گوگل ادسنس چیست و چطور کار می‌کند؟ آیا در ایران می‌توان از گوگل ادسنس کسب درآمد کرد؟ برای کسب درآمد از گوگل ادسنس چه چیزی نیاز است؟ در این پست از وبلاگ پارس ادوردز راهنمای گوگل ادز را مطالعه کنید تا هر آنچه درباره ادسنس نیاز است را بدانید.

گوگل ادسنس چیست؟

اگر در زمینه وبلاگ نویسی و دنیای آنلاین تازه کار هستید. احتمالاً چیزهایی در مورد گوگل ادسنس شنیده یا آگهی‌های تبلیغاتی آن را بر روی گوگل مشاهده کردید و وب سایت‌هایی که از ادسنس استفاده می‌کنند را دیده‌اید.

در این راهنما، تلاش می‌کنیم نگاهی کلی به ادسنس بیاندازیم. و بفهمیم که چطور کار می‌کند. در این مسیر از تجارب خودم در اولین تجربه استفاده از گوگل ادسنس استفاده می‌کنم. و سعی می‌کنم در رابطه با سوالاتی که در آن زمان با آنها روبرو بودم و به دنبال پاسخ آنها می‌گشتم، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهم.

نکات مهم در مورد ادسنس:

 • متعلق به شرکت گوگل است.
 • بخش بزرگی از درآمد گوگل را تأمین می‌کند.
 • آگهی‌های ادسنس در وب سایت‌هایی که در این برنامه شرکت دارند، نمایش داده می‌شوند. (به آنها نشردهندگان ادسنس می گویند.)
 • ادسنس پلتفرمی است برای ناشران آگهی، یعنی کسانی است که وب سایت دارند و قصد دارند آگهی‌های گوگل را نشان دهند. سیستم تبلیغ کنندگان، افرادی که می‌خواهند محصولات و خدماتشان را در گوگل تبلیغ کنند، سیستم Google Ads است.
 • آگهی‌های ادسنس را می‌توان بر روی تلفن‌های همراه هم نمایش داد.
 • ادسنس با EPC (درآمد به ازای هر کلیک) و CPC (هزینه هر کلیک) کار می‌کند.
 • ناشران برای کلیک‌هایی که بر روی آگهی‌های موجود در وب سایتشان می‌شود، پول دریافت خواهند کرد.
 • اخیراً (جولای ۲۰۰۸)، ناشران ادسنس ۶۸% هزینه کلیک و گوگل ۳۲% آنرا دریافت می‌کند. این یعنی اگر تبلیغ کننده برای هر کلیک بر روی آگهی‌اش ۱ دلار بپردازد، ناشر ادسنس ۶۸ سنت و گوگل ۳۲ سنت دریافت می‌کند.
 • همه افراد بالای ۱۸ سال که وب سایت دارند و شرایط گوگل ادسنس را دارا هستند، می‌توانند از طریق آن به کسب درآمد بپردازند.
 • ادسنس قوانین بسیار سختی دارد که به هیچ دلیلی نباید از آنها تجاوز کرد. به عنوان نمایش دهنده تبلیغات ادسنس باید از این قوانین آگاهی داشته باشید و آنها را رعایت کنید.
 • ادسنس بخش‌های متعددی برای نمایش تبلیغات در وب سایت، ویدیو، بازی‌ها، اپیلیکشین‌های موبایل و غیره دارد.
 • آگهی‌های ادسنس فرمت‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند که شامل متن و عکس می‌شود.
 • نمایش دهنده های آگهی در گوگل ادسنس به صورت ماهیانه درآمد خود را از گوگل دریافت می‌کنند.

گوگل ادسنس

گوگل ادسنس چگونه کار می‌کند؟

حالا که تا حدودی با گوگل ادسنس آشنایی پیدا کردید، بهتر است ببینیم گوگل ادسنس چگونه کار می‌کند.

راهنمای کاربردی گوگل ادسنس

۱٫ ساخت اکانت ادسنس

اولین مرحله رفتن به آدرس http://www.google.com/adsense و ساختن یک اکانت است. اکانت ادسنس شما با اکانت گوگلی که برای وارد شدن به جی‌میل یا یوتیوب استفاده می‌کنید، یکی است. کافی است پس از ورود به لینک ادسنس روی دکمه Sign up Now کلیک کنید و آدرس سایت و آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

۲- افزودن ادسنس به وب سایتتان

قبل از اینکه بتوانید تبلیغات گوگل ادسنس را در سایت خود نمایش دهید، ابتدا باید وب‌سایت‌تان توسط گوگل ادسنس بررسی و تایید شود. برای عبور از این مرحله باید کدی که ادسنس در اختیارتان قرار می‌دهد را در وب‌سایت‌تان قرار دهید تا هم مالکیت سایت‌تان احراز شود و هم گوگل امکان نمایش تبلیغات در سایت‌تان را داشته باشد.

این مرحله بسیار مهم است زیرا در ادامه خواهیم دید که در بعضی موارد ممکن است درخواست شما پذیرفته نشود.

در طی این مرحله و تا زمانی که کاملاً پذیرفته شوید، آگهی‌های ادسنس در وب سایت‌تان نمایش داده نخواهند شد. اگر درخواست‌تان پذیرفته شود، آگهی‌ها نمایش داده می‌شوند و برای هر کلیک مبلغی دریافت خواهید کرد.

بخاطر داشته باشید اولین سایتی که ثبت می‌کنید بسیار مهم است و پس از تایید اولیه می‌توانید با رعایت قوانین گوگل تبلیغات‌تان را در سایت‌های دیگر نیز نمایش دهید.

۳- وارد کردن اطلاعات پرداخت

مرحله آخر و مرحله نهایی در روند درخواست نمایش تبلیغات، افزودن اطلاعات پرداخت است تا بتوانید درآمد خود را در پایان هر ماه (به شرط آنکه بیشتر از ۱۰۰ دلار شده باشد) دریافت کنید.

لطفاً دقت داشته باشید که قبل از دریافت هر پولی از ادسنس، گوگل آدرس پستی شما را با ارسال پاکت نامه‌ای حاوی کد تأیید کنترل می‌کند. تا مطمئن شود که جزئیات مربوط به آدرس پستی‌تان صحیح است.

نمایش تبلیغات ادسنس در سایت تان

آگهی‌ها کجا ظاهر می‌شوند؟

وقتی کاربر تأیید شده ادسنس شوید، می‌توانید وارد داشبورد خود شده و آگهی‌های جدید را برای نمایش ایجاد کنید.

در زمان ایجاد هر واحد آگهی از میان اندازه (برای مثال آگهی‌های ریسپانسیو ۳۳۶×۲۸۰)، نوع (آگهی نمایشی و متنی، آگهی ریسپانسیو، آگهی مقاله‌ای، آگهی همراه با بازخورد)، سبک (متن و رنگ‌ها) انتخاب خواهید کرد و سپس کدی به شما داده می‌شود تا آنرا در هر جایی که می‌خواهید آگهی ظاهر شود، بیافزایید.

در فضای فراهم شده توسط گوگل می‌توان ۱ یا دو آگهی قرار داد.

در هر صفحه چند آگهی ادسنس را می‌توان نمایش داد؟

در گذشته شما می‌توانستید در هر صفحه تا ۳ آگهی قرار دهد اما این قانون تغییر کرده و در حال حاضر هر تعداد آگهی که بخواهید می‌توانید در صفحات‌تان قرار دهید. فقط در شرایطی که تجربه کاربر از وب سایت را مختل نکند.

آگهی‌هایم را در کجا باید قرار دهم؟

قانون کلی این است که آگهی را در جایی قرار دهید که بازدیدکنندگان بتوانند ببینند اما بر خلاف قوانین ادسنس یا سطح کیفی گوگل وب مستر نباشد.

می‌توانید از این قوانین ساده استفاده کنید:

 • ۱ آگهی را بالای محتوای اصلی وب سایتتان قرار دهید
 • ۱ آگهی را در ستون کناری بگذارید. اندازه ۱۶۰×۶۰۰ اندازه مناسبی برای قرار دادن آگهی در ستون کناری است.
 • یک آگهی را در پایان صفحه‌تان یا مقاله‌تان قرار دهید (بهتر ست در قسمت اصلی مطلب باشد)

گوگل چگونه در مورد نوع آگهی‌هایی که در وب سایت من نمایش داده می‌شود، تصمیم گیری می‌کند؟

پاسخ به این سؤال زیاد ساده نیست. زیرا قبل از نمایش یک آگهی فاکتورهای زیادی لحاظ می‌شوند. می‌توانید فرض کنید که گوگل سعی خواهد داشت آگهی‌هایی را نشان دهد که مرتبط با محتویات شما باشند. و برای کاربرانتان جذاب شوند.

در صورتی که بخواهید نمایش آگهی خاصی را متوقف کنید، می‌توانید در اکانت ادسنس خود به قسمت Allow and Block Ads مراجعه کنید.

با استفاده از ادسنس چه مقدار پول می‌توان بدست آورد؟

معمولا این سؤال توسط همه کسانی که می‌خواهند از گوگل ادسنس کسب درآمد کنند پرسیده می‌شود. در مجموع اینکه چقدر می‌توانید از ادسنس پول بدست آورید بستگی به عوامل زیر دارد:

 • ترافیک وب سایتتان
 • نوع ترافیک
 • تعداد بازدیدکنندگان از وب سایت
 • نوع محتوایی که بر روی وب سایتتان دارید
 • مکان و موقعیت آگهی‌های ادسنس تان

چگونه می‌توان سود حاصل از ادسنس را افزایش داد؟

وقتی ادسنس اجرا می‌شود. برای افزایش درآمد کارهای زیادی می‌توان انجام داد که در مقالات دیگر به این موضوع خواهیم پرداخت. اما بخاطر داشته باشید که درخواست از دوستان برای کلیک کردن بر روی آگهی ها نه تنها باعث افزایش درآمد نمی‌شود. بلکه احتمال دارد برای اکانت‌تان مشکل ایجاد کند.

چگونه می‌توان احتمال پذیرفته شدن توسط ادسنس را بالا برد؟

اگر به فروم ادسنس نگاهی بیاندازید، متوجه می‌شوید که افراد بسیاری از اینکه عضویتشان برای کسب درآمد از ادسنس پذیرفته نشده، شاکی هستند.

دلایل اصلی عدم تایید اکانت ادسنس بدین قرار است:

 • وب سایت قوانین ادسنس را رعایت نکرده است.
 • وب سایت محتوای کمی دارد.
 • وب سایت محتوای خاصی ندارد.
 • وب سایت مطالبی تکراری دارد.
 • دامنه جدید است.

برای افزایش شانس پذیرفته شدن توسط ادسنس موارد زیر را رعایت کنید:

 • مطمئن شوید که وب سایتتان مطالب زیادی دارد (صفحات زیاد تأیید شده توسط گوگل)
 • مطمئن شوید که محتویات خاص و درجه یک است (از سایر وب سایت‌ها کپی نشده است)
 • مطمئن شوید که صفحاتتان محتویات متنی دارند (فقط تصویر و ویدئو نیستند)
 • مطمئن شوید که کد ادسنس را در تمامی صفحات قرار داده‌اید
 • اگر وب سایتتان کمتر از ۳ ماه است که راه اندازی شده درخواست ادسنس ندهید (این قانون رسمی نیست، توصیه من است)
 • در بعضی کشورها (هند، پاکستان، خاورمیانه) ممکن است لازم باشد که صبر کنید تا دامنه‌تان حداقل ۶ ماه عمر داشته باشد تا پذیرفته شود.

آیا تنها با اکتفا به درآمد ادسنس می‌توان زندگی کرد؟

اگر به داستان‌های موفقیتی که ادسنس عاملش بوده نگاهی بیاندازید، افرادی را می‌بینید که زندگی‌شان را مدیون ادسنس هستند. پس پاسخ به این سؤال بله است، می‌توان تنها با اکتفا به درآمد ادسنس زندگی خوبی داشت. اما تجربه ۱۵ ساله کار در فضای مجازی به من نشان داده که زیاد نباید به چنین موفقیتی اعتماد داشت.

دلیلش این نیست که ادسنس صحنه قابل اعتمادی نیست، بلکه عدم اعتمادم این است که برای کسب درآمد از ادسنس باید ترافیک بالایی داشت و بدست آوردن چنین ترافیکی به هیچ وجه تضمین شده نیست.

ممکن است در حال حاضر ترافیک بالایی از گوگل دریافت کنید اما پس از تغییری کوچک در الگوریتم رتبه و ترافیکتان افت می‌کند و مقدار زیادی از درآمدتان را از دست می‌دهید.

دلیلش این نیست که شما سعی داشتید از قوانین گوگل تخطی کنید بلکه دلیل اصلی وجود رقابت‌های شدید آنلاین است و اینکه هیچوقت نمی‌توان جایگاه کنونی خود را ۱۰۰ درصد مطمئن بود و آنرا همیشگی دانست.

نتیجه گیری و ایده‌های نهایی

ادسنس روشی عالی برای کسب درآمد آنلاین است. استفاده از آن آسان، قابل اعتماد و بهتر از هر پلتفرم دیگری است. ادسنس به شما فرصت ساخت واحدهای آگهی در اندازه‌ها و انواع مختلف و افزودنش به وب سایت را می‌دهد.

گوگل این فضا را با آگاهی‌هایی که مرتبط با محتویات‌تان و مخاطبان هستند با استفاده از یک الگوریتم پیچیده مرتبط می‌کند.

وقتی کسی بر روی آگهی‌های موجود در وب سایتتان کلیک کند، سهم زیادی از سود نصیب شما می‌شود. در حالیکه نصب و استفاده از آن آسان است، کارهای زیادی می‌توان انجام داد تا سودتان را بالا برد.

اگر اکانت ادسنس ندارید، اولین گام این است که وارد سایت گوگل ادسنس شوید و تقاضای خود را برای استفاده از این سرویس ثبت کنید و منتظر تأیید بمانید. با توجه به اینکه کشور ایران از طرف ایالا متحده تحریم شده است، برای استفاده از این سرویس بایستی آدرس و حساب تایید شده ای در خارج از کشور داشته باشید. امیدواریم این مقاله برایتان سودمند بوده باشد.