اگر اخیرا وارد حساب گوگل سرچ کنسول خود شده باشید، این اطلاعیه را دیده‌اید که سرچ کنسول جدید مرحله بتا را پشت سر گذاشته است.

گوگل سرچ کنسول

گرچه از ابتدای سال ۲۰۱۸ که گوگل آن را معرفی کرد، این کنسول در دسترس بود اما از لحاظ فنی تاکنون در مرحله بتا بود تا گوگل ویژگی‌های بیشتری به آن اضافه کند. با توجه به اطلاعیه گوگل، آنها به اضافه کردن ویژگی‌ها ادامه می‌دهند اما آنها تصمیم گرفتند نسخه جدید سرچ کنسول را منتشر کنند زیرا:

“ما معتقدیم که رایج‌ترین کاربردها به وجه خوبی در سرچ کنسول جدید، پشتیبانی شده‌اند.”

ویژگی‌های نسخه جدید گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) پیش از اتمام مرحله بتا هم ویژگی‌های زیادی داشت (که در ادامه کمی درباره آنها صحبت می‌کنیم)، اما گوگل دو تغییر مهم در آن صورت داده است:

 • گزارش عملکرد دستی (Manual action) به صفحه مرور (Overview) اضافه شد.
 • ابزار URL Inspection بجای اینکه روی ورژنی از صفحه که در ایندکس‌های گوگل وجود دارد اجرا شود، اکنون بر روی ورژن لایو صفحه اجرا می‌شود.

گوگل همچنین یک نوارکناری (سایدبار) به سرچ کنسول جدید اضافه کرده که یافتن، دسترسی و جابجایی بین گزارش‌ها را ساده‌تر کرده است:

راهنمای گوگل سرچ کنسول جدید

اگر شما هنوز گوگل سرچ کنسول جدید را ندیده‌اید و یا آن را امتحان نکرده‌اید، تغییرات بزرگ و بهبودهایی برای داده‌های در دسترس به شما در مورد اینکه گوگل چگونه وبسایت شما را می‌بیند وجود دارد. در این بخش ما به گزارش‌های متفاوتی که در دسترس شما هستند و اینکه چگونه بهترین استفاده را از همه داده‌هایی که گوگل در اختیار شما می‌گذارد، می‌پردازیم.

سایدبار گوگل سرچ کنسول

بخش Performance

در این بخش کلمات کلیدی مختلفی که با جستجوی آنها سایت شما در موتور جستجوی گوگل نمایش داده شده است و روی لینک سایت شما کلیک شده است را مشاهده می‌کنید. از این کلمات کلیدی می‌توان برای تبلیغات سرچ گوگل نیز استفاده کرد. گزارش عملکرد (Performance) جایگزین Search Analytics در گوگل سرچ کنسول قدیمی (گوگل وبمستر تولز) شده است. گزارش‌های جدید همان معیارها و گروه‌بندی‌های قدیمی را دارد:

 • کلیک‌ها
 • نمایش‌ها (Impressions)
 • نرخ کلیک (CTR)
 • میانگین رتبه در نتایج (Average position)
 • دستگاه‌ها
 • نحوه ظاهر شدن در نتایج (Search appearance)
 • کشورها

تغییر بزرگ در اینجا این است که داده‌های گوگل سرچ کنسول جدید مربوط به ۱۶ ماه گذشته می‌شوند که پیشرفت بزرگی نسبت به بازه ۹۰ روزه ورژن قدیمی است.

گوگل سرچ کنسول performance

به عقیده ما، در ورژن جدید تقسیم‌بندی داده و رفتن به عمق صفحات و سطح کوئری ساده‌تر از ورژن قدیمی است.

استفاده از گزارش Performance

استفاده از گزارش عملکرد ساده و سریع است. داده‌های مربوط به Performance وبسایت شما در ۴ گام مشخص می‌شود:

 • معیاری را که می‌خواهید، انتخاب کنید: آیا می‌خواهید نمودار کلیک‌ها، تأثیرات، CTR و رتبه و یا ترکیبی از هر ۴ مورد را داشته باشید؟ هرکدام را که می‌خواهید از قسمت بالای نمودار انتخاب کنید.
 • نحوه گروه‌بندی معیارهای خود را انتخاب کنید: آیا می‌خواهید تعداد کلیک‌ها را به ازای کوئری‌ها ببینید؟ میانگین رتبه صفحات مختلف را می‌خواهید مشاهده کنید؟ چند بار در جستجوهای موبایل نمایش داده می‌شوید؟ یکی از قسمت‌های گروه‌بندی را در بالای جدول پایین نمودار انتخاب کنید.

فیلتر اطلاعات سرچ کنسول

 • یک فیلتر اضافه کنید: شما می‌توانید معیارهای عملکرد خود را با زمان و یا هر یک از گزینه‌های گروه‌بندی فیلتر کنید. شما می‌توانید با تطبیق کامل فیلتر را انجام دهید تا کوئری‌های مربوط به کلمات یا عبارات مشخصی را ببینید و یا هر داده‌ای که متن مشخصی دارد اضافه کنید تا ببینید که وبلاگ یا سایت شما در طول زمان چه عملکردی دارد. شما همچنین می‌توانید یک فیلتر با نوع جستجو قرار دهید (این گزینه به عنوان گروه‌بندی در جدول در دسترس نیست) تا عملکرد را در نتایج معمولی جستجوی گوگل، نتایج تصاویر و یا نتایج ویدئوها، ببینید.
 • داده خود را مقایسه کنید: شما می‌توانید معیارها را برای هر ۲ مقدار مشخصی برای یک گروه‌بندی مشابه، مقایسه کنید. برای مثال، شما می‌توانید کلیک‌ها از اسپانیا را با کلیک‌های کانادا مقایسه کنید و یا مکان‌ها برای دو کوئری را مقایسه کنید و یا نحوه تغییر همه معیارها را از یک هفته به هفته بعد مقایسه کنید. زمانیکه شما داده‌ها را مقایسه می‌کنید، یک بخش به شکل خط پیوسته عادی نشان داده می‌شود و دیگری به شکل نقطه‌چین نشان داده می‌شود.

یک نکته کوچک اما خیلی مهم در مورد اطلاعات بخش Performance: بجز زمانیکه شما به داده‌هایی که با گروه‌بندی صفحه (page) مشخص شده‌اند نگاه می‌کنید، همه داده‌ها مربوط به کل سایت می‌شوند. این نکته به این معناست که اگر سایت شما بیش از یکبار در نتایج جستجو دیده شود، گوگل معیارها را برای سایت شما تنها یک بار درنظر می‌گیرد:

 • نمایش‌ها: اگر ۲ صفحه از سایت شما برای کوئری مشابه در نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوند، تنها یک نمایش در کنسول جستجو ذخیره می‌شود.
 • کلیک‌ها: اگر یک کاربر روی سایت شما کلیک کند، سپس به نتایج جستجو برگشته و دوباره روی سایت شما کلیک کند، کنسول جستجو تنها یک کلیک را گزارش می‌کند.
 • رتبه: مکان برای صفحه با رتبه بالا ذخیره می‌شود. بنابراین اگر صفحات متفاوتی دارید که در یک بخش در رده‌های اول و سوم قرار می‌گیرند، کنسول جستجو سایت شما را به عنوان اول در آن بخش گزارش می‌کند.
 • نرخ کلیک : روشی که گزارش، CTR را محاسبه می‌کند بر اساس اطلاعات در سطح سایت و یا اطلاعات در سطح صفحه متفاوت است. از آنجایی که نمایش‌ها و کلیک‌ها در یک سطح از سایت محاسبه می‌شوند، اگر سایت شما چندین صفحه دارد که در نتایج جستجو ظاهر می‌شوند، اگر یک کلیک دریافت کند CTR برابر ۱۰۰% خواهد بود (یک نمایش و یک کلیک). زمانیکه به داده در سطح صفحه نگاه می‌شود، صفحه‌ای که کلیک را دریافت می‌کند، CTR برابر ۱۰۰% خواهدداشت در حالیکه صفحات دیگر برای آن بخش CTR برابر ۰% خواهندداشت. در اینجا یک مثال مفید از گوگل مربوط به یک SERP 3 صفحه‌ای است که تجزیه شده است:
نتایج جستجوی گوگل معیارهایی که توسط سایت جمع شده‌اند معیارهایی که توسط صفحه جمع شده‌اند
www.petstore.example.com/monkeys www.petstore.example.com/ponies www.petstore.example.com/unicorns نرخ کلیک: ۱۰۰%

همه کلیک‌ها برای سایت، ترکیب شده‌اند

نرخ کلیک: ۳۳%

۳ صفحه نشان داده شده‌اند

۱/۳ کلیک برای هر صفحه در نظر گرفته شده

میانگین رتبه: ۱

بالاترین رتبه سایت در نتایج

میانگین رتبه: ۲

(۱+۲+۳)/۳=۲

ابزار URL Inspection

ابزار جدید URL Inspection که در اوایل ژوئن منتشر شد، اطلاعات دقیقی از اینکه گوگل چگونه یک URL خاص را می‌بیند، به شما می‌دهد.

گوگل سرچ کنسول URL Inspection

این ابزار به شما می‌گوید:

 • آیا این URL در گوگل ایندکس شده است یا نه؟
 • دلیل اینکه یک URL ایندکس نشده است چیست؟
 • آخرین بار این URL در چه زمانی کراول شده است؟
 • گوگل چطور صفحه شما را پیدا کرده است؟
 • کدام نقشه سایت، در بردارنده این URL هستند؟
 • ورژن متعارف این URL چیست؟ (چه آدرسی به عنوان canonical این صفحه مشخص شده است؟)
 • آیا این URL برای موبایل مناسب است یا نه و اگر نیست چه خطایی دارد؟

همچنین این ابزار هرگونه ارتقا مانند AMP و یا داده های ساختاریافته که در صفحه هستند را لیست می‌کند.

گزارش Index Coverage

 گزارش Index Coverage، اطلاعات را از ابزار URL Inspection جمع‌آوری می‌کند و برای گزارش کلی برای سایت شما نمایش می‌دهد. این گزارش شامل ۴ نوع از حالت صفحه است:

 • خطاها: صفحاتی که گوگل به علت خطا نتوانسته ایندکس کند، مانند صفحات ۴۰۴
 • معتبر همراه با هشدار: صفحاتی که گوگل می‌تواند ایندکس کند اما فکر می‌کند که احتمالاً شما نمی‌خواهید که ایندکس شود، مانند زمانیکه شما یک صفحه را از طریق robots.txt رد می‌کنید اما گوگل آن را از طریق لینک خارجی پیدا می‌کند.
 • معتبر: صفحاتی که بدون هیچ مشکلی در گوگل ظاهر می‌شوند. همه چیز خوب است!
 • حذف شده: گوگل تصمیم گرفته به دلیلی بجز خطا، این صفحات را ایندکس نکند. این مسئله می‌تواند به خاطر ریدایرکت به آدرس صفحه و یا استاندارد به یک URL دیگر وجود داشته باشد و یا در حالت “crawled-not indexed” دلایل دیگری وجود دارد که مشخص نشده‌اند.

گزارش‌های این بخش داده را در طول زمان نشان می‌دهد. شما همچنین این انتخاب را دارید که تعداد نمایش‌های سایت در نتایج جستجو (impressions) که در بخش گزارش Performance نیز وجود دارد را به این نمودار وارد کنید تا تاثیر معیارهای مربوطه را بر عملکرد SEO سایت مشاهده کنید.

سرچ کنسول Coverage

شما همچنین این توانایی را دارید که این گزارش را با همه صفحاتی که گوگل بر روی سایت شما پیدا کرده‌است، URLهایی که شما به گوگل ارسال کرده‌اید و یا تنها URLهایی که در نقشه سایت شما یافت می‌شوند، فیلتر کنید.

نکته جالب درباره گزارش Index Coverage در کنسول سرچ جدید گوگل آن است که به شما این توانایی را می‌دهد که هر URLی را که در ایندکس نشده است را بررسی کنید (با استفاده از ابزار URL Inspection)، صفحاتی که فایل robots.txt مانع از ایندکس شدن آنها شده است را مشاهده کنید و در صورت نیاز از گوگل بخواهد که صفحه را fetch کند.

شما همچنین می‌توانید از گوگل بخواهیدتا یک صفحه ایندکس نشده را پس از اصلاح خطاها دوباره بازدید کند تا آن را به سرعت در نتایج جستجوی گوگل قرار دهد.

نقشه‌‌های سایت (Sitemaps)

در گوگل سرچ کنسول جدید، شما می‌توانید به سادگی نقشه سایت جدید ثبت کنید و یا وضعیت هر یک از نقشه‌های سایت خود را بررسی کنید.

سرچ کنسول سایت مپ

ستون “Status” در جدول سایت مپ ارسال شده به شما می‌گوید که پردازش Sitemap شما با موفقیت انجام شده و یا خطایی گوگل را از پردازش آن بازداشته است.

 • Success: این دقیقاً همان معنایی را دارد که شما فکر می‌کنید: گوگل نقشه سایت شما را بدون هیچ مشکلی گرفته و پردازش کرده است.
 • Has issues: گوگل توانسته که نقشه سایت شما را بگیرد و احتمالاً آن را خوانده و به برخی URLها دسترسی دارد، اما برخی خطاها آن را از پردازش کامل فایل بازداشته است.
 • Couldn’t be fetched: این نقشه سایت اصلاً به دست گوگل نرسیده و نتوانسته به آن دسترسی پیدا کند.

روی یک ردیف مشخص از نقشه سایت در جدول کلیک کنید تا ببینید گوگل چه اطلاعاتی دربار آن دارد:

 • آخرین بار چه زمانی گوگل نقشه سایت شما را خوانده است
 • چند URL پیدا کرده است
 • وضعیت کنونی آن چیست

شما می‌توانید با کلیک روی آیکون گزارش ایندکس شدن نقشه سایت (Index Coverage) در جدول نقشه‌های سایت ارسال شده و یا صفحه جزئیات نقشه سایت، وضعیت ایندکس شدن صفحات سایت مپ را می‌توانید مشاهده کنید

از گزارش Index Coverage استفاده کنید تا افزایش یا کاهش شدید خطاهای ایندکس را مشاهده کنید. این خطاها را بررسی کنید:

 • نقشه‌های سایت نباید شامل صفحات NoIndex  و یا صفحاتی باشد که برای مشاهده آنها کاربر نیاز به ماگین داشته باشد.
 • نقشه سایت نباید شامل صفحاتی باشد که در فایل robots.txt از ایندکس شدن آنها جلوگیری شده است.

قابلیت استفاده از تلفن همراه (Mobile Usability)

گزارش Mobile Usability تعداد صفحاتی از وبسایت شما که می‌تواند در تلفن همراه نمایش داده شود و صفحاتی که مشکل استفاده برای کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند دارد را مشخص می‌کند. شبیه گزارش Coverage، شما می‌توانید نمایش‌های سایت در نتایج جستجو (impressions) را به نمودار اضافه کنید تا مشکلات استفاده از تلفن همراه را با عملکرد SEO مقایسه کنید.

کاربردپذیری موبایل سرچ کنسول

برای اینکه نمونه‌ای از URLها با خطاهای استفاده از تلفن همراه که توسط گوگل شناساسیی شده ببینید، روی انواع خطا در جدول جزئیات کلیک کنید. این کار باعث می‌شود که فهرستی از URLهایی که گوگل این خطای مشخص را در آن یافته است نمایان شود. خطاهایی که استفاده از تلفن همراه را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارتنداز:

 • Flash usage: استفاده از فلش برای نمایش محتوا عموماً ایده بدی است زیرا بسیاری از مرورگرهای تلفن‌همراه، آن را پشتیبانی نمی‌کنند.
 • Viewport not configured: متاتگ Viewport صفحه را تغییر سایز می‌دهد تا با صفحه دستگاه موبایل هماهنگ شود (این قسمتی از چیزی است که به نام طراحی ریسپانسیو شناخته می‌شود). اضافه نکردن متاتگ Viewport و یا عدم تنظیم دقیق آن، می‌تواند باعث شود که صفحات شما به درستی در دستگاه تلفن همراه نمایش داده نشوند.
 • Fixed-width viewport: این خطا با تنظیم Viewport یک صفحه به یک عرض ثابت ایجاد می‌شود که معمولاً یک صفحه غیر ریسپانسیو (non-responsive) در صفحه تلفن همراه نمایش داده می‌شود. با این حال، این مسئله باعث می‌شود که صفحه به درستی در دیگر سطوح نمایش نیز نشان داده نشود.
 • Content not sized to viewport: این صفحات از مقادیر ثابت در دستورات CSS استفاده می‌کنند و یا از تصاویری استفاده می‌کنند که با عرض مرورگر هم‌مقیاس نیست.
 • Small font size: همانطور که می‌توانید حدس بزنید، این صفحات اندازه متونی دارند که برای خواندن در تلفن همراه، زیادی کوچک هستند.
 • Touch elements too close together: گزینه‌ها و یا لینک‌ها به دیگر اجزای لمسی زیاد از حد نزدیک هستند و نمی‌توانند به راحتی کلیک شوند. کاربرانی که تلاش می‌کنند روی این لینک‌ها کلیک کنند، احتمالاً به اشتباه لینک یا گزینه اشتباهی را کلیک می‌کنند. اگر تا به حال با چنین مشکلی مواجه شده‌اید، متوجه می‌شوید که چرا چنین مسئله‌ای برای استفاده از تلفن همراه، وحشتناک است.

زمانیکه یک مشکل را برطرف کرده باشید، می‌توانید از سرچ کنسول استفاده کنید تا به گوگل بگویید از صفحات شما دوباره بازدید کند تا اصلاحات شما را تأیید کند. این کار می‌تواند چندین روز طول بکشد اما گوگل برای بروزرسانی‌های خودش به شما ایمیل ارسال می‌کند.

صفحات سریع موبایل (AMP)

AMP که کوتاه شده عبارت Accelerated Mobile Pages است، از تکنولوژی‌های جدید گوگل برای کاهش حجم و افزایش سرعت صفحات وب است. در این بخش از کنسول گوگل می‌توانید خطاهای نسخه AMP گوگل و تعداد صفحات ایندکس شده AMP را مشاهده کنید. در این بخش می‌توانید تعداد ایمپرشن ها را برای صفحات AMP مشاهده کنید.

مهمترین خطاهایی که در بخش AMP گوگل سرچ کنسول می‌توانید ببینیدعبارتند از:

 • URL not found (404): صفحه AMP وجود ندارد.
 • Custom JavaScript is not allowed: از کد جاوااسکریپت نامعتبر در صفحه استفاده شده است.
 • Major content mismatch: ساختار صفحه AMP استاندارد نیست.

اگر سایت شما نسخه AMP ندارد، بهتر است به فکر توسعه این بخش از سایت خود باشید، چرا که می‌توانید ورودی گوگل شما را افزایش دهد.

گزارش عملیات دستی (Manual Actions)

زمانیکه گوگل سرچ کنسول از مرحله بتا خارج شد، این ویژگی به آن اضافه شد. بخش Manual Actions ، جایی است که اگر سایت شما به صورت دستی پنالتی شود، اطلاعیه ای درباره آن در این بخش دریافغت می‌کنید. پنالتی های گوگل دو نوع هستند: الگوریتم پنالتی و منوال پنالتی. منوال پنالتی مربوط به نقض قوانین SEO و استفاده از روش‌های سیاه و تقلب در سئو می‌شود. امیدوارم هرگز هیچ اطلاعیه ای در اینجا دریافت نکنید.

سرچ کنسول Manual actions

Manual Actions گوگل می‌تواند به یک صفحه، پوشه و یا زیرپوشه و یا کل وبسایت اعمال شود. صفحاتی که اکنون تحت یک Manual Actions هستند، در نتایج جستجوی گوگل ظاهر نمی‌شوند.

درست کردن Manual Actions خود کاملاً به مسئله‌ای که بخاطر آن جریمه شده‌اید بستگی دارد.

لینک‌ها (Links)

گزارش لینک‌ها به شما می‌گوید که وبسایت شما به چند لینک اشاره کرده است، آنها از کجا هستند و از چه متنی هنگام لینک کردن به وبسایت شما، استفاده کرده‌اند. همچنین شامل گزارشی از لینک‌های داخلی می‌شود.

شما می‌توانید از لینک‌های خارجی که به صفحات شما اشاره می‌کنند اکسپورت بگیرید. ذخیره لینک‌های خارجی (کلیک کردن روی گزینه export در سمت راست قسمت بالا)، تا ۱۰۰۰۰۰ ردیف از داده را دانلود می‌کند:

 • Latest links: این گزینه، ۱۰۰۰۰۰ لینک اخیر یافت شده در ایندکس گوگل را دانلود می‌کند. این داده شامل URL هایی است که به صفحه شما لینک شده و همچنین شامل تاریخی است که لینک توسط گوگل پیدا شده است.
 • More example links: این گزینه نمونه‌ای از ۱۰۰۰۰۰ لینک که به وبسایت شما اشاره می‌کنند را دانلود می‌کند که از همه لینک‌هایی که گوگل درباره آنها می‌داند گرفته شده است. این داده فقط URL صفحه لینک را دارد.

شما می‌توانید روی گزینه More برای هر گزارش لینکی کلیک کنید – لینک‌های خارجی، لینک‌های داخلی، سایت‌های با بیشترین لینک و یا متن‌های با بیشترین لینک – و ۱۰۰۰ ردیفی که در این گزارش‌ها نمایش داده می‌شود، دانلود کنید.

گزارش لینک در سرچ کنسول به شما کمک می‌کند تا همه نوع سوالی را درباره پروفایل لینک سایت خود و ایجاد لینک، پاسخ دهید:

 • کدام محتوا بیشترین لینک را دریافت می‌کند؟ توضیح آن واضح است. از بخش Top linked pages می‌توانید مشخص کنید که کدام صفحات در وبسایت شما، بیشترین لینک را دریافت کرده‌اند.
 • کدام سایت‌ها بیشترین لینک را به شما دارند؟ شما می‌توانید دامنه‌های برتر را در گزارش Top linking sites ببینید و یا می‌توانید روی یک دامنه در آن گزارش کلیک کنید و همه صفحاتی که در وبسایت شما هستند و این سایت‌ها به آنها لینک می‌دهند، ببینید. فرصت‌ها را برای همکاری و یا ارتباطات آینده بیابید.
 • چه نوع متنی برای پروفایل لینک شما نوشته می‌شود؟ بهینه سازی بیش از حد انکرتکست (متنی که با آن به سایت شما لینک داده شده است) از نشانه‌های طرح لینک نامناسب (و سئوی کلاه سیاه) است. لینک‌های اسپم بالقوه را بیابید تا آنها را رد کنید.
 • کدام سایت‌ها هستند که به یک صفحه خاص لینک می‌دهند؟ ببینید که چه نوع سایت‌هایی به محتوای شما علاقه‌مند هستند. اگر صفحه‌ای هست که لینک‌های زیادی از سایت‌های دیگر دریافت کرده‌است، محتوای بیشتری در مورد همان موضوع ایجادکنید.
 • کاربران و لینک‌ها چطور با سایت من ارتباط دارند؟ به این توجه کنید که چطور صفحاتتان را با یکدیگر لینک می‌کنید. سایت خود را به نحوی بسازید که چرخ زدن کاربران در آن راحت‌تر شود و با در دسترس ساختن صفحات با کمترین تعداد کلیک، ایجاد لینک مؤثرتر شود.

اینکه بدانید لینک‌های شما از کجا می‌آیند و کدام محتوا لینک‌های زیادی را جذب می‌کند، یکی از مهمترین قسمت‌های اطلاعاتی در ابتدای هر کمپین ایجاد لینک است.

گزینه‌های بیشتر در آینده

گرچه گوگل سرچ کنسول از مرحله بتا خارج شده است، اما گوگل می‌گوید که ویژگی‌ها، داده‌ها و گزارش‌های جدیدی در آینده به آن اضافه خواهند کرد. طبق گفته آنها، کنسول جستجو بیشتر موارد استفاده را در بر می‌گیرد اما هنوز برخی ویژگی‌ها در گوگل سرچ کنسول قدیمی وجود دارند که به کنسول جدید اضافه نشده‌اند.

اگر می‌خواهید به گوگل سرچ کنسول قدیمی دسترسی پیدا کنید، می‌توانید از نوار کناری سمت چپ، روی گزینه آن کلیک کنید:

آیا این شانس را داشته‌اید که از گوگل سرچ کنسول جدید، بعد از خارج شدن از مرحله بتا استفاده کنید؟ ویژگی‌های جدید را دوست دارید؟ در قسمت کامنت‌ها به ما بگویید.

2 پاسخ
 1. صادق says:

  سلام من نمیتونم تایید کنم سایتم رو توی گوگل سرچ . کد تاییدیش رو هرجا میزارم میگه پیداش نکردم . لطف میکنید بگید چطور باید تایید کنم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *