود به سرعت به سراغ PPC بروند و تلاش های سئوی خود را فراموش نمایند. PPC می تواند نتایج سریع تری در پی داشته باشد. اما سئو یک فرآیند طولانی مدت است. از سوی دیگر، کسب وکارهایی وجود دارد که دوست ندارند هر دفعه که فردی روی نتایجشان کلیک می کنند هزینه ای پرداخت کنند.

آن ها به دنبال موقعیت و رتبه بندی اول در جایگاه طبیعی گوگل هستند.  مشکل اینجاست که معیارهای سئویی آن ها فراتر از معیارهای رقبایشان است.  سئوی داخلی در چنین شرایطی باید به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد. آن ها باید سایت خود را در دایرکتوری محلی ثبت کنند .

 توصیه های موجود:

اگر بتوانید در سه موقعیت برتر گوگل برای کلیدواژه مدنظر خود رتبه بندی داشته باشید، خوش شانس هستید و نیازی به سرمایه گذاری زیاد در حوزه PPC نخواهید داشت. برای اکثریت قریب به اتفاق کسب وکارها، چنین خوش شانسی رخ نمی دهد و برای جذب ترافیک و تولید فروش بیشتر باید بر روی PPC سرمایه گذاری کند.

اگر به اندازه کافی بودجه دارید چرا این کانال را به همراه سایر کانال های طبیعی به کار نمی برید؟ این گزینه نیز روش دیگری برای افزایش تعداد مشتریان است. به دنبال سرمایه گذاری بر روی یکی از این گزینه ها نباشید. شما باید برنامه متنوعی برای هر دو ترتیب دهید.

منبع: entrepreneur

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *