بسیاری از مدیران کسب و کار معتقد هستند که گوگل ادوردز بهترین و مناسب ترین روش تبلیغات در بستر وب می‌باشد. چرا که اگر بتوانید تبلیغات در گوگل را به صورت هدفمند انجام دهید، تمام مبلغ پرداختی شما در مسیر جذب مشتری بالقوه هزینه خواهد شد. با کمک تبلیغات گوگل ادوردز، وب سایت شما متناسب با بودجه ای که در نظر گرفته اید به نمایش مشتریان احتمالی تان در خواهد آمد.

شاید در این هنگام برای شمایی که کمتر با گوگل ادوردز سر و کار داشته اید سوالی مبنی بر اینکه گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند پدید آید. در این متن سعی داریم به بررسی گوشه و کنار کارکرد این سیستم تبلیغاتی بپردازیم و بیان کنیم که منظور از ارتباط مستقیم هزینه با بازخورد چیست و اصلا هزینه تبلیغات گوگل چطور دریافت می‌شود و چطور خرج می‌گردد. پس با ما همراه باشید.

اساس کار گوگل ادوردز چیست؟

همیشه وقتی صحبت از گوگل ادرودز به میان می‌آید بحث هزینه هم مطرح میگردد. در واقع رابطه ای مستقیم بین هزینه و تاثیرگزاری تبلیغات برقرار است.

می‌خواهید در صفحه اول گوگل دیده شوید؟

همین امروز با تبلیغ در صفحه اول گوگل تعداد مشتریان خود را 1400% افزایش دهید.

مشاهده هزینه تبلیغات در گوگل

اساس کار گوگل ادوردز در دو روی میدان انجام میشود. پشت صحنه و روی صحنه! عوامل پشت صحنه شما هستید و گوگل و عوامل روی صحنه مخاطبین شما هستند.

شرح پشت صحنه:

حال اگر بخواهیم فعالیت در پشت صحنه را شرح دهیم قصه از اینجا شروع می‌گردد که شما (و یا شرکتی که تبلیغات گوگل خود را به آن سپرده‌اید) باید به عضویت وب سایت گوگل ادوردز در بیایید و اقدام به برپایی کمپین خود کنید. در این حالت کافیست وب سایت خود را به سیستم معرفی کنید و با گذراندن چند مرحله ساده کلمات کلیدی منتخب خود را برگزینید. حساب کاربری گوگل ادوردز خود را شارژ کنید و توپ را به سمت گوگل ادوردز پاس دهید و منتظر بمانید. حالا نوبت ادوردز است تا کار خود را انجام دهد.

هر کدام از کلمه های کلیدی توسط گوگل اعتبار سنجی و قیمت گذاری میشوند. این اعتبار سنجی بر اساس شدت رقابت، رقبای شما بر روی این کلمه است. در پایان شما با لیستی از قیمت کلمات کلیدی مواجه خواهید شد و میتوانید قیمت انتخابی خود را برگزینید. هرچقدر قیمت انتخابی شما نزدیک تر و یا بیشتر از پیشنهاد گوگل باشد فرصت دیده شدن بیشتر و بیشتر خواهد شد.

شرح روی صحنه:

مخاطبین کلمات کلیدی دلخواه خود را جستجو میکنند. کافیست که یکی از این کلمات کلیدی جستجو شده در لیست کلمات برگزیده شما باشد. در این حالت گوگل تبلیغات شما را در صفحه نتایج خود و در برابر دیدگان کاربر قرار میدهد. چقدر خوب است، نظر شما چیست؟

توجه داشته باشید هنوز یک سنت هم از شارژ حساب کاربری شما کسر نشده است. چطور ممکن است؟

نمایش تبلیغات در گوگل رایگان است و تنها زمانی مبلغ تعیین شده برای هرکلمه کلیدی از حساب شما کسر خواهد شد که مخاطب بر روی تبلیغات نمایش داده شده کلیک کند و وارد وب سایت شما شود.

هزینه هر کلیک در تبلیغات گوگل

هزینه کلمه کلیدی به ازای هر کلیک در گوگل ادوردز به اختصار PPC یا Pay Per Click عنوان میشود. اینکه هر کلمه کلیدی چه هزینه ای دارد کاملا وابسته به میزان تمرکز رقبای شما بر روی این کلمه است. گوگل کلمات کلیدی پیشنهادی شما را دریافت میکند و با بررسی معیارهای مختلف، رتبه این کلمه در بازار رقابت را به دست می آورد.

حال با بررسی اینکه رقبای شما با چه رقمی بر روی این کلمه رقابت میکنند هزینه رقابتی را بیان میکند. انتخاب هزینه شباهت زیادی به مزایده دارد. یعنی احتمال دارد هر لحظه رقبا برای بیشتر دیده شدن و به اصطلاح فول سرچ (full search) شدن اقدام به بالا بردن هزینه کنند.

البته گوگل گزینه اتوماتیک خود را هم تعبیه کرده است تا اگر حوصله یا فرصت چندان برای شرکت در این مزایده را ندارید خودش به صورت اتوماتیک بهترین هزینه با توجه به بودجه شما را برگزیند. همچنین شرکت‌های بزرگی چون پارس ادوردز خدمات مدیریت اکانت ادوردز ارایه می‌دهند که می‌توانید با پرداخت هزینه ای اندک و اشتراک این خدمات، در هزینه‌های تبلیغات در گوگل خود تا حد زیادی صرفه‌جویی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *