در این ویدیو ۳ گزارش مهم رو بررسی می‌کنیم که بهتره همیشه بررسی شون کنین. این گزارشها، مربوط به سرچ ترم، موقعیت مکانی کاربران و آمار تبدیل‌ها یا کانورشن ها میشه. برای رسیدن به این صفحه، من روی گزینه‌ی گزارش در گوشه‌ی بالا سمت راست صفحه کلیک میکنم.

و از قسمت گزارش های از پیش‌تعریف‌شده ، کارم رو با گزارشهای search term شروع میکنم. برای دسترسی به این گزارش، به زیرمنوی basic میریم. و روی گزینه ی search terms کلیک میکنیم. یک گزارش search term، بهتون نشون میده که کاربر قبل از کلیک کردن روی تبلیغ شما، دقیقا چه عبارتی رو در گوگل تایپ کرده و از طریق این گزارش میتونین بفهمین که آیا مشتری درستی رو جذب کردین؟

یا میتونین لغات جستجوی جدیدی رو شناسایی کنین و یا حتی لغاتی که مرتبط با تبلیغ شما نیستن رو شناسایی کنین. و با استفاده از لیست‌کلمات‌کلیدی‌منفی خودتون، اونها رو حذف کنین. در بیشتر مواقع، شما لغاتی رو پیدا خواهید کرد که با تبلیغ شما مرتبط نیستن. و حذف این کلمات، یعنی پول کمتری رو هدر میدین.

شما همچنین از این لیست میتونین برای ایجاد کلمات کلیدی در حالت تطابق exact match تطابق دقیق استفاده کنین. من دوست دارم از گروههایی با حالت تطابق broad match استفاده کنم تا بفهمم که مردم بطور کلی چه چیزی رو جستجو میکنن.

من این ادگروپ‌ها رو اجرا میکنم. سپس میتونم یک گزارش search term ایجاد کنم و ببینم که مردم، دقیقا چه عباراتی رو تایپ میکنن. سپس کلمات کلیدی که بالاترین عملکرد رو داشتن رو انتخاب میکنم. و اونها رو به ادگروپی که حالت تطابق exact match رو داره، اضافه میکنم.

متد exact match بهم این اجازه رو میده که قیمتهای پیشنهادی و بودجه‌ام رو اصلاح کنم. چون من هیچ سوالی در چنته ندارم تا از طریق اون متوجه بشم که ترافیک، چطور جستجو میکنه و به صفحه فرود من میرسه. این متد همچنین بهم کمک میکنه تا متن‌های تبلیغاتی خیلی دقیق و مشخصی ایجاد کنم.

چون دقیقا میدونم که کدوم سرچ‌کوئری، تبلیغ من رو هدف قرار میده. هرچه دقیق‌تر و جزئی تر باشین، عملکرد بهتری خواهید داشت. حالا وقتی این گزارش رو جلوی خودمون داریم، من معمولا در ابتدا اون رو براساس هزینه،مرتب میکنم. من علاقمندم بدونم که پولم دقیقا در چه جاهایی هزینه میشه.

اگر من ببینم که برای یک لغت غیرمفید یا پیشنهادی که اون رو ارائه ندادم، داره هزینه میشه قطعا دلم میخواد که اون کلمه‌کلیدی رو حذف کنم. اگر ببینم لغات جدیدی هستن که نرخ تبدیل بالایی دارن پس میتونم در قدم بعدی، جدول رو براساس نرخ تبدیل مرتب کنم.

و نگاه دقیقتری بهش بندازم شاید دلم بخواد که شروع به استفاده از این کلمات کنم. یا صفحه‌ی فرودهای بهتری رو برای اونها تعریف کنم. یا برعکس، ممکنه کلمه‌های کلیدی رو ببینم که نرخ کلیک بالا ولی نرخ تبدیل پایینی دارن. پس میتونم تحقیق کنم که آیا صفحه فرود اونها به اندازه کافی خوب نبوده یا آیا مشکلی در متن تبلیغ وجود داره؟

گزارش کانورشن در گوگل ادز

گزارش بعدی که میخوام یک نگاهی بهش بندازم، گزارش مربوط به موقعیت مکانی کاربره. این گزارش ممکنه در ابتدا یک مقدار سنگین و حجیم باشه ولی میتونیم اصلاحش کنیم. مجددا روی آیکون گزارش در گوشه‌ی بالا سمت راست کلیک میکنم. روی گزارش‌های از پیش تعیین شده کلیک می‌کنیم.

سراغ گزینه ی geographic میرم و سپس، گزینه ی user locations رو انتخاب میکنم. در نگاه اول، ممکنه این گزارش خیلی مفید بنظر نرسه. بیش از ۵۲۰۰ مورد ثبت شده در این گزارش وجود داره. پس کاری که در ابتدا باید انجام بدم، اینه که اونو اصلاح کنم و تغییر بدم.

من روی گزینه‌ی ویرایش سطری یا ستونی کلیک میکنم و یکسری چیزهایی که زیاد مهم نیستن رو حذف میکنم. کار رو با حذف گزینه‌های منطقه ، محدوده ، شهر و موقعیت‌های مکانی خاص، شروع میکنم. چیزی که در انتها برام باقی میمونه، نوع موقعیت مکانیه.

در اینجا میتونم دو نوع موقعیت مکانی، یعنی موقعیت مکانی فیزیکی و موقعیت‌های مکانی موردعلاقه برای تمام کشورهایی که این تبلیغات در اونها نمایش داده میشه رو ببینم. حالا در اینجا میتونم ببینم که چهارکلیک برای سطر موقعیت مکانی موردعلاقه دارم این کلیکها متعلق به افرادی هستن که جستجوی خودشون رو در جایی خارج از ایالات متحده انجام دادن و به ایالات متحده، علاقه مندن.

اگر چنین چیزی رو دیدین و نمیخواین که این اتفاق بیافته باید به قسمت هدف‌گذاری موقعیت مکانی رفته و تنظیماتتون رو تغییر بدین. در قدم بعدی، اجازه بدین تا گزینه ی محدوده‌ی مترو رو اضافه کنم. برای اینکار، براحتی در این فیلد کلیک میکنم و از قسمت location روی گزینه ی metro area کلیک میکنم.

حالا من میتونم گزارشم رو برحسب آمار کلیک یا نرخ تبدیل مرتب‌سازی کنم و در

مورد محدوده‌هایی که نرخ تبدیل بهتری دارن، درک درستی پیدا کنم. شاید تصمیم بگیرم که از کمپینهای جدیدی استفاده کنم. که با متن‌های تبلیغاتی بکار رفته در اونها، فقط اون موقعیتهای مکانی مشخص رو هدف قرار بدم. یا اینکه میتونم پول بیشتری رو برای قیمت پیشنهادی در محدوده‌های مترویی که نتیجه‌ی بهتری میدن، درنظر بگیرم.

من دنبال اینم که ببینم در چه جاهایی عملکرد ضعیفی دارم و عملکردهای قوی من در چه مکان‌هایی هستن. و از این طریق میتونین موقعیتهایی رو برای اصلاح هدف‌گذاری‌هاتون، پیدا کنین. و بدین‌وسیله، میتونین شروع به ساخت کمپینهای تبلیغاتی جامعی کنین.

شما شروع میکنین به بررسی داده هاتون. سگمنتهایی رو میسازین گروههای تبلیغاتی جدید ایجاد میکنین. گزینه های جدیدی رو بکار میگیرین و استفاده از همه این اطلاعات برای بهینه سازی کمپین به شما کمک می‌کنه. در نهایت، بیاین گزارش مربوط به نرخ تبدیل رو بررسی کنیم.

مجددا میرم سراغ آیکون گزارش در گوشه ی بالا سمت راست تصویر گزینه predefined reports رو انتخاب میکنم. سپس روی گزینه conversions کلیک میکنم. و در انتها گزینه ی conversion source رو انتخاب میکنم. همیشه خوبه که داده های مربوط به نرخ تبدیلتون رو چک کنین.

و مطمئن بشین که با چیزی که در منابع دیگر مشاهده میکنین، همخوانی دارن. ما انواع مختلفی از تبدیلات رو داریم و در اینجا، میتونین اونها رو با هم مقایسه کنین. در اینجا میتونم ببینم که تماسهای حاصل شده از تبلیغات در مقایسه با تبدیل های وبسایت قرار گرفته. و میتونم نرخ تبدیلات این دو رو، درست مثل هزینه‌های این تبدیلات، در اینجا ببینم.

بعلاوه ، اگر من مجددا به منوی گزارش و زیرمنوی conversions برم میتونم طبقه بندی مربوط به تبدیلات رو هم بررسی کنم. و این همون طبقه‌بندی هست که شما برای ردیابی تبدیل‌هایی که بکار گرفتین، ایجادش کردین. در اینجا میتونیم ببینیم که نرخ تبدیل مربوط به ایجاد اکانت، با بقیه‌ی نرخ تبدیلها مقایسه شده که این نرخ تبدیلها میتونن مربوط به مشتریان بالقوه یا هر چیز دیگری باشن.

که به هرحال برای شما ایجاد شدن و این هم نکات مربوط به بررسی این سه نوع گزارش بعد از اینکه مدتی از اجرای تبلیغاتتون گذشت این گزارش‌ها رو بررسی کنین و ببینین که چه چیزی ازشون دستگیرتون میشه.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *