آیا شما هم تعداد کلیک‌های نامعتبر (invalid clicks) بسیار زیادی در حساب کاربری گوگل ادز خود دریافت می‌کنید؟ در مورد کلیک‌های معتبری که در واقع نامعتبر هستند چه فکری می‌کنید؟

هر دو اتفاق می‌توانند سخت و هزینه‌بر باشند. خوشبختانه، صاحبان کسب‌وکار می‌توانند اقدام قاطعی درباره کلیک‌های تقلبی در تبلیغات گوگل صورت دهند و نتایج گوگل ادز خود را بهبود بخشند.

گوگل ادز ابزاری عالی برای کسب درآمد است. این پلتفرم تبلیغاتی برای اتصال شما با افرادی که به دنبال محصول شما هستند، فوق‌العاده عمل می‌کند. البته کلمات کلیدی به اندازه سال ۲۰۰۴، یعنی زمانیکه من کار خود را آغاز کردم، ارزان نیستند.

اکنون رقبا نه تنها جنگ‌های مناقصه‌ای به راه می‌اندازند، بلکه با کمک بات‌ها روی تبلیغات شما کلیک می‌کنند تا عملکرد شما را از رشد بازدارند. من می‌خواهم داستان مبارزه خودم با بات‌ها را از دیتاسنترها تا محافظت از بودجه تبلیغات کلیکی گوگل خودم را برایتان تعریف کنم.

اوایل مارس سال ۲۰۱۵، من متوجه شدم که هزینه گوگل ادوردز من بسیار بالاست در حالیکه ROI (بازگشت سرمایه) به شدت افت پیدا کرده است. پیامی به پشتیبانی گوگل ارسال کردم – آنها گفتند که هیچ مورد غیرعادی‌ای وجود ندارد. من به کلیدواژه‌ها در قسمت ‘گزارش‌های “Search Terms” نگاه کردم و تعدادی کلیدواژه بسیار طولانی پیدا کردم که هیچ معنایی نداشتند.

دوباره پیامی برای گوگل ارسال کردم – این بار آنها به من اهمیت دادند. که با تخمین من حدود ۵۰% کلیک‌ها تقلبی بود. با این نرخ کلیک‌های تقلبی، ROI باز هم مناسب نبود.

بنابراین من کدی را در وبسایتم قرار دادم تا IP ها را پیگیری کند. زیرا گوگل به خاطر حفظ حریم خصوصی کاربران چنین اطلاعاتی را ارائه نمی‌دهد. سپس توانستم تعدادی IP را شناسایی کنم اما به سرعت به محدودیت ۵۰۰ IP گوگل رسید. حتی بعد از تلاش برای مشخص کردن مکان آنها، هنوز از تعداد زیاد IP که در دسترس رقبایم بود، متعجب بودم.

گوگل هیچ قانون‌شکنی انجام نداده بود. کلیک‌ها وجود داشتند و آنها نیز به ازای هر کلیک، هزینه می‌گرفتند و بنابراین اشتباهی متوجه آنها نبود.

شرکت امنیتی وایت اوپس، مطالعه‌ای را در مورد مزارع بات (bot farms) منتشر کرد. که به صورت غیرقانونی بین ۳ تا ۵ میلیون دلار در روز از طریق این روش‌ها برای مجرمین، پول تولید می‌کنند. من خوش‌شانس بودم که رقبایم تنها حدود ۲۰% از کلمات کلیدی مرا مورد هدف قرار داده بودند که نهایتاً آنها را غیرفعال کردم.

با کلیک‌های تقلبی چه کنیم؟

در حال حاضر گوگل سیستم مبارزه با بات‌ها و کلیک‌های تقلبی خود را بسیار ارتقا داده است و معمولا کلیک‌های تقلبی را می‌تواند تا حد زیادی تشخیص دهد. [برای مشاهده Invalid Clicks در اکانت گوگل ادز این مقاله را بخوانید.] با این حال برای مبارزه با کلیک های تقلبی در اینجا پنج گام را ذکر کرده‌ایم تا به شما کمک کند که کلیدواژه‌هایی را شناسایی کنید که بات‌ها ممکن است مورد هدف قرار داده باشند و به این ترتیب می‌توانید آنها را غیرفعال کنید.

  • یک پیکسل دنبال‌کننده (tracking pixel) نصب کنید که آدرس‌های IP کلیک‌های تقلبی را برای درج در حساب کاربری ادوردز شما لیست کند. یک جستجوی سریع آنلاین می‌تواند به کشف بهترین ابزار مناسب برای پیگیری آی‌پی بازدیدکنندگان از طریق تبلیغات گوگل کمک کند.
  • اطلاعاتی که از هر کلیک دریافت می‌کنید مانند آدرس IP، موقعیت، URL ارجاع‌دهنده، لینک دنبال‌کننده، تاریخ و زمان را مرور کنید. سپس همه این IPها را برای استفاده در آینده نگه دارید.
  • به دنبال IPهایی بگردید که دیتاسنترها را نشان می‌دهند. شما می‌توانید با جستجوی “IP to location” در گوگل، سایت‌هایی برای مشاهده مکان آی‌پی را پیدا کنید.
  • کلیدواژه‌هایی که دستاسنترها، هدف قرار داده‌اند را شناسایی کنید.
  • در انتها این کلیدواژه‌ها را پاک کنید. انشالله کلیک‌های تقلبی متوقف شوند. خلاق باشید؛ ممکن است الگوهای دیگری نیز ببینید.

سعی کنید از کلیدواژه های متنوعی برای تبلیغات در گوگل استفاده کنید. در تبلیغات شبکه Display تبلیغات خود را در قسمت‌های مختلف سایت‌های متفاوت به نمایش بگذارید تا حمله‌کنندگان متوجه نشوند که این شما هستید.

همچنین می‌توانید از تبلیغات داینامیک برای نمایش محتوای سایت تان استفاده کنید. در پایان، صاحبان کسب‌وکار باید استفاده از کانال‌های دیگر برای بازاریابی آنلاین را نیز درنظر داشته باشند. ادوردز تنها راهکار تبلیغاتی شما نیست، گرچه می‌تواند بهترین باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *