قبلا در این دوره آموزشی، هنگامی که اولین کمپین رو ایجاد کردیم، در مورد اضافه کردن افزونه‌ها صحبت کردیم. ولی بیاین فرض کنیم که شما تمایل دارین این افزونه ها رو بعد از تمام این مراحل اضافه کنین.

یا اینکه یک گروه‌تبلیغاتی در حال اجرا دارین. یا اینکه هنوز این افزونه رو پیکربندی نکردین. یا اینکه شاید فقط دلتون میخواد که یک افزونه جدید رو امتحان کنین. خوشبختانه انجام این کار خیلی آسونه. حالا من وارد اکانت rent track شدم و الان، در صفحه مربوط به بررسی‌کلی‌کمپین‌ها قرار دارم.

برای بررسی تمام این تبلیغات و افزونه ها، من گزینه ads and extensions رو از زیرمنوی سمت چپ انتخاب میکنم. و سپس در بالای صفحه، تب extensions رو انتخاب میکنم. در اینجا میتونیم افزونه هایی که ایجاد شدن رو به همراه مواردی مثل نوع اونها، مکانی که به اونجا اضافه شدن و اینکه آیا در سطح کمپین هستن یا ادگروپ، ببینم.

برای ایجاد یک افزونه جدید فقط کافیه برروی آیکون مثبت کلیک کنم. افزونه هایی که میخوام اضافه کنم رو انتخاب کنم. و جاهای خالی رو درست مثل اولین بار که افزونه هایی ایجاد کردیم، پر کنیم. بهمین راحتی میشه افزونه هایی رو اضافه کرد.

و همینطور که بارها از من شنیدین، افزونه های تبلیغاتی عامل بسیار مهمی در موفقیت کمپین‌هاتون بشمار میرن. پس من شدیدا پیشنهاد میکنم که زمانی رو صرف تجربه کردن اونها و ساختنشون بکنین.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

Bid Adjustment به منزله ی راهی برای ما هستنکه از طریق اون میتونیم بصورت خودکار، میزان هزینه ای که مایل به پرداختش هستیم رو کاهش یا افزایش بدیم. زمانی که فاکتورهای مختلفی دخیل هستن شما ممکنه تمایل داشته باشین که هزینه هاتون رو بر حسب عوامل مختلفی تنظیم کنین.

مانند دیوایسی که کاربر استفاده میکنه یا برحسب موقعیت مکانی که کاربر داره. یا اینکه در چه زمانی از روز قرار داره یا حتی ممکنه این کار رو برحسب داده‌های مربوط به جمعیت شناسی انجام بدین. تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی (Bid Adjustments) ابزار بسیار مفیدی برای بهینه‌سازی عملکرد کمپین‌هاتون هستن.

مخصوصا وقتی کارکردن باهاش رو یاد بگیرین در خیلی از نقاط در ادوردز، میتونین قیمت پیشنهادی‌تون رو تنظیم کنین. پس بیاین به چندتا از این نقاط که رایج هستن، یک نگاهی بندازیم. در قدم اول، باید کمپینی که قصد اصلاحش رو دارین، انتخاب کنین. من در منوی سمت چپ، برروی کمپین جستجوی خودم کلیک میکنم.

در قدم بعدی، نگاهی به دیوایس ها میندازیم. برای اینکار، من زیرمنو رو اسکرول داون می‌کنم و گزینه ی devices در پایین صفحه رو انتخاب میکنم. پیشتر، وقتی اولین کمپین‌مون رو ایجاد کردیم ممکنه این قضیه رو یادتون بیاد که قادر نبودیم مشخص کنیم که تبلیغاتمون برروی موبایل نمایش داده بشن یا خیر.

ولی از راه تنظیم قیمت‌گذاری میتونیم این مسئله رو هم کنترل کنیم. اینجا، در ستون مربوط به تنظیم قیمت پیشنهادی میتونین مشخص کنین که بسته به چیزی که در اینردیف وجود داره، چه اتفاقی برای تبلیغتون بیافته. پس در این مورد، میتونیم قیمت پیشنهادیمون رو برای کامپیوتر، موبایل یا تبلت مشخص کنیم.

بیاین اینطور فرض کنیم که ما نمیخوایم تبلیغاتمون برای هیچ یک از کاربران موبایل نمایش داده بشه. من برروی گزینه ی ویرایش موجود در سطر مربوط به موبایل کلیک میکنم. و میتونم قیمت پیشنهادی رو تا ۱۰۰ درصد کاهش بدم. گوگل برای شما یک مثال میاره تا متوجه بشین که دقیقا چه اتفاقی میافته.

در این مورد، گوگل تبلیغ ما رو از حوزه نمایش، حذف میکنه. من گزینه کنسل رو انتخاب میکنم. یک گزینه ی دیگر در اینجا، انتخاب کامپیوتر هست و میتونیم قیمت پیشنهادی مربوط به اون رو مثلا ۵۰ درصد افزایش بدیم. این حالت زمانی مفید خواهد بود که شاهد نرخ تبدیل بهتری برای کامپیوتر باشیم.

ولی همچنان مایل به ارائه ی قیمت مشابهی برای موبایل باشیم. هرزمان که تنظیمات و اصلاحات موردنظرتون رو انجام دادین، روی گزینه save کلیک کنین. و در اینجا میتونیم ببینیم که اصلاح قیمت پیشنهادی‌مون، در سطر مربوط به کامپیوتر نمایش داده شده.

در قدم بعدی، بیاین از زیرمنو گزینه ی موقعیت مکانی رو انتخاب کنیم. در این لیست میتونین ببینین که تنها ناحیه ی هدف ما، ایالات متحده هست. این هدفگذاری رو در زمانی که کمپین رو ایجاد کردیم، انجام دادیم ولی بیاین اینطور فرض کنیم که ما اخیرا یکسری تحقیقات در حوزه مارکتینگ انجام دادیم.

و از نتایج اونها متوجه شدیم که مردمی که در سانتاباربارا هستن، واقعا دوست دارن که به سان‌فرانسیسکو بیان و تمایل دارن در هتلهای گران‌قیمت‌تری اقامت داشته باشن. حالا اگر هتل ما، هتل رده بالاتر و اعلاتری بود احتمالا تمایل داشتیم تا قیمت پیشنهادیمون برای ترافیکی که از سمت سانتاباربارا میاد رو افزایش بدیم.

چون اینطور فکر میکردیم که این افراد به احتمال بیشتری تبدیل به مشتریان بالقوه میشدن. و اینکه هتل ما، بیشتر به استایل اونها میخوره. پس میتونیم در اینجا یک موقعیت مکانی جدید رو اضافه کنیم. برای اینکار، روی گزینه ی ویرایش کلیک میکنم و موقعیت مکانی که میخوام هدف قرار بدم.

یعنی سانتاباربارا رو وارد میکنم و گزینه ی save رو انتخاب میکنم. سپس در اینجا و در سطر مربوط به سانتاباربارا، درست مثل بخش دیوایس‌ها، روی گزینه ی اصلاح قیمت پیشنهادی کلیک میکنم. و میتونم میزان قیمت پیشنهادی رو مثلا به اندازه ی ۵۰ درصد افزایش بدم.

به همین منوال، قیمت پیشنهادی مون رو برای این موقعیت مکانی خاص، اصلاح کردیم. حالا این روند میتونه در جهت عکس هم اتفاق بیافته. بیاین فرض کنیم که مدتی بعد از اجرای کمپین‌هامون، متوجه شدیم که مردم سانتاباربارا به اونصورت رزروی رو از هتل ما انجام نمیدن.

پس من میتونم برگردم به این قسمت و گزینه ی اصلاح قیمت پیشنهادی رو انتخاب کنم. و این دفعه، قیمت پیشنهادی رو مثلا به اندازه ی ۲۵ درصد کاهش بدم. این حرکت من، این معنی رو میده که این موقعیت مکانی، اهمیت کمتری برای من داره.

ولی نمیخوام اون رو بطور کلی از لیست خودم حذف کنم.

نقطه ی دیگری که میتونین از اونجا، قیمت پیشنهادی تون رو اصلاح کنین. از داخل بخش مربوط به زمانبندی تبلیغات هست. من در زیرمنوی سمت چپ، گزینه ی زمانبندی تبلیغ که در زیر گزینه‌ی موقعیت مکانی هست رو انتخاب میکنم. در اینجا، ما میتونیم یک برنامه زمانبدی شخصی سازی شده رو ایجاد کنیم.

در حال حاضر، تبلیغات ما بصورت تمام وقت نمایش داده میشن. ولی بیاین فرض کنیم که ما راه حلی برای بیخوابی ارائه میدیم. و تمایل داریم که در طول روز، افراد رو هدف قرار بدیم. ولی میدونیم که احتمال تبدیل شدن اونها به مشتریان بالقوه در شب خیلی بیشتره. چون در اون زمان، دارن با اثرات بیخوابی دست و پنجه نرم میکنن.

کاری که ما در اینجا انجام میدیم، اینه که یک برنامه زمانبندی رو برای تبلیغمون ایجاد میکنیم. برای این کار، روی آیکون ویرایش کلیک میکنم. و در اینجا، میتونیم شروع به ویرایش برنامه زمانبندی موجود کنیم. فرض میکنیم که ما برای هرروز، ساعت ۱۰شب تا قبل از نیمه شب رو انتخاب میکنیم.

من این تنظیمات رو میتونم به برنامه زمانبندی اضافه کنم. و سپس گزینه save رو انتخاب کنم. حالا در این نما، میتونیم ببینیم که تبلیغاتمون، دقیقا چه زمانی به نمایش درمیان. حالا در این مورد، ما تبلیغاتمون رو در بقیه ی این بازه‌ی زمانی نمایش نمیدیم.

پس باید دوباره گزینه ی ویرایش رو بزنیم و برنامه زمانبندی رو ویرایش کنیم. و این بازه‌های زمانی رو هم وارد برنامه کنیم. تا مطمئن بشیم که تبلیغاتمون در این بازه ها هم نمایش داده میشن. ولی بیاین فرض کنیم که تنظیمات مربوطه، همونجوری هست که ما میخوایم.

پس در این قسمت، میتونیم وارد تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی بشیم. و برای هر بازه ی زمانی که تمایل داریم قیمت پیشنهادی اون رو افزایش بدیم. تغییرات مربوطه رو اعمال کنیم. پس اگر فکر میکنیم که این بازه زمانی ارزش بیشتری داره. میتونیم قیمت اون رو افزایش بدیم.

و اگر فکر میکنیم این یکی ارزش کمتری داره، میتونیم قیمتش رو کاهش بدیم. خوشبختانه از این راه، شما شروع به فکر کردن درمورد نحوه استفاده از تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی میکنین. تا با استفاده از اون بتونین به رقابتتون کمک کنین.

پول پس‌انداز کنین و حتی راههای خلاقانه ای برای تبلیغات پیدا کنین. حال که زیر و بم تنظیمات مربوط به قیمت‌گذاری Bid Adjustments رو میدونین آماده ی بکار بردن اونها در کمپین‌هاتون هستین.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

هر کلیدواژه ای که در ادگروپ شما قرار داره، کوالیتی اسکور مخصوص به خودش داره. شما ممکنه این مطلب رو از قبل یادتون بیاد. زمانی که در مورد مزایده در ادوردز و رتبه‌بندی تبلیغات صحبت کردیم بعنوان یک یادآوری خیلی سریع بگم که امتیاز کیفیت شما، عددی بین یک تا ده هست.

و داشتن یک نمره کیفی بالا به این معنی هست که گوگل اینطور برداشت میکنه که کلیدواژه و صفحه فرود شما، با تبلیغتون مرتبط هستن. نمره کیفی بالاتر، بطور معمول منجر به پیروزی در یک مزایده با هزینه ای کمتر میشه. و معمولا رتبه تبلیغاتی بهتری رو هم بهمراه داره. چیزی که جایگاه رو مشخص میکنه شما باید اطمینان حاصل کنین که حواستون به این متریک هست.

اگر نمره کیفی‌تون بالاست، عالیه. اگر پایینه، باید واقعا تلاش کنین تا بتونین این نمره رو به بالاترین حد ممکن برسونین. پس بیاین یک مقدار در این مورد، اطلاعات کسب کنیم. برای دیدن نمره کیفی، باید وارد بخش کلیدواژه بشین. و میتونین این کار رو از یکی از این دو راه انجام بدین.

یا از داخل یک کمپین یا اگر داخل بخش همه کمپینها هستین. براحتی برروی گزینه keywords کلیک کنین. تا بتونین تمام کلیدواژه ها در همه کمپینها رو مشاهده کنین. شما احتمالا در اینجا متوجه یک علامت جدید میشین. که شبیه به یک تُنگ هست.

و این علامت نشون میده که این کلیدواژه، مرتبط با کمپین آزمایشی هست. که اخیرا ایجاد کردیم. حالا برای دیدن نمره کیفی، نشانگر موس رو برروی متن موجود در ستون وضعیت status نگه دارین. اینجا میتونین ببینین که در دل این کلیدواژه ی خاص، چی میگذره.

حالا در اینجا نوشته : این کلیدواژه واجدشرایط برای نمایش تبلیغ هست. ولی تبلیغی که این کلیدواژه در اون قرار داره، نمایش داده نمیشه. و دلیلش هم اینه که من جزئیات مربوط به صدور صورتحساب رو برای این اکانت آزمایشی، وارد نکردم.

حالا پایین همین پنجره، میتونین نمره کیفی رو مشاهده کنین. و در این مورد، گوگل میگه که داده ی کافی برای تعیین این نمره وجود نداره. ولی اگر داده‌ی کافی وجود داشت، میتونستین ببینین که این نمره در اینجا نمایش داده میشد. و همچنین در صورتی که این نمره پایین باشه، گوگل یکسری نکات راهنما برای بالا بردن این نمره رو در اینجا خواهد آورد.

حالا یک راه دیگر هم برای دیدن این داده ها وجود داره و اون هم اضافه‌کردنشون در نمای مربوط به ستون‌هاست. من برروی آیکون اصلاح ستونها کلیک میکنم. و در پایین منوی باز شده، میتونین عنوان مربوط به نمره کیفی رو مشاهده کنین. کلیک کردن برروی این گزینه، بهتون این امکان رو میده تا مشخصه‌های مربوطه رو مشاهده کنین.

در این مورد ما میتونیم گزینه های مربوط به نمره کیفی‌مون، نرخ کلیک CTR موردانتظارمون، میزان مرتبط بودن تبلیغمون و تجربه ی صفحه فرودمون رو ببینیم. هر زمان که روی گزینه apply کلیک کنم، میتونم ببینم که ستونهای مربوط به این گزینه ها در سمت راست صفحه پدیدار میشن. حالا گوگل در اینجا، هیچ داده‌ای برای نمایش نداره و دلیلش هم اینه که این کلیدواژه ها، بصورت فعال در یک کمپین واقعی نبودن.

ولی وقتی این موارد برای مدتی به اجرا در بیان، میتونین ببینین که داده‌هایی در اینجا به نمایش درمیاد. و میتونین از این اطلاعات استفاده کنین. تا بفهمین که چه چیزی رو باید بهبود ببخشین. اگر نرخ کلیک موردانتظار شما با نرخ کلیک حقیقی‌تون همخوانی نداره.

پس متوجه میشین که شاید باید متن تبلیغتون رو تغییر بدین. تا بتونین نرخ کلیک‌تون رو بهبود ببخشین. اگر میزان مرتبط بودن تبلیغتون و یا تجربه‌ی صفحه فرودتون، چیزی نبود که انتظار داشتین. پس از این طریق متوجه خواهید شد که باید این دسته‌بندی‌ها رو بهبود ببخشین.

بطور معمول، شما میخواین که نمره کیفی‌تون حداقل ۶ باشه. بهرحال، من پیشنهاد میکنم که هدفتون رو روی کسب نمره کیفی ۷ و بالاتر متمرکز کنین. تا بتونین تاثیرگذاری‌تون رو به حداکثر برسونین و هزینه‌هاتون رو کاهش بدین.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

حال که موارد پایه‌ای در مورد اکانت ادوردزتون رو میدونین وقتشه که راههایی برای بهینه سازی در طول پروسه سنجش رو بررسی کنیم. ما در مورد ۴ حیطه ی کلیدی در بهینه سازی صحبت خواهیم کرد. بهبود نرخ بازگشت سرمایه ROI بهبود کلیدواژه ها بهبود متن تبلیغات و بهبود قیمتهای پیشنهادی.

بیاین کارمون رو با نحوه‌ی بهبود ROI شروع کنیم. اگر متوجه شدین که درصد زیادی از بازدیدکننده های شما، برروی تبلیغ‌تون کلیک میکنن. ولی هیچ خریدی انجام نمیدن. وقتشه که با طی یکسری مراحل، ROI خودتون رو افزایش بدین. ابتدا، نگاهی به صفحه فرودتون بندازین.

وقتی یک مشتری بر روی تبلیغ شما کلیک میکنه انتظار دارن به صفحه ای هدایت بشن که عینا، اطلاعات و مواردی که در اون تبلیغ گفتین رو در این صفحه ببینن. اگر درست در زمانی که وارد این صفحه میشن، چیزی که بهشون گفته شده رو پیدا نکنن به احتمال خیلی زیاد بدون هیچگونه خرید یا ثبت‌نامی، این صفحه رو ترک میکنن.

پس باید اطمینان حاصل کنین که صفحه فرود شما، کاملا مرتبط و بهینه باشه. شما باید از کلیدواژه های مرتبط استفاده کنین. اگر از کلیدواژه ها یا متنهای تبلیغاتی کلی استفاده کنین ممکنه مشتری انتظار چیزی که ارائه نمیدین رو از شما داشته باشه.

کلیدواژه ها و متنهای تبلیغاتی که به خوبی هدفگذاری شده باشن کمک میکنن تا تبلیغات تون فقط در نتیجه ی جستجوهای مرتبط با محصولاتتون، نمایش داده بشن. در قدم بعدی، برروی افزایش قیمت پیشنهادی برای کلیدواژه‌ی سودآور، تمرکز کنین.

اگر متوجه شدین که یکسری از کلیدواژه‌هاتون عملکرد خیلی خوبی دارن. و هنوز هم نرخ بازگشت سرمایه‌ی بالایی رو مشاهده میکنین. به اصلاح مقدار قیمت پیشنهادی‌تون ادامه بدین. تا کلیدواژه هایی که عملکرد خوبی دارن رو بیشتر در معرض دید قرار بدین.

و ترافیک بیشتری رو براشون فراهم کنین. و در مقابل، اگر کلیدواژه هایی رو دیدین که عملکرد پایینی دارن قیمت پیشنهادی‌تون این کلمات کلیدی رو کاهش بدین. یا اونها رو بکلی حذف کنین. همچنین، همینطور که کارتون گسترش پیدا میکنه، به فکر تبلیغات در شبکه ی نمایشی هم باشین.

در تبلیغات دیسپلی شما می‌تونین از طریق تب Placements تمام صفحات وب، اپلیکیشن ها و ویدیوهایی که تبلیغات شما در اونها نمایش داده میشن رو ببینین. و از روی اون، میتونین تصمیم بگیرین که کدام سایتها، عملکرد خوبی دارن.

بسیار خب، بیاین در مورد نحوه ی بهبود کلیدواژه ها صحبت کنیم. موثرترین کاری که برای بهبود کلیدواژه‌هاتون میتونین انجام بدین اینه که استفاده از کلیدواژه های منفی رو شروع کنین. یا ادامه بدین کلیدواژه های منفی، کمک بزرگی در فیلترکردن جستجوهای مربوط به محصولات و خدمات مختلف و جستجوهایی که به کسب و کار شما مربوط نمیشن، میکنن.

کلیدواژه هایی مثل مجانی، دوره یا کلاس که ممکنه مرتبط با محصول یا خدمت خاص شما نباشن، باید حذف بشن. همچنین، شما باید کلیدواژه هایی که عینا تکثیر شدن رو هم حذف کنین. گوگل برای هر کلیدواژه، فقط یک تبلیغ به ازای هر تبلیغ‌کننده رو نشون میده.

پس هیچ دلیل یا نیازی وجود نداره که کلیدواژه های مشابهی رو در گروه‌های تبلیغاتی یا کمپینهای دیگر، مجددا تکرار کنین. از اونجایی که کلیدواژه هایی با عملکرد بهتر، در اغلب موارد موجب فعال شدن تبلیغ شما میشن کلیدواژه های تکراری رو که عملکرد بدتری رو دارن، حذف کنین.

البته استفاده از کلیدواژه های تکراری، زمانی که مناطق جغرافیایی مختلفی رو هدف قرار دادین. اشکالی نداره شما همچنین باید تمرکزتون رو روی کلیدواژه هایی که عملکرد پایینی دارن هم قرار بدین. شما از تمام کلیدواژه ها انتظار یک عملکرد خوب رو دارین.

بهینه سازی تبلیغات گوگل

و مطمئنا دلتون نمیخواد که هیچ کلیدواژه ی بدی، تلاشهای کلی‌تون رو تحت‌الشعاع قرار بده. پس باید به عیب‌یابی کلیدواژه‌هاتون بپردازین و ما اینکار رو، وقتی یکسری گزارشهایی رو بررسی کردیم، انجام خواهیم داد. شما باید هر کلیدواژه ای که عملکرد ضعیفی رو داره، حذف کنین.

تا از این طریق، به این کلیدواژه های بد اجازه ندین که عملکرد کلی کمپین‌تون رو زیرسوال ببرن. بسیارخب، بیاین راجع به متون تبلیغاتی صحبت کنیم. در وهله‌ی اول، شما باید بدونین که وقتی یک مشتری در حال دیدن تبلیغ شماست، دقیقا در چه مرحله‌ای قرار داره.

آیا دارن دنبال اطلاعات بیشتری میگردن؟ آیا دارن تحقیق میکنن؟ یا اینکه آماده ی خرید هستن؟

اگر محرکها رو یادتون بیاد، همون لحظاتی که در ابتدای این دوره ی آموزشی درموردشون صحبت کردیم. شما باید بدونین که مخاطبینتون در چه مرحله ای هستن و چه چیزی نیاز دارن. و سپس، از این کلیدواژه ها استفاده میکنین تا کاری که از مردم انتظار دارین که انجام بدن رو مشخص و تفکیک کنین.

پس اگر در مرحله ی خرید هستن، فراخوان‌های عمل شما باید اونها رو بسمت گزینه هم‌اکنون خرید کنید، هدایت کنن. اگر در مرحله کسب اطلاعات هستن، باید بسمت گزینه بیشتر بدانید، هدایت بشن و غیره.

از این فراخوان‌های عمل استفاده کنین تا با انگیزه‌ی مشتریانتون هماهنگ بشین. شما همچنین از طریق متن تبلیغاتی‌تون، ترافیکتون رو از قبل مشخص میکنین. همونطوری که قبلا در موردش صحبت کردیم.

اگر شما یک قیمت‌گذاری خاص، قرارداد خاص و یا تخفیف دارین این اطلاعات رو مستقیما در متن تبلیغتون بیارین. و همونطوری که قبلا دیدیم، افزونه‌های تبلیغاتی نقش ارزشمند زیادی در بهبود عملکرد کلی تبلیغات تون دارند. که قطعا مایل خواهید بود که عملکرد تبلیغاتتون رو از طریق اونها، بهبود ببخشین.

از افزونه‌های سایت‌لینک برای افزودن لینکهای مختلف به وبسایتتون استفاده کنین. از افزونه های تماس استفاده کنین تا مردم این امکان رو داشته باشن که باهاتون تماس بگیرن. از افزونه‌های مکانی استفاده کنین تا افرادی که در نزدیکی شما هستن، بتونن پیداتون کنن.

و در نهایت، بیاین در مورد بهبود قیمتهای پیشنهادی‌تون صحبت کنیم. من شدیدا بهتون پیشنهاد میکنم که قیمت‌های پیشنهادی مختلفی رو امتحان کنین. مقادیر مختلفی از بودجه و قیمتهای پیشنهادی رو امتحان کنین. و ببینین که میزان تغییرات، چقدر تاثیرگذار خواهند بود.

شما میتونین قیمتهای پیشنهادی‌تون رو از منظر سودآوری موردآزمایش قرار بدین. و همچنین میزان بودجه‌تون رو از این لحاظ میتونین آزمایش کنین. که ببنین چه میزان هزینه کردن شما رو بیشتر در معرض دید قرار میده. شما حتی از آزمایشهایی که پیشتر انجام دادیم، میتونین برای کمک به خودتون استفاده کنین.

در این مرحله، باید براساس عملکردتون، میزان بودجه‌ مدنظرتون رو اختصاص بدین. باید مطمئن بشین که به هر کمپین، میزان مناسبی بودجه اختصاص دادین. احتمالا مایل باشین که کلیدواژه‌هایی که سودآوری بالایی دارن ، بصورت تمام‌وقت به نمایش دربیان.

و برای اینکار، بودجه‌ای که به اون کمپین اختصاص دادین باید به اندازه ی کافی بالا باشه. و اون کمپین، نباید از لحاظ میزان بودجه محدودیتی داشته باشه. اگر کلیدواژه های خاصی میخواین که آمار ترافیکتون به حداکثر برسه اطمینان حاصل کنین که این کلیدواژه ها در کمپینهایی هستن که میزان پولی که بصورت روزانه صرف میکنن، بصورت مداوم از میزان بودجه‌اش تجاوز نمیکنه.

اگر مقدار خرج روزانه‌تون از میزان بودجه تجاوز میکنه، ولی شاهد یک ROI مثبت هستین. وقتشه که مقدار بودجه کلی‌تون رو افزایش بدین. شما همچنین بهتره یک نگاهی به تنظیمات مربوط به قیمت پیشنهادی بندازین. موارد رو برحسب کلیدواژه ها زمانبندی و حتی برحسب اینکه کاربر از موبایل استفاده میکنه یا از دسکتاپ، اصلاح کنین.

و این هم یکسری از بهینه‌سازی های کلیدی بود. که بهتون کمک میکنه تا از زمان شروع سنجیدن در ادوردز، بتونین عملکرد خیلی بهتری رو از خودتون ببینین.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

وقتی شروع به یادگیری ادوردز میکنین احتمالا تمایل داشته باشین تا تغییراتی رو برروی تبلیغاتتون تست کنین. احتمالا شما موارد مختلفی رو امتحان کنین. مثلا اضافه کردن یکسری کلیدواژه، افزایش قیمت پیشنهادی، اصلاح محل نمایش آگهی و غیره.

ولی تغییرات میتونن پرمخاطره باشن مخصوصا اگر تبلیغاتتون، همین حالا هم عملکرد خوبی داشته باشن. به هرحال، تست کردن یکی از اجزای مهم پروسه تبلیغات بشمار میره. اگر تستهایی رو انجام ندین، پیشرفت نمیکنین. حالا در ادوردز، شما این امکان رو دارین تا پیش‌نویسهایی رو تهیه کنین.

و آزمایشهایی رو انجام بدین این بهتون کمک میکنه که یک مقدار از ریسک قضیه کم کنین. شما میتونین آزمایش‌هاتون رو برروی زیرمجموعه‌ی کوچکی از ترافیک کمپینهاتون، اجرا کنین. پس در ابتدا میتونین ببینین که آیا ایده هاتون منجر به عملکرد بهتری میشن، یا وضعیت بدتر می‌شه؟

و این، یک راه خیلی خوبه که قبل از اعمال کامل اصلاحیات، بتونین اونها رو بسنجین. و مشاهده ی داده ها هم خیلی راحت تر خواهد بود. خوشبختانه، ادوردز یک راه خیلی خوب برای انجام این آزمایشها رو در اختیارمون گذاشته. شما شروع به ایجاد یک پیش‌نویس از کمپین‌تون میکنین.

و پیش‌نویس، راهی هست که میتونین کمپین‌تون رو در اون منعکس کنین. و در اون تغییراتی بدین، بدون اینکه تاثیری روی عملکرد حقیقی کمپین‌تون داشته باشه. هر زمان که یک پیش‌نویس ایجاد کردین، میتونین در اون تغییراتی بدین. و بعد، اون رو تبدیل به آزمایش کنین.

و این آزمایش، بودجه و ترافیک اصلی کمپین‌تون رو به اشتراک میذاره. و بهتون اجازه میده تا تغییرات مدنظرتون رو برروی اونها تست کنین. و از این طریق میتونین تصمیمات آگاهانه ای بگیرین. در مورد اینکه کدوم تاکتیک، بازگشت سرمایه بهتری رو براتون به ارمغان خواهد آورد.

برای ایجاد اولین آزمایش‌تون، باید یک پیش‌نویس تهیه کنین. کاری که میکنم اینه که یک کمپین رو که قبلا ایجاد کردم، انتخاب میکنم. و از منوی سمت چپ، کمپین جستجو رو انتخاب میکنم. سپس، داخل زیرمنو اسکرول داون می‌کنم. و گزینه ی drafts and experiments یا پیش‌نویسها و آزمایشها رو در پایین این زیرمنو پیدا میکنم.

برروی این گزینه کلیک میکنم و در اینجا میتونیم آزمایشها و پیش‌نویسهای کمپینهامون رو مدیریت کنیم. برای ایجاد یک پیش‌نویس جدید، روی آیکون مثبت کلیک میکنم. باید برای این پیش‌نویس، یک نام انتخاب کنیم. این اسم میتونه بیانگر چیزی باشه که داریم تستش میکنیم.

این اسم میتونه یک کپی از اسم کمپینم بهمراه متغیرهایی باشه که دارم تغییرشون میدم. ممکنه من در حال اصلاح تنظیمات مربوط به قیمت‌گذاری باشم. من اسم کمپینم رو کپی میکنم. و بعضی از آیتم های کم اهمیتش رو از اسم، حذف میکنم.

و چیزی که میخوام تغییر بدم رو مشخص میکنم. و بعدش، روی گزینه ی save کلیک میکنم. حالا، ما میتونیم هر تغییری که دوست داریم رو اعمال کنیم. در اینجا میتونین ببینین که کمپین، در زیر سربرگ پیش نویس ظاهر شده در منوی رهیابی، میتونین ببینین.

که پیش‌نویسها ایجاد شدن هر زمانی که بخواین، میتونین برروی کمپین اصلی کلیک کنین و واردش بشین. و دوباره برین سراغ گزینه ی drafts and experiments و در لیستی که ظاهر میشه، میتونین پیش نویسی که ایجاد کردین رو ببینین.

با کلیک برروی اون، پیش‌نویس بالا میاد. حالا میتونین با این پیش نویس، درست مثل یک کمپین برخورد کنین. میتونین وارد هر قسمتی که تمایل دارین، بشین و تغییرات موردنظرتون رو اعمال کنین. شاید دلتون بخواد به قسمت کلیدواژه ها برین و مقدار حداکثر CPC برای یک کلیدواژه خاص رو تغییر بدین.

شما میتونین تغییرات گسترده ای اعمال کنین. یا فقط یک تغییر رو در دستور کار قرار بدین. هر زمان که تغییرات موردنظرتون رو اعمال کردین، دو گزینه پیش روی شما هست. این تغییرات رو روی کمپین اصلی اعمال کنین. یا اینکه یک نسخه آزمایشی رو اجرا کنین.

برای اینکار، گزینه ی apply در بالای صفحه رو بزنین، که این گزینه در صفحه‌ای که مربوط به پیش نویس باشه، دیده میشه. در اینجاست که میتونین تغییرات رو روی کمپین اصلی اعمال کنین. یا یک نسخه آزمایشی رو اجرا کنین. من گزینه‌ی اجرای نسخه ی آزمایشی رو انتخاب میکنم.

سپس روی گزینه ی apply کلیک میکنم. و در قدم اول، یک اسم برای این آزمایش انتخاب میکنم. من میتونم براحتی اسم پیش نویسی که قبلا ایجاد کردم رو برای این آزمایش استفاده کنم. سپس تاریخ شروع رو، و اگر مایل بودین، میتونین تاریخ پایان آزمایش رو مشخص کنین.

سپس، باید میزان سهم آزمایش رو مشخص کنیم. این سهم، میزان ترافیکی هست که گوگل از کمپین اصلیمون برمیداره. و به این آزمایش میفرسته. میزان پیش‌فرض این سهم، ۵۰ درصده و این مقدار، سریعترین راه برای کسب نتایج مدنظرمون هست.

این یعنی شما ۵۰ درصد از ترافیک رو به کمپین اصلیتون اختصاص میدین. و ۵۰ درصد بقیه، به آزمایشتون اختصاص پیدا میکنه. ولی اگر تغییراتی که میخواین اعمال کنین ریسکی یا پرهزینه هستن. چیزی مثل دوبرابر کردن قیمت پیشنهادی‌تون ممکنه تمایل داشته باشین تا افراد کمتری وارد این آزمایش بشن.

در این مورد، میتونین این عدد رو مثلا روی ۳۰ درصد تنظیم کنین هر زمان که مقدار سهم نمایش رو تعیین کردین برروی گزینه ی save کلیک کنین.

در اینجا، میبینین که وضعیت این آزمایش در حالت درحال ساخت قرار داره. و درنهایت، این آزمایش اجرا خواهد شد. و درنهایت شما وارد این قسمت میشین. و از طریق کلیک کردن برروی این آزمایش، میتونین نتایج مربوط به اون رو ببینین.

شما همیشه میتونین نتایج دو آزمایش رو مشاهده کنین. و کمپینی رو که میخواین کار رو باهاش ادامه بدین. انتخاب کنین در برخی موارد، این کمپین میتونه همون آزمایش جدیدی باشه که انجام دادین. و در خیلی از موارد دیگر، احتمالا همون کمپین قبلی رو به شکلی که بوده، حفظ خواهید کرد.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

همونطور که دیدیم، یکی از دلایلی که تبلیغات آنلاین به چنین کسب و کار بزرگی تبدیل شدن اینه که برخلاف اشکال دیگر تبلیغات، این نوع از تبلیغات تا حد بسیار زیادی قابل سنجش هستن. و از طریق استفاده از ویژگی adwords conversion tracking یا ردیابی تبدیلِ ادوردز میتونیم مقدار فروش یا مشتریان بالقوه‌ای که کمپینهامون کسب کردن رو رصد کنیم.

این ویژگی، بهمون کمک میکنه تا سرمایه‌گذاری هوشمندانه ای رو در کمپین‌هامون انجام بدیم. و همچنین با استفاده از داده هامون، میتونیم نگاه خیلی ریزبینانه تری داشته باشیم. از طریق این ویژگی، میتونیم بسنجیم که آیا یک کلیدواژه، تبلیغ، گروه تبلیغاتی و یا حتی یک کمپین، سود‌آور هستن یا خیر.

با داشتن این اطلاعات، میتونیم شروع به اتخاذ تصمیمات داده‌محور کنیم. مثل اختصاص بودجه ی بیشتر به کمپینهایی که عملکرد خوبی دارن و همزمان کار کردن روی بهینه سازی یا کاهش بودجه‌ی کمپینهایی که عملکرد مناسبی ندارن. حالا، قبل از شروع این کار باید دو چیز رو بدونیم.

در ابتدا، باید بدونیم که تبدیل (conversion) ما به چه صورته؟ آیا بصورت فروش محصول تعریف میشه؟ آیا بصورت فردی هست که فرمی رو پر کرده؟ آیا ارسال در خواست از سوی افراد برای اطلاعات بیشتره؟ و غیره.

و مورد دومی که باید بدونیم، عمل وابسته یه یک صفحه یا یک برنامه هست. که در اثر رخ دادن اون تبدیل، در وبسایت ما اتفاق میافته. این کار بطور معمول از طریق صفحه‌ای با عنوان صفحه‌ی تبدیل یا صفحه ی تشکر انجام میشه. و نمونه‌ی اون، صفحه ی رسیدی هست که بعد از یک پرداخت الکترونیکی برای کاربر نمایش داده میشه.

یا زمانی که یک فرم توسط یک مشتری بالقوه با موفقیت تکمیل شده باشه ما کدی رو به اون صفحه میدیم که با ادوردز ارتباط برقرار میکنه. و به ادوردز میگه که عمل تبدیل صورت گرفته. بعبارت دیگر اگر من بخوام آمار مشتریان بالقوه رو رصد کنم بعد از اینکه فرمی رو در وبسایت من پر کردین به احتمال زیاد وارد یک صفحه ی تشکر با این مضمون میشین که : با هم در ارتباط خواهیم بود.

ممنون از سفارشتون در این پیج، یک کد مخصوص قرار داره. و به محض اینکه این صفحه بالا میاد این کد رو فعال میکنه. و اطلاعاتی به ادوردز میفرسته تا این تبدیل رو رصد کنه حالا قسمت باحال ماجرا اینجاست. این قضیه صرفا در مورد ثبت تبدیل در یک جایی در اکانتتون نیست.

بلکه در واقع این تبدیل با کمپین،گروه تبلیغاتی، تبلیغ، کلیدواژه، کاربر تمام داده‌هایی که ادوردز جمع آوری کرده و مناسب با این تبدیل هست، مرتبط میشه. و این یعنی نه تنها میتونم تعداد تبدیلهایی که یک کمپین ایجاد کرده رو ببینم بلکه میتونم از این طریق وارد سطوح مربوط به گروه، موقعیت مکانی، جغرافیا و حتی کلیدواژه بشم. تا بتونم ROI یا بازگشت سرمایه رو برای رسیدن به یک عملکرد بهتر، تحلیل کنم.

ادوردز، با داشتن قابلیت ردیابی تبدیل ها، پلتفرم بسیار ارزشمندتری هست. پس واقعا تشویقتون میکنم تا تمام مراحل لازم برای ایجاد این ویژگی رو طی کنین. خیلی هم مراحل پیچیده ای نیستن پس بیاین یه نگاهی بهش بندازیم.

از هرجایی در داخل ادوردز، میتونین روی آیکون ابزار در گوشه‌ی بالا سمت چپ کلیک کنین. و از منوی measurement گزینه ی conversions رو انتخاب کنین. در ابتدا، ادوردز اطلاعاتی رو بهتون میده در مورد اینکه چطور کمکتون میکنه تا به اهدافتون برسین. و چطور ردیابی تبدیلات کمکتون میکنه.

هرزمانی که آماده بودین، میتونین روی دکمه ی add conversions در وسط صفحه کلیک کنین. در ابتدا، باید نوع تبدیلی که تمایل داریم رصدش کنیم رو مشخص کنیم. معمولا، این ردیابی برروی وبسایت خواهد بود. ولی با این حال اگر ردیابی شما برروی یک اپلیکیشن هست یا قصد ردیابی تماسها رو دارین، میتونین گزینه های مربوط به اونها رو انتخاب کنین.

شما همچنین میتونین گزینه ی import یا فراخوانی رو انتخاب کنین. و این گزینه، اگر در حال حاضر در حال ردیابی تبدیل ها از داخل گوگل آنالیتیکس هستین. داده هایی رو در salesforce یا هر ابزار واسط دیگری دارین. و یا تبدیلات آفلاین رو رصد میکنین. و تمایل دارین تا اونها رو بصورت دستی، آپلود کنین.

حالا من گزینه ی وبسایت رو انتخاب میکنم. که رایج ترین گزینه در اینجاست. در ابتدا، باید نام تبدیلی که میخوایم رصدش کنیم رو وارد کنیم. اینکار بهتون کمک میکنه تا عمل مربوط به این تبدیل رو، زمانی که در گزارشها آورده میشه، تشخیص بدین.

در مثال مربوط به هتل لندن، این عمل میتونه رزرو هتل باشه. شما همچنین میتونین عباراتی مثل ثبت‌نام در خبرنامه، خرید ژاکت یا غیره رو انتخاب کنین. سپس، ما باید گروه رو مشخص کنیم. این میتونه فروش، ثبت نام، مشتری بالقوه، بازدید از صفحه کلیدی یا چیز دیگری باشه.

راهنمای Conversion Tracking

در اینجا، من گزینه‌ی خرید/فروش رو انتخاب میکنم. در قدم بعدی، باید تصمیم بگیریم که آیا مایل به رصد ارزش این تبدیلات هستیم یا نه. شما میتونین از یک ارزش منفرد برای تمام تبدیلات استفاده کنین. از ارزشهای متفاوت برای تبدیلات مختلف بهره ببرین. یا اینکه اصلا این ارزش ها رو رصد نکنین.

اگر شما خریدهایی داشتین که در اون، هر محصول یک قیمت متفاوت داشت ممکنه تمایل داشته باشین تا ارزش حقیقی هریک از اون سفارشها رو رصد کنین. شما باید سند مربوط به ردیابی‌تون رو از طریق انتقال ارزش اون سفارش، شخصی سازی کنین. که نیاز به انجام یکسری برنامه نویسی های اضافی داره.

گوگل، برای ایجاد چنین چیزی بهتون جزئیات بیشتری رو نشون میده. اگر گزینه ی استفاده‌ از ارزشهای‌متفاوت‌برای‌هر تبدیل استفاده میکنین میتونین برروی گزینه learn more کلیک کنین. تا متوجه بشین که چطور این مورد رو ایجاد کنین.

من روی گزینه ی استفاده از یک ارزش یکسان برای همه ی تبدیلات کلیک میکنم. و فرض میکنم که این ارزش، برابر ۱۰۰ دلاره. سپس، بیاین به قسمت count شمارش یک نگاهی بندازیم. در این قسمت، تصمیم میگیریم که آیا مایل به شمارش همه ی تبدیلات هستیم، یا فقط یکی از اونها.

منظورم اینه اگر من گزینه ی every یا همه رو انتخاب کنم. یعنی اینکه اگر فردی به وبسایت من بیاد و هربار تبدیل به مشتری من بشه ما هر کدوم از این تبدیلات رو بصورت جداگانه رصد میکنیم. پس اگر این افراد برروی یک تبلیغ کلیک کنن و یک محصول بخرن و برگردن و یک محصول دیگر بخرن و دوباره برگردن و یک محصول دیگر بخرن گوگل، تمامی این خریدهای اضافه رو به همون تبلیغ نسبت میده.

پس تبلیغ شما به جای یک تبدیل، تبدیلات مختلفی رو نشون میده. حالا اگر گزینه ی one یا یکی رو انتخاب کنین این یعنی اهمیتی نداره که بازدیدکننده، چند تبدیل رو در سایت شما ثبت میکنه. در هر حال، ادوردز فقط یک تبدیل رو گزارش میکنه.

من این گزینه رو روی every قرار میدم. در مرحله ی بعدی، ما باید conversion window یا پنجره تبدیل خودمون رو ایجاد کنیم. این پنجره، مربوط به تعیین مدت زمانی هست که بعد از کلیک‌شدن روی تبلیغتون، مایل به رصد تبدیل هستین.

این تنظیمات بصورت پیشفرض روی ۳۰ روز گذاشته شده. که گزینه‌ی خوبی هم هست. در این قسمت، ما پنجره ی مربوط به view through conversion رو بررسی میکنیم. پنجره ی view through conversion تقریبا مشابه پنجره‌ی conversion هست.

بجز اینکه این پنجره، فقط مخصوص ایمپرشن هست. یعنی افرادی که تبلیغ شما رو مشاهده کردن، ولی روی اون کلیک نکردن. اونها بجاش از یک طریق دیگری وارد سایت شما شدن. و تبدیل به مشتری بالقوه شما شدن. حالا این پنجره، برای هرگونه تبلیغات نمایشی یا کمپینهای آگاهی بخش، واقعا مفیده.

شما این پنجره رو میتونین از یک روز تا ۳۰ روز تنظیم کنین. یا اینکه میتونین یک مقدار دلخواه در این پنجره وارد کنین. و این مقدار دلخواه، اگر مایل باشین که تعداد روز مشخصی رو انتخاب کنین مفید خواهد بود. مثلا هفده روز ولی مقداری که در این پنجره وارد میکنین، هرگز نمیتونه از ۳۰ روز تجاوز کنه.

اگر تازه کار هستین، میتونین ۱ هفته رو امتحان کنین. حالا ممکنه برای هر دوپنجره ی conversion و view through conversion ، شما یک چرخه ی فروش طولانی مدت داشته باشین. پس این گزینه ها رو هرطوری که برای کسب و کارتون مناسبه، تنظیم کنین.

در مرحله ی بعد، با این گزینه مواجه میشین که آیا تمایل دارین که این تبدیلات، در ستون تبدیلات موجود در گزارش آورده بشن یا خیر؟

من پیشنهاد میکنم که این گزینه رو در حالت فعال رها کنین. و در آخر اگر دوست داشتین، میتونین مدل تخصیص‌تون رو شخصی‌سازی کنین. ما در مورد این موضوع میتونیم ساعتها صحبتها کنیم. ولی اگر با مدلهای تخصیص آشنایی ندارین، این گزینه رو در همین حالتی که هست رها کنین.

که روی گزینه ی آخرین کلیک تنظیم شد. این گزینه یعنی اعتبار فروش. به آخرین جایی میره که بازدید کننده قبل از کلیک روی وبسایت شما، در اونجا قرار داشته. در اینجا، من روی گزینه ی ایجاد و ادامه کلیک میکنم. به همین منوال، ما تنظیمات اولیه‌مون برای تبدیلات رو ایجاد کردیم.

حالا باید تصمیم بگیریم که تگ‌ها برچسبها رو چطور به وبسایتمون اضافه کنیم. یا میتونیم خودمون اونها رو اضافه کنیم. و یا از google tag manager استفاده کنیم. اگر تمایل دارین از google tag manager استفاده کنین. روی گزینه ی سمت راست کلیک کنین و آموزش های اون رو دنبال کنین.

در اینجا، من روی گزینه ی مربوط به اضافه کردن تگها توسط خودم کلیک میکنم. در اینجا، گوگل آموزشهایی رو ارائه داده. در ابتدا گوگل از ما میخواد که این گلوبال سایت تگ global site tag رو روی همه صفحات وبسایتمون قرار بدیم.

اگر از گوگل آنالیتیکس استفاده میکنین، احتمالا در حال حاضر یک گلوبال تگ رو نصب کرده باشین. پس میتونین گزینه ی دوم رو انتخاب کنین. که ذکر میکنه که از طریق گوگل آنالیتیکس، این کار رو انجام دادین. گوگل ممکنه بهتون بگه که باید یک پیکربندی جدید رو اضافه کنین.

پس ممکنه نیاز باشه که این تنظیمات رو دوباره بررسی کنین. و ببینین که این گلبال تگ، در تگهایی که در حال حاضر ازشون استفاده میکنین وجود داره یا نه. اگر این تگ رو نصب نکرده باشین گوگل، تگ رو بصورت کامل در اینجا براتون میاره.

شما فقط لازمه که این تگ رو کپی کنین و اون رو در فضای عنوان که در اینجا شخص شده، در هر صفحه از سایتتون وارد کنین. شما فقط کافیه یکبار این کار رو انجام بدین.حتی اگر چندین عمل تبدیل متعدد رو داشته باشین.

در قدم بعدی، باید ایونت اسنیپت خودتون رو اضافه کنین. شما این تگ رو در صفحه یا صفحاتی قرار می‌دین که تبدیل مورد نظر شما در اون صفحه ایجاد می‌شن. اگر چندین نوع تبدیل دارین پس برگردین و یک نوع تبدیل دیگه ایجاد کنین.

تا یک ایونت اسنیپت جدید تولید کنین. شما باید انتخاب کنین که این ایونت اسنیپت از طریق لود شدن یک صفحه فعال بشه. یا از طریق یک کلیک و بسته به انتخاب شما، تنظیمات هم متفاوت خواهند بود. ایونتهایی که از طریق کلیک فعال میشن، بیشتر برای مدل های مربوط به جذب لید رایج هستن.

که در اونها، بعد از تکمیل یک تبدیل، صفحه ی تشکری بالا نمیاد. هر زمان که تگ‌هاتون رو نصب کردین، کارتون آماده اس. در طول چندساعت آینده، گوگل بهتون وضعیت رصد رو گزارش میده. و مطلعتون میکنه که آیا همه ی تنظیمات رو بدرستی ایجاد کردین یا خیر.

تبدیلی که ایجاد کردین رو در بخش conversion میتونین ببینین. و در این قسمت، میتونین تمام تنظیماتی که ایجاد کردیم رو ببینیم. از جمله وضعیت، که در اینجا هنوز در حالت تایید نشده قرار داره. هر موقع این عبارت به تایید شده تغییر حالت داد، اونجاست که همه چیز آماده اس.

از طریق ایجاد ردیابی تبدیلات ما میتونیم در سطح کلید واژه ها، تشخیص بدیم که چه چیزی داره جواب میده و چه چیزی نه.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

اگر وبسایتی دارین و برای سایت تون کمپین های تبلیغاتی گوگل ایجاد کردین به احتمال زیاد، یک اکانت در گوگل آنالیتیکس (google analytics) هم داشته باشین. و یکی از قوی‌ترین ویژگیهای ادوردز، توانایی اون در عملکرد یکپارچه با گوگل‌آنالیتیکس هست.

حالا ممکنه پیش خودتون فکر کنین که ادوردز، همین حالا هم داده‌های خیلی زیادی رو ارایه می‌ده و نیازی به اطلاعات دیگه‌ای نیست. ولی همزمان، میتونین با یکپارچه سازی اکانت ادوردز و اکانت گوگل آنالیتیکس، متریکهای خیلی قدرتمندی رو بدست بیارین. پس چرا دقیقا باید این دو اکانت رو با هم لینک کنین؟

خب، سوالهای خیلی زیادی وجود داره که ادوردز به تنهایی نمیتونه پاسخ اونها رو بده. ادوردز، هیچگاه بعنوان یک راه‌حل تحلیلی در نظر گرفته نشده. بصورت پیشفرض، مسئولیت ادوردز اینه که بتونه اتفاقاتی که میافته رو رصد کنه. اتفاقاتی مثل تعداد دفعاتی که تبلیغ شما نمایش داده شده برای چه کوئری هایی نمایش داده شده؟ یا در چه وبسایتهایی نمایش داده شده؟

ادوردز این مسئله رو ردیابی میکنه که کدام تبلیغ در ازای چه قیمت پیشنهادی‌ای نمایش داده میشه. اینکه به ازای هر کلیک، چه مبلغی رو پرداخت کردین و تمام داده های مشخصی مثل اینها. ولی بعد از مرحله ی کلیک، ادوردز دیگه بازدیدکننده رو دنبال نمیکنه.

حالا اگر شما یا ردیابی نرخ تبدیل رو فعال کردین پس ادوردز میتونه بفهمه که آیا تبدیلی اتفاق افتاده یا نه. ولی هر کار دیگری که بازدیدکننده در سایت انجام بده، برای ادوردز غیرقابل رویت هست. و در اینجاست که ما به گوگل آنالیتیکس نیاز داریم. گوگل آنالیتیکس بهتون نشون میده که کدوم تبلیغ، مردم رو مجاب کرده که دوباره به وبسایت شما سر بزنن و با محتوای سایت شما، ارتباط برقرار کنن.

اون همچنین میتونه بهتون بگه که کدوم کلمات کلیدی، افراد رو به کدوم صفحه‌ها هدایت کردن؟ و تمام مراحلی که قبل از تبدیل شدن به مشتری بالقوه‌، طی کردن رو براتون شرح میده. حالا اگر تازه با گوگل آنالیتیکس آشنا شدین. میتونین مقالات سایت پارس ادوردز درباره گوگل آنالیتیکس رو مطالعه کنین.

ولی الان، ما فقط قراره نگاهی به نحوه‌ی لینک کردن این دو اکانت به هم بندازیم. این کار، تنها زمانی ممکنه که اکانت گوگلی که برای ادوردز استفاده کردین، دسترسی ویرایش در اکانت گوگل آنالیتیکس که میخواین اکانت ادوردز رو باهاش لینک کنین، داشته باشه.

اگر اینطور نباشه، باید اکانت خودتون رو مستقیما وارد اکانت آنالیتیکس کنین و مطمئن بشین که این اکانت، حق ویرایش داشته باشه. حالا اگر اکانت ادوردز و آنالیتیکس رو با یک اکانت گوگل مشابه ایجاد کرده باشین شما در حال حاضر بصورت پیشفرض، دسترسی های لازم رو دارین.

و ادورز بطور خودکار اکانتهای شما رو جستجو میکنه و بهتون کمک میکنه تا اونها رو بهم لینک کنین. برای شروع، من روی آیکون ابزار در گوشه ی بالا سمت راست تصویر کلیک میکنم و از گزینه های مربوط به سربرگ setup ، گزینه ی linked accounts رو انتخاب میکنم.

در اینجا، من روی گزینه ی details یا جزئیات در پنجره ی مربوط به گوگل آنالیتیکس، کلیک میکنم. در همینجا میتونیم ببینیم که property مربوط به آنالیتیکس که ایجاد کردیم، مرتبط با این اکانت هست. تنها کاری که باید انجام بدم اینه که برروی گزینه ی link در زیر گزینه‌ی action کلیک کنم.

در قدم بعدی، گوگل تمام نماهای مرتبط با این property رو به ما نشان خواهد داد. در این مورد، ما فقط یک نما داریم ولی اگر چندین نما داشتین، باید تصمیم بگیرین که مایل به لینک کردن کدام یک هستین؟

هر موقع انتخاب کردین، روی گزینه ی link کلیک کنین. و متریک‌های سایتتون رو هم با فعال کردن گزینه‌ی مربوطه، وارد کنین. شما حتما نیازی نیست تا متریکهای سایتتون رو فراخوانی کنین. ولی انجام این کار بهتون کمک میکنه در اینجا، من روی گزینه ی ذخیره کلیک میکنم.

حالا فقط یک کار مونده که باید انجام بدیم. ما باید auto tagging یا تگ کردن خودکار رو فعال کنیم. که به آنالیتیکس اجازه میده تا قسمتهای مختلف سایتمون رو با کلیک‌های تبلیغات، مرتبط کنه. برای اینکار، برروی گزینه‌ی enable for this account یا فعالسازی برای این اکانت که در سمت چپ صفحه هست، کلیک کنین.

با یک کلیک، همه چیز در اینجا ایجاد شده حالا برای هر تبلیغ، گوگل بصورت خودکار اطلاعات مربوط به ردیابی اون تبلیغ رو هم بهش پیوست میکنه. و این بهتون اجازه میده تا برای هر تبلیغی که ایجاد کردین، بتونین اطلاعات ادوردز و آنالیتیکس رو در کنار هم بررسی کنین. و به همین سادگی، آنالیتیکس به ادوردز وصل میشه و از طریق این پیوند و براساس متریک‌هایی که براتون مهم هستن، میتونین میزان سودآوری‌تون رو مدیریت و بهینه‌سازی کنین.

 

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

به هر دلیلی که از ادوردز استفاده میکنین، خیلی مهمه که ROI یا بازگشت‌سرمایه‌تون رو اندازه بگیرین. دونستن ROI در فهمیدن این موضوع که آیا به اندازه‌ی پولی که صرف تبلیغات در ادوردز میکنین به اهدافتون میرسین یا خیر، کمکتون میکنه.

بیاین ببینیم ROI چیه ROI یعنی نسبت سود به میزان کل پولی که خرج کردین. این مفهوم، یکی از مهمترین شاخص ها برای شماست چون تاثیر واقعی تلاشهاتون رو در کسب‌و کارتون نشون میده.

اگر مقدار ROI برای شما مثبت بود، میتونین مقیاس کمپین‌هاتون رو افزایش بدین ولی اگر این نرخ، منفی بود، باید بگردین و ببینین که کجای کار مشکل داره. و درستش کنین راههای مختلفی برای محاسبه‌ی ROI وجود داره.  ولی رایج ترین فرمول محاسبه‌ی اون، از این قراره که درآمد منهای هزینه‌ی اجناس فروخته‌شده تقسیم بر هزینه‌ی اجناس فروخته شده.

در مثال هتل لندن، ما فرض کردیم که به ازای هر شب اقامت یک نفر، ۳۰۰ دلار کسب میکنیم. و هزینه‌ تدارکات هتل به ازای هر نفر برابر ۲۰۰ دلاره. پس ROI در اینجا میشه ۳۰۰ دلار منهای ۲۰۰ دلار که جواب اون، بر ۲۰۰ دلار تقسیم میشه.

که در نهایت، ROI برابر میشه با ۵۰ درصد. به این معنی که به ازای هردلاری که خرج میکنین، یک و نیم دلار بهتون برمیگرده. حالا برای محصولات فیزیکی، هزینه‌ی جنس فروخته‌شده شامل هزینه‌ی تولید و هزینه‌ی تبلیغاتشون میشه. و درآمد شما، برابر مقدار پولی هست که از فروختن اونها کسب کردین.

بازگشت سرمایه

اگر کسب و کار شما، مشتری بالقوه ایجاد میکنه پس هزینه‌ی جنس فروخته شده فقط شامل هزینه‌ی تبلیغات میشه. و درآمد شما، تعداد مشتریان بالقوه‌ای هستن که بطور معمول بدست میارین.

برای مثال اگر شما به ازای هر ده مشتری بالقوه، یک فروش انجام میدین و هر فروش شما هم بطور معمول برابر ۲۰ دلاره پس هر مشتری بالقوه بطور میانگین برای شما ۲ دلار درآمد داره. هزینه ای که به ازای کسب مشتری بالقوه باید صرف کنین، بعنوان هزینه‌به‌ازای‌کسب‌مشتری یا CPA شناخته میشه.

برای مشخص کردن ROI، باید در ابتدا مقدار تبدیلات رو اندازه بگیرین. که شامل رفتارهایی از سوی مشتریان میشه که فکر میکنین باارزش هست. مانند خرید، ایجاد اکانت، بازدید از وبسایت و تبدیل شدن به مشتریان بالقوه.

در ویدیوی آموزشی بعدی سایت پارس ادوردز ما درباره ردیابی تبدیل صحبت خواهیم کرد. زمانی که شروع به اندازه‌گیری تبدیل‌هاتون بکنین، میتونین کار تعیین ROI رو هم شروع کنین. ارزش هر تبدیل، باید بیش از هزینه ای باشه که صرف اون تبدیل میکنین.

 

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

در این ویدیو ۳ گزارش مهم رو بررسی می‌کنیم که بهتره همیشه بررسی شون کنین. این گزارشها، مربوط به سرچ ترم، موقعیت مکانی کاربران و آمار تبدیل‌ها یا کانورشن ها میشه. برای رسیدن به این صفحه، من روی گزینه‌ی گزارش در گوشه‌ی بالا سمت راست صفحه کلیک میکنم.

و از قسمت گزارش های از پیش‌تعریف‌شده ، کارم رو با گزارشهای search term شروع میکنم. برای دسترسی به این گزارش، به زیرمنوی basic میریم. و روی گزینه ی search terms کلیک میکنیم. یک گزارش search term، بهتون نشون میده که کاربر قبل از کلیک کردن روی تبلیغ شما، دقیقا چه عبارتی رو در گوگل تایپ کرده و از طریق این گزارش میتونین بفهمین که آیا مشتری درستی رو جذب کردین؟

یا میتونین لغات جستجوی جدیدی رو شناسایی کنین و یا حتی لغاتی که مرتبط با تبلیغ شما نیستن رو شناسایی کنین. و با استفاده از لیست‌کلمات‌کلیدی‌منفی خودتون، اونها رو حذف کنین. در بیشتر مواقع، شما لغاتی رو پیدا خواهید کرد که با تبلیغ شما مرتبط نیستن. و حذف این کلمات، یعنی پول کمتری رو هدر میدین.

شما همچنین از این لیست میتونین برای ایجاد کلمات کلیدی در حالت تطابق exact match تطابق دقیق استفاده کنین. من دوست دارم از گروههایی با حالت تطابق broad match استفاده کنم تا بفهمم که مردم بطور کلی چه چیزی رو جستجو میکنن.

من این ادگروپ‌ها رو اجرا میکنم. سپس میتونم یک گزارش search term ایجاد کنم و ببینم که مردم، دقیقا چه عباراتی رو تایپ میکنن. سپس کلمات کلیدی که بالاترین عملکرد رو داشتن رو انتخاب میکنم. و اونها رو به ادگروپی که حالت تطابق exact match رو داره، اضافه میکنم.

متد exact match بهم این اجازه رو میده که قیمتهای پیشنهادی و بودجه‌ام رو اصلاح کنم. چون من هیچ سوالی در چنته ندارم تا از طریق اون متوجه بشم که ترافیک، چطور جستجو میکنه و به صفحه فرود من میرسه. این متد همچنین بهم کمک میکنه تا متن‌های تبلیغاتی خیلی دقیق و مشخصی ایجاد کنم.

چون دقیقا میدونم که کدوم سرچ‌کوئری، تبلیغ من رو هدف قرار میده. هرچه دقیق‌تر و جزئی تر باشین، عملکرد بهتری خواهید داشت. حالا وقتی این گزارش رو جلوی خودمون داریم، من معمولا در ابتدا اون رو براساس هزینه،مرتب میکنم. من علاقمندم بدونم که پولم دقیقا در چه جاهایی هزینه میشه.

اگر من ببینم که برای یک لغت غیرمفید یا پیشنهادی که اون رو ارائه ندادم، داره هزینه میشه قطعا دلم میخواد که اون کلمه‌کلیدی رو حذف کنم. اگر ببینم لغات جدیدی هستن که نرخ تبدیل بالایی دارن پس میتونم در قدم بعدی، جدول رو براساس نرخ تبدیل مرتب کنم.

و نگاه دقیقتری بهش بندازم شاید دلم بخواد که شروع به استفاده از این کلمات کنم. یا صفحه‌ی فرودهای بهتری رو برای اونها تعریف کنم. یا برعکس، ممکنه کلمه‌های کلیدی رو ببینم که نرخ کلیک بالا ولی نرخ تبدیل پایینی دارن. پس میتونم تحقیق کنم که آیا صفحه فرود اونها به اندازه کافی خوب نبوده یا آیا مشکلی در متن تبلیغ وجود داره؟

گزارش کانورشن در گوگل ادز

گزارش بعدی که میخوام یک نگاهی بهش بندازم، گزارش مربوط به موقعیت مکانی کاربره. این گزارش ممکنه در ابتدا یک مقدار سنگین و حجیم باشه ولی میتونیم اصلاحش کنیم. مجددا روی آیکون گزارش در گوشه‌ی بالا سمت راست کلیک میکنم. روی گزارش‌های از پیش تعیین شده کلیک می‌کنیم.

سراغ گزینه ی geographic میرم و سپس، گزینه ی user locations رو انتخاب میکنم. در نگاه اول، ممکنه این گزارش خیلی مفید بنظر نرسه. بیش از ۵۲۰۰ مورد ثبت شده در این گزارش وجود داره. پس کاری که در ابتدا باید انجام بدم، اینه که اونو اصلاح کنم و تغییر بدم.

من روی گزینه‌ی ویرایش سطری یا ستونی کلیک میکنم و یکسری چیزهایی که زیاد مهم نیستن رو حذف میکنم. کار رو با حذف گزینه‌های منطقه ، محدوده ، شهر و موقعیت‌های مکانی خاص، شروع میکنم. چیزی که در انتها برام باقی میمونه، نوع موقعیت مکانیه.

در اینجا میتونم دو نوع موقعیت مکانی، یعنی موقعیت مکانی فیزیکی و موقعیت‌های مکانی موردعلاقه برای تمام کشورهایی که این تبلیغات در اونها نمایش داده میشه رو ببینم. حالا در اینجا میتونم ببینم که چهارکلیک برای سطر موقعیت مکانی موردعلاقه دارم این کلیکها متعلق به افرادی هستن که جستجوی خودشون رو در جایی خارج از ایالات متحده انجام دادن و به ایالات متحده، علاقه مندن.

اگر چنین چیزی رو دیدین و نمیخواین که این اتفاق بیافته باید به قسمت هدف‌گذاری موقعیت مکانی رفته و تنظیماتتون رو تغییر بدین. در قدم بعدی، اجازه بدین تا گزینه ی محدوده‌ی مترو رو اضافه کنم. برای اینکار، براحتی در این فیلد کلیک میکنم و از قسمت location روی گزینه ی metro area کلیک میکنم.

حالا من میتونم گزارشم رو برحسب آمار کلیک یا نرخ تبدیل مرتب‌سازی کنم و در

مورد محدوده‌هایی که نرخ تبدیل بهتری دارن، درک درستی پیدا کنم. شاید تصمیم بگیرم که از کمپینهای جدیدی استفاده کنم. که با متن‌های تبلیغاتی بکار رفته در اونها، فقط اون موقعیتهای مکانی مشخص رو هدف قرار بدم. یا اینکه میتونم پول بیشتری رو برای قیمت پیشنهادی در محدوده‌های مترویی که نتیجه‌ی بهتری میدن، درنظر بگیرم.

من دنبال اینم که ببینم در چه جاهایی عملکرد ضعیفی دارم و عملکردهای قوی من در چه مکان‌هایی هستن. و از این طریق میتونین موقعیتهایی رو برای اصلاح هدف‌گذاری‌هاتون، پیدا کنین. و بدین‌وسیله، میتونین شروع به ساخت کمپینهای تبلیغاتی جامعی کنین.

شما شروع میکنین به بررسی داده هاتون. سگمنتهایی رو میسازین گروههای تبلیغاتی جدید ایجاد میکنین. گزینه های جدیدی رو بکار میگیرین و استفاده از همه این اطلاعات برای بهینه سازی کمپین به شما کمک می‌کنه. در نهایت، بیاین گزارش مربوط به نرخ تبدیل رو بررسی کنیم.

مجددا میرم سراغ آیکون گزارش در گوشه ی بالا سمت راست تصویر گزینه predefined reports رو انتخاب میکنم. سپس روی گزینه conversions کلیک میکنم. و در انتها گزینه ی conversion source رو انتخاب میکنم. همیشه خوبه که داده های مربوط به نرخ تبدیلتون رو چک کنین.

و مطمئن بشین که با چیزی که در منابع دیگر مشاهده میکنین، همخوانی دارن. ما انواع مختلفی از تبدیلات رو داریم و در اینجا، میتونین اونها رو با هم مقایسه کنین. در اینجا میتونم ببینم که تماسهای حاصل شده از تبلیغات در مقایسه با تبدیل های وبسایت قرار گرفته. و میتونم نرخ تبدیلات این دو رو، درست مثل هزینه‌های این تبدیلات، در اینجا ببینم.

بعلاوه ، اگر من مجددا به منوی گزارش و زیرمنوی conversions برم میتونم طبقه بندی مربوط به تبدیلات رو هم بررسی کنم. و این همون طبقه‌بندی هست که شما برای ردیابی تبدیل‌هایی که بکار گرفتین، ایجادش کردین. در اینجا میتونیم ببینیم که نرخ تبدیل مربوط به ایجاد اکانت، با بقیه‌ی نرخ تبدیلها مقایسه شده که این نرخ تبدیلها میتونن مربوط به مشتریان بالقوه یا هر چیز دیگری باشن.

که به هرحال برای شما ایجاد شدن و این هم نکات مربوط به بررسی این سه نوع گزارش بعد از اینکه مدتی از اجرای تبلیغاتتون گذشت این گزارش‌ها رو بررسی کنین و ببینین که چه چیزی ازشون دستگیرتون میشه.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.

ادوردز گزارش‌های از پیش‌تعریف‌شده زیادی داره که بهتون کمک میکنه تا پاسخ سوالات‌تون در مورد داده‌ها رو پیدا کنین. و این گزارش‌ها واقعا مفید هستن چون یک دید دقیق و مشخص بهتون میدن. و میتونین برنامه ریزی کنید تا در فواصل زمانی مشخصی این گزارش‌ها ایجاد بشن. و نتایج برای شما یا دیگر اعضای تیمتون ایمیل بشه.

برای شروع، من برروی آیکون گزارش در گوشه‌ی بالا سمت راست صفحه، کلیک میکنم. از منوی باز شده، موس رو روی گزینه‌ی Predefined Reports نگه میدارم. و در اینجا، میتونین تنوع بسیار زیادی از گزارشها رو ببیین که در حال حاضر، توسط گوگل ادوردز طراحی شدن.

این گزارشهای میتونن در مورد کمپینها، داده‌های جغرافیایی یا افزونه‌های مورداستفاده‌ی شما باشن. یا حتی درباره زمانهایی در روز باشن که کمپین‌هاتون در حال اجرا هستن. بیاین کارمون رو با یک گزارش پایه‌ای در مورد کمپین‌ شروع کنیم. زمانی که یک گزارش ایجاد میشه.

ما این توانایی رو داریم که اون رو شخصی‌سازی کنیم. پس ما چنین جدولی رو داریم که این جدول، یکسری اطلاعات پایه‌ای که دنبالش میگردیم رو برامون فراهم میکنه. بیاین از قسمت بالا سمت چپ شروع کنیم. اگر من گزینه‌ی منوی همبرگری رو انتخاب کنم میتونیم از این قسمت، ویژگیهای مختلفی رو به گزارش‌مون اضافه کنیم.

چیزی که مایل به دیدنش هستین رو از این لیست پیدا میکنین. و سپس میتونین با درگ کردن و رها کردنش در جدول، اون رو اضافه کنین. حالا، بسته به نوع متریکی که قصد اضافه کردنش رو دارین گوگل بهتون اجازه میده که اون رو یا بصورت سطری و یا بصورت ستونی به جدول اضافه کنین.

در اینجا، اگر من بخوام گزینه‌ی تبلیغ رو به جدول اضافه کنم. فقط میتونم بصورت سطری اینکار رو انجام بدم. حالا بیاین یه نگاهی به گزینه جایگاه میانگین بندازیم. این گزینه رو میتونم به سراسر جدول اضافه کنم همینطور که منو رو پایین میکشم، میتونم گزینه‌ی وضعیت کمپین رو انتخاب کنم.

و این امکان رو دارم که این گزینه رو هم بصورت ستونی و هم سطری به جدول اضافه کنم. پس این عملکرد، درست مثل جداول پاشنه‌ای پیووت تیبل عمل میکنه. در اینجا، من گزینه‌ی وضعیت‌کمپین رو بصورت سطری به جدول اضافه کردم و همینطور میتونم اون رو به صورت ستونی به جدول اضافه کنم.

و متیونین ببینین که جدول، چطور تغییر میکنه. برای حذف این گزینه، میتونم براحتی برروی علامت ضربدری که در کنارش قرار داره، کلیک کنم. برای بستن نوار کناری، دوباره روی گزینه‌ی منو در گوشه‌ی بالا سمت راست کلیک میکنم. شما همچنین میتونین نحوه‌ی نمایش داده ها رو هم عوض کنین.

گزارش گوگل ادز

در اینجا میتونم ببینم که گزینه‌ی جدول فعاله ولی شما میتونین مثلا گزینه‌ی چارت‌خطی رو انتخاب کنین. و بعد برروی گزینه‌های موجود در این پنجره کلیک کنین تا اونها رو بصورت یک چارت خطی نمایش بدین. هر زمانی که بخوایم میتونیم گزینه‌ی مربوط به چارت خطی رو انتخاب کنم.

و نحوه ی نمایش رو به حالت جدولی برگردونم یا اینکه میتونیم دکمه‌ی ریست در گوشه‌ی بالا سمت راست تصویر رو انتخاب کنیم. و اینکار باعث میشه تا به نحوه‌ی نمایشی که در ابتدا وجود داشت، برگردیم. حالا گزینه‌هایی که در این بالا میبینین رو میتونین از طریق انتخاب این آیکون که  Hide rows & columns نام داره،پنهان کنین.

این آیکون رو هم میتونین در گوشه ی بالا سمت راست تصویر ببینین. بعلاوه، در کنار این آیکون، شما یک گزینه برای اعمال فیلتر دارین. این گزینه، وقتی بخواین داده ها رو براساس یکسری ویژگی های خاص، محدود کنین، خیلی مفید خواهد بود. و به همین دلیله که نحوه‌ی نامگذاری شما خیلی مهمه.

چون میتونین براحتی به این قسمت بیاین و نام یک گروه یا کمپین رو جستجو کنین. و فیلترها رو براساس لغاتی که استفاده کنین، انتخاب کنین. لغاتی مانند پیشنهادات تخفیف یا تبلیغ تابستانی و با اعمال این فیلتر، میتونین هرچیزی که مرتبط با اون هست رو مشاهده کنین.

من میتونم با کلیک برروی ضربدر در سمت راست، هر فیلتری که اضافه کردم رو حذف کنم. در بالا سمت راست صفحه، گزینه ی save as وجود داره. که بهتون این امکان رو میده که گزارش رو ذخیره کنین. هر زمانی که شخصی‌سازی‌های مدنظرتون روی گزارش رو انجام دادین، میتونین اونو ذخیره کنین و دوباره و دوباره، گزارش اختصاصی خودتون رو ایجاد کنین.

در سمت راست این گزینه، گزینه ی دانلود گزارش رو دارین و در کنار اون، میتونین برروی آیکون ساعت کلیک کنین. تا یک برنامه‌ی زمانبندی برای ارسال ایمیل تنظیم کنین. شما در این قسمت میتونین میزان تکرار و فرمت گزارش رو مشخص کنین و سپس، میتونین آدرس ایمیل رو اضافه کنین.

در این قسمت که میگه: قصد دارین گزارش رو با چه کسی به اشتراک بذارین؟ هرموقع تنظیمات رو انجام دادین، روی دکمه ی ذخیره کلیک کنین. در این مورد، من گزینه ی کنسل رو انتخاب میکنم گزارشهای مختلفی که براتون قابل دسترسه رو امتحان کنین. نحوه ی استفاده‌ی شما از این گزارشها، ارتباط مستقیمی با اهدافتون داره.

دوره آموزش گوگل ادز با عنوان اصلی Google AdWords Essential Training یکی از دوره های آموزشی محبوب شرکت لیندا است. ویدیوهای آموزش گوگل ادز توسط پارس ادوردز به زبان فارسی دوبله شده‌اند. معرفی گوگل ادوردز (گوگل ادز)، راهنمای تبلیغات کلیکی، راه اندازی اکانت ادوردز، یافتن کلمات کلیدی مناسب، ایجاد اولین کمپین تبلیغات گوگل، ایجاد اولین آگهی متنی گوگل، زیرنظر گرفتن و پیگیری تبلیغات گوگل و بهینه سازی تبلیغات از مباحث اصلی این دوره آموزشی هستند.