افراد روزانه در یوتیوب بیش از یک میلیارد ساعت ویدیو تماشا می‌کنند و میلیاردها بازدید از ویدیوها را ثبت می‌کنند. در حالی که فقط حجم این ویدیوها سر و صدای زیادی به پا می‌کند، وقتی با دقت بیشتری نگاه می‌کنید، الگوهایی ظهور پیدا می‌کند؛ الگوهایی که اسرار بسیاری را درباره رفتار بیننده برملا می‌کنند. در اینجا سه تا از جالب‌ترین رفتارهای کاربران یوتیوب، که در سال ۲۰۱۸ مشاهده کردیم را مرور می‌کنیم:

رفتار یوتیوبی ۱: بازگشت به زمان انسان‌های اولیه

زندگی مدرن می‌تواند پرجنب و جوش باشد. در حقیقت بر اساس آمارهای انجمن روانشناسی امریکا، از هر ۴ آمریکایی ۳ نفر اذعان می‌کنند که در ماه گذشته حداقل یکی از علامت استرس را تجربه کرده اند. خوب شگفت آور نیست که افراد به دنبال روش هایی برای آرام کردن و ساده کردن زندگی شان باشند. اما آنچه شگفت انگیز است این است که آنها برای انجام این کار به تکنولوژی مراجعه می‌کنند. مدت زمان مشاهده ویدیوهای مرتبط با آرامش «relaxing» روی یوتیوب بین جولای ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته است.

ما در سال گذشته این تمایل برای ساده زیستی را مشاهده کرده ایم که به شیوه های بسیار جالبی روی یوتیوب به نمایش درآمده اند. به طور مثال در سال ۲۰۱۸، اشتراک و بازدید کانال ها و ویدئو های “ون لایف” (زندگی و سفر با ون) – که تلاش های افراد برای خلق یک سبک زندگی ساده زیستانه ی جایگزین را مستند می‌کند – به بیشترین حد خود تا کنون رسیده است. ویدیوهای فناوری اولیه و بقا (Primitive technology and survival) نیز تابستان گذشته به بالاترین حد خود رسید و میلیون‌ها بیننده برای یادگیری نحوه انجام کارهایی مانند ساخت یک سیستم تصفیه آب سالم در حیات وحش یا ماهیگیری به آن مراجعه کرده اند.

برندها باید چه درسی از این مساله بگیرند؟ مدتی بود که می شنیدیم نسل جدیدی از مصرف کنندگان به تجربیات بیش از دارایی ها بها می دهند. بازاریاب های زیرک دارند خودشان را با این تغییر ذائقه سازگار می‌کنند و به جای محصول، سبک زندگی می‌فروشند. به طور مثال مجموعه یوتیوبی IKEA Home Tour Makeover نشان می دهد که چگونه می‌توان یک اتاق خواب به هم ریخته را به یک عبادتگاه آرام بخش تبدیل کرد.

یوتیوب

رفتار یوتیوبی ۲: جستجو برای الهام بخشی

دنیا پر از انتخاب های گوناگون است و افراد ممکن است احساس کنند بین این همه انتخاب های جورواجور سرسام گرفته اند. آنها به شکل فزاینده ای در جستجوی توصیه و کمک برای کوتاه کردن دامنه انتخاب‌هایشان به یوتیوب مراجعه می‌کنند. به طور مثال، زمان تماشای ویدیوهای یوتیوب درباره «کدام محصول را بخریم» سال گذشته دو برابر شد.

نوع محتوایی که این مصرف کنندگان کنجکاو در پی آن هستند گسترده است – هرچیزی از زیبایی تا سفر. به طور مثال زمان تماشای ویدیوهای «morning routine» (کارهای روزمره صبح) که در آن یکی از کاربران یوتیوب در مورد محصولات آرایشی و مراقبتی پوست مورد استفاده خود با بینندگان صحبت می‌کند در دو سال گذشته سه برابر شده است. و امسال، بازدید ویدیوهای مرتبط با سفر در ماه های آگوست و سپتامبر ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷، شاهد رشد ۴۱ درصدی بود.

بسیاری از بینندگان برای الهام گرفتن به سمت افراد موثر در یوتیوب جذب می شوند، اما این مساله به این معنی نیست که برندها نمی‌توانند در حوزه وارد شوند. در حقیقت، ۷۰ درصد از خریداران می‌گویند مایلند درباره محصولات برندها در یوتیوب اطلاعات جدیدی دریافت کنند.

رفتار یوتیوبی ۳: در جستجوی رابطه

همه ما افرادی را دیده ایم که سرشان در گوشی‌شان فرو رفته و از دنیای پیرامون شان بی‌خیر هستند. اما بسیاری از بینندگان ویدیو آنلاین در حقیقت به دنبال یک تجربه اجتماعی می‌گردند و می‌خواهند با دیگران تعامل داشته باشند. به طور مثال، از هر ۱۰ جوان نسل جدید ۷ نفر می گویند تماشای ویدئو با دیگران به آنان کمک می‌کند تا احساس کنند بیشتر با مردم در ارتباط هستند.

این یکی از رفتارهای ویدیوی ست که ما در طول سال ۲۰۱۸ روی یوتیوب دیده ایم. در همین سال گذشته انبوهی از ویدیوها وجود داشت که بینندگان را تشویق می کرد، همزمان بعنوان یک کاربر یوتویب و با دنبال کنندگان کاری را انجام دهند مثل مطالعه کردن، نظافت کردن یا خواندن. به طور مثال، امسال Booktube a thon – چالش کتابخوانی که هر ساله به مدت یک هفته برگزار می شود و جامعه بین المللی BookTube را گرد هم می آورد ۴۰ درصد بازدید بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۷ داشت.

برندها نیز آستین را بالا زده اند و تبلیغات یوتیوب هم تعاملی تر شده‌اند. به طور مثال، Kate Spade یک مجموعه یوتیوبی به نام Talking Shop خلق کرد که در آن هواداران، فروشندگان مغازه را در حالی می بینند که محصولات جدید را به نمایش در می آورند، نکات سبک زندگی را توضیح می دهند و حتی به سوالات بینندگان پاسخ می دهند. مری بیچ در مقام مدیر اجرایی شرکت می نویسد: «کمتر شبیه بازاریابی و بیشتر شبیه یک گفتگو است، و این همان چیزی است که مشتریان مایلند با ما داشته باشند».

منبع: thinkwithgoogle – Gina Shalavi

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *