تاریخچه تبلیغات : شاید بتوان بر دیواره غارهای به جای مانده از عهد باستان نشانه‌هایی از تبلیغات انسان‌های نخستین را دید. زمانی که انسان‌ها شروع به ساختن ابزارهایی برای شکار کردند. و تصویر آنها را بر روی غارهای خود حک کردند. آری شاید می‌خواستند ساخته‌های دست خود را به دیگران نشان دهند. این ابزاری است که با آن می‌توان موجودات چهارپای وحشی را از پای درآورد.

بعدها بشر به این فکر افتاد که نشانی از خود را بر روی هر آنچه می‌سازد حک کند. می‌توانید چاقو، قاشق، کوزه و بشقاب‌ و سازه‌های قدیمی بسیاری را در موزه‌های سراسر جهان ببینید که بر روی آن نمادی خاص وجود دارد. دیوارنبشته‌های تاریخی (چون سنگ‌نبشته بیستون) را نیز شاید بتوان نوعی تبلیغات دانست. که در آن داریوش خود و بخشی از خدمات خود را معرفی می‌کند.

کمی در گذر تاریخ جلوتر که بیاییم و جارچی‌ها و چاپارها را هم پشت سر بگذاریم، به صنعت چاپ خواهیم رسید. که انقلابی بزرگ در تبلیغات ایجاد کرد. با گسترش صنعت چاپ ارایه دهندگان محصولات و خدمات، صاحبان قدرت و همه آنهایی که حرفی برای گفتن داشتند. توانستند با هزینه پایین پیام خود را به طیف گسترده‌ای از مخاطبان خود برسانند.

روزنامه‌ها، مجلات، تراکت‌ها، بیلبوردها، کاتالوگ‌ها و دیگر دستاوردهای صنعت چاپ کمک کردند تا دسترسی به اطلاعات محصولات و خدمات بیشتر و آسان‌تر شود و هزینه‌های معرفی محصولات به مشتریان کاهش یابد.

تلگراف، تلفن، رادیو و تلویزیون و دیگر ابزارهای ارتباط جمعی نیز علاوه بر مزایایی که صنعت چاپ با خود همراه داشت. به ارسال و انتقال پیام سرعت بخشید. اکنون دیگر با تبلیغات تلویزیونی می‌توان پیام تبلیغاتی را در آن واحد به میلیون‌ها نفر ارسال کرد. البته با هزینه‌ای گزاف.

با گسترش شبکه جهان شمول و همگانی اینترنت و تبلیغات اینترنتی انقلاب جدیدی در تبلیغات شکل گرفت. پیش‌تر امکان محاسبه میزان تاثیرگذاری و میزان سودآوری تبلیغات وجود نداشت. اما تبلیغات اینترنتی کاملا قابل پیگیری است. وقتی تبلیغات شما در وب‌سایتی به نمایش در می‌آید. می‌توانید تعداد نفراتی که آن را مشاهده کرده‌اند، تعداد افرادی که روی آن کلیک کرده‌اند و تعداد افرادی که توسط این تبلیغ به مشتری تبدیل شده‌اند را به همراه خصوصیات کاربران و علایق آنها را مشاهده کنید.

آنچه تبلیغات اینترنتی را در اوایل قرن بیست و یکم میلادی متحول کرد، قدرت سیستم جامع تبلیغات اینترنتی شرکت گوگل بود که راهکار نمایش تبلیغات به افراد مرتبط را ارایه کرد. با کمک سیستم گوگل ادوردز می‌توانید تبلیغات در گوگل خود را در زمان مناسب به افراد مناسب نمایش دهید. در سیستم تبلیغاتی شرکت گوگل آگهی شما به افرادی که به دنبال محصول یا خدمات شما هستند و یا افرادی که وب‌سایت‌های مرتبط با صنعت شما را مرور می‌کنند نمایش داده می‌شود.

برای مطالعه مقالات گوگل ادوردز پیشنهاد می‌کنیم وبلاگ جی ادز را دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *