آیا سایت شما بازدیدکننده زیادی دارد ولی درصد کمی از آنها به مشتری تبدیل می‌شوند؟ فکر می‌کنید سایت شما نیاز به بهینه سازی دارد تا تعداد بازدیدکنندگان بیشتری را به مشتری تبدیل کند؟ آیا سایت شما، به خوبی می‌تواند بازدیدکنندگان سایت را به خریدار تبدیل کند یا اطلاعات تماس آنها را دریافت کند؟ در این نوشته روش های افزایش تبدیل (Convert) را معرفی می‌کنیم. همیشه باید به این نکته توجه کنید که اگر وبسایت شما برای تبدیل، بهینه نباشد و نرخ تبدیل (Convertion Rate) پایینی داشته باشد، سئو و یا تبلیغات گوگل برای افزایش فروش شما موثر نخواهند بود. این مقاله را بخوانید و مطمئن شوید که وبسایت شما نکاتی که درباره بهینه‌سازی نرخ تبدیل مطرح شده است را رعایت مرده است.

استراتژی بهینه‌سازی تبدیل خود را شخصی‌سازی کنید

شما باید نکات و نظراتی که متخصصان تبدیل و یا مقالات تبدیل، مانند این مقاله، می‌گویند دنبال کنید. از دانش و تجربه خود استفاده کنید و سایت خود را برای افزایش تبدیل بهینه سازی کنید. هیچ کس بهتر از شما، مشتریان شما را نمی‌شناسد. عوامل افزایش تبدیل را در وبسایتتان با توجه به مخاطبان هدف خودتان بهینه‌سازی کنید. این نکات شما را راهنمایی می‌کند و به شما فهرستی عمومی می‌دهد. این نکات را مطالعه کنید و از آنها برای بهبود نرخ تبدیل (Conversion Rate) در سایت خود استفاده کنید.

روش های افزایش نرخ تبدیلامتحان، امتحان، امتحان

وبسایت خود را با یک پروژه درس شیمی مقایسه کنید؛ دستیابی به فرمول درست برای ساختن محصول نهایی عالی، زمان می‌برد. چطور این فرمول را استخراج می‌کنید؟ امتحان کردن؛ آزمون و خطا. اگر با مثال شیمی زیاد حال نکردید، این مثال می‌کند:

دو نوع آزمون برای وبسایت شما وجود دارد. یکی از آنها برای ترافیک روزانه کم و متوسط است؛ آزمون A/B و دیگری آزمون پیشرفته برای وبسایت‌هایی با ترافیک ورودی زیاد روزانه است؛ آزمون چندمتغیره. بدون آزمایش چندین ورژن وبسایت خود، شما هرگز نخواهید فهمید که چگونه نرخ تبدیل کنونی خود را تغییر داده و یا افزایش دهید. به همه پول‌هایی که برای بازاریابی وبسایت کسب‌وکار خود خرج می‌کنید، فکر کنید. این خرج‌ها هیچ مزیتی برای شما نخواهد بود، اگر شما حداقل قسمتی از آن را برای آزمایش وبسایت خود خرج نکنید. شما می‌توانید این کار را با Content Experiments در گوگل آنالیتیکس خود انجام دهید.

قابلیت استفاده غنی (Rich Usability)

وبسایت شما، شبیه فرزند شما است. شاید این مساله باعث شود که آن را همین‌طور که هست دوست داشته باشید و نواقص آن را درنظر نگیرید. این مسئله برای افراد دیگر و یا بازدیدکنندگان متفاوت است. قابلیت استفاده مربوط به طراحی المان‌های سایت می‌شود، به نحوی که تجربه کاربری (user-experience) غنی ارائه دهد. فرض کنید که یک مشتری هستید و برای رسیدن به یک هدف، مانند خرید از وبسایت خود، شروع به گشتن در سایت کنید. آیا چیزی هست که بخواهید تغییر دهید؟

همچنین شما می‌توانید از یک غریبه بخواهید تا وبسایت شما را امتحان کند و ببینید که با چه سرعتی می‌تواند هدف وبسایت شما و انجام یک کار در آن را بفهمید.

از ابزارهای زیر می‌توانید برای فهمیدن قابلیت استفاده غنی سایت خود استفاده کنید:

 • بررسی زمان بارگذاری صفحات (ابزار بررسی رایگان – GTMetrix)
 • قابلیت استفاده در مرورگرهای متفاوت (ابزار بررسی رایگان – BrowserShots)
 • عدم وجود لینک‌های ناقص (ابزار بررسی رایگان – BrokenLinkCheck)
 • صفحه ۴۰۴ سفارشی (اطلاعات بیشتر)
 • اجتناب از باز شدن صفحات و تبلیغات پاپ آپ
 • استفاده از منوهای استاندارد کانورشنال (سایت‌های مشهور در حوزه خود را بررسی کنید)
 • عدم وجود تهدیدهای اسپم، بدافزار (استفاده از ابزار sucuri)
 • استفاده از URLهای با ساختار مناسب (ابزار رایگان بهبود ساختار پیوندها)
 • استفاده از نوار جستجوی قدرتمند (ابزار رایگان – Google Search)
 • مطمئن شوید که گواهی‌های امنیت و سیاست حفظ حریم شخصی در مکان‌های درستی نشان داده شوند. (صفحات پردازش پرداختی‌ها و یا فرم‌هایی که آدرس‌های ایمیل را جمع‌آوری می‌کند)

بهینه سازی تبدیل

کال تو اکشن (Call To Action)

رنگ دکمه کال تو اکشن (CTA) شما (اضافه کردن به سبدخرید، ورود، دانلود، خرید) خیلی مهم نیست. افراد چون توسط محتوای سایت شما برای خرید متقاعد شده‌اند، روی این دکمه کلیک می‌کنند و نه بخاطر اینکه این دکمه جذاب به نظر می‌رسد. با این حال رنگی که به چشم بیاید، بهتر است.

دکمه CTA

چیزی که واقعا مهم است، محل قرار دادن CTA در وبسایت شما و همچنین چیزی است که به بازدیدکنندگان سایت شما پیشنهاد می‌دهد. CTA شما همیشه باید در قسمت بالا باشد، یعنی در قسمتی که بدون اسکرول کردن صفحه، دیده شود. یک فراخوانی برای اقدام نرم مانند، “یک نسخه نمایشی را مشاهده کنید” و یا “گردشی داشته باشید” معمولاً بهتر از یک فراخوانی برای اقدام سخت، مانند “ورود” و یا “خرید” است. با اضافه کردن یک محدودیت زمانی، حس فوریت در متن CTA خود ایجادکنید؛ “الان خرید کنید تا ۲۰% تخفیف بگیرید، الان وارد شوید تا یک نمونه رایگان دریافت کنید، همین حالا خرید کنید – بلیت‌های محدود و یا نمونه‌های رایگان تنها برای ۱۰۰ مشترک اول.”

توصیه‌ها (Testimonials)

هیچ‌گاه قدرت توصیه مشتریان را دست کم نگیرید. روش ایده‌آل برای متقاعد کردن یک بازدیدکننده جدید سایت، جهت اعتماد کردن و خرید محصول یا خدمات شما است که به آنها یک توصیه صادقانه از یک خریدار پیشین نشان دهید. توصیه‌های ویدئویی برای ساختن نرخ تبدیل بالاتر مشهور هستند. سایت‌هایی وجود دارند که در ازای پول، توصیه‌های ویدئویی به شما ارائه می‌دهند اما قطعاً ما به شما توصیه می‌کنیم که از مشتریان واقعی خود بخواهید تا یک توصیه را با دوربین ضبط کنند تا طبیعی و موثق باشد. اگر نمی‌توانید توصیه ویدئویی داشته باشید، توصیه‌های متنی را با جزئیات مشتری نشان دهید. شما همچنین می‌توانید اسکرین‌شات‌هایی از بازخوردهای صفحه فیسبوک خود و یا نقد و بررسی‌های مثبت در سایت‌های نقد و بررسی آنلاین قرار دهید.

نظرات مشتریان

محصولات پرفروش

میانبری در صفحه اصلی وبسایت خود برای سه تا پنج محصول یا خدمات پرفروش خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود که کار مشتری برای انتخاب محصول یا خدمات راحت‌تر شود و آنها را به خرید بیشتر تشویق می‌کند.

محتوای وبسایت

وبسایت شما، فروشنده شماست. شما باید بازدیدکنندگان را با تحت‌تأثیر قرار دادن آنها با چندین جمله اول محتوای وبسایت خود، قانع کنید تا در وبسایت شما بچرخند. مطمئن شوید محتوای شما چیزی را که بازدیدکنندگان می‌خواهند بدست آورند (مزایا) را نشان دهد تا اینکه چیزی که شما ارائه می‌دهید (ویژگی‌ها) را برجسته کند. لیست ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات یا خدمات اصلی سایت شما می‌تواند توجه بازدیدکنندگان سایت را خیلی سریع جذب کند. شما می‌توانید این کار را با نکاتی مانند “خرید رایگان” و یا “قانون برگشت ۹۰ روزه” انجام دهید. فرض کنید یک بازدیدکننده وارد سایت شما می‌شود و در همان لحظه می‌پرسد: “چرا باید به چیزی که شما ارائه می‌دهید، اهمیت دهم؟” جوابی برای این سوال را در میانبرها و زیرکانه‌ترین روش‌های ممکن در محلی مناسب در وبسایت خود، فراهم کنید.

در اینجا برخی نکات مهم که هنگام ساختاربندی محتوای سایتتان برای افزایش نرخ تبدیل می‌توانید انجام دهید را لیست کرده‌ایم.

 • از درشت کردن و یا ایتالیک کردن برای برجسته نشان دادن کلمات مهم استفاده کنید. (اما زیاد از حد این کار را انجام ندهید)
 • از حاشیه‌ها، فلش‌ها و یا انگشتان در حال اشاره برای تأکید بر محتوای مهم استفاده کنید.
 • از فونت‌ها و اندازه‌های استاندارد استفاده کنید. در مورد فونت در وب بیشتر بیاموزید. یک فونت سیاه روی صفحه سفید، یک انتخاب بدون ریسک است.
 • تنها مهم‌ترین اطلاعات را در صفحه اصلی نگه دارید. جزئیات را در در صفحات دیگری با لینک‌هایی مانند “بیشتر بخوانید” و یا “بیشتر بدانید” نشان دهید.
 • از جملات کوتاه استفاده کنید.
 • از اصطلاحات تخصصی استفاده نکنید.
 • محتوای طولانی (۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه) می‌تواند در سئو کمک کند اما باید به نرخ بالای تبدیل هم فکر کنید. بهتر است که تنها اطلاعات ضروری را در صفحه اصلی قرار دهید (که برای بیشتر وبسایت‌ها صفحه لندینگ است) و محتوا را بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کلمه نگه دارید.

یک چیز رایگان پیشنهاد دهید

ارائه دادن چیز مفیدی به رایگان، یک روش مطمئن برای جلب توجه بازدیدکنندگان و ایجاد علاقه برای آنهاست. این کار می‌تواند قدردانی شما را برای بازدید از سایت‌تان نشان دهد. می‌تواند محصولی باشد که شما می‌فروشید، قسمتی از خدمتی باشد که شما ارائه می‌دهید و یا کتاب الکترونیکی، سی دی رایگان و چیزهای دیگر باشد. هنگام ارایه نسخه آزمایشی حتماً در مورد پرداختی‌های اتوماتیک بعد از اتمام دوره آزمایشی، شفاف باشید.

پایگاه دانش

اگر محتوای شما فروشنده شماست، پایگاه دانش و یا قسمت FAQ (سوالات متداول) سایت شما نیز مسئول پذیرش است. این قسمت باید به شک و سوالات بازدیدکنندگان پیش از تصمیم برای خرید، پاسخ دهد. مطمئن شوید که به همه سؤالات ممکنی که یک کاربر معمولی ممکن است داشته باشد، پاسخ دهید. لینکی به FAQ در قسمت منوی اصلی یا هدر و یا محل فوتر سایت خود قرار دهید.

چت زنده

بازدیدکنندگان سایت دوست دارند که با یک شخص واقعی صحبت کنند تا پیش از خرید، پاسخ‌های سریع دریافت کنند. وقتی صحبت از تردیدهای مربوط به ارسال، زمان تحویل خدمات و یا انجام یک خدمت خاص است، گنجاندن تمام سؤالات ممکن در FAQ سایت، بسیار سخت است. ممکن است بازدیدکننده سایت شما آن‌قدر صبور نباشد که FAQ را کامل نگاه کند. چت زنده یک راه‌حل عالی برای این سؤالات سریع مشتریان است. پشتیبانی آنلاین قسمتی از خدمات مشتریان به حساب می‌آید که می‌تواند به راحتی شهرت برند شما را افزایش یا کاهش دهد.

چت آنلاین

برخی ارائه‌دهندگان پشتیبانی چت زنده رایگان عبارتند از:

برخی ارائه‌دهندگان پشتیبانی چت زنده پولی عبارتند از:

گارانتی‌ها و ضمانت‌نامه‌ها

جلب اعتماد بازدیدکنندگان سایت برای افزایش تبدیل، امری حیاتی است. به زودی مقاله دیگری با عنوان “روش‌های ساده برای جلب اعتماد بازدیدکنندگان سایت” در جی ادز منتشر خواهیم کرد.

با نمایش نشان‌های گارانتی و یا پیشنهاد ضمانت برگشت پول بر روی خدمات یا محصولات خود، عامل اعتمادی به سایت خود اضافه کنید. استراتژی‌های بهینه‌سازی تبدیل، حول ارایه دلایل بیشتر به مشتری برای اعتماد به شما می‌چرخد و بنابراین، این مسئله باید یکی از حوزه‌های اصلی تمرکز شما برای فهرست تبدیل وبسایتتان باشد.

گارانتی، تأثیر مثبتی در افزایش تبدیل دارد.

قیمت‌گذاری مناسب برای افزایش تبدیل

نشان دادن قیمت محصولات یا خدمات‌تان درست در پایین آنها، ایده‌آل است. قیمت‌ها را مخفی نکنید و یا کاری نکنید که بازدیدکنندگان سایت برای پیدا کردن قیمت‌ها، چندین کلیک انجام دهند. وبسایت‌های رقیب زیادی وجود دارند که قیمت‌های خود را در همان صفحه محصول یا خدمات ارائه می‌دهند و بازدیدکنندگان سایت برای راحتی خودشان، به سرعت به این سایت‌ها مراجعه می‌کنند.

یک پارامتر روانشناسی که باید درنظر گرفته شود این است که نرخ‌های ارائه شده، بجای تمام شدن با عدد ۰ باید با اعداد فرد مانند ۷ یا ۹ تمام شوند. این قاعده معمولاً برای وبسایت‌های فروش محصولات و یا خدمات کار می‌کند اما همانطور که در اولین قسمت مقاله خود گفتیم، قیمت‌ها را با توجه به وبسایت خودتان شخصی‌سازی کنید و سپس در ادامه آزمون A/B را برای این پارامتر اعمال کنید.

صفحه درباره ما

مشخص شده است که بازدیدکنندگانی که صفحه “درباره ما” را در یک وبسایت بررسی می‌کنند، پنج برابر احتمال خرید بالاتری نسبت به بازدیدکنندگانی دارند که این صفحه را نمی‌بینند. آمارهای خود را نگاه کنید و این الگو را ببینید (مخصوصاً در قسمت “visitor flow” در گوگل آنالیتیکس). این نرخ پنج برابری تبدیل تنها هنگامی رخ می‌دهد که صفحه “درباره ما” در سایت شما متقاعدکننده باشد. بنابراین زمانی برای بهینه سازی آن اختصاص دهید.

در اینجا روش‌هایی برای بهینه‌سازی قسمت “درباره ما” وبسایت شما آورده شده است:

 • عکس اشخاص موجود در شرکت خود را قرار دهید.
 • ویدئویی از شرکت خود و یا خودتان که در مورد کسب‌وکار صحبت می‌کنید را قرار دهید.
 • داستان پیشینه شرکت خود را بگویید و یا در مورد برنامه‌های آینده صحبت کنید؛ اگر ممکن است این قسمت را کوتاه و طنزآمیز کنید.
 • لینکی در بالای صفحه اصلی وبسایت خود (منوی اصلی) برای رفتن به قسمت “درباره ما” قرار دهید. آن را برجسته کنید تا یک بازدیدکننده جدید آن را به سرعت پیدا کند.
 • صفحات پروفایل کسب‌وکار شبکه‌های اجتماعی را در این صفحه قرار دهید، بخصوص فیسبوک، لینکداین، گوگل+ و توئیتر.

خدمات مشتریان

اگر شما یک برند بزرگ نیستید، می‌توانید شماره تلفن خود را در سایت قرار دهید. بیشتر مشتریان مکالمات تلفنی را دوست دارند و آن را به عنوان اطمینان برای اینکه شما آنطور که انتظار دارند به آنها خدمات ارائه می‌دهید می‌بینند. اگر شما یک روش ارتباطی فیزیکی در وبسایت خود نشان ندهید، ممکن است حتی بازدیدکنندگان خود را از دست دهید. چت زنده در این دسته قرار می‌گیرد اما مردم ممکن است فکر کنند که با شخصی در طرف دیگر دنیا صحبت می‌کنند. (روند برون‌سپاری هنوز کاهش نیافته است) حتی فرم‌های تماس به اندازه کافی شخصی‌سازی نشده‌اند، بنابراین به عنوان یک کسب‌وکار محلی، خوب است که یک شماره تلفن ارائه دهید.

فرم‌های مناسب برای افزایش تبدیل

بیشتر اهداف تبدیل، هنگام پر کردن فرم تماس توسط یک بازدیدکننده سایت، به دست می‌آیند. اگر شما از این قسمت به خوبی استفاده نکنید، دیگر استراتژی‌های بهینه‌سازی تبدیل شما پوچ خواهد بود.

 • قسمت‌های کمی برای پر کردن فرم قرار دهید.
 • اطلاعات اضافی را در قدم دوم بخواهید.

یک مثال خوب و بد از فرم‌های لید در اینجا نشان داده شده‌اند:

فرم مناسب برای بهبود نرخ تبدیل

مثالی از یک فرم تماس که تبدیل ساده را ممکن می‌سازد.

فرم نامناسب برای نرخ تبدیل

مثالی از یک فرم تماس که تبدیل را ساده‌سازی نمی‌کند.

در اینجا نکاتی برای فرم تماس به منظور افزایش تبدیل آورده شده است:

 • یک خط زیر هر فرم با این عنوان قرار دهید که “ما شما را اسپم نمی‌کنیم” و یا “اطلاعات تماس شما به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.”
 • انتظار خود را از هر قسمت فرم، به وضوح بیان کنید. اگر می‌توانید در هر بخش، متن پیش‌فرض قرار دهید.
 • یک دکمه CTA مشخص و توصیفی در فرم تماس قرار دهید، مانند “حسابرسی سئوی رایگان، نمونه رایگان، استفاده آزمایشی ۳۰ روزه رایگان”، بجای اینکه فقط بگویید “اینجا را کلیک کنید”.
 • فرم‌هایی که کاربر کلیک کرده‌است، مشخص کنید. در صورتیکه کاربر در بین کار متوقف شود، قسمت مشخص شده به راحتی او را به جایی از فرم که بود، راهنمایی می‌کند.
 • یک سیستم پاسخ خودکار ایمیلی داشته باشید که دریافت اطلاعات فرم را اطلاع دهد.
 • فرم‌های خود را برای موبایل طراحی کنید.

بهینه‌سازی سایت برای افزایش تبدیل یک فرایند مداوم است. شما باید از نرم‌افزار تست وبسایت برای بررسی اینکه چه راه‌حلی جواب می‌دهد و کدام یک جواب نمی‌دهد استفاده کنید. ابزارهای تبدیل دیگری نیز مانند نرم افزار ردیابی چشم، ابزار نقشه استفاده، نرم‌افزار ردیابی کلیک، ضبط بازدیدکنندگان، ابزار ردیابی ماوس و دیگر نرم‌افزارها وجود دارد که به هزینه کمی برای فهمیدن رفتار کاربر در سایت شما و درنتیجه بهینه‌سازی نرخ تبدیل وبسایت شما، نیاز دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *