موج “شفافیت و کنترل” در صنعت تکنولوژی در تبلیغات آنلاین، اکنون گوگل را بسیار تحت تأثیر قرار داده است. گوگل یک بروزرسانی در صفحه تنظیمات شخصی سازی تبلیغات خود مبنی بر افزایش شفافیت برای کاربران در حوزه تبلیغات هدفمند، داشته است. همچنین گوگل در حال گسترش دسترسی ویژگی “چرا این تبلیغ؟” به همه خدمات خود و وبسایت‌هایی است که از شبکه تبلیغات گوگل استفاده می‌کنند.

چرا این تبلیغ؟

مدیر محصولات گوگل (Philippe de Lurand Pierre-Paul) در یک بیانیه می‌گوید: تنظیمات جدید تبلیغات و بروزرسانی “?Why this ad”، شفافیت و کنترل بیشتری را نسبت به گذشته در مورد تجربیات شما از تبلیغات گوگل، فراهم می‌کند. با این پیشرفت‌ها شما می‌توانید با اطمینان از وب استفاده کنید در حالیکه می‌دانید اطلاعات و کنترل مورد نیاز را برای اینکه گوگل بهتر برای شما کار کند، دارید.

بروزرسانی‌های گوگل، به دنبال فشارهای مشابهی است که فیسبوک و اپل در زمینه تبلیغات داشتند. این سه شرکت، بیش از ۶۰ درصد بازار تبلیغات دیجیتال ایالات متحده را در دست دارند. انگیزه مجدد بازیکنان بزرگ صنعت تکنولوژی تبلیغات برای ایجاد ارتباط در مورد چگونگی عمل کردن تبلیغات هدفمند، در پی خشم عظیم ناشی از استفاده Cambridge Analytica از داده‌های فیسبوک و تلاش شرکت‌های روسی برای تأثیر گذاشتن روی انتخابات آمریکا از طریق ارسال پست و تبلیغات در فیسبوک، توئیتر و گوگل – که همگی از تبلیغات ریزهدفمند (microtargeted advertising) استفاده کردند— آمده است. گوگل همراه با فیسبوک و توئیتر، پاییز گذشته با جلسات کنگره درباره این مسئله مواجه شد.

شخصی سازی تبلیغات گوگل

تصاویر و جملات ساده‌تری به تنظیمات تبلیغات گوگل می‌آیند

گوگل تا قبل از این هم ویژگی‌های تنظیمات تبلیغات و “چرا این تبلیغ؟” را داشت. تنظیمات تبلیغات (Ad Setting) صفحه‌ای است که به کاربران گوگل اجازه می‌دهد تا تبلیغات هدفمند خود را فعال یا غیرفعال کنند. (که به آن “شخصی‌سازی تبلیغات” می‌گویند). همچنین در اینجا افراد می‌توانند اطلاعات دموگرافیک و علایق خاص را که گوگل جمع‌آوری می‌کند و برای هدف‌گیری تبلیغات از آن استفاده می‌کند، ببینند و تغییراتی در آنها صورت دهند. تغییر امروز یک طراحی جدید در تصاویر و زبان‌هایی است که گوگل برای ارایه این اطلاعات استفاده می‌کند.

“چرا این تبلیغ؟” یک ویژگی است که تبلیغات واقعی را در محصولات گوگل و اینترنت، همراهی می‌کند. هنگامی که “چرا این تبلیغ؟” در یک تبلیغ ظاهر می‌شود، کلیک کردن روی آن، اطلاعاتی که گوگل هنگام نشان دادن این تبلیغ بخصوص برای شما درنظر گرفته را نشان می‌دهد. از سال ۲۰۱۲، کاربران گوگل این توانایی را پیدا کردند که تبلیغات را “Mute” کنند تا تبلیغ نمایش داده نشود. پیش از این، تبلیغات در محصولات ادوردز و جیمیل نشان داده می‌شدند. اکنون “چرا این تبلیغ؟” همراه تبلیغات همه محصولات گوگل و وبسایت‌هایی که از شبکه تبلیغ گوگل استفاده می‌کنند، نمایش داده خواهد شد.

شخصی سازی تبلیغات گوگل

هر دوی این تغییرات (صفحه تنظیمات تبلیغ و ویژگی Why this ad) این رویکرد را دارند که به افراد اطلاعات قابل دسترس‌تر و قابل فهم‌تری در مورد این بدهد که گوگل چگونه اطلاعات شخصی را برای تبلیغات جمع‌آوری می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که مردم با این واقعیت که گوگل اطلاعات کاربران را جمع‌آوری کرده و از آنها استفاده می‌کند، راحت‌تر باشند. مشکلی که این تغییرات می‌خواهند حل کنند این است که مردم نحوه کار تبلیغات هدفمند را نمی‌دانند – بنابراین مشکل، تبلیغات مبتنی بر داده‌ها نیستند.

تبلیغات هدفمند هسته اصلی مدل کسب‌وکار گوگل (و فیسبوک) را تشکیل می‌دهند. توانایی رسیدن به مجموعه خاصی از کاربران بر اساس اطلاعات شخصی استخراج‌شده از فعالیت‌های آنلاین، همان چیزی است که شبکه تبلیغات گوگل و فیسبوک را برای تبلیغ‌کنندگان بسیار ارزشمند ساخته است. بنابراین، علیرغم اعتراض عموم بر مبنای آگاهی جدید درباره چگونگی جمع‌آوری اطلاعات کاربران توسط این شرکت‌ها، این تکنولوژی‌های عظیم نمی‌توانند به راحتی محصولات تبلیغاتی خود را دور بریزند. راه‌حل این مسئله، همانطور که گوگل آن را انجام داد، عبور به سمت “شفافیت و کنترل” است.

با درنظر گرفتن این مسئله که مقدار زیادی از این عصبانیت در مورد تبلیغات هدفمند از این حقیقت ناشی می‌شودکه مردم واقعاً نمی‌دانستند که داده‌های آنها چگونه جمع‌آوری و استفاده می‌شود، این کار یک حرکت عادلانه نیز هست. اکنون با وجود سایت‌هایی با زبان ساده و استفاده راحت مانند تنظیمات تبلیغ گوگل، کاربران گوگل باید آگاه‌تر باشند و قدرت بیشتری بر کنترل چگونگی جمع‌آوری داده‌های آن توسط شرکت‌ها را داشته باشند.

این ویژگی‌های جدید، تغییر زیادی در ابتکارات تبلیغاتی گوگل نداشته است. این تغییرات در واقع روشی برای توضیح دادن به عموم مردم و کنگره است تا بگوید که کارهای او مشکوک نیستند.

و البته اینکه آنها نیز به اندازه دیگران تلاش می‌کنند تا تغییری ایجاد کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *