تبلیغات فیسبوک به شما کمک می‌کند تا از دلارهایی که برای تبلیغات خرج می‌کنید، سود بیشتری بدست آورید. برای اینکه در زمینه تبلیغات فیسبوک مهارت کافی را بدست آورید باید ابتدا به خوبی با نحوه کار این پلتفرم آشنا شوید. بدین منظور به خلاقیت، آمادگی و اشتیاق نیاز دارید.

در واقع مسیر پیش رو برای موفق شدن در فیسبوک دنبال کردن فرصت‌ها و کنار گذاشتن تمام موانع موجود و داشتن چشم عقاب است.

چگونه می‌توان در فیسبوک تبلیغ کرد؟

گام ۱: صفحه تجاری و اکانت تبلیغاتی خود را بسازید

مشتریانتان را بشناسید. آن‌ها را درگیر کنید، علایقشان را شناسایی نمایید، دغدغه‌هایشان را درک کنید.

اینگونه است که می‌توانید آگهی‌های بهتری برای مخاطبان هدفگیری شده بسازید و عملکرد موثرتری داشته باشید.

اگر در حال حاضر در فیسبوک تبلیغ می‌کنید، Facebook Ad Industry Benchmarks را کنترل کرده تا ببینید که وضعیت رقابت چگونه است.

برای شروع دودل هستید؟ احتمال این وجود دارد که تبلیغات فیسبوک کار نکند؟

تبلیغات فیسبوک

تأثیر فوق العاده تبلیغات فیسبوک

تحقیقات ما نشان می‌دهد که تبلیغ کنندگان در فیسبوک شاهد ۲۲۵% تأثیر بیشتر نسبت به تبلیغات غیرفیسبوکی بوده‌اند.

علاوه بر افزایش تاثیرگذاری هر پست، تبلیغ کنندگان در فیسبوک کسب وکارهایی را اجرا می‌کنند که شاهد تغییرات درصدی به شکل زیر است:

 • ۷۷% طرفداران بیشتر برای صفحه
 • ۹۶% کلیک بیشتر بر روی صفحه
 • ۱۲۶% تاثیرات بیشتر صفحه
 • ۹۰% طرفداران جذب شده بیشتر
 • ۱۱۱% دوستان صفحات طرفداری بیشتر

گام ۲: افزودن پیکسل فیسبوک به وب سایتتان

Facebook Pixel می‌تواند بسیار انعطاف پذیر یا مستقیم بنابر خواست شما باشد: در هر صورت اگر بخواهید نوع سودی که از آگهی نصیبتان می‌شود را بدانید، به آن نیاز دارید.

Facebook Pixel هر نوع فعالیتی را می‌تواند در سایت‌تان پیگیری کند. به شما این امکان را می‌دهد که فهرستی از فعالیت‌ها و اقداماتی که برایتان ارزشمند هستند را ایجاد و پیگیری کنید. اگر هنوز در وب سایتتان موجود نیست، سریع‌تر آنرا اضافه کنید.

گام ۳: مخاطبان ایده آل تان را شناسایی کنید

تقریباً ۲ بیلیون کاربر فعال در فیسبوک وجود دارد. متاسفانه بیشتر آنها علاقه‌ای به محصول یا خدمات شما ندارند.

خوشبختانه، می‌توانید از ترکیب اطلاعات جغرافیایی، مردم شناسی، رفتاری و علایق متعدد آنها در مورد اینکه چه افرادی را هدف تبلیغات خود قرار دهید، تصمیم گیری کنید.

فیسبوک این امکان را به شما می‌دهد که بر اساس هر کدام از این پارامترها مشتریان احتمالی را پیدا کنید. می‌توانید مشت زن‌های آماتور در آرکانازاس را پیدا کنید یا صلح طلبانی را پیدا کنید که چیپس چی‌توز می‌خورند. می‌توانید مشتریان ایده آلتان را پیدا کنید.

برای اینکه مخاطبانتان را بهتر شناسایی کنید، لازم است که اینفوگرافی موجود در هدفگیری آگهی فیسبوک را کنترل نمایید.

امتیاز ارتباطی چیست؟

امتیاز ارتباطی فیسبوک برآورد کیفیت آگهی فیسبوک شما بر اساس بازخورد مثبت و منفی مخاطبان است.

هر چه این امتیاز بیشتر باشد، هزینه‌ای که برای هر کلیک باید بپردازید، کمتر خواهد بود. اگر آگهی‌های فیسبوک‌تان نتیجه‌ای نمی‌دهد، بهتر است که برای بهتر کردن این امتیاز تلاش کنید.

به ویژه اگر اهدافتان بر اساس کلیک‌ها، دیده شدن، آگاهی از برند، درگیر شدن با برند یا هر مقیاس بازاریابی دیگری است.

گام ۴: انتخاب بهترین فرمت آگهی

بیش از ده‌ها فرمت آگهی در فیسبوک و اینستاگرام در اختیار شما قرار داده می‌شود.

آگهی را خلاقانه انتخاب نمایید و بر اساس پیشنهادات و مخاطبانتان متن آگهی ایجاد کنید. هر چقدر مخاطب کمتر برند شما را بشناسد، آگهی باید ساده‌تر باشد. سخت نگیرید!

تبلیغات فیسبوک

گام ۵: بهینه سازی اختصاص بودجه و قیمت گذاری

در فیسبوک رقابت بسیار شدید است. بیشتر بودجه کلی‌تان را به کمپین‌هایی اختصاص دهید که می‌توانند سودآور باشند، در حالیکه ساخت برند هم مهم است، تا ماه بعدی به سراغش نروید.

برای بهینه سازی تبلیغات فیسبوک بایستی دانش خود را در زمینه‌های هدفگیری مخاطبان و آگهی‌های خلاق و سیستم پیشنهاد قیمت فیسبوک ترکیب کنید.

مزایده فیسبوک

در مزایده آگهی‌های فیسبوک، برنده کسی است که بیشترین قیمت را پیشنهاد بدهد. قیمت کل بر اساس سه عامل زیر است:

 • قیمت تبیلغ کننده
 • کیفیت و ارتباط آگهی
 • نسبت عملکرد برآوردشده

این عوامل مشخص خواهد کرد که آگهی فیسبوک برای کسب و کار شما چقدر ارزش دارد.

گام ۶: آگهی‌های شگفت انگیز بسازید (که تبدیل شود)

آگهی‌های فیسبوک این امکان را به شما می‌دهند که متن تبلیغاتی را با جلوه‌های بصری ترکیب کنید تا آگهی‌هایتان تاثیرگذارتر شوند.

بخاطر داشته باشید: بهترین روش برای تاثیرگذاری بیشتر از طریق آگهی‌های فسیبوک و اینستاگرام از GIF تا نقاشی‌ها این است که روایت گر یک داستان باشید.

برای اینکه بدانید چگونه باید در فیسبوک آگهی باسزید، Facebook Creative Hub را ببینید. در این قسمت می‌توانید آگهی‌های جذاب را در تمام فرمت‌های موجود در فیسبوک و اینستاگرام ببینید.

پس از مشاهده این نمونه‌ها می‌توانید بر روی آگهی خود بهتر کار کنید.

گام ۷: در فیسبوک بازاریابی مجدد کنید

اگر مدت‌هاست که Pixel را نصب کرده‌اید: حال زمان پول درآوردن است.

اطلاعات بیشتری از بازدیدکننده سایت‌تان دریافت کنید، تا بتوانید او را به مشتری تبدیل کنید. اگر کسی قبلا توضیحات یا کتابچه‌ای درباره محصول یا خدمات‌تان دانلود کرده است، احتمالا اکنون آماده خرید باشد. ریمارکتینگ را هر چه سریع‌تر استارت بزنید

ریمارکتینگ یکی از ده ها روش افزایش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری است، روش‌های دیگر را نیز فرابگیرید.

گام ۸: بخورید، بهینه سازی کنید، بخوابید، تکرار کنید

آزمودن آگهی‌ها در فیسبوک مانند رفتن به باشگاه است: اگر می‌خواهید بهترین باشید باید اینکار را تکرار کنید.

قیمت‌ها و مخاطبان را عوض کنید و همیشه خلاق باشید. شاید بتوانید کلمات قدرتمندتری بدست آورید. فیسبوک به شما این امکان را می‌دهد که مدیر کسب و کار خودتان باشید و آزمون‌های A/B را انجام دهید.

تبلیغات فیسبوک

گام ۹: مخاطبان جدید و با کیفیت‌تر را هدف بگیرید

زمان و پول کمتری را صرف متقاعد ساختن مخاطبانی کنید که علاقه‌ای به خدمات و محصولات شما ندارند.

بهتر است به دنبال مخاطبانی باشید که به شما علاقمند هستند. از یک مخاطب خوب می‌توان به مخاطبان خوب زیادی رسید. اینگونه است که بزرگ می‌شوید. مهم نیست که چه موقعیتی دارید، می‌توان از روش‌های مشابه برای رسیدن به مخاطب جدید و عالی استفاده کرد. (افراد مشابه با کسانی که با سایت‌تان تعامل داشته‌اند را هدف قرار دهید.)

گام ۱۰: برنده باشید

در مقابل تمام رقبا این شمایید که قهرمان آگهی‌های فیسبوک می‌شوید، به شرط اینکه کمپین‌هایتان متمایز باشند.

کمربند قهرمانی را دور کمرتان محکم ببندید: با این ۱۰ گام شما آماده هستید که از طریق تبلیغات در فیسبوک از رقبایتان پیشی بگیرید.

توییتر تبلیغات کسل کننده را با بنرهای بزرگ نمایش نمی‌دهد. بلکه تبلیغات توییتر همانند سایر توییت‌ها هستند و کاربران را اذیت نمی‌کنند. اما تبلیغات توییترچیست؟ و چگونه کار می‌کند؟

مهم‌تر اینکه چگونه می‌توان در توییتر تبلیغ کرد؟

در این قسمت نگاهی به سه نوع از تبلیغات توییتر می‌اندازیم. همچنین موارد مطالعاتی را ذکر می‌کنیم.

تبلیغات توییتر چیست؟

تبلیغات توییتر سه نوع هستند:

 • ترندهای تبلیغاتی: ترندهای تبلیغاتی در رأس موضوعات توییتر قرار می‌گیرند و داغ‌ترین بحث‌های توییتر را نشان می‌دهند.
 • تبلیغات اکانت‌ها: توییتر به کاربران افرادی را پیشنهاد می‌کند که دنبال کنند، تبلیغ اکانت ها باعث می‌شود که در رأس نتایج جستجو قرار بگیرند و روشی برای جذب فالوورهای بیشتر است.
 • توییت های تبلیغی: این یکی خیلی طرفدار دارد. توییت های تبلیغ شده، توییت هایی هستند که حاوی آگهی می‌باشند. آن‌ها در رأس نتایج جستجو برای موضوعات مرتبط قرار می‌گیرد و پس از دنبال کردن آن توسط کاربر در بالای تایملاین ظاهر می‌شوند.

و حالا جزئیات بیشتر…

ترندهای تبلیغات

ترندهای تبلیغی نسخه اسپانسری موضوعات برتر در توییتر است که در آن فهرستی از موضوعات داغ توییتر وجود دارد.

برندها رده‌های برتر این فهرست را می‌خرند.

توییتر موضوعات برتر را شدیداً در وب سایت و اپلیکیشن موبایل توییتر تبلیغ می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند هر روز در هر مکان جغرافیایی که هستند موضوعات برتر را خریداری کنند. توییتر اخیراً توانسته روزانه تا ۱۲۰۰۰۰ دلار از این طریق بدست آورد.

جذابیت گرایش‌های برتر این است که بحث و گفتگو را در میان مصرف کنندگان ایجاد می‌کنند و وجهه برند را بالا می‌برند. آن‌ها به تبلیغ کنندگان این امکان را می‌دهند که کاربران توییتر را وارد وب سایتشان کنند و فالوورهای جدید توییتر را جذب کنند. بدین طریق که به تبلیغ کننده کانال ارتباطی مستقیمی در توییتر ارایه می‌شود.

ترند تبلیغاتی توییتر

پس برای مثال در تصویر بالا، Verizon جایگاه نخست ترند برتر را خریداری کرده تا کاربران توییتری که به این ترند علاقه مند هستند را هدف قرار دهد و با قرار دادن لینک در توییت خود، آنها را به سایت خود هدایت می‌کند.

سایر روش‌هایی که تبلیغ کنندگان با آن‌ها می‌توانند از گرایشات تبلیغی استفاده کنند بدین قرار است:

 • برای رویدادهای ویژه یا عرضه محصول: برای مثال توییتر توانسته بر روی گفتگوها و صحبت‌های مربوط به فیلم‌ها تأثیر بگذارد. پس استودیوها می‌توانند مباحث برتر را در مورد یک فیلم خریداری کنند.
 • برای استفاده از پتانسیل‌های تبلیغی اتفاقات: در طی آتشفشان ایرین، سایت MyWeather.com از ترند تبلیغاتی استفاده کرد تا خودش را در کنار توییت‌های مربوط به این حادثه قرار دهد. این کار هوشمندانه بود، زیرا این سایت دو نوع خدمات مرتبط ارایه می‌داد و افراد در توییتر به دنبال به روزرسانی اطلاعات درباره آتشفشان بودند.

بنابراین ترندهای تبلیغی توییتر چگونه کار می‌کنند؟

نکته بد: رسانه‌های اجتماعی می‌توانند مضر باشند و بررسی سود حاصل از سرمایه در آنها سخت است. در یکی از مثال‌های مربوط به کمپین Lexus که نمونه CT Hybrid خود را تبلیغ می‌کرد، دو مشکل ایجاد شد. اول بخاطر اینکه ترندهای تبلیغی توییت ها را از کاربران متعدد در توییت برند نشان می‌داد، اسپم یا توییت های توهین آمیز هم نمایش داده می‌شد. دوما در کمپین Lexus افراد کمی بر روی لینک ترند مطرح شده کلیک کردند، با وجود اینکه توییتر اذعان دارد کلیک‌ها اهمیت کمتری نسبت به کل مشارکت دارند. (بازنشر و پاسخ دهی)

نکته خوب: بعضی شرکت‌ها با ترندهای تبلیغی موفق شده‌اند. یکی از نمونه‌های اولیه در این زمینه کوکاکولا است که دومین خریدار این نوع تبلیغات بوده است. آگهی ۸۶ میلیون بار دیده شد و ۶% افراد با آن درگیر شدند (بانشر، پاسخ یا کلیک) که هر دو برای یک شرکت نوید بخش موفقیت است.

نمونه موفقیت آمیز دیگر الجزیره است که حساب کاربری توییتر انگلیسی‌اش در جریان تحولات موسوم به بهار عربی با صرف میلیون‌ها دلار برای تبلیغات در صدر ترندها شناخته شد. الجزیره از بازاریابی رسانه‌های دیجیتال استفاده کرد تا تعداد فالورهای توییتر خود را افزایش دهد.

تبلیغات توییتری الجزیره

توجه به الجزیره پس از خریدن تبلیغات در ترندها در توییتر دوچندان شد. مهم‌تر اینکه آن‌ها مدت‌ها در رأس قرار داشتند و ذهن کاربران توییتر را هدایت می‌کردند.

تبلیغات توییتری

بدون شک موفقیت الجزیره بدون تحولات موسوم به بهار عربی و شور و هیجان عمومی در آن سال ممکن نبود، اما در کانال ارتباطی مانند توییتر این بستگی به برندها و بازاریابان دارد که بتوانند از جریانات در حال وقوع بهترین استفاده را ببرند.

تبلیغات ترندی ایجاد فضایی مناسب برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی است: ظرفیت یک برند برای برقراری روابط از طریق رسانه‌های اجتماعی بسیار مهم است. به نظر می‌رسد نتیجه تبلیغات ترندی همیشه فوری بدست نمی‌آید بلکه زمانی به نتیجه می‌رسد که کارآمد و مؤثر باشد. اگر توییتر بتواند محصول را اصلاح کند، نتیجه‌ای که خواهد داشت برای بازاریابان شگفت انگیز است.

آخرین اخباری که داریم نشان می‌دهد تبلیغات ترندی روزانه ۱۲۰۰۰۰ دلار فروخته می‌شوند.

تبلیغات اکانت‌ها

تبلیغات اکانت ابزاری است که برندها می‌توانند با پرداخت هزینه دنبال کنندگانی در توییتر پیدا کنند.

این روش کاملاً مشخص است.

توییتر افرادی را برای فالو کردن به کاربران پیشنهاد می‌کند. این پیشنهاد بر اساس یک الگوریتم ساده است: توییتر کاربرانی را برای دنبال کردن پیشنهاد می‌کند، که دنبال کنندگان کنونی شما آنها را دنبال می‌کنند.

با استفاده از جایگاه تبلیغات اکانت، برندها می‌توانند راه خود به سمت پیشنهادات و جذب فالوور را هموار سازند.

توییتر برای افزایش هر فالور جدید هزینه دریافت می‌کند. قیمت تعیین شده در مزایده مشخص می‌شود.

تبلیغیات اکانت‌ها بسیار مفیدند. برندها در توییتر هستند تا پیامشان را منتشر کنند و به دنبال کنندگان جدیدی دست یابند. مقدار زیادی از هزینه تبلیغاتی که در فیسبوک خرج می‌شود تلاش برندها برای جذب طرفداران بیشتر است و اینجا هم وضعیت به همان صورت است. برند دنبال شده به تدریج با تبلیغاتی مانند “این پست را بازتوییت کن تا شانست برای بردن آیپد زیاد شود” پخش می‌شود. این نوعی گسترش ارگانیک توییتری است که برای همه از جمله خود توییتر، برندها و کاربران مفید است.

توییتر ویژگی چه کسی را دنبال کنم را شدیداً تبلیغ می‌کند و در بالای هر صفحه زبانه مورد نظر را قرار داده است. پس اکانت های تبلیغ شده همیشه جلوی روی کاربران هستند. در تصویر زیر اکانتی که در قسمت پایین قرار دارد و در کنارش علامت تبلیغ شده قرار دارد را ببینید.

تبلیغات در توییتر

توییت های تبلیغی

توییت های تبلیغی سومین محصول تبلیغاتی توییتر هستند و بیشترین قدرت را دارند.

توییتر انتظار پول زایی زیادی از آنها را دارد. در اینجا نحوه عملکردشان را توضیح می‌دهیم.

توییت های تبلیغی توییت‌هایی هستند که آگهی نیز محسوب می‌شوند

آن‌ها در سه جا ظاهر می‌شوند:

 • در بالای برخی جستجوها در برخی موارد
 • در بالای تایم‌لاین توییتر کاربر اگر اکانتی را دنبال کند که آن توییت از آنجا نشات گرفته باشد یا اخیراً شروع شده باشد.
 • در تایم‌لاین کاربرانی که اکانت برند را دنبال نمی‌کنند.

توییتر سعی دارد تا نوع آخر توییت های تبلیغی که برای کاربرانی نمایش داده می‌شود که اکانت تبلیغ کننده را دنبال نمی‌کنند، حذف کند. با این حال این نوع تبلیغات (نمایش تبلیغات در تایم لاین افراد) سود زیادی برای توییتر دارد.

هدفمندسازی مخاطبان در توییتر یکی از مهمترین مزایای تبلیغات در توییتر محسوب می‌شود. در حال حاضر توییتر بر اساس مشابهت توییت ها را هدف می‌گیرد: کاربرانی که رفتار مشابهی با کاربران دیگر دارند و اکانتی را دنبال می‌کنند.

بر اساس نوع اکانت‌های توییتری که کاربر دنبال می‌کند و سایر داده‌ها مانند کلیدواژه‌ها در توییت ها، توییتر به بازاریابان این امکان را می‌دهد که آگهی‌هایشان را هدفمند کنند:

 • علایق (فیلم، ابزارهای الکترونیک)
 • مخاطبان (اینفلوئنسرها، سخنگویان)
 • اطلاعات دموگرافیک
 • هدف گیری جغرافیایی

انتشار وسیع توییت های تبلیغی نشان می‌دهد که توییتر در حال حرکت در همان مسیری است که تلویزیون، روزنامه‌ها و سایر رسانه‌های تبلیغی طی می‌کنند. افراد با هدف سرگرمی و آگاهی وارد آن‌ها می‌شوند و مانند هر رسانه دیگری محتوا با پیام‌های بازرگانی را مشاهده می‌کنند.

در توییتر نیز مانند تلویزیون مردم دل خوشی از آگهی‌ها ندارند، اما باز هم آنها را می‌بینند و تأثیر می‌پذیرند. توییتر در نمایش تبلیغات به ارتباط بین تبلیغات و کاربران توجه می‌کند و سعی می‌کند از تبلیغات آزاردهنده پرهیز کند.

تاریخچه سایر خدمات و همچنین گزارشاتی که از کاربران شبکه اجتماعی توییتر بدست آمده نشان می‌دهد که وقتی خدمات با آگهی ترکیب شود، کمی نارضایتی کلامی ایجاد می‌شود اما این موضوع از قدرت تبلیغات در گوگل نمی‌کاهد و مانند تلویزیون، روزنامه و سایر رسانه‌ها تاثیرگذاری انجام خواهد شد. بخش تبلیغات توییتر در حال توسعه است و در آینده می‌تواند بسیار تاثیرگذارتر و قدرتمندتر شود.