اکنون که می‌دانید رتبه بندی تبلیغات (Ad Rank) چگونه محاسبه می‌شود، بیایید ببینیم چگونه می‌توانیم کیفیت تبلیغات خود را بهبود ببخشیم.

افزایش Quality Scoreپس از مطالعه این مقاله قادر هستید:

 • امتیازهای ۱ تا ۱۰ Quality Score را درک می‌کنید
 • سه گانه مهم Quality Score را می‌شناسید.
 • نحوه بهبود click-through rate (نرخ کلیک)، ad relevance (ارتباط آگهی) و landing page experience (تجربه صفحه فرود) را یاد می‌گیرید.
 • با ادعاهای اشتباه رایج درباره کیفیت تبلیغات آشنا می‌شوید.

در رابطه با کیفیت تبلیغات (ad quality) به یاد داشته باشید که:

سیستم پویا است

کیفیت تبلیغات، در زمان واقعی برای هر مزایده که تبلیغ کننده وارد آن می‌شود، محاسبه می‌شود.

نمره کیفیت (Quality Score) از ۱ تا ۱۰ برآورد می‌شود

نمره کیفیت ۱ تا ۱۰ در ادوردز به عنوان یک ابزار تشخیصی برای برآورد عملکرد تاریخی کیفیت آگهی‌ها در مزایده ها استفاده می‌شود.

می‌خواهید در صفحه اول گوگل دیده شوید؟

همین امروز با تبلیغ در صفحه اول گوگل تعداد مشتریان خود را 1400% افزایش دهید.

مشاهده هزینه تبلیغات در گوگل

این نمره نشان دهنده کیفیت آگهی دقیق در زمان واقعی نیست و نمره ۱ – ۱۰ برای محاسبه رتبه تبلیغی در زمان حراج استفاده نمی‌شود.

عوامل بسیاری در نظر گرفته می‌شود

در طول یک مزایده در زمان واقعی، عوامل بسیاری در نظر گرفته می‌شود. برای ارزیابی کیفیت – کوئری یا عبارت جستجوی دقیق کاربر، دستگاه او، محل و زمان در شبانه روز در نظر گرفته می‌شود. این عوامل مستقیما در نمره کیفیت (Quality Score) که در حساب کاربری نمایش داده می‌شود، اعمال نمی‌شوند.

Quality Score در گوگل ادز

شاخص Quality Score در ادوردز

از رابط جدید گوگل ادوردز، در منوی سمت چپ و با کلیک بر روی Keywords لیست کلمات کلیدی‌تان را می‌توانید مشاهده کنید و یک ستون برای مشاهده شاخص نمره کیفیت یا Quality Score اضافه کنید.

این نمره از ۱ تا ۱۰ خواهد بود و به شما کمک می‌کند وضعیت تبلیغات‌تان را مشاهده کنید و بفهمید که چه چیزی برایتان بهتر است.

با مشاهده نمره کیفیت می‌فهمید که تبلیغات شما در چه مواردی خوب هستند و باید آن وضعیت را حفظ کنید و در چه مواردی باید وضعیت خودتان را بهبود دهید.

فاکتورهای کوالیتی اسکورسه گانه مهم کیفیت تبلیغات گوگل

برای بهبود کیفیت تبلیغات، تبلیغ کنندگان باید بر روی سه بعد کیفیت تبلیغات تمرکز کنند:

 1. Expected click-through rate: احتمال این که روی آگهی کلیک شود.
 2. Ad relevance: چقدر آگهی با نیت جستجوی یک کاربر منطبق است.
 3. Landing page experience: نحوه مرتبط بودن، شفاف بودن و آسان جست و جو کردن در صفحه برای کاربران است.

نکته:

گوگل به تبلیغ کنندگان توصیه می‌کند که از تمام افزودنی‌های تبلیغاتی (ad extensions) مرتبط استفاده کنند. این کار باعث افزایش کوالیتی اسکور تبلیغات می‌شود.

چه چیزی منجر به بهبود هر یک اجزای سه گانه امتیاز کیفیت یا کوالیتی اسکور می‌شود؟

می‌خواهید نرخ کلیک مورد انتظار (Expected click-through rate) را افزایش دهید:

 • آگهی‌تان را خاص کنید: کلمات کلیدی را در متن آگهی خود اضافه کنید تا به مشتری های خود یا کاربران نشان دهید که آگهی شما به طور مستقیم با جستجوی آنان مرتبط است.
 • calls to action های مختلف را تست کنید: حمل رایگان یا ارسال رایگان – همین حالا تماس بگیرید یا همین حالا سفارش دهید. همه این‌ها را می‌توانید تست کنید.
 • مزیت منحصر به فرد محصول یا خدمات خود را برجسته کنید: چه چیزی باعث می‌شود از رقبایتان پیشی بگیرید؟ به نظرتان کاربران چرا باید از شما خرید کنند؟ (شاید یک گارانتی استثنایی یا سیاست بازگشت وجه؟)
 • ایجاد متن تبلیغاتی برای زمان یا مکان خاص: متن تبلیغات خود را برای فصل خاص، تعطیلات و یا رویدادهای خاص بهینه کنید، یا برای منطقه جغرافیایی خاصی ادگروپ جدید با متون آگهی خاص ایجاد کنید.

می‌خواهید ارتباط آگهی (Ad relevance) را افزایش دهید؟

 • یک ادگروپ با ساختاری مرتبط ایجاد کنید: کلمات کلیدی را داخل ادگروپ‌های کوچک (با تعداد کلمات کلیدی کم) با آگهی های متنی مرتبط قرار دهید.
 • کلمات کلیدی منفی negative keywords را اضافه کنید: از نمایش تبلیغات‌تان برای کوئری‌های نامرتبط جلوگیری کنید.
 • در موبایل خاص باشید: با توجه به اینکه تجربه جستجوی کاربر در موبایل متفاوت از دسکتاپ است، از متون تبلیغاتی خاص برای موبایل استفاده کنید.
 • به صورت منطقه‌ای تبلیغ کنید: با استفاده از هدفگیری مکانی و زبانی، افراد مناسب در محدوده فعالیت کسب و کارتان را هدف قرار دهید.

می‌خواهید تجربه کاربر از صفحه فرود (landing page experience) را بهبود دهید؟

ترافیک را به صفحه فرود مرتبط هدایت کنید: کاربران را به صفحه‌ای که مرتبط با عبارت جستجوی آنها است هدایت کنید. اگر کاربر عبارت “کفش اسپورت مردانه” را جستجو کرده است، نباید به صفحه “کفش مردانه” هدایت شود.

سازگار باشید: مطمئن شوید که صفحه فرود مرتبط با متن آگهی‌تان باشد. مثلا اگر در متن آگهی درباره تخفیف ۱۵ درصدی صحبت کرده‌اید، حتما در لندینگ پیج‌تان نیز این تخفیف وجود داشته باشد.

سایت‌تان را شفاف و قابل اعتماد کنید: درباره ماهیت کسب و کارتان توضیح دهید و اطلاعات تماس را در قسمت مناسبی از سایت و در دسترس بازدیدکنندگان قرار دهید. اگر نیاز به دریافت اطلاعات شخصی کاربران را دارید، درباره چرایی این کار به آنها توضیح دهید.

سرعت لود سایت‌تان را افزایش دهید: به کاربران کمک کنید به سرعت به اطلاعات مورد نیازشان دست یابند. محتوای با اولیت بالاتر را در بالای صفحه قرار دهید.

روی موبایل تمرکز کنید: سهولت ناوبری توسط کاربران در موبایل حتی بیشتر از دسکتاپ است. بنابراین درمورد بهینه بودن سایت و صفحات فرود خود در موبایل مطمئن شوید.

درباره امتیاز کیفیت ( Quality Score ) سوالی دارید؟ خوشحال می‌شویم سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

2 پاسخ
 1. مجید نبردیانی says:

  سلام چندتا سوال داشتم. اینکه آیا بخش Search Partners و شبکه Display هم نتایج‌شون شامل کوالیتی اسکور می‌شه. یعنی اگه تو این شبکه ها سی تی آر پایین داشته باشیم، باعث کاهش کوالیتی اسکور تبلیغاتمون توی موتور جستجو هم می‌شه؟
  همین‌طور آیا ساختار اکانت و مچ تایپ کلمات کلیدی (فریز، اگزکت و براد و …) آیا روی کوالیتی اسکور تاثیر داره؟

  پاسخ
  • parsadwords says:

   سلام.
   هیچ‌کدوم از مواردی که فرمودین توی Quality Score تاثیر نداره. فقط تبلیغاتی که داخل Google.com نمایش داده می‌‌شن کوالیتی اسکور کسب می‌کنند.
   ساختار اکانت و Match Type روی کوالیتی اسکور هیچ تاثیری ندارند. البته همانطور که در متن هم گفتیم ادگروپ‌های با تعداد کلمات کلیدی کمتر برای بهبود کوالیتی اسکور مفید هست.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *